Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Oporządzenie w stylu lat 80-tych


Recommended Posts

Foka:

 

1. comfort pad i przyszycie na stałę wszystich zasobników do pasa

lub

2. ITLBV i przeniesienie częsci szmelcu do kamizelki i wywalenie zbędnych zasobników

 

A tak poza tym, to niezłą klasykę wrzuciłeś.

Link to post
Share on other sites

Foka mogleś napisac, ze chcesz klimat zachować. Więc jeszcze raz to samo: przyszyj wszystkie ładnowince do pasa. A wcześniej pas i szelki podszyj lub podklej gruba warstwa filcu (karmiaty, ale to może nie byc juz klimatyczne). To druga porada jest wzięta z filmu "Kompania braci", a to pierwsza unieożliwi przesuwanie się i zjeżdżanie sprzętu po rozpięciu pasa.

Link to post
Share on other sites

Więc jeszcze raz to samo: przyszyj wszystkie ładnowince do pasa.

A jak założy bechatkę albo OP-1 to co? Drugi komplecik pozszywanego oporządzenia w rozmiarze Foka+bechatka/op-1?

A wcześniej pas i szelki podszyj lub podklej gruba warstwa filcu (karmiaty, ale to może nie byc juz klimatyczne).

Po co? Filc zam w sobie nie jest jakoś szczególnie komfortowy...

To druga porada jest wzięta z filmu "Kompania braci", a to pierwsza unieożliwi przesuwanie się i zjeżdżanie sprzętu po rozpięciu pasa.

A wziąłeś pod uwagę, że Foka ŻARTOWAŁ?

Nie wspomnę o tym, że szelki amerykańskie z II wojny nie były PODKLEJANE filcem, a jedynie miały podkładki.

Link to post
Share on other sites

Przypuszczam, że Foka stary wyjadacz mógł żartowac. Jednakowoż ludzie biegają w różnych wzorach oporzadzenia, niektórzy nawet we wczesnopiastowskich, więc moze Foka chciałby dla sportu pobiegać w czymś takim i sprawdzić jak można sobie życie umilić :D

 

A co do bechatki, to przyszywamy tak do pasa, żeby regulacja pozostałe :D

Link to post
Share on other sites

Podaj mi adres na priv, to wyślę Ci oryginalną torbę na MP - 4.

Torbę od maski załóż na pasku nośnym na lewym boku pod pasem głównym. Będzie więcej miejsca na pasie, a maske będziesz mógł przesunąć bardziej do tyłu, jeśli będzie przeszkadzać. Szelki obowiązkowo podszyj filcem na ramionach. OP - 1 zdejm z pleców. W tej konfiguracji klamra pasa będzie naciskać na mostek albo jeszcze wyżej. Odzież można nosić na pasie nośnym na prawym boku (opcjonalnie). Szelki występują również w ciekawszej wersji z mocowaniem bagnetu na lewej szelce na wysokości piersi. Można czasem dostać na allegro. Granatnicę (torbę na granaty) możesz zdjąć. W zasobniku ('chlebaku') jest miejsce na dwa granaty i dwa zapalniki i tam można je przenosić.

Link to post
Share on other sites

Soman, Foka jest REKONSTRUKTOREM 35pdes. Zatem nosi się tak, jak jego żołnierze, czyli - w znakomitej większości przypadków - zgodnie z regulaminem, a on nie za bardzo dopuszczał to, co mówisz.

c6a462c7a0.jpg

9a8fddfb20.jpg

(obrazki pochodzą z Forum GRH 35pdes)

Szalki zaś, które opisujesz, nie nadają się do jego rekonstrukcji z prostej przyczyny - wprowadzono je w na początku lat 90.

Link to post
Share on other sites

Rekonstrukcja - to radykalnie zmienia postać rzeczy. Czyli odpadają podszyte filcem szelki nowego typu. Maska i OP - 1 noszone na paskach nośnych (nie mylić z pasem głównym) przez ramię były dopuszczalne. Jest nawet odpowiedni zapis w instrukcjach do w/w sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie, takiego zapisu nie widziałem, ale np. załogi czołgów nosiły np. MP - 4 na udzie. Noszenie maski w sposób regulaminowy na pasie czy pasku nośnym skutkowało tym, że czołgista siadał w pojeździe na masce i tłukł szkła.

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie, takiego zapisu nie widziałem

Nie widziałeś, co nie oznacza, że nie ma. A jest.

ale np. załogi czołgów nosiły np. MP - 4 na udzie.

img_7108.jpg

Pierwszy z prawej - OP-1 i maska.

Noszenie maski w sposób regulaminowy na pasie czy pasku nośnym skutkowało tym, że czołgista siadał w pojeździe na masce i tłukł szkła.

Siedizałeś kiedy w T-72? Noszenie na pasku nośnym właśnie to jedyne rozsądne rozwiązanie, uwierz mi.

Link to post
Share on other sites

Nie widziałeś, co nie oznacza, że nie ma. A jest.

 

img_7108.jpg

Pierwszy z prawej - OP-1 i maska.

 

Siedizałeś kiedy w T-72? Noszenie na pasku nośnym właśnie to jedyne rozsądne rozwiązanie, uwierz mi.

 

1. Jeśli możesz podać źródło byłbym wdzięczny (nie to, żebym sie czepiał, ale z ciekawości);

2. OP - 1 na pasie nośnym, maska MP - 5, a ja pisałem o MP - 4, bo ta maska miała możliwość mocowania na lewym udzie z przodu (tak jak kieszenie na mundurze wz. 93), żołnierz nie siadał na niej i miał łatwy dostęp do maski;

3. Siedziałem nie raz. Z noszeniem MP-5 na pasku w czołgu zgadzam sie bez żadnej dyskusji - torba jest za duża na noszenie jej w inny niż na pasku lub pasie głównym sposób.

Link to post
Share on other sites

1. Jeśli możesz podać źródło byłbym wdzięczny (nie to, żebym sie czepiał, ale z ciekawości);

Regulamin i instrukcja - jak znajdę, to podam punkty.

2. OP - 1 na pasie nośnym, maska MP - 5, a ja pisałem o MP - 4, bo ta maska miała możliwość mocowania na lewym udzie z przodu (tak jak kieszenie na mundurze wz. 93), żołnierz nie siadał na niej i miał łatwy dostęp do maski;

Wiem, że to MP-5, ale MP-4 noszono dokładnie w taki sam sposób. Noszenie jej tak, jak Ty proponujesz uniemożliwiłoby dostęp do kieszeni na lewej nogawce spodni. Tak się składa, że ma ona dość specyficzne przeznaczenie - przenosi się w niej magazynki do PM (63, 84).

3. Siedziałem nie raz. Z noszeniem MP-5 na pasku w czołgu zgadzam sie bez żadnej dyskusji - torba jest za duża na noszenie jej w inny niż na pasku lub pasie głównym sposób.

Z MP-4 jest dokładnie tak samo. Z przyczyn podanych powyżej równiez.

Link to post
Share on other sites

Kieszeń w tzw. kombinezonie czołgisty jest z boku, nie z przodu, więc nie przeszkadza.

 

Proponuję przenieść rozmowę na GG, żeby nie zaśmiecać tematu, ponieważ zaczynamy rozmawiać o niuansach i szczegółach, co nie każdego może interesować.

Link to post
Share on other sites

Kieszeń w tzw. kombinezonie czołgisty jest z boku, nie z przodu, więc nie przeszkadza.

Jasne. Zwłaszcza nie będzie przszkadzał pasek, któym owijasz udo, pasek nośny, tudzież sama - dość pękata - torba. Swoją drogą, to ciekawie musi się chodzić z torbą na przedzie uda, a paskiem nośnym w okolicy "klejnotów".

Widziałem w życiu kilku czołgistów i żaden z nich nie nosił maski inaczej niż na pasie nośnym. Ale może widziałem ich zbyt mało...

Link to post
Share on other sites

Moż. Kwestia kiedy to było.

Parę lat temu.

Cały problem polega na umiejętnym założeniu torby, a nie obandażowaniu się jak baleron.

A jak to możesz zrobić inaczej niż zakładając w pasie pasek nośny, a dolny, cienki, owiązując wokół uda? Masz jakiś inny pomysł?

Link to post
Share on other sites
Podaj mi adres na priv, to wyślę Ci oryginalną torbę na MP - 4.
A co z ta torba jest nie tak? Mi wygląda bardzo oryginalnie. Torba mała i bardziej "pionowa" była do słonika.

 

Szelki występują również w ciekawszej wersji z mocowaniem bagnetu na lewej szelce na wysokości piersi. Można czasem dostać na allegro.
Mam takie, ale po pierwsze są nylonowe a nie parciane, po drugie 7. ŁDD nie używała takich, po trzecie weszły dużo później ;)

 

Granatnicę (torbę na granaty) możesz zdjąć. W zasobniku ('chlebaku') jest miejsce na dwa granaty i dwa zapalniki i tam można je przenosić.
Ale to jest różnica mieć 2 granaty a mieć 4 granaty ;) Poza tym w chlebaku przenosiło się zwykle granaty z wykręconymi zapalnikami, a w granatnicy gotowe do użycia.

 

Resztę wyjaśnił Królik ;)

Link to post
Share on other sites

A co z ta torba jest nie tak? Mi wygląda bardzo oryginalnie. Torba mała i bardziej "pionowa" była do słonika.

 

Mam takie, ale po pierwsze są nylonowe a nie parciane, po drugie 7. ŁDD nie używała takich, po trzecie weszły dużo później ;)

 

Ale to jest różnica mieć 2 granaty a mieć 4 granaty ;) Poza tym w chlebaku przenosiło się zwykle granaty z wykręconymi zapalnikami, a w granatnicy gotowe do użycia.

 

Resztę wyjaśnił Królik ;)

 

Czytając pierwszy post skupiłem się na słowie 'praktycznie' dopiero Królik napisał, że reenactujesz, więc kwestia 1 i 2 są wyjaśnione. Poza tym torba na MP - 4 wygląda tak:

http://www.allegro.pl/item172419934_maska_...zowa_nowa_.html

i jest otwierana do przodu. Co do granatów: masz absolutną rację, ale znów zasugerowałem się 'praktykcznie'. Poza tym, jeśli chciałbyś odtwarzać wcześniejszy okres działalności dywizji, zwróć uwagę na OP - 1. To co posiadasz, to najprawdopodobniej OP - 1 M, a we wcześniejszym okresie używane były OP - 1 (inny płaszcz).

Pzdrv

Link to post
Share on other sites
Poza tym torba na MP - 4 wygląda tak
Aaaaa jeśli tak to ja poproszę ;)

 

Poza tym, jeśli chciałbyś odtwarzać wcześniejszy okres działalności dywizji, zwróć uwagę na OP - 1. To co posiadasz, to najprawdopodobniej OP - 1 M, a we wcześniejszym okresie używane były OP - 1 (inny płaszcz).
Cóż my robimy końcówkę lat 80-tych. Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy tam służyli, ale nie potrafili na wiele pytań odpowiedzieć, co mnie zresztą nie dziwi. Jak sie jest w zetce "bo wzięli" nie zwraca się uwagi na takie pierdoły ;)
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...