Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wentylacja hełmu [manual]


Recommended Posts

:uśmiech:

10km1.jpg

 

miałem chwile wolnego i biorąc pod uwagę coraz cieplejsze dni wziąłem się za zrobienie chłodzenia hełmu

 

materiały:

 

= wentylator (rozmiar wg uznania, ja mam 70mm) 10zł

= grill na wentylator 2zł

= przełącznik 3-pozycyjny 1,4zł

= clip do baterii 9V 1zł

= koszyk do baterii AA (paluszków) 1,5zł

= skrawki płyty PCV lub inny materiał potrzebny do zrobienia podstawy wentylatora (można dostać skrawki w firmach reklamowych)

=hełm i pokrowiec ;)

 

= pistolet na klej, wiertarka/ szlifierka kątowa, śrubokręty, obcążki lutownica itp...)

 

Zaczynamy od wycięcia kawałka płyty pcv odpowiadającemu wielkością wentylatorowi i przyklejamy go do hełmu tak, aby można by go później oderwać

78690509xc8.jpg

 

Następnie docinamy boczne ścianki i doklejamy do wcześniej przyklejonej płytki

(nie kleimy do hełmu!)

53272095zd3.jpg

99964528rr3.jpg

 

Odrywamy całość konstrukcji i możemy wyciąć dziurę na wentylator oraz porządnie posklejać wszystkie elementy

 

przykręcamy wentylator, wycinamy dziurę na przełącznik, lutujemy układ zasilania

schematwarriorty1.jpg

 

całość powinna wyglądać mniej wiecej tak

35748509yo2.jpg

71950122xq1.jpg

 

teraz możemy wyciąć dziurę w hełmie (planowałem zrobić kilkanaście otworów wiertarką jednak metalowy hełm okazał się zbyt twardy więc szlifierką wyciąłem jedną wielką dziurę

79389409ld7.jpg

 

przyklejamy cały element do hełmu klejem termicznym zwracając uwagę na zachowanie szczelności połączeń

84687185nv4.jpg

 

następnie nakładamy pokrowiec i zaznaczamy miejsce wycięcia otworu. otwór maskujemy albo grillem wyciętym np z okładki plastikowej z zeszytu albo drobno-oczkową siatką

 

całość po złożeniu wygląda mniej więcej tak

11nd8.jpg

 

 

życzę udanej pracy i zabawy!

Link to post
Share on other sites

Wykonanie przyzwoite, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Gdyby chociaż z tyłu było, ale jeżeli nam gorąco w hełmie, to pytanie po co go w ogóle nosić? Przy takim cudzie względy wizualne i rekonstrukcyjne odpadają. No może jako ochronę ew. na budynki. Ale tu i tak wybrałbym coś lżejszego niż ten stalowy cud techniki.

Link to post
Share on other sites

A gdyby tak znaleźć hełm z odpowiednio dużym dzwonem, żeby wentylator wraz z kanałem wylotowym (lub wlotowym) zmieścić w środku. Może czeski lub NRD-owski, bo one miały takie dziwne skorupy lub w pruskim pod pikelhaubom umieścić. Albo na czubku hełmu umieścić grzybek wentylacyjny i całośc przykryć maskowaniem z siatki lub sztucznych liści?

Ja wiem, że to takie trochę SF i odchodzenie od wojskowych realiów, ale ...

Link to post
Share on other sites

wentylator jest za grillem przez który kulka nie przejdzie

po za tym jest umieszczony z tyłu a w tył głowy rzadko się dostaje ;)

 

Eee... to mam wrażenie, że nosisz hełm "tył na przód". Jeżeli się mylę, to daj więcej zdjęć cuda bez pokrowca.

Edited by mag
Link to post
Share on other sites

A ja czegoś nie rozumiem przez cały rok (wiosna, lato (30 stopni), jesień (wiatr), zima (-19 stopni) i wszędzie hełmek sprawdzał się doskonale, w lecie nie przeszkadzał a w jesieni i zimie chronił łepetynę przed wiatrem doskonale.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...