Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Well R8 czyli kopia G3 SAS plus stała kolba - mini recenzja


Recommended Posts

Zgodnie z obietnicą – poniżej pierwsza mini recenzja R8.

Szczęśliwie się składa, bo stosunkowo niedawno miałem pod lupą oryginał z TM – łatwo będzie mi szukać podobieństw i różnic.

 

Zabawkę udostępnił mi do testów sklep www.taiwangun.com

 

Pierwsze wrażenie.

Jeśli R8 trafi do sprzedaży w tym zestawie, który trafił do mnie to jest bardzo OK.! W komplecie hi-cap na 500 kulek (jak w TM), bateria NiMH, trzy krótkie szyny montażowe (w TM dostajemy jedną – dolną), metalowy „wysoki” montaż pod optykę i otwarty kolimator. No i podstawowa różnica – R8 ma stałą kolbę! SAS TM kolby nie ma wcale!

TM daje w zestawie poza zabawką i hi-capem dwa tłumiki płomienia: podstawowy „mały” będący jednocześnie przejściówką z gwintem pod tłumik dźwięku oraz dodatkowy – „duży” tłumik płomienia QD. W R8 tłumik płomienia jest tylko 1 – ten „mały”.

 

Wrażeniowo R8 moim zdaniem wygląda nieco (minimalnie) gorzej od pierwowzoru. Nie chodzi absolutnie o jakieś niedociągnięcia czy niedokładności, ale po prostu o kolor. SAS TM jest jakiś taki grafitowo-szary. R8 jest po prostu czarny i dlatego moim zdaniem wygląda gorzej. To całkiem subiektywna ocena. A ktoś, kto nie będzie miał bezpośredniego porównania pewnie w ogóle tego nie zauważy. Bo – podkreślam – R8 nie ma wizualnych niedoróbek. Ortodoksi pewnie znowu podniosą krzyk o „trade marki”. Faktycznie TM je ma, a R8 (tak jak R5 i R6) nie. Jeśli komuś zależy na oznaczeniach niech nie kupuje Wella.

 

G3 SAS TM

g3tm2jy.th.jpg

 

Well R8 w pełnym rynsztunku

r83ju.th.jpg

 

"trade mark" R8 - lewa

r8body15bn.th.jpg

 

i prawa

r8body22jp.th.jpg

 

Z zewnątrz konstrukcja R8 jest identyczna z konstrukcją SAS TM. Body składa się z dwóch części (podział w pionie, czyli jest prawa i lewa połówka – jak np. we wszystkich modelach MP5). Najprawdopodobniej R8 przyjmie bez kłopotów metalowe body do G3 prod. CA.

I tu jedna uwaga:

R8 jest fabrycznie wyposażony w stałą kolbę. Ale nie jest to kolba dedykowana do rodziny G3. Prawdopodobnie redukując koszty Well zastosował kolbę od MP5 (R5). Najistotniejsza różnica między kolbami G3 i MP5 to ilość pinów mocujących/przechodzących przez body. Kolba G3 ma dwa piny, kolba MP5 (R5) tylko jeden. Może się zatem okazać, że po ewentualnej wymianie body na metalowe nie da się zamontować kolby – mogą „rozjechać się” otwory w body i kolbie. Sorry – nie miałem możliwości sprawdzenia .

 

Konstrukcja i dostęp do Hop-Up’a również identyczny z TM: odciągnięcie „do siebie” i zablokowanie w tylnym położeniu dźwigni przeładowania otwiera wyrzutnik łusek. Zwolnienie dźwigni wyrzutnik automatycznie (sprężynka) zamyka. W wyrzutniku jest oczywiście pokrętło regulacji HU – identyczne do tego stosowanego przez TM w całej rodzinie G3: pierścień z mimośrodem obracający się wokół osi lufy.

 

Komora HU (identyczna z TM)

r8hu6xf.th.jpg

 

Podobnie jak R5 (MP5) R8 z zewnątrz jest w zasadzie całkowicie plastikowy. Metalowe są: spust, zatrzask i dźwignia zwalniająca magazynka, zatrzask przedniego chwytu, wszystkie trzy szyny montażowe, selektor ognia oraz dźwignia przeładowania. W oryginale TM metalowe dodatkowo są: tylny celownik przeziernikowy, zespół muszki i tłumik płomienia („mały”). Rury gazowe w obu modelach (TM i Well) są plastikowe, niemniej ze względu na „krótkość” broni nie ma to wpływu na jej sztywność i stabilność.

 

Na koniec części „z zewnątrz” kilka słów o dodatkach…

 

Magazynek

Moim zdaniem tu Well się nie popisał. Magazynek jest plastikowy i niestety na plastikowy wygląda. Nie przeszkadza to co prawda w zabawie, ale w przypadku G3 wolałbym mieć magazynek metalowy (chociaż np. do M4 RIS używam plastikowego „Thermolda” prod. G&G i dobrze mi z tym).

 

r8mag10vt.th.jpg

 

i od góry

r8mag21jf.th.jpg

 

Szyny

Pisałem wyżej, że w komplecie są trzy szyny mocowane do przedniego chwytu – jedna dolna i dwie boczne. Szyny zrobione są z metalu (stop alu) i wyglądają OK.! Żadnych nierówności etc., etc. Po prostu OK.!

 

r8grip3pm.th.jpg

 

Montaż

Montaż z rodziny „wysokich”, metalowy (stop). Projektant pomyślał chwilę i montaż posiada „tunel”, dzięki któremu możliwe jest korzystanie z przyrządów mechanicznych. Dodatkowo, poza główną szyną na górze (do montażu optyki) jest jeszcze jedna szyna boczna, na której można podwiesić np. laser. Podobnej konstrukcji i zbliżony funkcjonalnie montaż prod. TM czy Hurricane kosztuje w sklepach ok. 150,- PLN. Tu mamy go w zestawie. Fajne!

 

widok z boczną szyną

r8mont14yb.th.jpg

 

i "tunel"

r8mont22yb.th.jpg

 

Kolimator

Zgodnie z przewidywaniami kolimator Wella nie na wiele się przyda. To znaczy niby działa. I nawet nie chodzi o to, że zrobiony jest z tworzywa. Główna wada to to, że w zasadzie nie można go sensownie zamontować na załączonym montażu. Ktoś strzelił pawia i śruby kolimatora mijają się z rowkami w szynie. Trudno uwierzyć, ale nie ma takiego ustawienia, w którym kolimator „siedzi” na montażu.

r8koli4om.th.jpg

 

Gear box

r8gb8wq.th.jpg

 

Gear box R8 to oczywiście wersja 2 (jak we wszystkich G3 TM). Well zastosował dokładnie te same części co w R5 (MP5; też g/b wer. 2). W środku mamy zatem teflon owe (?) tuleje ślizgowe 6mm, stalowe zębatki (wszystkie), zwykłą (płaską, bez otworów doszczelniających) głowicę tłoka, plastikową prowadnicę sprężyny (spring guide). Inne od gear boxa R5 są tylko: płytka selektora (selector plate), spust i cylinder, przy czym te z R8 są identyczne ze stosowanymi przez TM w serii G3. Zatem R8 jest zrobiony poza zębatkami w standardzie zbliżonym do TM. Poza zębatkami, bo zębatki Wella są lepsze.

 

zębatki

r8gears4ds.th.jpg

 

tłok z głowicą

r8piston6ux.th.jpg

 

tuleje ślizgowe (teflonowe?) i wyłącznik elektryczny

r8gbin0sp.th.jpg

 

płytka selektora (jak w G3 TM)

r8selectorplate9bm.th.jpg

 

G/b - komplet

r8gbbum6vv.th.jpg

 

Ponieważ gear box R8 jest w zasadzie identyczny z tym zastosowanym w R5 (MP5) identyczne są także osiągi. Na kulce 0,2 w temperaturze rzędu 20 stopni prędkość początkowa waha się pomiędzy 245 a 250 fps. Wiem, że gdzieś na sieci pojawił się opis, w którym „wyszło” 270 – nie wierzę. Mierzyłem wielokrotnie – wynik zawsze był zbliżony i daleki od 270 fps.

Zasięgu nie mierzyłem, wykonałem jedynie test „na oko”. I na oko właśnie zasięg całkowity szacuję na ok. 40 m.

 

R8 w trakcie montażu

r8part7yl.th.jpg

 

Podsumowanie

Krótko: podobnie jak R5 (MP5) R8 jest przyzwoitym modelem za bardzo przyzwoite pieniądze. Stosunkowo niewielką moc można bez problemu znacznie zwiększyć. Wymaga to wyłożenia dodatkowej kasy, ale upgrade G3 SAS TM byłby jeszcze droższy (podejmuję się wycisnąć z R8 blisko 400 fps w sposób trwały i bezawaryjny).

Replika pewnie i tak nie przekona graczy z większym stażem czy tych o zasobniejszych portfelach, chociaż uważam, że jest pełnowartościowym elektrykiem i nie nastręczy więcej problemów niż zabawki innych producentów.

 

Zainteresowanym zwracam uwagę na jeszcze jeden drobiazg.

Otóż wiem, że część posiadaczy G3 SAS TM montuje w swoich zabawkach stałą kolbę, aby móc używać baterii „large” (fabrycznie w produkcie TM bateria jest w przednim chwycie – mieści się maksymalnie 9,6V 600mAh). Poza zakupem kolby (są dostępne) muszą zrobić jeszcze dodatkowy kawałek okablowania. Ewentualni posiadacze R8 chcąc pójść w przeciwną stronę i zdemontować kolbę będą mieli większy problem. O ile przeciągnięcie dodatkowych kabli do przedniego chwytu nie stanowi problemu, o tyle konieczny będzie zakup „denka” body, które zamknie korpus po demontażu kolby. Metalowe denko prod. CA do wersji MP5 lub G3 z wysuwaną kolbą kosztuje w sklepie ok. 150,- PLN, a i tak nie jest identyczne z tym, jaki ma w oryginale G3 SAS TM. Denka do SAS-a nie widziałem jeszcze w polskich sklepach.

 

Edit:

waga: 1,8 kg

bateria w zestawie: 8,4V, 1100mAh

 

Ściskam,

 

Czoper

Link to post
Share on other sites
  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki wielki, za recenzję, jak zwykle świetna, ale:

 

O ile przeciągnięcie dodatkowych kabli do przedniego chwytu nie stanowi problemu

 

Tego fragmentu nie zroumiałem - czy to znaczy że R8 ma kable pociągnięte i do foregripa i do kolby (tak więc można bez problemu od razu wmontować baterię large)?

 

A co do kolby - trzyma się jakoś porządnie?

 

Pozdrawiam i dziękuję

Ryb

Link to post
Share on other sites

Wagi nie znam - nie ważyłem.

Ceny i terminu też.

Takie konkrety kierujcie proszę do sklepu.

 

Ryb - kable idą tylko do kolby - ergo: od razu można stosować large'a. Do mini w fore gripie (gdybyś tak wolał) musisz sam ciągnąć kable (nie ma ich w zestawie) i dodatkowo wymyślić patent na zamknięcie body po demontażu kolby.

C.

Link to post
Share on other sites

Te oryginalne kolby nie pasują zbyt dobrze. Właśnie staram sie dopasowac takową do mojego mc51 i nie pasuje zbyt dobrze przy czym nie mowie że to nie mozliwe bo jestem bliski sukcesu. W kazdym razie jezeli nie pasuje dobrze do serii g3 to juz widze jak to bedzie pasowalo jako zamiennik kolby od mp5.

Link to post
Share on other sites

Panowie!

W fabrycznym R8 nie ma możliwości montażu tłumika dźwięku. Żeby go zamontować trzeba dokupić przejściówkę - czyli metalowy tłumik płomienia prod. CA lub TM z dodatkowym zewnętrznym gwintem pod tłumik dźwięku właśnie. Fabryczny plastikowy tłumik płomienia R8 można wtedy wyrzucić do kosza.

 

R8 wziąłem z taiwangun.com bez baterii, ale już uzupełniłem.

 

Ściskam,

Czoper

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

A zauważyliście, że na zdjęciach w airsoftguns kolimator jest przykręcony tylko na jedną śrube? To jest ten problem co pisał Czoper. Nic nie poprawili :)

Przypuszczam, ze był on zaprojektowany do innej repliki i tak jak kolbe "dorzucili" z czegoś innego do R8, żeby był kolejny "chłynski chłyt matetingowy".

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wracajac do tematu od ktorego strone czy dwie temu odbiegliście - miałem watpliwą przyjemność postrzelać z tego na Wrocławskim Dniu ASG wczoraj. Lekkie, plastikowa, odglos wystrzału to pisk i jęk mechanozmów wewnątrz. Próbowałem włożyć w to hi-cap od swojego g3.. NFW, zapomnijcie, po kilku chwilach dałem sobie spokoj w trosce body trzeszczace w trakcie mych prób niemiłosiernie, nie pasuje - ale nie o tym mowa. Przedewszystkim wygląd, obrzydliwy, pełen niedociagnięć i niedolań formy, konstrukcja po prostu obrzydliwa, jeżeli G3 SAS TM po kilku modyfikacjach wygląda naprawdę spoko, to to.. kolba od mp5, badziewny foregrip.. w prezentowanym przez airsoftguns.pl modelu nie bylo bocznych RISów, choc w ich ofercie na fotkach ma, ciekawe czy z nimi będzie sprzedawane. Nie spodziewałem się wiele po tym modelu ale to co zobaczyłem..zastanowiłbym sie żeby wydac na to 200 zł, a patrząc na cenę :wink: . To chyba najbardziej nieudana replika repliki jaka widziałem ( a miełem juz w rękach wszystkie MP5 wella i JG, nawet ten AK sprzedawany jako metalowy - co nie jest prawdą, bo metalową a tylko pokrykę, nie body ) wygladał znacznie lepiej. BYłoby mi wstyd wyjśc z czyms takim tym bardziej, że niewiele droższym M ką SRC nie mam nic do zarzucenia ( posiadałem, uźywałem ), jak równeiż serrii MP5 wella i JG. Panowie, porazka.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mi nie chodzi o kolbę... Bardziej o to skąd wziąć lufę zewnętrzną, chwyt dolny i górny?(nie znam się na konstrukcji G3 - potrzebuję wszystkiego od body do lufy). I problemem może też być naciąg - w SAS'ie jest on prawie przy samym magazynku - dało by się go przesunąć dalej?

 

Kombinowałem nad wzięciem części z PSG -1 z Airsoftguns, albo innego G3 allegroszitguna - ale chyba to nie zda egzaminu...

Link to post
Share on other sites
I problemem może też być naciąg - w SAS'ie jest on prawie przy samym magazynku - dało by się go przesunąć dalej?
Rączka napinania zamka odczepi się razem z tą rurą, w której jest osadzona. Przynajmniej tak jest w MP5. Na jej miejsce możesz przykręcić zespół lufy zewnętrznej od G3, tylko najpierw go trzeba znaleźć ;) .
Link to post
Share on other sites
Na jej miejsce możesz przykręcić zespół lufy zewnętrznej od G3, tylko najpierw go trzeba znaleźć Wink .

 

No właśnie, problemem może być znalezienie tych części. Jakoś w żadnym sklepie ich nie ma, może ktoś z was wie, gdzie można dostać zespół lufy zewnętrznej? Bo bez tego to G3 jakieś krótkie...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...