Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza BW I


Recommended Posts

No fakt tematu rekawiczek i np. bielizny jeszcze tutaj nie bylo.

Standartowo BW nosi zwykle skorzane rekawiczki, wersja letnia lub zimowa lekko ocieplana.

 

http://www.ranger-onlineshop.de/125540G-.ahtml

 

Od niedawna zaczeto wprowadzac nowy model :

 

http://www.ranger-onlineshop.de/125546G-.ahtml

 

Ubiegajac kolejne pytanie cena i dostepnosc jak widac na rangershopie.

Edited by wolf75
Link to post
Share on other sites
  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mam takie pytanie odnośnie snajperów:

 

1.broń:

-jaka jest broń na daleki dystans[snajpra] ?

-jaka jest broń na średni dystans [o ile strzelcy wyborowi używają takich]

-jaka jest broń na mały dystans

 

2. oporządzenie:

-jakie oporządzenie używa strzelec wyborowy ? zwykłe czy jakieś wymyślne ?

 

i rozchodzi mi sie o strzelca wyborowego standartowej kompani jeśli można to tak nazwać ;-)

Link to post
Share on other sites

Pytanie chodzi ci o sprzet BW czy co sugeruje go uzytku w ASG ???

Od razu odpowiem na jedno z twoich pytan, generalnie snajper BW na codzien ubiera sie regulaminowo tak jak wszyscy, na okres wykonywania zadania bojowego, misji itp, dowodca moze zwolnic go z tego obowiazku rozkazem (zawsze tak robia) i ubiera sie DOWOLNIE.

Link to post
Share on other sites

Karabin snajperski dalekiego zasięgu to G82, czyli dobrze znany wszystkim Barrett. Replika jest dostępna za jakieś 5 tys. zł :):

 

ps_g8_18_960x638_1182553696.jpg

 

Karabiny używane na średnim zasięgu to:

 

G22 (brytyjski L96 w wersji dla BW) - dostępna jest replika firmy ASP (APS Type 96 - takiej właśnie używa nasz AWRowy snajper):

 

gmsn089jl.jpg

 

oraz G3A3 ZF - replika niegdyś produkowana przez TM, ale obecnie dostępna jest już jedynie wersja SG1. Tę ostatnia można zmodyfikować dodając oliwkowe elementy z tworzywa sztucznego dostępne czasem na allegro, od zwykłej G3A3, oraz oryginalny celownik:

 

CELOWNIK!

 

coesfeld14jm.jpg

 

Jeżeli chodzi Ci o strzelców wyborowych w "zwykłych kompaniach" to raczej ze wskazaniem na tę drugą broń. G22 widziałem jedynie u strzelców wyborowych w jednostkach górskich, KSK, zwiadzie oraz... U spadochroniarzy.

 

Na małe odległości używa się po prostu G36 z szyną od wersji C i dodanym celownikiem optycznym, tyle, że to też nie w "zwykłych kompaniach":

 

25.jpg

 

A tak nawiasem to wszystko masz tutaj:

 

http://www.deutschesheer.de/portal/a/heer/...E%2Fcontent.jsp

 

Więc aż wstyd pytać o takie rzeczy...

 

Co do wyposażenia to jest ono zwyczajne - takie jak w "zwykłych kompaniach". Pamiętaj, że strzelec wyborowy to zwykły członek drużyny (w kamizelce przeciw odłamkowej i hełmie, bez ghillie - mówiąc tak maksymalnie obrazowo :)), uzbrojony jedynie w inny karabin. Z tego powodu jedyna różnica to ładownice - te do G3 rzecz jasna :).

 

Ronin

 

p.s.

 

"Prawdziwi snajperzy" są praktycznie jedynie w jednostkach, które wymieniłem jako posiadające G22 i ci mają zupełnie inne wyposażenie. Dodam tylko, że pakują się praktycznie jedynie w kurtki KSK opisane wcześniej, i oporządzenie w okrojonej wersji noszą jedynie w wyjątkowych przepadkach.

Link to post
Share on other sites

Co do PM-ów to raczej nie - przynajmniej w "zwykłych kompaniach". Wątpię nawet czy noszą broń krótką... Zazwyczaj G3 oferuje wystarczającą siłę ognia na dystansach na jakich operuje zwykła piechota, więc nie trzeba mieć specjalnej broni "krótkozasięgowej".

 

W przypadku wszelkiej maści SF-ów z kolei, zabiera się broń w zależności od potrzeby. Widziałem nawet fotki, na których snajper wyposażony był w G22 przytroczone do plecaka, w rękach niósł G36 (pełnej długości!) a w kaburze miał P12.

 

Ronin

 

p.s.

 

Co do fotki z G22 to podpowiem - komandos trzymający karabin :).

 

p.s.s.

 

W bundeswerze jest generalnie dość śmiesznie z bronią krótką. W niektórych sytuacjach (jeżeli dowódca batalionu, kompania... pozwoli) można używać nawet prywatnie kupionej broni krótkiej (byleby się z nią nie eksponować) :!: Przydziałowo oczywiście dostaje się P8 czy P12.

Link to post
Share on other sites

To zwykły H&K P8.

 

Tutaj kilka obiecanych zdjęć kurtki. Jeżeli ktoś chce zobaczyć jakieś detale to niech napisze - porobię więcej fotek.

 

Kurtka posiada masę kieszeni o "mieszkowatym" kształcie: cztery z przodu, po jednej na każdym boku i jedną wielką z tyłu (na poncho przeciwdeszczowe). Wszystkie zapinane są na guziki kanadyjskie (przyszywane nie bezpośrednio nicią ale za pośrednictwem tasiemki, gigantyczne i umożliwiające wygodne rozpięcie w rękawiczkach). Tylna kieszeń jest bardzo praktyczna - schowanie poncha zawsze pochłania sporo miejsca a tak, nie dość, że jest wygodnie to jeszcze kiedy się siada, to nie na gołej ziemi :).

Poza tym z przodu znajdują się dwie kieszenie "napoleońskie", na zamek. Można w nie zmieścić mapy, broń krótką... Te kieszenie są tak uszyte, że mają wielką pojemność w górę (wzdłuż podszewki) i można zmieścić sporych rozmiarów mapy bez zginania.

 

W pasie oraz na dolnym brzegu znajdują się ściągacze. Ten w pasie wszyty jest jednak nie jak w większości kurtek - między wierzchnią warstwą a podszewką. Jest to specjalny "kanalik" wszyty na zewnątrz.

 

Kurtka posiada także paski do montowania maskowania - spuścizna po II wojennych kangurkach maskujących SS :).

 

przodbo2.th.jpgbokeb5.th.jpgtylpl5.th.jpg

 

Kaptur posiada tasiemkę do regulacji jego przechylenia do przodu, dzięki czemu nie opada na oczy. Poza tym z przodu ma wszyty drut, który umożliwia jego wyprofilowanie:

 

kapturprzodew5.th.jpgkapturtylbv5.th.jpg

 

Kurtka ma dobrą wentylację dzięki olbrzymim wywietrznikom - znacznie większym niż w zwykłych parkach BW - praktycznie od łokcia do pasa :). Dodatkowo z przodu jest możliwość otwarcia jednego krótkiego wywietrznika na zamek, wszytego wzdłuż głównego zamka kurtki. Dodatkowo umożliwia od dostęp do dwóch wewnętrznych kieszeni na dokumenty (to wszystko uszyte tak, żeby nie kolidowało z guzikami, więc zamki można obsługiwać bez ich rozpinania). Oczywiście w razie dużych upałów istnieje możliwość otwarcia zamka głównego i zapięcia kurtki tylko na guziki.

 

Oba rękawy posiadają Cordurowe (Cordura taka jak w oporządzeniu) wzmocnienia na łokciach oraz dwie kieszonki - po prawej stronie jedną na dwa opatrunki BW, po lewej na kompas i lightsticka. Poza tym są tam rzepy na np. oznaczenie grupy krwi, flagi...

 

wywietrznikcg7.th.jpgkieszenrb3.th.jpg

 

Producent Leo Kohler GmbH.

 

metkayy4.th.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Dzieki wielkie za fotki.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wyglada wodoszczelnosc tej kurtki, bo na jakims forum mysliwskim przeczytalem, ze jednak nienajlepiej :(. Oczywiscie to zalezy od uzytych materialow, a to z kolei od producenta. Gdzies w Polsce idzie kupic produkt Kohlera czy zostaje tylko TacGear, no bo mil-teca nie biore w ogole pod uwage.

Link to post
Share on other sites

A na ile wodoszczelna jest zwykła bluza wojskowa? I dlaczego wojsko niemieckie ma osobną parkę i osobny gore-tex (jak każda armia świata zresztą)?

 

Tak jak pisałem - ta kurtka to platforma dla 1. linii, znacznie lepsza niż zwykła bluza mundurowa, z racji większej ilości kieszeni. Jako odzież powinna być rozpatrywana w drugiej kolejności, dlatego wodoszczelność kurtki jest praktycznie żadna - jest to zwykła mieszanka bawełny i nylonu, jedynie zaimpregnowana aby nie wchłaniała dużych ilości wody. Przemaka wolniej niż zwykła odzież, ale nie jest to gore-tex. W tej kurtce chodzi raczej o możliwość szybkiego wyschnięcia, a nie o zabezpieczenie użytkownika przed warunkami atmosferycznymi... Dla kontrastu wyobraź sobie używanie "wodoszczelnej/wodoodpornej" kurtki niezależnie od warunków pogodowych, cały rok dlatego, że nosimy w niej ważny dla nas sprzęt. Latem byś nie wytrzymał i pozbywając się wodoszczelnej kurtki (poprzez schowanie do plecaka) pozbyłbyś się także tego ważnego sprzętu.

 

Nie jest to także kurtka dla myśliwych i nie dziwię się, że im nie odpowiada :). Ma ona zupełnie inne przeznaczanie i używanie jej jako kurtki "przeciwwarunkowoatmosferycznej" jest chybionym pomysłem.

 

Co do świecenia to nie wiem, o którą fotkę pytasz. W normalnym świetle jest... Zwyczajnie. Kurtka wykonana jest w zasadzie z identycznego materiału co bluzy, czy zwykłe parki i pod tym względem nie różni się w ogóle. Wrażenie takie może wynikać z tego, że przy niektórych fotkach użyłem lampy błyskowej, a robione były przy dziennym świetle.

 

Noszenia w plecaku nie próbowałem - pewnie dlatego, że pierwszej linii nie powinno nigdy się z siebie ściągać :wink: . Pamiętajcie, że kurtki tej używa się podobnie jak zwykłej bluzy mundurowej, jedynie z większą ilością kieszeni. Nie jest to coś, co nosi się w plecaku, a zakłada jak pada czy jest nam zimno. Jeżeli jest zimno to zakłada się pod nią polar i tyle... A jak jest gorąco to nie zmienia się tej kurtki na bluzę i chowa do plecaka, tylko rozpina wywietrzniki. Nie pozbywamy się przez to pierwszej linii wyposażenia tylko dlatego, że jest gorąco. Poza tym zrolowanie ważącego 6 kg sprzętu byłoby również średnio wykonalne...

 

Co do możliwości zakupu to w Polsce takowa nie istnieje (chyba, że z drugiej ręki). Trzeba szukać za granicą.

 

Ronin

 

p.s.

 

W przypadku tego sprzętu trzeba całkiem zmienić swój sposób myślenia na temat odzieży i oporządzenia, a zwłaszcza tego co między nimi.

 

p.s.s.

 

Kurtka waży około 1190g, dla porównania zwykła parka BW to 1125g.

 

p.s.s.s.

 

Drut w kapturze jest około dwa razy grubszy niż ten w parkach brytyjskich ;).

Link to post
Share on other sites

Witam. To mój pierwszy post na forum, więc chciałbym się przywitać ;-) .

 

A teraz do tematu. Mam parę pytań:

 

1. Była mowa o masce M65 jako wyposażeniu żołnierza do lat 90tych. Interesuje mnie czy jest ona stosowana do dziś?

2. Jakie granaty ręczne używa Bundeswehra?

3. W sprawie czapek polowych:

http://www.sklep.vest.pl/product_info.php?...roducts_id=1294

http://www.sklep.vest.pl/product_info.php?...products_id=467

Mam obie te czapki i różnią sie one dość znacznie krojem. Ciekawi mnie która jest używana częściej przez żołnierzy?

4. A teraz najważniejsze dla mnie pytanie. Chciałbym zrekonstruować żołnierza jakiejś konkretnej jednostki. Najbardziej odpowiadałaby mi piechota zmotoryzowana, bądź coś w tym stylu. Mam naszywkę 10. Panzerdivison (Taka), czy dałoby się ją do tego wykorzystać, a jeśli tak to jaki by był do tego beret i odznaka na niego? Chciałbym jeszcze wiedzieć w jakich ta jednostka uczestniczyła misjach, wydaje mi się ze w SFOR i ISAF ale nie jestem pewien.

Link to post
Share on other sites

1. Tak

3. ta druga

4. w skład dywizji wchodzą różne jednostki (bojowe i zabezpieczenia) i noszą różne berety w zależności od swego charakteru - musisz wiedzieć bardziej konkretnie (brygada pancerna, grenadierów pancernych, batalion medyczny itp...). Spróbuj poszukać w necie struktury tej dywizji i wtedy będziesz miał ułatwione zadanie.

 

Tu jest struktura dywizji. Brygady musisz sobie już sam poszukać.

http://www.deutschesheer.de/portal/a/heer/...ElVRS82X0dfUkNV

Edited by Soman
Link to post
Share on other sites

Obecnie w użyciu jest model BC65 - od M65 różni się materiałem (inne tworzywo, plastykowe sprzączki), komorą foniczną z mniejszą ilością otworów o większej średnicy oraz najważniejsze... Wejściem na rurkę do picia.

 

W użyciu są granaty DM51 z wymienną skorupą umożliwiająca zmontowanie granatu zaczepnego albo obronnego w kilka sekund. Wcześniej w użyciu był jakiś inny model ale nie pamiętam oznaczenia (pamiętam jedynie, że był wzorowany na amerykańskich granatach M61). Jak sprawdzę w Reibercie to napiszę.

 

Pierwsza czapka to czapka personelu naziemnego na lotniskach - noszą ją np. mechanicy. Druga to standardowa czapka BW piechoty, jednostek pancernych...

 

Co do 10 Panzerdivision:

 

http://www.deutschesheer.de/portal/a/10div

 

Beret jest czarny, ze znaczkiem wojsk pancernych, a przynajmniej jeśli pytasz o 12 Panzerbrigade :):

 

48549_0.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

do wyczerpującej wypowiedzi somana, chciałbym tylko dodać że wg. moich informacji bundeswehra używa obecnie DM 41, DM 51, DM 61 (różnią się one zawartością PETN) oraz symulatora DM 22

Edited by dingo
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

Nie wiedziałem, czy nosi się naszywkę dywizji, brygady, czy batalionu. W takim razie wybieram Panzergrenadierbrigade 30 (naszywka dość podobna do dywizyjnej), a jeśli trzeba jeszcze konkretniej to Panzergrenadierbataillon 294. Jeśli dobrze myślę to znaczek na beret będzie TAKI, ale czy beret pozostaje czarny? Czy będę potrzebował jeszcze jakieś dodatkowe insygnia, naszywki, itp? Znalazłem jeszcze odznaczenie na czapkę: LINK. Czy wszyscy żołnierze piechoty ją noszą, a jeśli tak to w którym miejscu na czapce?

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...