Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wybór krótkofalówek


Recommended Posts

Witam!

 

Mam prośbe... Mam zamiar zakupić komplet krótkofalów, do użytku w Airsofcie. Dysponuje funduszami do max. 200zł, ale wolałbym sie zmieścić w 150zł...

Czy moglibyście mi coś polecić?

 

Z góry dzięki

pzdr

Sou4

Link to post
Share on other sites

Chlopie za 160/170 zeta kupisz sobie dwie PMR-ki, z full wypasnymi i zarazem kompletnie niepotrzebnymi funkacjami - Maxcomy 108 lub 708 - podane przez Sawyher`a.

Ale jeśli chcesz się zmieścić w cenie do 150, to bierz 408-ki - tutaj

Cuda typu 38 podkanałów czy szyfrowanie rozmów sa lekko zbędne.

 

Poza tym radze poczytać Ci temat załóżony przez Fokę - radiokokunikacja

Link to post
Share on other sites

Po z tym, że to nie są pmrki tylko frski to wszystko jest git sam mam te 850, zasięgiem (w końcu 5w mocy...) i jakością dźwięku biją większość pmrek. Tylko przeklęte taxi się wcina no i te przekaźniki tp (czy inny telekomunikacyjny sprzęt)

Link to post
Share on other sites

@Sawyher:

Raczej teren zielony... CQB sporadycznie...

 

@Mori:

Temat Foki czytałem już wcześniej, ale tam w sumie nie ma żadnych konkretów o wyborze modelu krótkofalówek...

 

@skorek:

Midlandy są bardzo dobre, ale dla mnie raczej odpadają, bo skłaniam sie jednak raczej do standrardu PMR...

 

Może ma ktoś jeszcze jakieś ciekawe propozycje? xD

Edited by Sou4
Link to post
Share on other sites

Gwoli ścisłości:

- żadna PMR-ka ani LPD-ek nie ma czegoś takiego jak 38 podkanałów.

- Drzert, to Ty łamiesz prawo i wcinasz się na częstotliwości tym taksówkarzom i telefonom bezprzewodowym TePsy a nie oni Tobie!

Poza tym, jakie znaczenie ma czy raditelefon będzie używany w CQB czy w lesie?

Jeden jak i drugi teren bardzo mocno tłumi sygnał, nie ma krótkofalówki dobrze działającej w lesie a nie działającej w budynkach. Odwrotnie też nic nie ma.

 

Osobiście polecam Inteka MT-4040, co prawda cena trochę wyższa ale jakość ją mocno rekompensuje.

Link to post
Share on other sites

Fakt.

Nie wchodzę na kanały taxi i tepsy. więc mi to nie robi, ale faktem jest, że na niektórych kanałach słychać sprzęt tepsy i taksiaży.

Pokaż mi pmrkę za 200 zł która ma zasięg efektywny grubo ponad 2 km w terenie leśnym. Po prostu nie ma takich radyjek bo ograniczenie jest do 0,5watta.

Edited by DrZeRT
Link to post
Share on other sites

W terenie leśnym żadna krótkofalówka, nie ważne za ile kasy, nie będzie miała zasięgu efektywnego "grubo ponad 2 km", powód?

Bardzo prosty las liściasty jak i iglasty mają tendencję do mocnego tłumienia sygnału (las liściasty powoduje większe tłumienie).

Żeby zwiększyć zasięg łączności to trzeba by:

1. zwiększyć moc (pomysł "średni na jeża" bo ma dużo wad)

2. zwiększyć wysokość anteny nad gruntem (j.w.)

3. zmienić zakres częstotliwości (j.w.)

 

Ad. 1. zwiększenie mocy pociąga za sobą szybsze zużycie baterii, jednostronne zwiększenie mocy może doprowadzić do "jednostronnej" łączności ;) co z tego , że Ciebie będą słyszeć (ponad te 2 km) skoro Ty nikogo nie usłyszysz?

 

Ad. 2. Trudno będzie wspinać się po drzewach żeby nawiązać łączność :) ew. wyszukiwać w okolicy najwyższych wzniesień.

Wymiana anteny na dłuższą też nie wchodzi w grę bo, w PMR i LPD jest to nielegalne.

Długość fali na częstotliwościach PMR i LPD to ok. 70 cm. Z tym, że anteny pełnofalowe są nieskuteczne pod względem wypromieniowania energii. Dużo lepsze są 5/8, 1/4, 1/2.

 

Ad. 3. Generalnie z tych wszystkich pomysłów najlepszy ale też ma swoje wady. Pasmo CB wydaje się dobrym rozwiązaniem ale:

- reczne radia CB mają wygląd "większej cegły", żeby generować moc 5 W potrzebują dużej liczby baterii i bardzo szybko je zużywają.

Częstotliwości z zakresu CB są rónież bardzo mocno tłumione przez las liściasty.

Przejście na inne zakresy częstotliwości jest trudno dostępne dla "zwykłego śmiertelnika", bo albo sprzęt jest drogi/trudno dostępny. Albo nadawanie na innych częstotliwościach jest nielegalne.

 

Konkludując, trzeba się przyzwyczaić do wszystkich wad systemu PMR/LPD, nie można wymagać od nich nie wiadomo jakich zasięgów.

Zawsze można zorganizować swoich ludzi w "sieć radiową" lub "kierunek radiowy", czyli tak ich rozstawić aby przekazywali meldunki radiowe "z jednego końca terenu na drugi".

 

P.S. Ten Intek MT-2020 ma możliwość odblokowania mocy nadawczej z 0.5 W do 2 W, w większości przypadków taka moc wystarcza do nawiązania bezproblemowej łączności. Np. 2 W wystarczyły do nawiązania łączności z jednego na drugi koniec lotniska w Tomaszowie.

Link to post
Share on other sites

2 kilometry to nie wymysł czy bajdurzenie. Z przystanku w PKP Nieporęt do pętli w Białobrzegach mamy ponad 2 kilometry. Na tym dystansie byliśmy w stanie się dogadać bez problemu, po tym jaka weszli w las nadal było ich słychać doskonale a i oni nie mieli problemu ze zrozumieniem tego co ja mówiłem, gorzej było jak wbili się do schronu, bo wtedy kontakt się urwał od razu.

 

P.S. Ten Intek MT-2020 ma możliwość odblokowania mocy nadawczej z 0.5 W do 2 W, w większości przypadków taka moc wystarcza do nawiązania bezproblemowej łączności. Np. 2 W wystarczyły do nawiązania łączności z jednego na drugi koniec lotniska w Tomaszowie.

 

Co też jest nielegalne hehe.

 

Wally jednak ma rację wszystkie urządzenia w zasięgu ręki przeciętnego airsoftowca mają wady i po prostu pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Link to post
Share on other sites

Wally - dzięki za kupę przydatnych informacji. I ja przymierzam sie do zakupu PMR'ki, bo brak łącznosci zaczyna mnie boleć. Stąd od razu pytanie - załóżmy, że mam na ten cel ~150zł, i chcę sobie kupić jedno, ale porzadne radyjko.

 

Co rozumiem przez porządne - niesie możliwe daleko i czysto, żre możliwie mało prądu, kosić trawniczka i gotowac obiadu nie musi (tzn. nie są mi potrzebne bajery). Konieczne jest natomiast wyjście na sluchawkę, i sama sluchawka z mikrofonem, jakoś rozsądnie rozwiazane (mogą być do kupienia osobno, ale wtedy - musi być rynek akcesoriów).

Co polecili by mi znawcy tematu?

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Stąd od razu pytanie - załóżmy, że mam na ten cel ~150zł, i chcę sobie kupić jedno, ale porzadne radyjko.

 

Co rozumiem przez porządne - niesie możliwe daleko i czysto, żre możliwie mało prądu, kosić trawniczka i gotowac obiadu nie musi (tzn. nie są mi potrzebne bajery). Konieczne jest natomiast wyjście na sluchawkę, i sama sluchawka z mikrofonem, jakoś rozsądnie rozwiazane (mogą być do kupienia osobno, ale wtedy - musi być rynek akcesoriów).

Co polecili by mi znawcy tematu?

Intek Minicom Duo choć znawcą nie jestem to polecam.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Wally a ja jestem w stanie zagwarantowac Ci w paśmie PMR z mocą 500 mW łącznosć przez 4 pasy lotniska w obie strony bez zwiększania mocy ;)

 

Jak się chce to się da tylko trzeba trochę "pokombinować"

 

Zmiana długości anteny o ile wiem tez nie ma żadnego związku z legalnościa bądź nie legalnością. Dlaczego? Bo ograniczeniu podlegają tylko i wyłącznie zakresy częstotliwości i moce nadajników. To czy będziesz taszczył w radiu wielkości paczki papierosów antenę o długości 2 metrów czy 10 cm to tylko i wyłącznie Twoja sprawa.

Pamiętaj że długość/wysokość anteny to na tyle "dyskusyjna" sprawa że nikt normalny nie weźmie na siebie udowadniania czy spełniła przepis o długości czy nie. Stawiam antenę na maszcie o wysokości 20 metrów, na szczycie jest antena "właściwa" półfalowa o długości powiedzmy 3 metrów. Legalne czy nie?? antena ma 3 metry... maszt 20... w zasadzie antena jako "urządzenie nadawczo odbiorcze" w tym przypadku jest efektywne już od pierwszych centymetrów kabla który "wspina się" na maszt czyli faktyczna powierzchnia/długość pracujacego układu ma jakieś 23 metry (oczywiscie wszystko to trzeba dokładnie policzyć tak żeby cała długość okablowania plus antena miały odpowiedni stosunek do długości fali nadajnika/odbiornika.

 

Są jeszcze tzw. wzmacniacze antenowe i inne "dziwne" wynalazki.

 

A do rozwiązania "zadania" o którym wspomniałem na początku wystarczą "zwykłe" anteny "kierunkowe". ;)

Link to post
Share on other sites

Co do PMR'ek to zalecam antenę 1/4 (ok. 16 cm) albo 5/8 fali (ok. 40 cm).

 

Moc tak naprawdę nie jest bardzo ważna, przez moc nas bardziej głośniej słychać, niżeli mieli byśmy mieć większy zasięg (owszem, przez moc wzrasta, ale nie kolosalnie).

Link to post
Share on other sites

Thor, przez lotnisko to pewnie i na LPD da się porozmawiać.

Chodziło o "grubo ponad 2 km w terenie leśnym" a tego z mocą 500 mW nie da się wykonać.

 

 

Zmiana długości anteny ma znaczenie właśnie w urządzeniach LPD i PMR, jakakolwiek ingerencja w konstrukcję radia celem zmiany anteny jest nielegalna.

Radia LPD/PMR są legalne i nie wymagają pozwolenia na używanie jeśli są wyposażone w moc 10mW/500mW i posiadają integralną, fabryczną antenę.

 

Zmiana długości anteny ma znaczenie na każdym innym paśmie.

Przykładowo:

- na pasmo CB przeznaczone są anteny o nazwie Storm (jest to krótka "pałka" (ok. 50 cm) do powieszenia na balkonie, żeby nie rzucała się w oczy. Antena jest generalnie jedną wielką cewką).

Nie dość, że ten wynalazek generuje tak wiele zakłóceń, że odbierany nie jest chyba tylko w lodówkach i mikrofalówkach to zasięg jest tylko trochę lepszy niż z radia ręcznego.

Jest też sobie antena "półfalówka" (dł. ok 5 metrów) która powieszona w tym samym miejscu będzie:

- powodowała mniej zakłóceń u sąsiadów (choć i tak półfalówki sieją strasznie),

- pozwoli na zwiększenie zasięgu łączności (i to nawet bardzo).

 

Co do długości anten na maszcie.

Jakikolwiek maszt antenowy postawiony na własnym domku czy też na bloku 4-piętrowym będzie z natury rzeczy nielegalny z prostej przyczyny.

Postawienie takiego masztu wymaga zgody konstruktora budynku.

Wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (ponieważ taki maszt łamie przepisy budowlane).

Wymaga obliczeń wytrzymałościowych i podpisu konstruktora z uprawnieniami.

Jeśli maszt z anteną będą postawione na budynku wielorodzinnym wymaga to zgody wszystkich mieszkańców bloku na postawienie anteny i masztu.

To czy na maszcie będzie antenka 5 cm, czy też jakiś logoperiodyk na pasmo 80 m to i tak nikogo nie obchodzi jeśli nie będą spełnione powyższe wymagania.

Skąd to wiem?

Takie wymagania dostałem ze Spółdzielni Mieszkaniowej, jak chciałem postawić 5 m maszt i na nim antene o długości 7 metrów.

Przeszukałem przepisy i teoretycznie dach jest powierzchnią wspólną więc mógłbym postawić tam antenę (np. TV Sat) ale z uwagi, że maszt pod moją antenę (wraz z anteną) ważyłby w okolicach 50 kg i wymagałby naruszenia integralności dachu to takie wymagania mi narzucili.

 

Tak na marginesie, jeśli Thor, liczysz maszt jako 20 m i na tym antena 3m i jako element promieniujący liczysz kabel od nadajnika do anteny to hm.... znaczy że jest źle skonfigurowany sprzęt. Kabel antenowy nigdy nie powinien promieniować energii w.cz. To jest jeden z pierwszych elementów generujących zakłócenia we wszelkich urządzeniach elektronicznych u sąsiadów.

Tylko i wyłącznie antena jest od tego aby wypromieniowywać energię wysokich częstotliwości.

Aczkolwiek na falach "bardzo długich" to maszt jest jednocześnie anteną, ale to są inne konstrukcję, w dodatku nie wykorzystywane przez zwykłych śmiertelników.

Link to post
Share on other sites

Po kolei:

Jak stawiałem maszt o wysokości 15 metrów z anteną na podwórku kumpla leśniczówki to nikt nie wpał na pomysł żeby nazwac go nielegalnym. Stął sobie na ziemi wkopany jakieś 3 metry w głąb, nad ziemię wystawała reszta czyli jakieś 15 metrów. Konstrukcja metalowa (rury duralowe) na szczycie antena 5/8 (do CB).

 

To czy kabel bedzie "robił" za antenę czy nie to kwestia "strojenia" i temu podobnych ;) Chodziło mi tylko o ewentualność, a nie przejmowanie się sasiadami i ich kotem który lubi leżec obok "mikrofalówki" ;)

 

Co do anten w radiach PMR... sa radia PMR które mają najnormalniej w świecie antenę wkręcaną na wtyk BNC albo mikro BNC. Wiem to moze byc dziwne ale to radia które kosztują trochę więcej niż zwyczajowe 100-200 PLNów dlatego mało kto bierze je pod uwagę. W takim radiu wymieniasz antenę jak chcesz i na jaką chcesz. Całkiem legalnie.

 

A anteny kierunkowe gwarantuję Ci że potrafią zdziałać cuda. Doświadczenie z CB, "2 metrów", i kilku innych mniej lub bardziej legalnych pasm ;)

 

np coś takiego proponuję:

 

http://www.allegro.pl/item264548614_radio_...esu_vx_146.html

Link to post
Share on other sites

Prosze bardzo:

Rozporządzenie Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r.

http://www.urtip.gov.pl/_gAllery/74/24/742...r138_poz972.pdf

Nas interesuje paragraf 2.1, punkt 4

 

Thor, a kto miał nazwać postawienie tego masztu nielegalnym? W środku lasu jeden więcej "patyk" nie robi różnicy i raczej nikogo nie obchodzi.

Ale taki sam numer na działce przy zabudowie szeregowej czy jakiejkolwiek innej już nie przejdzie.

 

Kabel antenowy nigdy nie powinien promieniować niezależnie od chęci czy możliwości żeby to robił.

Kabel służy tylko do przesyłu energii. w.cz. do anteny. I do niczego innego.

 

Co do radii PMR z możliwością odłączenia anteny - gwarantuje Ci że nie ma takich radii bo niemogłyby być nazywane radiami PMR (vide cytowane rozporządzenie).

Ten Yeasu jest całkiem niezły tyle, że też nie ma odłączanej anteny.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...