Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kilka pytań


Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

spotter jest tylko w jednostkach policji , swat , grom , sas, uberwerh AT , SPAT itp , w wojsku nie ma snajpeów są tylko strzelcy wyborowi , nie stanowią części odziału , mają własny pododział i są przydzielani wrazie potzeby .

Link to post
Share on other sites

spotter jest tylko w jednostkach policji , swat , grom , sas, uberwerh AT , SPAT itp , w wojsku nie ma snajpeów są tylko strzelcy wyborowi , nie stanowią części odziału , mają własny pododział i są przydzielani wrazie potzeby .

 

Gdzie jest Thor? :-F

Link to post
Share on other sites

Niestety obiecałem że nie będę tu więcej się "mądrzył" :mrgreen: radźcie sobie sami z takimi "kwiatkami". Dość solidnie mnie skręca jak czytam np temat o broni bocznej dla snajpera, jak i teksty tego typu:

spotter jest tylko w jednostkach policji , swat , grom , sas, uberwerh AT , SPAT itp , w wojsku nie ma snajpeów są tylko strzelcy wyborowi , nie stanowią części odziału , mają własny pododział i są przydzielani wrazie potzeby .

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

Niestety obiecałem że nie będę tu więcej się "mądrzył" :mrgreen: radźcie sobie sami z takimi "kwiatkami".

 

Będzie nam brakowało Twojego 'mądrzenia' :) Zawsze ktoś był aby pouczać...

 

Drogi Trunku a co powiesz jak ci dam kilka (jak nie kilkanaście) filmów o dwóch Panach pokrytych takimi niteczkami spacerujących po lesie?

Aby nie mów, że to policjanci szukający kłusowników...

 

PS. A SAS to policja?

Link to post
Share on other sites
Guest Carmack

spotter jest tylko w jednostkach policji , swat , grom , sas, uberwerh AT , SPAT itp , w wojsku nie ma snajpeów są tylko strzelcy wyborowi , nie stanowią części odziału , mają własny pododział i są przydzielani wrazie potzeby .

Może popatrz tu...

Sniper teams are used in military doctrines of the United States, Canada and United Kingdom in sniper warfare, as well as in the police forces. A sniper team consists of two people (sometime 3 or 4 depending on the mission and if anti-material sniper weapons are used), a sniper and a spotter, also referred to as marksman and observer. Both of them are usually fully qualified as a sniper, but they have different duties. These duties are often rotated for various reasons, for example to reduce eye fatigue of the spotter during observation.

(...)

The spotter is also usually tasked to ensure proper communication with adjacent units, adjusting indirect fire and close air support for the team.

Link to post
Share on other sites

Czy to jest cytat czy nie i tak świadczy o Twojej nie wiedzy, bo gdybyś wiedział to co powinieneś (bo już mi się nie chce wymieniać ;) ) to nie wrzucałbyś takich bzdur na forum... Cytaty czy nie to Ty to wkleiłeś (pomijając to że nie zaznaczyłeś nawet że to cytat...) i jest to uznawane za Twoje myślenie i że takie masz poglądy... Przemyśl to sobie porządnie...

Link to post
Share on other sites
Guest Carmack

Wierny cytat to napewno nie jest, ewentualnie przepisanie ręczne. Ale po co, jak można kopiuj/wklej?

 

Zwróciłem uwagę na styl pisania tamtego postu, oraz innych. A konkretnie na charakterystyczne odstępy przed przecinkami, zwracanie uwagi na wielkość liter itd, co jest niepoprawnym zapisem.

 

CSI: Kryminalne zagadki wmasg.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Spotter to najczęściej bardziej doświadczony Strzelec. Do tego jeśli są na długich misjach często wymieniają się rolą ( w pewniej książce pisało, że podczas czekania- kiedy wiedzą, że w ciąg najbliższych 10 godzin cel może się pokazać mogą to robić nawet co 20minut).

 

Dzieje się tak dlatego, że optyka karabinu snajperskiego bardzo męczy oczy. Nie pisząc o tej, której używa obserwator po 20- 60 x.

 

Jak strzelałem czasem długo z mojego HW98, to po całym dniu prawe oko było wysuszone :?.

 

Dlatego tak ważne jest dbanie o oczęta, używanie optyki z dobrymi szkłami, "Tabasco" nie jest najlepszym wyborem ...

 

Właśnie co do oczu. Jeśli poczujecie, że Was bolą od długiego wpatrywania się w trawę, lasek, budynek. To nie zaciskajcie ich jak najmocniej. Najlepiej jest pochylić głowę, lekko przymrużyć "gały" i wpatrywać się w ciemny punkt.

 

Co do obserwacji, oko najlepiej wykrywa ruch kiedy nie patrzysz się centralnie na poruszający się przedmiot (wiem brzmi "oryginalnie"). Szybciej zauważa ruch, np. snipera bokiem. Nie wiem jak to opisać, mam nadzieję, że rozumiecie mój bełkot.

Link to post
Share on other sites

Spotter to najczęściej bardziej doświadczony Strzelec.

 

Co do tego aż tak bym się nie zgodził, bo jeśli obaj się zmieniają, obaj muszą mieć tą samą wiedzę, co daje także równy trening, więc jeśli chodzi o to zdanie to się nie zgodzę, bo sam dalej zaprzeczasz sobie, mówiąc że się zmieniają...

 

 

Co do obserwacji, oko najlepiej wykrywa ruch kiedy nie patrzysz się centralnie na poruszający się przedmiot (wiem brzmi "oryginalnie"). Szybciej zauważa ruch, np. snipera bokiem. Nie wiem jak to opisać, mam nadzieję, że rozumiecie mój bełkot.

 

CO do tego to jak najbardziej się zgadzam i sam to już dawno temu zauważyłem, do tego też lepiej się tak bokiem wyłapuje światło, jak np. patrzenie na bardzo słabe gwiazdy, spojrzymy na nie od razu to ich nie ma, ale jak patrzeć kątem oka, to widać je nawet dobrze. Jest to bardzo przydatne (wiedza o tym) ponieważ często jak zobaczymy coś, odwracamy wzrok, na ten "szelest" i tracimy go.... Ale to już podlega znajomości samego siebie i swojego ciała, co powinien chyba każdy wiedzieć, powinniśmy wiedzieć jak organizm reaguje na różne bodźce, podczas jakiś sytuacji, a można to potem wykorzystywać dość dobrze. (mam nadzieje że mnie zrozumieliście ;) )

 

Pozdrawiam

Kuba

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Panowie, a jeśli już idziemy śladem prawdziwych snajperów i spotterów chciałem zapytać od jak dawna używani są obserwatorzy? Bo jak czytam komandosa :) co jakiś czas to chyba w przeszłości nie często Pan snajper zabierał ze sobą Pana spottera. Snajperzy są tam ukazywani jako starsi ludzie (zazwyczaj po 40) i odizolowani od reszty żołnierzy. Z własnymi przekonaniami i upodobaniami. A jeśli biorą ze sobą spottera to jako kukłę bo zawsze pierwszy ginie. Co powiecie na to? :???:

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...