Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy gaz do napędu replik ASG może być szkodliwy?


Recommended Posts

Od razu zaznaczam, że szukałem odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie, ale nie udało mi się jej znaleźć. Czy gazy HFC134A lub Green Gas są szkodliwe przy dużym stężeniu w zamkniętym pomieszczeniu? Czy na przykład po oddaniu 300-400 strzałów z gaziaka w zamkniętym pokoju o powierzchni około 15 m2 mogę sie przytruć gazem?

Link to post
Share on other sites

GG przy dużym stężeniu szkodliwy jest, w końcu nie bez powodu jest informacja "Avoid contact with skin or eyes and never inhale directly". Pytanie czy po oddaniu tych strzałów stężenie będzie na tyle duże. Moim zdaniem nie, żeby "zagazować" takie pomieszczenie trzeba by 1 albo 2 czy więcej butli. Strzały też nie są oddawane w jednej chwili, a każde pomieszczenie ma sporą nieszczelność. Myślę też, że gdyby istniało takie zagrożenie, to producenci butli z gazem umieszczali by dodatkowo odpowiednie ostrzeżenia, w końcu ciąganie ich po sądach nie byłoby im na rękę.

Link to post
Share on other sites

Tylko do takiego pomieszczenia lepiej później nie wchodzić otwartym ogniem, bo to już szkodliwe będzie ;)

 

A tak na serio to oddanie 400 strzałów trochę trwa i jeżeli pomieszczenie, w którym zamierzasz strzelać nie jest hermetyczne to nie ma obaw, gaz znajdzie sobie jakieś ujście.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje Equil, poczekam jeszcze na opinie innych użytkowników, bo z tego co widzę to nie jesteś pewny jaka ilość gazu wytworzy szkodliwe stężenie.

 

Olo, pomieszczenie nie jest hermetyczne - to zwykły pokój w mieszkaniu o powierzchni 50 m2. Mam wątpliwości, czy dobrze mnie zrozumiałeś, chodzi mi o to czy wdychanie dużych ilości Green Gazu lub HFC134A może być szkodliwe dla zdrowia, a nie o to, że będę sie dusił z powodu braku czystego powietrza.

 

Jako, że replikę planuje używać wyłącznie do strzelania do tarczy lub puszek, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać klamkę napędzaną CO2. Policzyłem, już stężenie CO2 wytwarzane przez taką "zabawkę" po oddaniu około 400 strzałów i o ile sie nie pomyliłem to jest ono nieporównywalnie niższe niż to niebezpieczne dla zdrowia. Są jeszcze sprężyny, ale to już nie to samo.

Link to post
Share on other sites

Nie powierzchnia pokoju sie liczy ale objetosc. Cytujac za angielska wikipedia, dawka HFC134A, ktora jest smiertelna dla 50% ludzi to 1500g/m3. Zakladajac, ze Twoj pokoj ma objetosc powiedzmy 38m3, aby osiagnac wspomniana dawke smiertelna, musialbys wpuscic do pokoju 57000g gazu czyli 57kg gazu. Biorac pod uwage gestosc gazu, ktora wynosi 0,00425g/cm3 daje to wynik 13411764cm3 czyli 13411,764 litra gazu, ktory moze (ale nie musi) okazac sie dla Ciebie dawka smiertelna. Czyli w zasadzie nie musisz sie martwic :)

Jesli sie gdzies pomylilem to prosze poprawic bo u mnie 2 w nocy jest i troszke ciezej mi sie mysli po calym dniu pracy :)

Link to post
Share on other sites

@Pietraszka

Dziękuje za obliczenia. Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że można znaleźć w necie informacje na temat szkodliwej dawki HFC134A.

 

@Marcinek83

Chodzi o szkodliwość Green Gazu i HFC143A dla ludzkiego zdrowia, a nie możliwość uszkodzenia replik ASG przez tanie produkty.

 

@PeePee

Problem w tym, ze nie wiem, czy Green Gas i HFC134A to propan czy też rodzaj/pochodna freonu jak twierdzi autor artykułu na stronie głównej WMASG.pl ( link do artykułu ).

Link to post
Share on other sites
Najlepiej spisywał mi się gaz Power Toy Jack 1100ml. Taki biały w szare ciapki.Tymi z airshit załatwiłem sobie tylko uszczelki.

Czyli jak się kupi Toy Jacka na airsoftguns.pl to uszkodzi on uszczelki, a jak w innym sklepie to już nie?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...