Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

pochłaniacz MS-3 do maski MC-1


Recommended Posts

Witam. Mam pewne, bardzo ważne pytanie.

Czy w pochłaniaczach MS-3 do masek MC-1 stosowano azbest??? :strach:

Artykuł jest na tej stronie;

http://www.maski.wojsko.pl/mc-1.htm

A chodzi dokładnie o ten tekst;

''Warto pamiętać, że w starszych typach pochłaniaczy (również BSS maski SzM41M / MUA) stosowano azbest, którego szkodliwe, rakotworcze właściwości są już szeroko znane.''

 

W tekście jest wspomniane o masce ''słoń'' i pochłaniaczu do niej, nie wiem, czy to też się tyczy pochłaniacza MS-3.

Co o tym sądzicie.

Edited by kamik
Link to post
Share on other sites

No to lipa :cry:

Trochę się już nawdychałem przez ten pochłaniacz :strach: muszę się go pozbyć z mojego wyposażenia.

Przynajmniej się trochę maską pobawię :roll: , szkoda :???:

Kupić można jakiś nowy, ale szkoda kasy mi.

Link to post
Share on other sites

Te filtry i tak są przeterminowane wg informacj z podanej strony i nie powinno się ich używać. Więc jako atrapa bez wkładu będzie OK, a do tego bedzie się lżej oddychało. Ja proponuję jeszcze wentylatorek jak ktoś wcześniej już na forum proponował.

Link to post
Share on other sites

Tak, filtry mają ważność do 10 lat od daty produkcji, więc są przeterminowane.

Też myślałem, żeby wywalić środek z filtra i zostawić atrapę, ale czy później będzie bezpiecznie przez niego oddychać?Bo chyba jak się wkład wywali cały, później można przemyć, to chyba będzie ok co??

Proces wywalania wnętrzności z filtra chyba trzeba przeprowadzić w jakiejś chusteczce założonej na twarz, żeby tego azbestu nie wchłonąć i może w rękawiczkach? Nie, to chyba przesada, ale jak sie dowiedziałem, że jest tam azbest to sie trochę przeraziłem.

Link to post
Share on other sites

Na allegro bywają pochłaniacze P5 nowe zafoliowane za 10zł. Na pewno są przeterminowane, ale zapewne najwyżej o kilka lat, gdyż są to w miarę nowe rzeczy w Polsce (lepsze to moim zdaniem niż stare filitro-pochłaniacze od słoni, herosów bądź MP-4). P5 to uboższa wersja filtro-pochłaniacza FP-5 używanego w maskach MP-5.

 

Dodam jeszcze, że (filtro)pochłaniacze po rozpakowaniu z czasem wietrzeją. Więc wszelkie sprzedawane rozpakowane, bądź wasze używane w maskach pochłaniacze mają małe właściwości ochronne. Pamiętać też trzeba, że po zamoczeniu tracą swoje właściwości ochronne. To samo dotyczy odzieży filtracyjnej.

Edited by ORKAN_Hubert
Link to post
Share on other sites

...Pamiętać też trzeba, że po zamoczeniu tracą swoje właściwości ochronne. To samo dotyczy odzieży filtracyjnej.

 

Może mały OT, ale nie każda odzież filtracyjna po wypraniu traci właściwości ochronne. Niektóre modele można wyprać kilka razy bez szkody dla nich.

Link to post
Share on other sites

Oddychałem przed filtr mua - bodajże ta pucha od słonika i nic mi nie jest, chociaż na pewno coś się tam osadziło w płucach.

 

Ludzie kiedyś nieświadomie wdychali go kiedy tylko wyszli na dwór i tak przez parę lat - nadal żyją, więc się nie martw nic Ci się nie stanie :)

Edited by Wzorek
Link to post
Share on other sites

Zobaczymy co powiesz za kilka lub kilkanaście lat :wink:

Czy wy wszyscy na lakcjach PO spaliście?

Budowa [edytuj]

Typowa maska filtracyjna składa się następujących elementów :

Część twarzowa - zwykle wykonana z gumy lub silikonu, posiadająca otwory do patrzenia wykonane z przeźroczystego materiału, zawory wdechowy i wydechowy oraz gwint umożliwiający podłączenie odpowiedniego pochłaniacza. Nowoczesne konstrukcje masek mają często podwójny zawór wydechowy, aby uniemożliwić zasysanie skażonego powietrza w momencie rozpoczynania wdechu oraz membranę umożliwiającą komunkację głosową (np. maski wojskowe). Innym udogodnieniem są złącza umożliwiające spożywanie płynów, zwykle przy użyciu specjalnie przystosowanych manierek.

Torba przeznaczona do przechowywania i transportu maski oraz dodatkowego wyposażenia, np. stosowanych w zimie wkładek zabezpieczających przed szronem lub zestawu odkażającego.

Pochłaniacza lub filtropochłaniacza - element mocowany na dole maski, wykonany z cienkiej blachy lub tworzywa sztucznego, uformowany w kształcie płaskiej lub podłużnej walcowatej puszki. Pochłaniacz jest wypełniony materiałem umożliwiającym oczyszczanie zatrutego powietrza, najczęściej w procesie absorpcji. Najczęściej stosuje się filtropochłaniacze wielogazowe w których proces oczyszczania odbywa się dwuetapowo - najpierw powietrze przechodzi przez filtr kartonowy, a następnie przez sorbent - warstwę węgla aktywowanego. Dodatkowo sorbent może być wypełniony substancjami o właściwościach katalitycznych. Filtropochłaniacze najczęściej są zintegrowane z częścią twarzową maski, przykręca się je do gwintu lub mocuje za pomocą specjalnych zamocowań. Większe filtropochłaniacze, podczas użytkowania znajdujące się w torbie, przyłącza się do maski za pomocą giętkiej karbowanej rury.

 

Typowa maska przeciwgazowa izolacyjna z chemicznym źródłem tlenu składa się z następujących elementów:

części twarzowej połączonej z karbowaną rurą łączącą. Część twarzowa maski tego rodzaju nie posiada żadnych zaworów.

pochłaniacza regeneracyjnego, wypełnionego przeważnie nadtlenkami sodu lub potasu i zaopatrzonego w specjalne urządzenie inicjujące.

worka oddechowego wykonanego z nieprzepuszczalnej, nagumowanej tkaniny, zaopatrzonego w zawór usuwający nadmiar tlenu. Worek w niektórych modelach masek ma kształt toroidalny i jest zakładany na szyję użytkownika.

torby do przenoszenia maski i dodatkowego wyposażenia

 

Działanie maski polega na tym, że w trakcie wydechu zużyte powietrze przechodzi przez pochłaniacz regeneracyjny, po czym gromadzi się w worku. Następnie, kiedy rozpoczyna się wdech powietrze wraca tą samą drogą do płuc użytkownika. Regeneracja powietrza wewnątrz pochłaniacza odbywa się przykładowo według reakcji:

 

2NaO2 + CO2 → Na2CO3 + 1,5O2

 

2NaO2 + H2O → 2NaOH + 1,5O2

 

Ponieważ reakcje są egzotermiczne, powietrze z pochłaniacza wychodzi podgrzane co wielu przypadkach jest niekorzystne. Charakterystyczną cechą masek tego rodzaju jest to, że raz zainicjowany pochłaniacz musi zostać zużyty bez żadnych przerw w pracy i nie wolno go wykorzystywać powtórnie.

 

Ze względu na fakt całkowitej izolacji od otoczenia maska może być używana nawet przy bardzo wysokich stężeniach szkodliwych substancji a także w warunkach braku tlenu w otaczającej atmosferze. Ponadto niektóre typy masek izolacyjnych przystosowane są do pracy pod wodą na głębokości do kilku metrów.

Link to post
Share on other sites

Ja na lekcjach PO nie spałem, ale jak ostatnio spytałem się mojego pana z PO, czy wie, że w pochłaniaczu MS-3 stosowano azbest powiedział, że pierwszy raz o tym słyszy i że nic o tym nie wiedział po czym dodał, że 20 lat w wojsku w niej biegał i nic mu nie jest.

http://www.maski.wojsko.pl/mc-1.htm

''Warto pamiętać, że w starszych typach pochłaniaczy (również BSS maski SzM41M / MUA) stosowano azbest''

Ja nie wiem, jak to jest z tym pochłaniaczem do słonia :roll: , ale na tej stronie wyraźnie pisze, że w nim również stosowano azbest.

Link to post
Share on other sites

Azbest był swojego czasu bardzo popoularny: koce azbestowe, dachówki, rury wodociągowe, powłoki przeciwpożarowe, płytki azbestowe. Ma on strukturę włóknistą, więc mógł być stosowany w tej części poprzedzającej wkłady weglowy. Nazywało się to bodajże filtr antyareozolowy, czy jakoś tak.

 

I znalazłem:

"fea

Winiarski mistrz

 

 

 

 

 

Postów: 1152

Zarejestrowano: 25-8-2005

Offline

 

Nastrój: radio

wysłano 29-4-2006 o godz. 20:03

 

 

 

Jan Cieślak żył w epoce kiedy azbestu używano do wszystkiego. W swojej książce radzi filtrować wino przez filtr azbestowy, co jest, że tak powiem, wysoce niezdrowe

Filtrowanie azbestem jest w pewnym sensie anegdotką wśród współczesnych winiarzy. Osoby "spoza" zazwyczaj nierozumieją czemu filtrowanie przez filtr azbestowy jest takie śmieszne

pzdr

fea"

http://www.wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=11439

 

czyli coś takiego jak filtry azbestowe istniało.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...