Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Przeładowany akumulator,co dalej?


Recommended Posts

Witam

Posiadam akumulator LiPo 11,1V 1300mAh i ładuję go za pomocą zwyczajnej ładowarki,do której trzeba obliczyć sobie czas ładowania.Jakiś czas temu podłączyłem zestaw do gniazdka i ładował się o 3h za długo.Po zmierzeniu napięcia wykazało coś ok 14.5V lub ok 15.Zauważyłem ze akumulator trochę napęczniał i teraz pytanie czy nadaje się taki do użytku? aktualnie mam 11.2V na nim.

Link to post
Share on other sites

Jak zrobiłeś to ładowarką dołączoną do repliki to ciesz się że nie wybuchło. Żeby go odładować potrzebujesz ładowarki typu redox alpha, beta gdzie masz możliwość rozładowania pakietu. Należy to robić najmniejszym prądem, nastepnie naładować też najmniejszym prądem.

 

Wysłane z mojego ASUS_Z017D przy użyciu Tapatalka

Edited by Wyborow
Link to post
Share on other sites

LiPo nie ładuje się zwykłymi ladowarkami, ponieważ cele ładują się nierówno. Podpięcie takiej ładowarki prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia pakietu. Jeśli pakiet napuchł to wewnątrz ulotnił się gaz z pakietu, taka bateria może nawet się zapalić. Moim zdaniem takie LiPo jest do wyrzucenia. Baterie takie ładuje się specjalnymi ładowarkami z balansowaniem cel.

Link to post
Share on other sites

Slawek96: mało widziałeś. Jak zaczynałem użytkować lipole to nie było jeszcze balanserów. Potem pojawiły się jako dodatkowe zewnętrzne moduły a dopiero po kilku latach pojawiły się wbudowane w ładowarkę. Sam do dzisiaj używam ładowarki z zewnętrzym balanserem.

W ładowarce lipo masz i kontrolę napięcia i prądu. W pierwszej fazie ładowania działa ograniczenie prądowe a dopiero od chwili, gdy przyłożenie na akumulator napięcia maksymalnego dla danej baterii nie powoduje przekroczenia prądu ładowania, zaczyna pracować ograniczenie napięciowe.

Link to post
Share on other sites

Widocznie mało widziałem, ja od samego początku mojej przygody z bateriami LiPo używam Redoxa Alpha V2 i nigdy nie miałem problemów z puchnięciem lub przeładowaniem baterii. Wracając do tematu ładowanie takiej baterii zwykłą ładowarką do NiMh nie daje nam kontroli nad procesem ładowania i może doprowadzić do zniszczenia pakietu, a nawet pożaru.

Link to post
Share on other sites

Ja generalnie utylizuję spuchnięte lipolki a do czasu utylizacji trzymam w ceramicznej doniczce nakrytej kawałkiem płytki podłogowej. Rzadko występują zapłony ale lepiej dmuchać na zimne. W razie czego, nie gaś wodą, bo możesz pogorszyć sytuację.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...