Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Oporządzenie w stylu lat 80-tych


Recommended Posts

No jest. Tyle, że odtwarzając 35pdes z lat 80. jesteś "kompatybilny w dół" - możesz używać tego, co było na wyposażeniu wcześniej, bo nigdy nie było tak, że po wprowadzeniu nowego modelu 100% żołnierzy go otrzymywało. Nie możesz używać nic późniejszego, vide - szelki z nylonu.

Link to post
Share on other sites

Z tym, że używanie torby na maskę liczącej jakieś 17 lat w jednostce liniowej jest mało prawdopodobne ze względu na jej zużycie. Torby od MP - 5 wytrzymują max 5 lat, a materiał jest w odróżnieniu od torby na MP - 4, impregnowany.

Link to post
Share on other sites

Z tym, że używanie torby na maskę liczącej jakieś 17 lat w jednostce liniowej jest mało prawdopodobne ze względu na jej zużycie. Torby od MP - 5 wytrzymują max 5 lat, a materiał jest w odróżnieniu od torby na MP - 4, impregnowany.

Błędnie zakładasz, że sprzęt porusza się po linii - fabryka - magazyn w JW - użytkownik - wybrakówka.

Spora część nowoprodukowanego asortymentu wędruje na ZN, a dopiero stamtąd, pod koniec okresu użytkowania (przechowywania) jest wydawana do JW i żołnierza. Stąd można mieć w latach 80. nówkę blaszkę maskę wraz z torbą, na której będzie widnieć data produkcji 1976.

Materiał torby maski MP-5 nie jest impregnowany. To po prostu (o ile się nie mylę) gumowana bawełna albo inna cerata.

Impregnowane były torby od masek MP-4, a te z ostatniego okresu produkcji są wykonane z identycznego tworzywa jak te do MP-5

Link to post
Share on other sites
Spora część nowoprodukowanego asortymentu wędruje na ZN, a dopiero stamtąd, pod koniec okresu użytkowania (przechowywania) jest wydawana do JW i żołnierza. Stąd można mieć w latach 80. nówkę blaszkę maskę wraz z torbą, na której będzie widnieć data produkcji 1976.

 

O ile jednostka posiada. W przypadku masek najszybciej będzie to PPW. W obydwu przypadkach nie będzie to równe stanowi jednostki.

 

Materiał torby maski MP-5 nie jest impregnowany. To po prostu (o ile się nie mylę) gumowana bawełna albo inna cerata.

Czyli tak jak napisałem:

http://www.slownik-online.pl/kopalinski/49...5E1007A181C.php

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cerata

 

Impregnowane były torby od masek MP-4, a te z ostatniego okresu produkcji są wykonane z identycznego tworzywa jak te do MP-5.

 

Z lepszego.

Link to post
Share on other sites

Czyli tak jak napisałem:

Nie. Impregnowana bawełna nie jest lakierowana, jak cerata.

Nie kłóć się - impregnacja(nasycanie) to nie to samo co podgumowanie czy produkcja ceraty (pokrycie powierzchni i lakierowanie).

Z lepszego.

Pod jakim względem?

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kwestii to sprawa semantyki i zrozumienia.

W drugiej kwestii pod względem wytrzymałości.

 

Za bardzo odbiegamy od tematu, a wracając do niego, to reenacting powinien raczej obejmować ogół, a nie margines, bo w innym przypadku niezbędny byłby też np. hełm wz. 40/50, czy AK zamiast AKM, albo nawet mosiny.

Chcę przypomnieć, że początkiem dyskusji był rodzaj torby na maskę MP - 4 używany pod koniec lat 80-tych, a dokładnie fakt, że Foka powinien posiadać torbę póżniejszego wzoru.

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kwestii to sprawa semantyki i zrozumienia.

No i tego ostatniego Ci zabrakło...

W drugiej kwestii pod względem wytrzymałości.

A z czego to wnosisz?

bo w innym przypadku niezbędny byłby też np. hełm wz. 40/50, czy AK zamiast AKM, albo nawet mosiny.

Bardzo śmieszne.

No to teraz powiem Ci, że w 1991. miałem "na stanie" AK z 1959 roku.

I co teraz powiesz?

Chcę przypomnieć, że początkiem dyskusji był rodzaj torby na maskę MP - 4 używany pod koniec lat 80-tych a dokładnie fakt, że Foka powinien posiadać torbę póżniejszego wzoru.

A skąd przekonanie, że "powinien"?

Nie wiem, czy byłeś w armii, ale zaręczam Ci, że mógłbyś się bardzo zdziwić jak różne i wiekowe elementy wyposażenia/umundurowania są wydawane żołnierzom...

Link to post
Share on other sites
No i tego ostatniego Ci zabrakło...

 

Bo jestem prostym człowiekiem.

 

A z czego to wnosisz?

 

Z doświadczenia

 

Bardzo śmieszne.

No to teraz powiem Ci, że w 1991. miałem "na stanie" AK z 1959 roku.

I co teraz powiesz?

 

Czy była to jednostka ze składu 7ŁDD?

 

A skąd przekonanie, że "powinien"?

 

Bo jaki sens ma odtwarzanie wyjątków, z wyjątkowym wyposażeniem, stanowiących rodzynek w jednostce, typu wspomniany hełm wz. 40/50 noszony przez wartownika za płotem jednej z jednostek kilka lat temu. Niestety nie zrobiłem zdjęcia, bo pewnie na słowo nie uwierzysz.

Link to post
Share on other sites

Z doświadczenia

Chylę czoło,

A teraz konkrety.

Czy była to jednostka ze składu 7ŁDD?

A co to ma do rzeczy? Przecież to Ty sugerujesz, że w latach 80. AK już nie uzywano.

Bo jaki sens ma odtwarzanie wyjątków, z wyjątkowym wyposażeniem, stanowiących rodzynek w jednostce, typu wspomniany hełm wz. 40/50 noszony przez wartownika za płotem jednej z jednostek kilka lat temu.

Jakich wyjątków?

Założyłeś sobie, że ta torba jest wyjątkowa, a nie jest.

Niestety nie zrobiłem zdjęcia, bo pewnie na słowo nie uwierzysz.

Ależ to Ty masz wątpliwości co do używania sprzętu starszego, pomimo wprowadzenia do użytku nowszego.

Link to post
Share on other sites

1. Nie twierdzę, że nie używano. Chodzi o 7ŁDD czy inaczej 7DOW.

2. Reenacting jako odzwierciedlenie ogółu, a nie marginesu. Ta torba to margines końca lat 80, a wspomniany wcześniej hełm to już niedbalstwo szefa kompanii.

 

a żeby zamknąć sprawę marginalnego wykorzystania starych wzorów w owej dywizji, sprawdź, co oznaczał skrót PKU. Wtedy wszystko będzie jasne.

Dyskusja z mojej strony zakończona.

 

Pozdrawiam.

Edited by Soman
Link to post
Share on other sites

Soman, może wyjaśnijmy wprost jedną rzecz - służyłes w 7ŁDD czy nie. Bo wypowiadasz się w dość kategorycznym tonie. My poznaliśmy kilka osób z tej jednostki, mój ojciec bardzo blisko z nimi współpracowało jako, że był komendantem (czy jak to się nazywa) harcerskiego hufca obrony wybrzeża. Koszary 35. pułku desantowego ze skłądu 7ŁDD mieszczą się niecały kilometr od mojego domu i dość dobrze wiem jak to wyglądało.

 

Tak jak powiedział Królik - jeszcze w latach 90tych (a nie dam głowy czy i nie teraz w jakichś pomniejszych jednostkach) były normalnie (a nie marginalnie) na stanie AK i AKS, to samo dotyczy toreb na maski - do wprowadzenia MP-5 spotykano cały przekrój toreb do MP-4, bo nigdzie na świecie nie jest tak, że w momencie wprowadzenia nowego modelu nagle złomuje się cały stan magazynowy starego i np. do dziś niektórzy żołnierze otrzymują bechatki w moro czy żabie.

 

Powtórze - służyłeś w 7ŁDD czy nie?

 

PS 7BOW jest w prostej linii następcą części 7ŁDD ale to nie ten sam twór taktyczny. W latach 80tych w Słupsku (gdzie stacjonuje 7BOW) stacjonowały pododdziały 7ŁDD. W momencie rozwiązania 7ŁDD pułki z Gdańska rozformowano lub przeniesiono i zostały tylkoe te słupskie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

To moze powiem jak u nas to nosili: pasek od chlebaka schowaj, saperka składana w miejsce granatnicy ( plus pełna łądownica równowarzą cięzar OP ONE), na pupci manierka. Maskę i torbę zamień na MP4. Szelki dobre, bawełnine, odciągi założone. Tak skonfigurowane oporządzenie (pełne magazynki) da się nosić. Nazwa "szelki-dusicielki" wynikała z noszenia niekompletnego "szpeju". Pusta ładownica, brak odciągów i saperki z przodu oraz ciągnące do tyłu op-1 powodowało efekt podduszania ;-) , pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

U nas tj. 32-gi Budziszyński Pułk Zmechanizowany im.Hansa Beimlera w Kołobrzegu, niestety jednostka już nie istnieje. A co do "moczydupków" to przez miesiąc siedzieliśmy plutonem w Ustce uczestnicząc w pierwszych próbach adaptacji BWP do służby w niebieskich beretach, nosili się podobnie, stąd mój post, pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...