Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Witajcie, szukam jakiegoś speca (najlepiej w Warszawie lub okolicach), który będzie w stanie porządnie przerobić PTT z wtyczki Military 6 pin lub U229, jak zwał tak zwał na kenwood. Zrobią mi to w serwisie CB-radyjek, czy trzeba szukać lepiej (jak np. tego czarodzieja z Lublina, którego ktoś polecał)? A może ktoś ma kogoś do polecenia w Warszawie?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Takie pytanie mam. Do zamówień z 409shop zawsze dokładają vat i cło, czy jak się trafi? Chcę sobie ściągnąć nowego Baofenga B5 i antenę Nagoya 771, za całość wychodzi niecałe 200zł, gdzie sama radiolka w kraju 260-280 minimum.

Link to post
Share on other sites

Miał bym takie pytanie, mam sobie radio na paśmie 70cm. Ja wygląda sprawa z dokupywaniem do niego dłuższej anteny? Z tego co ogarnąłem w temacie to powinna ona być konkretnej długość żeby idealnie współpracować z radiem, podobno może też to być "zwykły" kabel miękki przełożony przez plecy.

Dobrze kojarzę?

Link to post
Share on other sites

@Landsil

 

Antena musi mieć odpowiedni wymiar.

Pierwsze pytanie czy chcesz pracować na PMR446 czy jakiejś innej częstotliwości?

Do częstotliwości należy dobrać długość anteny więc podaj "środkową" częstotliwość na jakiej spodziewasz się pracować.

 

Drugie pytanie jaka fizyczna długość anteny Cie interesuje. Będę mógł wtedy podać Ci wymiar pod 1/4 1/2 czy 5/8 fali.

 

Trzecia sprawa zastanów się nad samochodową anteną w plecaku.

U mnie to rozwiązanie sprawdza się idealnie daje znakomity zasięg i wygodę.

Oczywiście pod warunkiem że biegasz z plecakiem. Kabel przez plecy to nie jest najlepszy pomysł. Antena musi być w pionie.

Link to post
Share on other sites

Navcomm, czestotliwosc 400–460 najczesciej okolice pmr.

Staram sie biegac bez plecaka chyba ze inaczej sie nie da.

Obecnie radio mam na ramieniu ale kupuje nowy laryngofon wiec mysle nad przelozeniem gdzies nizej i poprowadzeniu w góre samej anteny, ew tego kabla z okolic tylka za glowe.

 

pisownia=telefon

Link to post
Share on other sites

No ale z tego co rozumiem jak będę miał antenę do 446(PMR) to też dobrze pociągnie resztę spektrum ze względu na zwiększony wymiar? Wystarczy że równie dobrze jak oryginalna.

 

Średnio rozumiem to 1/2 1/4 fali ale z opisu tej dedykowanej dłuższej wyczytałem że jest zrobiona do 430-440. Taki zakres w zupełności mi wystarczy z tym że np. 440-450.

Link to post
Share on other sites

W uproszczeniu:

Długość fali = 300 / częstotliwość.

Czyli ~ 67cm.

Po uwzględnieniu współczynnika skrócenia (bez wdawania się w szczegóły techniczne długość fali * 0,97 dla drutu miedzianego) masz 65 cm.

 

Teraz około 41 cm da Ci 5/8. Taka antena powinna mieć przeciwwagi (idealnie 3 pod kontem 120 stopni od promiennika. W ramach eksperymentowania możesz zastosować większy kawałek metalu)

 

Do pomiarów przydał by się reflektometr albo przynajmniej prosty miernik pola...

Ja bym pomógł ale mieszkam w Krakowie więc raczej mija się to z celem. Zawsze możesz się uśmiechnąć do lokalnego klubu krótkofalowców albo znaleźć w okolicy kogoś kto się wydaje sympatyczny (z nasłuchów) zlokalizować go na QRZ.pl i wysłać maila z prośbą o pomoc w pomierzeniu i zestrojeniu anteny.

 

Powodzenia w eksperymentach!

Link to post
Share on other sites

Sorry, ja zrobiłem kilka anten do ręczniaków własnoręcznie, były zmierzone itd.

Wniosek jest taki. Satysfakcja z wykonanej pracy duża ale sprawność takiej anteny vs. kupna antenka, niestety niewielka...

 

Łączność w warunkach ASG czy ogólnie militarnych, diametralnie różni się od cywilnej, amatorskiej i każdej innej. Tylko że to temat na dłuższą rozprawę. :)

Link to post
Share on other sites

Generalnie - jak nie znamy się na elektronice i nie czujemy się pewnie w obliczeniach to DARUJMY sobie robienie anten.

Po pierwsze łatwo możemy uszkodzić sprzęt, po drugie możemy "siać" w efekcie zamiast na jednym kanale będzie nas słychać na kilku :icon_razz2: co fajne nie jest.

 

Osobiście uważam, że NAJLEPIEJ jest KUPIĆ antenę - jeśli nie mamy doświadczenia - dobrą antenę na pasmo 70 cm można kupić w cenie 50 - 60 zł. Moim zdanie NIE opłaca się samemu robić - chyba, że chcemy zrobić to dla nauki. Umówmy się, początkujący nigdy nie uzyska lepszych efektów niż "kupna" antena.

 

Co zrobić jak jednak bardzo chcemy zrobić antenę? Udać się do Krótkofalowców, w okolicach Wejherowa czy Freie Stadt Danzig :icon_biggrin: działa dużo krótkofalowców. Z własnego doświadczenia wiem, że chętnie pomagają - liczyć się należy, że będą nas "kusić" i namawiać do zrobienia licencji :icon_lol: - ale jest to bardzo pozytywne środowisko. Ja sam przed zrobieniem licencji jak miałem problemy to udawałem sie po pomoc do lokalnego klubu krótkofalarskiego i nigdy mi nie odmawiano pomocy.

Link to post
Share on other sites

echm, ale skąd pomysł że ja chcę robić tą antenę? Broń Boże żebym się za takie zabawy zabierał.Chodziło mi tylko o to jaką powinienem kupić żeby była optymalna dla częstotliwości pmr, najlepiej miękka.

 

Reflektometr? Odciągniki? Nasłuch?

Ale ja wspomniałem że mam radio na kamizelce i biegam z nim w polu i na tym koniec?

Link to post
Share on other sites

Jeśli dalej myślisz o miękkim kablu przełożonym przez plecy to niestety to nie będzie działać.

OK to w takim razie anteny które znam i lubie:

NA 771 Nieco lepiej niż fabryczna ale bez szału + możesz ją skracać jeśli chcesz się bawić. Po docięciu może być nieco lepiej ale łatwo przesadzić jak nie masz sprzętu pomiarowego.

RH 770 antena teleskopowa o sporym zysku ale mało wygodna w użytkowaniu

NR 770 antena samochodowa metr długości - do plecaka

Dodam jeszcze SG 7900 antena samochodowa do rozstawienia w sztabie. genialny zysk jak na antenę samochodową ale okupiony wysokością anteny...

 

Są anteny cometa i ich klony z chin które można wyginać ale ja z nimi nie miałem do czynienia.

Link to post
Share on other sites

mam radyjko standard horizon hx270e i ono ma pasmo wodne, czy ja się moge jakoś porozumiewać z lądowymi krótkofalówkami, np. jeżeli któryś z mojego teamu będzie miał krótkofalówke o której wspominaliście wcześniej. Ewentualnie czy dało by się coś wymienić przerobić by dało się je wykorzystywać w airsofcie. Bo to że one działają również na lądzie to wiem ale nie mają aż takiego zasięgu jak te lądowe.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...