Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Oporządzenie do lasu/CQB, custom ALICE i kłotnia o kurtkę:)


Recommended Posts

kilka zdjęć mojej kurtki, hełmu i chestriga

HOOAH

spodnie widoczne na zdjęciach to 6 colors, na hełmie z tyłu i z przodu są mocowania na rzepy (z tyłu są kocie oczy lub IR tags.

w chest rig'a whcodzi 6 magów do M4 , 4 małe kieszonki mieszczą latarkę, tool albo maga do pistoletu, dwie zewnętrzne kieszenie riga mieszczą butelkę o,5 litra lub radio lub pistolet (na zdjęciu SIG P226 z laserem na szynie RIS)

pozdr

 

http://img451.imageshack.us/img451/1865/img22113dj.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/5887/img22138br.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/3544/img22143lh.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/9345/img22158ns.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/4121/img22166jy.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/8641/img22175si.jpg

http://img451.imageshack.us/img451/8365/img22431fh.jpg

Link to post
Share on other sites

kurtka ma klasyczny krój smocka S.A.S. - dla mnie to zaleta,

nie ma jak dotąd multicama goretexowego i to będzie dla wielu wada,

 

co do samego riga Eagle , to nie wydaje mi się aby coś w multicamie, z kieszeniami na magazynki do m4 można było nazwać jako produkt do CQB :)

 

muszę przyznać że z bluz (nie kurtek) najfajniejsza dla mnie jest ta z Crye'a.

 

Ale sporo firm produkuje mnóstwo różnych rzeczy z multicama, najlepiej poprzeglądać na ebay-u.

HOOAH

Link to post
Share on other sites

2 rzeczy:

 

- nie wiem jak to jest z superem (choć podejrzewam) ale ja tam potrafię ocenić krój po zdjęciach i to co widzę na koledze jest kiepsko skrojone. Prównanie do smocków SAS (np produkowanych przez SASS ;-) ) jest głęboko krzywdzące dla tych ostatnich.

 

- będę wdzięczny jeśli kolega Python powie nam dlaczego mu się (nie)wydaje że coś w MC z szybkimi kieszeniami na magazynki STANAG nie jest produktem do CQB w MultiC. Jak wygląda produkt do CQB por favor?

 

A produkty Crye cieszą sie zasłużoną opinią źle uszytych, drogich, prujących się szmat dla airsoftowców ;-)

Link to post
Share on other sites

he he, zaczyna się ciekawie:

 

1. nie jestem technologiem krawiectwa, więc krój oceniam po wygodzie - ale jeśli uważasz, że kurtka jest źle uszyta, to może podziel się szczegółami - może bym zglosił reklamację do producenta.

 

2. odwrotnie. to Ty mi powiedz dlaczego ten chest rig jest wg Ciebie do CQB (bo jak wiesz, moim zdaniem nie jest)

 

3. czy możesz przytoczyć jakąś obiektywną ocenę produktów Crye, na której się opierasz ? Bo ceny jakie proponują za swoje wyroby - raczej nie sugerują że ich targetem są airsoftowcy,

 

HOOAH

Link to post
Share on other sites

Python właśnie ceny sugerują, że targetem są zapaleńcy t®endziarze :lol: itd. itp... którzy podpierają się szpejem, gadgetami i najnowszymi wzorami mundurów bo ci z omfg delty to mogą nosić, a BlackWater wypuścił nawet kilka reklamówek z MC więc muszą to mieć a wysoka cena jeszcze bardziej ich nakreca(bez urazy-opinia wynikająca z obserwacji zagranicznych serwisów asg)- komercja w czystym wydaniu.

 

sprawa druga to chest- no tak jakoś wyszło, że chętniej jest noszony w operacjach typu MOUT niż w lesie, gdzie preferowane jest oporządzenie na pasie ( Catch poprze mnie tu zaraz jakimś zgrabnym wywodzikiem :D )

 

a co do kroju to oceniając na bardzo skromnym materiale i porównując do fotek supera danych z moronsów- Twoja wygląda ciut mniej prO :wink:

pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

widze że nie tylko ja mogę ocenic jakość kurtki po fotkach :D

no cóz jak sie tego tyle widziało...

 

mam zdanie identyczne jak Catch22....i widze to po kieszeniach na ramionach chociażby...co to za krój??..ani to praktyczne ani dobrze uszyte..pomijając fakt że jak ktos robi już kieszenie na ramionach to można pod kątem :wink: to już przerabiano w SF...

 

mogę się mylić..ale sam nie wybrałbym takiego kroju...

 

co do czesta....jak Python nie widzisz roznicy w tym modelu a np. HSG czy BDS w kwestii zastosowania to nie mam co dalej rozwijac tematu..

musimy się wrócić to tematu ..co to jest CQB i jak wyglada sprzęt do CQB :wink:

 

ja jestem na nie :D

Link to post
Share on other sites
he he, zaczyna się ciekawie:

 

1. nie jestem technologiem krawiectwa, więc krój oceniam po wygodzie - ale jeśli uważasz, że kurtka jest źle uszyta, to może podziel się szczegółami - może bym zglosił reklamację do producenta.

 

Krój oceniaj jak porównasz ileś tego typu kurtek, ja się na tym opieram patrząc na Twoją i wyrażając moją opinię. Rozmieszczenie kieszeni, ich kształt i zamknięcia, układanie się całości ubioru na sylwetce, obecność zaszewek w pewnych miejscach, zabezpieczenie listew chroniących suwaki, krój kołnierza, kaptura i sporo innych rzeczy - o tym mówimy, to że ta kurtka jest z materiału nadrukowanego w taki czy inny wzór jest kwestią drugorzędną.

 

2. odwrotnie. to Ty mi powiedz dlaczego ten chest rig jest wg Ciebie do CQB (bo jak wiesz, moim zdaniem nie jest).

 

Oporządzenie typu chestrig nie jest z definicji przypisane do określonego rodzaju zadań, natomiast forma ładownic, ich zapięcia, układ i ilość owszem są. Porównaj sobie ten swój chestrig choćby z brytyjskim chestrigiem wzoru 42 - zobaczysz duże kieszenie cargo, pudełkowe klapy dużych, kilkumagazynkowych ładownic - może załapiesz różnicę. O niuansach używania tego oporządzenia np w działaniach na terenie zurbanizowanym nie będę teraz gadał.

 

3. czy możesz przytoczyć jakąś obiektywną ocenę produktów Crye, na której się opierasz ? Bo ceny jakie proponują za swoje wyroby - raczej nie sugerują że ich targetem są airsoftowcy.

 

Wręcz przeciwnie, wysoka cena oznacza że kupią to właściwie wyłącznie airsoftowcy i strzelnicowi lanserzy. Przyczyn jest pare - te rzeczy są drogie, za drogie zeby je jak mówią chłopaki "przeciorać". Wojo nosi to co dostaje, a kontrakci wolą trekkingi i 5.11 (chociaż to też powoli robi się nachalny lans, kiedyś to był zwykły turystyczny Royal Robbins) - bo ku swej radości nie muszą nosić łachów w ciapki. Zresztą Brymer to dobrze napisał powyżej.

 

Przykłądowa opinia ze strony testingowej o ciuchach produkowanych przez Crye:

 

Pros: Very well made, Multicam pattern is very effective. Pocket layout is well thought out.

 

Cons: Expensive. The material used foe the Khaki uniform causes me concern. I do not wear the khaki field pants and top while working in a vehicle due to the fire hazard. No too fond of the low cut waist. Did I mention expensive?

 

Summary: Overall I would say I am very pleased with the Multicam field pants and shirt, I wear it often. The construction is outstanding and built to last a long time even with hard use. I am not fond of the fact the khaki uniform is made with polyester. I would also like to see the same style in other colors like OD and Black made from the same material blend as Multicam. Hopefully Crye will go into full production and the price

 

8/4/05

 

UPDATE: Another disapointment, went to put the Khakis on before work today and notied the the stitching on the back pocket was coming undone. I will be emailing Crye and will update the status. I'll also post some pics here when I get a chance.

 

 

HOOAH
Weź go kto klepnij w plecy bo się chłopak zakrztusił... :wink:
Link to post
Share on other sites

oczywiście każdy widzi różnicę między tym rigiem a BDS i podobnymi,

no ale co z tego ?

super napisał że to krój do CQB, mogę spytać czy nie widzisz na jakie magazynki jest przeznaczony ? pewnie też widzisz.

 

MOUT i CQB to podobne "rzeczy" ale to nie to samo, zgadzam się że ten model riga sprawuje się dobrze w MOUT, ale mom zdanie do CQB jest nieodpowiedni

 

co do lasu - najlepiej nie mieć żadnego chesta - a pas odpiąć - to też jest oczywiste. :!: (i ten akurat zdejmiesz szybciej niż BDS)

 

co do kroju kurtki - można dystkutować długo i namiętnie - robiąc z tego wątku wątek o modzie, a chyba niekoniecznie o to chodzi.

jest to kwesia bardzo osobista, no bo czy znasz odpowiedź na pytanie jaka kieszonka MI najlepiej pasuje ? :wink:

 

ACU kosztuje podobnie jak MC, czy to też jest tylko dla lanserów ??? :?:

Firma Crye nie po to wystawia się na targach aby kilku chłopców kupiło sobie MC do ASG. Dziwię się też Brymerowi że kupuje mundur/oporządzenie kierując się tylko tym czy delata to nosi czy nie i jak to widzi Blackwater. (czy oni noszą marpaty ??)

 

komercja - tu już mnie rozśmieszasz do łez- oczywiście że komercja, przecież to jest firma która ma zarabiać kasę, to czym ma się kierować jak nie zyskiem. :roll:

I tak się im dziwię, że nie zdobywszy kontraktu US ARMY utrzymali się tak długo na rynku.

 

 

To jak, "Szczęść Boże" będzie lepiej ?

 

 

P.S. catch, jak byłbyś tak miły i oprócz ogólników z czego składają się kurtki napisał mi czemu ta konkretna jest bee i mało pr0, może dam do krwcowej. :D

Link to post
Share on other sites
oczywiście każdy widzi różnicę między tym rigiem a BDS i podobnymi,

no ale co z tego ?

super napisał że to krój do CQB, mogę spytać czy nie widzisz na jakie magazynki jest przeznaczony ? pewnie też widzisz.

 

MOUT i CQB to podobne "rzeczy" ale to nie to samo, zgadzam się że ten model riga sprawuje się dobrze w MOUT,  ale mom zdanie do CQB jest nieodpowiedni

 

co do lasu - najlepiej nie mieć żadnego chesta - a pas odpiąć - to też jest oczywiste. :!: (i ten akurat zdejmiesz szybciej niż BDS)

 

 :D

 

no zgłupiałem...

co to ma za znaczenie że kieszenie są do M4??

jesli klasyfikujesz wyposażenie ze względu na rodzaj przenoszonej amunicji to nie mamy o czym gadać...a co powiesz na Specnaz ktory w CQB uzywa PK???

 

A MOUT i CQB są bardzo scisle ze soba powiązane...CQB to dziedzina MOUT...może mylisz tutaj wyrażenie CT?? czy polskie AT?

 

i tak jak sprawdzi się w MOUT sprawdzi się w CQB ale na pewno nie w zielonej..poczolgaj się trochę to z magazynkow bedziesz wygrzebywal piach..dlatego że nie mają klapek.

 

ogranicze swoja wypowiedź do tego bo nie mam zamiaru tłumaczyc .co jest dobre do CQB a co do lasu..

 

co do kurtki to mnie wystarczy że widzę kieszenie na ramionach..jak dla mnie ..i to powiem ostro....to jest maxymalna lipa ..na bazarach są lepiej skrojone..co w niej zmiescisz?? a kroj? zakladki? mankiety na napy?? kto to stosuje? nie wspomne o tym cieniutkim rzepie przy kołnierzu...

 

kamuflaz tak...kroj i ten czest nie (zresztą to najgorszy czest jakiego robi Eagle przy całym moim szacunku do nich..jak miałbym cos wybierać z czestów w MC to spójrz sobie na HSG..tylko ta cena :D )

 

aha i nie wiem o co Ci chodzi z tym szybkim ściagnięciem BDS?? z każdym czestem tak robisz..pstryk fastex i czest jest na ziemi....

Link to post
Share on other sites

no to teraz Cię rozumiem, rozmawiamy na dwa różne tematy.

 

Nie chcę was namawiać na multicam ani przekonywać Was że rzeczy które mam są najlepsze na świecie. kupowałem je bo były w atrakcyjnych cenach i pasowały do MOICH zastosowań.

Wiem że różnią się od tych które Wy lubicie - i to znacznie- ale z mojego punktu widzenia są lepsze - bo lepiej pasują do moich zastosowań.

Lubię MC i najfajniej by było - gdyby nikt go nie kupował :)

 

tytułem sprostowania:

 

jeśli do walk CQB wybierasz broń na 5,56 to nie mamy o czym gadać

 

jeśli myli Ci się ASG i realna wojna - to też nie mamy o czym gadać, bo ja do ASG podchodzę z pewnym dystansem - i wybór kurtki i riga - był właśnie do ASG, a nie na wojnę

 

powinieneś zrozumieć jako osoba uważająca się za pr0,

że ocena każdego sprzętu czy ubrania zależy od tego jak się go używa i do czego. Z mojego punktu widzenia są OK - z Twojego NIE, i niech tak zostanie.

 

a propos cen - gdyby MC było bardziej popularne to ceny by spadły,

chodzi mi o to że koszt produkcji (i cena sprzedaży przy podobnym ilościowo zamówieniu) ACU i MC są porównywalne.

Chociaż uważam, że rozpatrywanie sprzętu pod kątem ceny jest nieco absurdalne.

Link to post
Share on other sites
jeśli do walk CQB wybierasz broń na 5,56 to nie mamy o czym gadać

 

Fascynujące, a jaki realnie stosowany kaliber możesz nam polecić? Paru gości się zdziwi że wybrało broń 5,56 do CQB bez Twej wiedzy. Dysponujesz jakimś praktycznym doświadczeniem żeby wygłaszać takie kuriozalne sądy? Czy tylko "widzi-misiem" :lol:

 

jeśli myli Ci się ASG i realna wojna - to też nie mamy o czym gadać, bo ja do ASG podchodzę z pewnym dystansem - i wybór kurtki i riga - był właśnie do ASG, a nie na wojnę

 

Nikt nie twierdzi inaczej, nie zarzucaliśmy Ci innych kryteriów wyboru, broń Boże!

 

 

powinieneś zrozumieć jako osoba uważająca się za pr0,  

że ocena każdego sprzętu czy ubrania zależy od tego jak się go używa i do czego. Z mojego punktu widzenia są OK - z Twojego NIE, i niech tak zostanie.

 

Musisz mieć pewne porównanie, wiedzę etc. Żeby oceniać. Możesz nosić spodnie tył na przód i zasłaniać się subiektywną wygodą. OK.

 

a propos cen - gdyby MC było bardziej popularne to ceny by spadły,  

chodzi mi o to że koszt produkcji (i cena sprzedaży przy podobnym ilościowo zamówieniu) ACU i MC są porównywalne.

Chociaż uważam, że rozpatrywanie sprzętu pod kątem ceny jest nieco absurdalne.

 

Nie chcę Cię urazić, ale bredzisz. Podstawowym kryterium oceny sprzętu jest zestawienie jakość/cena. Co relacji popularności i ceny to tez nie jest tak - MC jest produktem licencjonowanym i kosztownym. Konkurencja rynkowa obejmuje tylko produkty końcowe nie zaś surowce czy licencję produkcji.

 

A teraz na koniec - nie chcemy Ci odebrać poczucia wyjątkowości, jakże cennego w tym hobby. Ty nam pokazałeś, myśmy napisali co sądzimy o tym co zobaczyliśmy. Nikt nie deprecjonuje ani kamuflażu, ani jego unikalnosci na polskim gruncie. Brawo, jesteś wyjątkowy! Dla mnie prywatnie oba te czynniki są niezbyt ważne - istotniejsze są umiejętności, jakość, projekt i zastosowanie.

Link to post
Share on other sites

widzę że dla Ciebie dyskusja to rodzaj gry o sumie zerowej.

 

mam wrażenie, że czytasz moje posty bez zrozumienia - szkoda, tak się staram :) !

 

napisałem, że jeśli wybierasz do CQB broń 5,56 to nie mamy o czym rozmawiać. Ni epowiedziąłem, że to zła broń, że polecam lepszą lub cokolwiek podobnego. Ja bym takiej broni nie wybrał.

 

Jeśłi uważasz że fajnie jest nosić spodnie przód-na-tył to też fajnie.

Jeśłi uważasz także że jest jeden uniwersalny krój munduru- polecam założyć firmę i go sprzedawać.

 

co do absurdalności oceny munduru w stosunku do ceny chodziło mi o koncepcję kupowania najdroższego możliwego munduru, aby się dobrze wylansować wśród brasi ASG. Podejrzewam, że jest to kryterium bardzo ważne dla Ciebie, ale na przykład zupełnie niezrozumiałe dla ludzi z którymi gram w ASG.

 

bardzo się cieszę że zabrałeś głos w tej dyskusji - był bardzo ciekawy.

 

Zgadzam się że umiejętności są najważniejsze - dziwię się trochę że dopiero teraz o tym wspominasz,

pozdr

 

PS "poczucia wyjątkowości" raczej mi nie odbierzesz.... więc się nie martw :)

Link to post
Share on other sites

ja pasuje chłopaki...

 

Nie chodzi Nam drogi Pythonie o jakiekoleiwk Cie pouczanie..bron Boże..

 

zrobiłeś zdjęcia ..my je ocenilismy i napisalismy co jest fajne a co nie...fakt skrytykowalismy wszystko co nam pokazaleś..ale mamy do tego prawo :wink: chcialeś oceny to ją masz..Tobie pasuje nam nie...

chodzilem w wielu kurtkach i w wielu parach gaci i wyobrax sobie że mam o tym pojęcie.

Podobnie o wyborze broni do CQB ( bo jak widze Ty jesteś na poziomie naszego Polskiego AT i nadal bys nas wyposażal w MP5)

no coz cały świat idzie do przodu....

 

a odnośnie realiów prawdziwego pola walki i ASG to nie..nigdy ich nie mylę....uwierz mi.....

ale piasek i woda w ASG jest identyczna jak podczas prawdziwych manewrów MONu - to wiem na pewno

 

i zauważam że tylko Ty tutaj posiadasz MC i uzywasz go do ASG i to dla Ciebie ważne....w przeciwieństwie do ich wartości techniczej (akurat tego kroju)

 

a wracając do broni w CQB to co byś wybral??

Link to post
Share on other sites
widzę że dla Ciebie dyskusja to rodzaj gry o sumie zerowej.mam wrażenie, że czytasz moje posty bez zrozumienia - szkoda, tak się staram :) !

 

Teorie gier miałem kiedyś na studiach, nic już nie pamiętam. Co do czytania bez zrozumienia to przyznaję - nic nie rozumiem z tych "niezwykle śmiałych i interesujących rzeczy" które tu piszesz.

 

napisałem, że jeśli wybierasz do CQB broń 5,56 to nie mamy o czym rozmawiać. Ni epowiedziąłem, że to zła broń, że polecam lepszą lub cokolwiek podobnego. Ja bym takiej broni nie wybrał.

 

Co napisałes to napisałeś, ja w sposób aluzyjny zwróciłem uwagę że 5,56 to standard obecnie w wojskowym CQB i niewiele zmienia tu twa opinia i wybór. Kategoryczność twego stwierdzenia byla jednak na tyle intrygujaca ze chcialem zapytac o to, co w takim razie Ty byś wybral (jaką amunicję) do takiego zastosowania, dlaczego i na jakim doswiadczeniu bazujesz dokonujac tego wyboru?

 

Jeśłi uważasz że fajnie jest nosić spodnie przód-na-tył to też fajnie.

Jeśłi uważasz także że jest jeden uniwersalny krój munduru- polecam założyć firmę i go sprzedawać.

 

Można powiedzieć że to w jakiś tam sposób robię. Poza tym krój munduru może nie jest uniwersalny ale anatomia ludzka owszem (mam nadzieję). Nawet biorąc pod uwage pewne specjalistyczne niuanse sprzętowe mozemy dzięku znajomosci tejze anatomii, porownaniu istniejacych wzorów itd - dokonywac wartosciowania danych rozwiazan. Toteż ja i koledzy dokonalismy. Moja figura retoryczna ze spodniami odnosila sie do twojego upartego tlumaczenia subiektywnoscią komfortu i niestety nie da sie tego odbic w ten sposób w jaki to próbujesz powyzej robić.

 

co do absurdalności oceny munduru w stosunku do ceny chodziło mi o koncepcję kupowania najdroższego możliwego munduru, aby się dobrze wylansować wśród brasi ASG. Podejrzewam, że jest to kryterium bardzo ważne dla Ciebie, ale na przykład zupełnie niezrozumiałe  dla ludzi z którymi gram w ASG.

 

W dosyć dziwny sposób skleiłeś dwa elementy rozmowy jaką toczyliśmy. To że nie rozumiałeś uwarunkowania ceny ostatecznej produktów z MC nijak się ma do tego czy kupując te produkty będziesz się czuł wyjątkowy czy też nie. Z moich obserwacji graczy ASG wynika to co napisałem powyżej - nie wiem czemu oto próbujesz do mnie przypasować kryteria którym we wczesniejszym poscie jednoznacznie zaprzeczyłem wyjasniajac raczej jednoznacznie co mnie interesuje. Nie wiem z kim w ASG grywasz więc mogę tylko domniemywać że Ci ludzie mają mniej więcej typowe podejscie.

 

 

Zgadzam się że umiejętności są najważniejsze - dziwię się trochę że dopiero teraz o tym wspominasz,

pozdr

 

PS "poczucia wyjątkowości" raczej mi nie odbierzesz.... więc się nie martw :)

 

Wspomniałem o umiejętnościach na marginesie, wymieniając własne poglądy, nie interesują mnie twoje umiejętnosci, ani ich poziom - więc teraz ja z kolei się dziwię jakie ma znaczenie czy się tu ze mną zgadzasz lub nie skoro to nie jest przedmiot właściwy tej rozmowy. Co do poczucia wyjątkowości, chodziło o pewien czynnik socjolgiczno-psychologiczny taki jak np. posiadanie jakiegos wyjatkowego dobra i konsekwencje tego stanu - nie zaś o aspekt niepowtarzalności biologicznej czy bo ja wiem... solipsyzmu. Nie próbuj więc odbijać piłeczki przypisując mi cechy jakie najwyrazniej uznales ze przypisuję (my) Tobie. :wink:

Link to post
Share on other sites
Podobnie o wyborze broni do CQB ( bo jak widze Ty jesteś na poziomie naszego Polskiego AT i nadal bys nas wyposażal w MP5)

no coz cały świat idzie do przodu....

 

Ale dyskusja się rozwineła ,,Z wrażenia oparłem się o wannę

Stałem tak kilka minut, może nawet godzinę" ...

 

Super, no jakże tak można mówić o naszym kochanym AT :wink: Zarówno ZOA, AT, ABW przezbrajają się właśnie na 5,56mm G36 . Widocznie Python im nie doradził co powiinni zakupić :wink:

Link to post
Share on other sites

dobrze zauważyłeś Orkan :wink: właśnie teraz sie przezbrajają..jak juz połowa cywilizowanego świata dawno to zrobiła...a i do przezbrojenia to całkiem im daleko :wink: bo ja wymieniłem tylko AT..a tutaj tylko niektóre oddziały będą posiadac G36 czy tam Beryle :wink: ... ale nie o to chodziło..zresztą czepiasz się szczegółów nieistotnych dla całega wątku :D

napisałbys cos jako dobry krawiec o tej kurtce czy tam czescie do lasu....może masz inne zdanie...może rzeczywiście jest taki fajny..

Link to post
Share on other sites

Dlatego w lesie mam chesta na klatce piersiowej a nie na brzuchu :) "Płaski" chest (ładownice na 2 magi) z dobrze zabezpieczonymi utility pouch i ładownicami "daje w lesie radę" (mój nie spełnia tych założeń) porównująć choćby do MOLLE II czy LBVek

Link to post
Share on other sites

Wyszło nam tutaj w dyskusji parę detali które mogą komplikować pewne proste założenia co do typów wyposażenia i jego zastosowania. Generanie jeśli mówimy o zastosowaniach oporządzenia typu chestrig to kwestia tego czy będzie on lepiej czy gorzej nadawał się do jakiegoś środowiska walki zależy głównie od rodzaju ładownic w nim zastosowanych.

 

Nie rozwijając zbytnio "chestrigologii" i nie wnikając teraz w ich właściwą genezę, możemy powiedzieć, że chestrigi to rodzaj lekkiego oporządzenia szelkowego > są wersje klasyczne i otwarte z przodu (split chestrigs). Mogą mieć stałe kieszenie lub być modułowe względnie hybrydowe. Są wykorzystywane głównie przez żołnierzy operujących z pojazdów - lekkie jednostki zwiadu, piechota zmech ponieważ mając główną powierzchnie nośną z przodu nie przeszkadzają podczas siedzenia w fotelach pojazdów i zajmują mniej miejsca niż kamizelki czy oporządzenie oparte na pasie nośnym. W swoich najlżejszych wersjach są popularne również wśród służb ochrony osobistej (PSD) i kontraktorów militarnych (PMC) głównie z powyższych powodów. Chestrig EAGLE CR-PHUTV jaki prezentował kolega Python to właśnie takie, jedno z najlżejszych oporządzeń mieszczące absolutne minimum - 8 magazynków STANAG w otwartych, szybkich ładownicach, 4 magazynki do broni bocznej, nieduże kieszenie akcesoryjne na radio itp.

Z Chestrigów chętnie korzystają również żołnierze sił specjalnych którym zależy na dużej mobilności w terenie, a także jak zauważył słusznie super - strzelcy wyborowi (NIE Snajperzy w klasycznym rozumieniu!). Chestrigi są też używane jako dodatkowa powierzchnia nośna do klasycznego oporządzenia - np chestrig wzoru 42 noszony (wysoko na piersiach) przez Royal Marines razem z pasem PLCE. Większość chestrigów da się również wygodnie nosić również z dużym plecakiem.

 

To tyle notki o chestrigach. To czy dany chestrig jest czy nie jest do CQB jest sprawą odrębną - jeśli spojrzymy na wspomniany chestrig Eagle'a, a powiedzmy chestrig 1725 Arktisa i dajmy na to na Denali firmy HSGI to myślę że pewne różnice staną się oczywiste.

 

Pochodną chestrigów są tzw. plate carriery, które obecnie stały się właściwie oddzielnym typem oporządzenia.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

A jak się ma sprawdzać? Jak sobie upniesz ładownice na brzuchu i piersi (no bo gdzie indziej na Racku) to będziesz na nich leżał, zbierał nimi brud, tudzież trudno ci będzie do nich sięgać. Jak chcesz dobre oporządzenie do lasu do zasuwania na piechotę to dobrze złożone PLCE z comfortpadem i niedużym plecakiem jest raczej nie do pobicia. Ale to zupełnie inna historia.

Link to post
Share on other sites

Inna historia ale warta słowa. Mam chesta i PLCE... i chesta chyba sprzedam. PLCE jest mega wygodnym oporządzeniem. Do podwojnej ładownicy, pojedynczej ładownicy, utility pouch i dwóch water canteen pouch wsadziłem: termos 0,5, manierkle 0,7, 6 magow, szybkladowarke, czerwona szmate, cyfrowke w pokrowcu, 2 worki kulek po 500, kompas, czekolade, 2 kawy w saszetkach, izolke, lornetke, opatrunek, pokrowiec na okulary twardy, multitoola, niezbednik, czyste kartki i dlugopis i miałem troche wolnego miejsca. Nie było ciężko czy niewygodnie mimo ze nie mam hippopada. Ba... moge nie sciagac sprzetu przez cały dzień i nie ma to konsekwecji (od chesta gdy wypchany troche bolal krzyż).

Dla US-manów namiastką będzie Alice... ale się nie umywa pakownością (nawet z buttpackiem.... gdy kupie torbe po S10 PLCE będzie jak muszla ślimaka... cały dom na sobe ;) ), stailnością i komfortem noszenia. Za to niestety PLCE drogie jest.

Link to post
Share on other sites

Wiem że nie na temat ..ale to w końcu moderator zaczął :wink: :wink:

 

I wypraszam sobie że niby do ALICE nie wyejdzie tyle sprzętu.

Do mojego wchodzi:

-12 magów

-2 M26

-duzy zestaw survivalowy

-apteczka

-manierka

-opatrunek

-SRK

-MRE

-Poncho

-gumy do poncha

-dumbag

-światła chemiczne

-latarka

-czasem gore (do cargo)

i od cholery małej drobnicy :wink:

 

a żeby nie było Ot teraz fajnie byłoby zrobic to w MC :wink:

Link to post
Share on other sites

RACK sprawdza sie w lesie bardzo dobrze

leżenie i czołganie się nie sprawia problemów, sam mam rozmieszczony sprzęt tak że mam od lewej 4 ładownice, przerwa,granat, utility duże,alan,manierka, na klatce 3x granat - gdy czołgasz sie to i tak klatke masz podniesioną, do ładownic czasem dostanie się trochę piachu ale zebym przez to miał jakieś problemy z magami nie zauważyłem

 

kiepsko jest z turlaniem się czy przetaczaniem różnego rodzaju

plecy są raczej czyste więc w respie se można spokojnie siedzieć, opierać sie

 

szelki skrzyżowane na plecach są wygodne choć jak ja mam manierke skrajnie z prawej i jest pełna to czasem po lewej stronie mi sie "ciężar" wpija w obojczyk ;)

 

generalnie RACK jest spoko, wszelkie ładownice i pouche ma kryte więc nie będziesz czołgając się robił za koparkę :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...