Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Napęd ze straszaka?


Recommended Posts

Witam interesuje mnie budowa repliki i w związku z czym nasuwa mi się kilka pytań

więc czy napęd dla kulki stanowić mogą naboje hukowe i jaka w przybliżeniu była by moc czegoś takiego wiadomo czy nie jest to niebezpieczne oraz czy coś takiego jest legalne może ktoś budował coś podobnego i dysponuje planami lub jakimikolwiek informacjami na ten temat był bym wdzięczny.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Wiem że są w Polsce rewolwery wiatrówki napędzane amunicją do straszaków i jest to jak najbardziej legalne. Dzieje sie tak dla tego że amunicja do straszaków nie zawiera materiału miotającego tylko sam materiał inicjujący (spłonkę), nie jest więc traktowana jak "ślepy" nabój, tylko jak kapiszon.

 

Odmienna sprawą są kwestie bezpieczeństwa (gorące kulki i fps-y) jak i koszty samego wystrzału.

Link to post
Share on other sites

Wypada zgodzić się z Olem, gdyż art. 7 Ustawy o broni i amunicji mówi o tym że:

 

1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. W rozumieniu ustawy bronią palną sygnałową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia z lufy o kalibrze nie mniejszym niz 25 mm substancji w postaci ładunku pirotechnicznego celem wywołania efektu wizualnego lub akustycznego.

 

3. W rozumieniu ustawy bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość nie większą niż 1 metr.

 

A że spłonka tez jest w tym wypadku materiałem miotającym (który się spala w celu wytwozrenia sprężonych gazów) więc niejako byłaby to w rozumeniu ustawy broń palna, podobnie jest z wiatrówkami napędzanymi ślepakami. Konsekwencje używania takiego "wynalazku" zależą od interpretacji przepisów, niemniej jednak może się to zakończyć sądem.

Edited by Lechu2K
Link to post
Share on other sites

Lechu2K - mimo, że do niedawna sam walczyłem o taką interpretację to teraz muszę się z Tobą niezgodzić ;) Znajomy z WITU robił badania "wiatrówki" napędzanej ślepakami i orzekł, że nie jest to broń palna. Spłonka nie jest materiałem miotającym.

A na śrucie ołowianym Ek0 była ok 6J.

Link to post
Share on other sites

Tylko żeby jakiś geniusz nie wpadł na pomysł testowania ślepaków(kapiszonów) long do rewolwerów hukowych - defakto też dostępne bez zezwolenia ale w wypadku podobnego zastosowania energia przekracza 30J i tu macie policje na głowie i sprawe.

Co zaś się tyczy kapiszonów short to testowane były te z umarexa na pudełku których dziwnym trafem istnieje napis FLOBERT ;-)

Tak czy inaczej pomijając ewentualny problem rozgrzanej kulki który da się rozwiązać pozostają jeszcze dwie kwestie:

Po pierwsze 6J to stanowczo za dużo na co rozwiązanie podczas testów też znalazłem....

Bardziej martwi mnie to że 100 strzałów kosztuje 20 zeta licząc same kapiszony :???:

Tak więc czy warto ? ;-)

 

Pozdrawiam

żylet

Link to post
Share on other sites

Myślę że to forum widziało już wystarczająco dużo fantazji podobnego typu.

Nie ma co się dawać ponosić wizjom bez względu na to czy są one optymistyczne czy czarne. Ustaliliśmy w zasadzie legalność jak i problemy jakie można napotkać. Jak ktoś ma ochotę pomajsterkować to mnie to nie przeszkadza, tylko mówcie o efektach tych prac, a nie o marzeniach, bo to nigdzie nie prowadzi ;-)

 

Pozdrawiam

żylet

Link to post
Share on other sites

Legalność legalnością.

 

Ja chciałbym zapytać o przeznaczenie takiego typu "zabawki".

Nie wyobrażam sobie bowiem ze taki oto przykładowy osobnik który zrobił sobie sprzęt na bazie hukowca wyjdzie z tym na strzelankę.

Ja mając takie "coś" bałbym się skierować to w czyjąkolwiek stronę nie mówiąc już o reakcji innych osób na wieść że będziemy pruć do nich z takiego wynalazku. Pomińmy również załadowywanie "tego" na polu walki :]

 

Myślę że odpada również użytkowanie w celach ... ehemm ..."sportowych" (czyli słynne walenie do tarczki).

Nie wydaje mi się żeby celność z tego uzyskana była do tych celów odpowiednia.

 

Co innego jeśli chęć posiadania tego czegoś to zwyczajna duma i radość z kopar kumpli opadniętych pod nasze stopy. Tylko w tym przypadku rozumiem takie działanie :P

 

może i troszkę drogo ale jaki efekt w rifili semi auto jak by w dodatku wyrzucała łuskę jak dla mnie Efekt miodzio

 

A może tak weźmiesz Kałacha od Ruskich z bazaru kupisz, naładujesz 7.62 i wio na strzelankę !! Jaka REALISTYKA I EFEKTY !! Normalnie MIODZIO & FLAKI

 

A Tak serio to trochę pomyślunku i zdrowego rozsądku życzę wszystkim którzy tego potrzebują ;)

 

Pozdrówka

MaxXxi47 / A.D.I.D.A.S

Link to post
Share on other sites

Pomyślunek dobry przy wszystkim. Generalnie łatwiej jednak sprowadzić taka zabawkę do bezpiecznej granicy fps-ów niż znaleźć działający dobrze rewolwer gazowy. jeśli to zrobić z głową to otrzymamy drogi w utrzymaniu, dający niezły efekt model, do tego mieszczący się w 300 fps-ach.

Link to post
Share on other sites

Legalność legalnością.

 

Ja chciałbym zapytać o przeznaczenie takiego typu "zabawki".

Nie wyobrażam sobie bowiem ze taki oto przykładowy osobnik...

 

Myślę że odpada również użytkowanie w celach ... ehemm ..."sportowych" (czyli słynne walenie do tarczki).

Nie wydaje mi się żeby celność z tego uzyskana była do tych celów odpowiednia.

 

Co innego jeśli chęć posiadania tego czegoś to zwyczajna duma i radość z kopar kumpli opadniętych pod nasze stopy. Tylko w tym przypadku rozumiem takie działanie :P

A może tak weźmiesz Kałacha od Ruskich z bazaru kupisz, naładujesz 7.62 i wio na strzelankę !! Jaka REALISTYKA I EFEKTY !! Normalnie MIODZIO & FLAKI

 

A Tak serio to trochę pomyślunku i zdrowego rozsądku życzę wszystkim którzy tego potrzebują ;)

 

Pozdrówka

MaxXxi47 / A.D.I.D.A.S

 

 

No i właśnie o osoby Twojego pokroju MaxXxi47 mi chodziło.

Niech ci się proszę skończy "wydawać" , "wyobrażać" czy też "myśleć" bo takie biadolenie nie na temat nic nie wnosi, przypomina reakcje starych bab ze straganu :???:

Jak narazie NIKT :

a)nie sprawdził użyteczności tego rozwiązania

b)do ciebie z "tego nieistniejącego" urządzenia nie celował

c)itp więc po co te wywody ???? :roll: :wink:

 

Twoja krytyka wywodzi się wyłącznie z tego że wszystko opierasz na domysłach i fantazji a nie na czymś czego możesz dowieść ;-)

 

Pozdrawiam

żylet

Edited by żylet
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...