Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

PJ 25


Recommended Posts

  • Replies 538
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Minął właśnie miesiąc od czasu jak mam tego PJ'ta u siebie i z wszystkich karabinów jakie na razie miałem ten jest zdecydowanie najgorszy. Wykonanie ogólnie jest ok i nie ma raczej do czego się przyczepić ( tylko po co selektor ma funkcję auto) . Jeżeli chodzi o pracę i bezproblemowość złożenia tego aby działało jako całość a nie zbiór niezależnych części to już inna sprawa.

Zacznijmy od początku:

W mojej grupie możemy stosować repliki tylko do 400 fps a mocniejsze sa zarezerwowane tylko dla strzelców wyborowych i sniperów po zaliczeniu około 20 strzelań wstępnego przeszkolenia. Moja replika z uwagi na powyższe została osłabiona i ze sklepu dostałem ją ze sprężyną 110 ( nie mieli 120 na tanie). Dołożyłem komorę KA , gumkę i preckę 650 i to co otrzymałem to jedyne 42 m w porywach do 46m. Skupienie na tym dystansie pozwalało mi trafić w drzewo o średnicy 50- 60 cm. Jednak zasięg który podałem był już maksymalnym.

Pierwsze strzelanie zaliczył karabin przy temperaturze -5 i okazało się że nie daje rady. Zużyłem cztery batki różnego typu i mocy a udało mi się opróżnić raptem 2 magi.

Poleciał teflonfix, następny wypad do lasu na przestrzelanie, zrobiło się około 50m zasięgu jednak trafienie przy tym dystansie w drzewo (średnica 50cm) dało wynik 1/10. Opróżniłem 3 magi , oczywiście z zacinkami bo jakby inaczej :).

Hi cup który dostałem w komplecie samoczynnie zwalniał sprężynę , odesłałem do sklepu i czekam na nowy. Kupiłem 3 magi midy gp i w dwóch występowała zacinka co kilka kulek. Po rozebraniu magów okazało się że sprężyna w dwóch jest łączona i prawdopodobnie jest to przyczyną blokowania sie w kanale sprężyny. Przerobiłem obecnie te magi na lowy i jest ok podają dobrze kulki 0,28.

Następne strzelanie jak wyżej , 4 godziny w lesie bez większych zarzutów.

Tak jak ktoś już wcześniej pisał, karabin jest bardzo głośny i mi osobiście to przeszkadza. Dodatkowo wyczuwa się w pracy gearboxa brak płynności ciężko to opisać ale w porównaniu z innymi replikami wypada to blado. Postanowiłem więc na początek wymienić silnik bo nie trzeba ingerować w gearboxa a może załatwić sprawę - nie załatwiło :( ( o wymianie rączki zapomniałem wspomnieć wcześniej ale poleciała jako pierwsza). Postanowiłem więc zobaczyć w czym tkwi problem rozbierając gearboxa. ( odsyłanie do serwisu trochę mija się z celem , przesyłka kurierska kosztowałaby mnie w dwie strony około 120 zeta) i własnie zaczęła się jazda :) bo karabin zaczął wykazywać od tego czasu brak chęci współpracy, ale po kolei:

Po otworzeniu gb okazało się że po opróżnieniu zaledwie 6-8 magów zęby na tłoku są już częściowo zjedzone i tłok kwalifikuje się do wymiany. Zębatki są ok, mają nawet oznaczenia A&K :) więc na dobrą sprawę to nadal ten sam karabin. Części cylindra są ok i nawet szczelnie to wszystko pracuje ale wolałbym wybrać inny zestaw. Moje spostrzeżenie jest więc takie że Pj'ta nie opłaca się kupować lepiej już zaoszczędzić 200 zeta i kupić A&K. Na osłodę dodam że mój gb nie był w zasadzie przesmarowany a batka od początku ma wadę bo nie ładuje się całkowicie :). podczas składania w serwisie ktoś trochę słabo wprowadził przewody w kanały i jeden cały czas szorował o zębatkę silnika. Przewód do wymiany.

Wymieniłem zębatkę główną ( pierwszą przy silniku) , wydatek 90 zeta okazał się bez zasadny bo jak karabin działał głośno tak działa. wymieniłam sprężynę na 120 ale jak na złość nie miałem okazji przetestować karabinu :(. Choć nie mam doświadczenia postanowiłem rozebrać gb bo jak na moje oko jego budowa jest prosta jak budowa cepa. Składanie jednak zajęło mi 6 godzin i to bezskutecznie. Zawiozłem gb do kumpla który ma doświadczenie i niby jest złożony ale pracuje bardzo kapryśnie. Potrafi strzelić zacinkę po oddaniu 5 strzałów , czasem po oddaniu 30 strzałów. Silnik jakby chce ruszyć ale nie daje rady. Dodatkowo zestaw jest bardzo prądo żerny, na wczorajszym strzelaniu dałem radę wystrzelić 5 kulek i batka 9,6/2200 padła, druga batka ( ta oryginalna) wytrzymała 2 strzały. Wiem że wczoraj było -5 ale bez przesady. Dzisiaj oddałem w domu 10 strzałów i zacinka. Trzeba szykować nową kasę, tłok , nowe kable , może styki, pewnie do kompletu następne zębatki i jakoś to będzie ale pomijając kasę to ile to jeszcze nerwów będzie kosztowało. Najgorsze jest to że nie wiadomo co jest nie tak i trzeba bawić się w detektywa po kolei eliminując wadę.

Link to post
Share on other sites

Moja SR-25 dziś poleciała do Krakmana. Nie chciałem samodzielnie w niej grzebać, jeżeli karabin mi nie leży to lepiej niech go dopieszcza dobry serwis.

 

Moja EBRka strzela dużo lepiej pomimo mniejszej mocy niż SR-25 z wymieniona lufą i komorą. Zobaczymy czy Krakmanom uda się ja zaczarować.

Link to post
Share on other sites

Glosna praca sprzetu jest i u mnie a na domiar zlego juz zaliczyla serwis bo padla zebatka tlokowa(pomielilo ja) po zaledwie ok 100 bb

mysle ze dobranie zebatek s.t.a. lub helikale wraz z porzadnymi lozyskami i dobrym smarem oraz konkretne podkladkowanie by nie bylo zadnych luzow pomoze mam nadzieje... moze ktos juz to zrobil i podzieli sie wiadomosciami?

Edited by Furion3
Link to post
Share on other sites

Ok, Blaszko, ale 50 m. skutecznego to nie jest jakiś szczególny wypas, a biorąc pod uwagę moc repliki - wręcz maławo ;)

Dlatego interesuje mnie realne porównanie zasięgu PJ-25 z klasycznymi snajpami. Wiem, że będzie mniej, ale zasięg 50-55 m. ma obecnie mnóstwo elektryków.

Link to post
Share on other sites

Wie ktoś czy są dostępne jakieś dobre zębatki do tej repliki na rynku? Obecnie znalazłem tylko zestaw CA u karakmana i ewentualnie można dokupić zębatki GP ale na tą chwilę są braki w sklepach. Jakieś inne propozycje ?

Co do zasięgu to powiem tak, nie wiem czy 50m to dużo czy mało ale przy tej samej mocy bez zabawy w wymianę części, teflony i inne wynalazki miałem lepszy zasięg przy stockowym m16a4 gp. Do swojej pj' ki dodałem lufę o 15 cm dłuższą a w jakiś istotny sposób nie wpłynęło to na zasięg czy skupienie. Niczym się nie różni od wspomnianej m16 przy lufie 50,9. Reasumując z zakupu tej repliki na obecną chwilę wyciągam wnioski:

- Duża losowość egzemplarzy (jakiś czas temu miałem m249pj i przez rok śmigał bez zastrzeżeń - widocznie to był ten dobry egzemplarz :) )

- Jeżeli to ma być sniperką z prawdziwego zdarzenia to jeżeli masz pecha i trafiła Ci się sztuka " słaba" to czeka Cię dużo pracy i poważne uszczuplenie portfela, ale z drugiej strony kto się z tym nie liczy kupując chinola :). Jak w większości wypadków wszystko rozbija się o kaskę bo kto by nie wolał kupić gp, tylko ponad 2 koła to lekka zapora. Na dzień dzisiejszy zainwestowałem w ten karabin :

komora - około 120 zł

gumka - 30 zeta

chwyt - 100 zł

tłok - 65 zł

nowe okablowanie - 100 zł

silnik - 170 zł

zębatka gp - 90 zł

Rachunek jest prosty , łączna kwota zakupu i części + zabawa i nerwówka przewyższyły już zakup stockowego SR25 CA ( obecnie jest w jednym sklepie po 1435 zł ). Niecha każdy przeanalizuje czy jest sens kupowania Pj czy A&K. Oczywiście tak jak pisałem wyżej może komuś trafi się lepszy egzemplarz.

- Po oddaniu kilku strzałów stwierdzam że przy mocy 400 fps którą dysponowałem zdecydowanie lepiej sprawdzają się w tej replice kulki 0,28 ( porównywałem 0,25 excele i 0,28 g&g ). Przy cięższych jest lepsze skupienie i większa powtarzalność strzałów.

 

Życzę powodzenia, może mój opis pozwoli komuś podjąć ostateczną decyzję :).

 

P.S. Myślę ze jakby każdy posiadacz takiej repliki napisał swoje spostrzeżenia i przemyślenia ułatwiłoby to innym osobom podejmowanie decyzji. Temat zajmuje już 20 stron a tak naprawdę to jeżeli ktoś chce kupić tą replikę to te strony mu tego nie ułatwiają.

Link to post
Share on other sites

@ Grisza: Testy robiłem przy dosyć silnym wietrze na otwartej przestrzeni (pole). Więc myślę, że przy tej mocy (420 fps) każdy strzał w cel wielkości korpusu człowieka to dobry wynik. Przy takim wietrze każdy spring leży, a elektrykiem nadrobisz jedynie długą, ale bardzo długą serią.

 

@luthorhuss: Fakt, wydałeś dużo, ale nie wszystko, w co zainwestowałeś musiało być zmieniane, np. silnik :).

Edited by blaszko
Link to post
Share on other sites

Wiem , ale staram się eliminować powody głośnej pracy gb :) zostały już tylko dwie możliwości :) środkowa lub tłokowa zębatka. Jutro będzie nowy tłok i okablowanie jak wszystko zamontuje to dam znać co i jak.

Jak myślicie czy te zębatki od CA są lepsze i dłużej wytrzymają niż te oryginalne ?

Link to post
Share on other sites

Aaa, Blaszko 420 fps to brzmi inaczej niż obecny "stock" PJ25. I stąd taki zasięg :)

 

Faktem jest, że pojawienie się PJ-25 wzbudziło u wielu posiadaczy springów snajperskich zrozumiałe skądinąd poruszenie - znacznie mniejszym kosztem można było teoretycznie uzyskać replikę o niewiele niższych osiągach niż wiele snajp, ale po lekturze wątku widać, że nie wszystko złoto....

Link to post
Share on other sites

Dolozylem do PJ 25 Carbine dzisiaj precke madbula 6,03 oraz komorke KA doszczelniana i pokazalo mi 10 fps wiecej ale nie wiem jak realnie w boju sie sprawdzi !

Wkladajac ten zestaw w m15a2 Ca z 400-410 fps na dawno zasadzonej m140 pokazalo mi 450 fps co rokuje niezle-czas na reszte zmian w obydwu sprzetach

Link to post
Share on other sites

Sam na poczatku sie pytalem ale teraz juz wiem od Krakmanow ze zebatki w przedluzonym gerboxie sa takie same jak v2 oprocz zebatki tlokowej

Czyli jak ktos ma Super t. a. to wystarczy dokupic tlokowa s.t.a i bedzie wszystko gralo

Dodatkowo zapytalem czy dysza pasuje od Aug-a i dostalem negatywna odpowiedz

Link to post
Share on other sites

Było dziesiątki razy. 650mm przykrywa cały tłumik.

 

A co się tyczy mojego egzemplarza SR - od napisania przeze mnie recenzji nic się nie zmieniło, przebieg 12 000 kulek - bez awarii. Kulki lżejsze niż 0.28 latają jak chcą. Na G&G 0.28 100% celności w sylwetkę człowieka z 55 metrów.

 

Dla tych co nie wiedzą, mój egzemplarz to PJ25 z wymienionymi:

gumka na Systemę

lufa na Systemę 590mm

komora na King Arms

sprężyna na SP140 Guardera.

 

Jest to PJ starej konfiguracji - 430 FPS Stock.

 

Wyniki na chrono po tuningu - 480 FPS.

 

 

W planach (kwestia miesiąca-dwóch):

wymiana sprężyny na SP160 Guarder (dorwałem zapasowy szkielet z SR więc ten mogę poświęcić na test)

dysza do AUGa od Deep Fire

wymiana uszczelki na głowicy tłoka

 

Maksimum fps możliwych na tej konfiguracji, to około 580. Myślę jednak, że rzeczywisty wynik będzie w okolicach 560 i ten wynik by mnie zadowalał.

Edited by Bajeczny1990
Link to post
Share on other sites

Moja konfiguracja pj25 dzis właśnie złożona do kupy

lufka 509 prometheus

komora i gumka prometheus fioletowe

sprężyna guarder m140

wzmocniona głowica cylindra systema bore up

wzmocniona głowica tłoka guarder bore up

cylinder deep fire o poszerzonej srednicy

dysza AUG dp metalowa uszczelniona

 

Reszta stock, wersja 430 fps

Co do zasięgu nie moge nic powiedziec bo skonczyłem składac ja jakias godzine temu ale chyba kopa ma bo z 10m butelki po bro tłucze na jeden strzał.

 

Jutro zobacze jak zasieg to dam znac ale niestety mam tylko te blastery 0,25 na ktorych wczesniej kulki lataly jak chcialy

Edited by laskim
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...