Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dłuższa preclufa Prometheusa


Recommended Posts

Najpierw może dane pacjenta:

Replika M4a1 G&P +standardowy tuning Level 1 z ASGSHOPU, sprężyna SP 120 GUARDER (425 FPS na kulkach 0,2)

Cylinder standardowy G&P typ 0.

Lufa precyzyjna KM-HEAD 6.04 mm o długości 363 mm.

Gumka HOP-UP czarna Systema/przezroczysty Guarder (dopiero się dociera).

Dystansery G&P,Guarder,Deep fire H (celność/zasięg).

Wykonane oczywiście teflon-fixy, komora HOP-UP unieruchomiona w swojej prawidłowej pozycji.

Po przeczytaniu setek postów na tym forum, postanowiłem zrobić jeszcze jeden upgrade, a mianowicie wymienić lufę precyzyjną KM-HEADa na lufę precyzyjną Prometheus 6,03 mm o długości 509 lub 550 mm (max dla cylindra typ 0).

Co chcę osiągnąć ?, już wyjaśniam, przede wszystkim większą powtarzalność i celność strzałów (NIE zasięg).

A więc udałem się do sklepu (cenionego na tym forum) po nową lufkę i KLOPS. Po długiej rozmowie z osobą serwisującą repliki dowiedziałem się że mój plan jest o kant .... potłuc.

Z tego co mi wytłumaczono to ten upgrade z wymianą lufy 363 na 509/550 mm NIC mi nie da, ma on sens jedynie przy mocnych tuningach powyżej 500FPS i używaniu kulek powyżej 0.30 (ja po sprawdzeniu blasterów,xtreme precision,exceli,g&g,o różnych wagomiarach zostałem przy G&G 0,28).

Ponieważ nie dawało mi to spokoju, zadzwoniłem do innego sklepu (być może jeszcze bardziej cenionego), i odpowiedz była prawie dokładnie taka sama, minimum 480FPS żeby osiągnąć jakąś poprawę w skupieniu/powtarzalności.

W świetle tych postów które przeczytałem na tym forum, to coś tu jest nie tak, ludzie wymieniają lufy krótsze na dłuższe nawet w sporo słabszych replikach, cieszą się z poprawy celności, a specjaliści twierdzą że to niemożliwe.

Tak więc Panie i Panowie, Czy wymiana lufy precyzyjnej 363mm na lufę precyzyjną 509/550mm da jakikolwiek efekt, hoć częsciowo uzasadniający wydane pieniądze (lufa+tłumik).

Zapraszam do dyskusji osoby, które robiły już taką wymianę i widzą efekty, lub też ich nie widzą.

Link to post
Share on other sites

Co do wymian krótsza/dłuższa - MP5K PDW Galaxy ze 114, na 229 bez żadnej innej zmiany, zasięg praktycznie niezmieniony, "chmura" z kulek przy końcu zasięgu zredukowała swoją powierzchnię znacząco, teraz praktycznie strzela na poziomie stoków z lufami gdzieś koło 300-parę.

W FN FAL z KA wymiana akurat na krótszą z 560, na 550, poprawa celności i skupienia, zasięg repliki na 3 kulkowej serii jakieś 45-50m skuteczny (zmierzony, żeby nie było), a replika ma 350 na .2g (też zmierzone ;-) ).

Sam sobie odpowiedz.

 

@OLO: Fakt prędkość wzrosła w MP5 o 6 fps, w Falu o 21.

Edited by Tuksiak
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mi się też wydaje, iż gdy nie ma się kosmicznej jak na replikę ilości fps to nie ma sensu mieć długiej precki, bo zmiana z krótkiej dobrej prec rury na dłuższą, nie ma takiego samego sensu, skupienie będzie pewnie podobne, a na dłuższej chyba nikomu te parę fps nie potrzebne ? Ja tylko i wyłącznie mam pół metra KMH, bo konwersja, a co za tym idzie, replika wymaga, suma sumarum i tak nie mam na co narzekać ;-).

Link to post
Share on other sites

Wraca stary jak świat temat. Tak długo jak powietrze a dokładniej jego objętość w cylindrze jest więsza niż objętość wnętrza lufy jest sens ładowac jak najdłuższą lufę. Problemem jest sytuacja kiedy lufa ma powiedzmy 10 cm3 objętości a powietrze wyrzucane przez układ tłok-cylinder ma np 8cm3. W takiej sytuacji kulka pod koniec lufy nie ma już "napędu" i zaczyna wytracac prędkośc jeszcze w lufie. Zmierz objętość powietrza jakie jest wyrzucane przez Twój GB i porównaj z objętością lufy. Jak lufa która masz zamiar wsadzić jest "mniejsza" to spoko ładuj taką lufe.

Link to post
Share on other sites

przy czym gdzieś wyczytałem że objętość lufy do objętości cylindra (roboczej objętości cylindra a nie całkowitej) powinno być jak 1 do 1,7. Nie wiem na ile to prawda.

 

Jakoś 1:1,5 i nie może spaść mniej niż 1,5. No i ma te swoje granice, jak pisał thor_. Kulka będzie wpadać w zawirowania powietrza poza lufą i wariować z lekka. Widziałem takie cyrki na cylindrze typ "0" i lufie 247mm, ale raczej to wyglądało jak źle ustawiony HU. Jednakże źle ustawiony HU może przysporzyć wiele nerwów ;-).

 

EDIT: Literówka :-P.

Edited by Gogin
Link to post
Share on other sites

Zasada jest prosta: przy pewnym stosunku objętości lufy do powietrza wywalanego z cylindra dłuższa lufa a co za tym idzie o większej objętości da wzrost prędkości kulki. Ale kiedy przekroczysz ten "idealny" stosunek zacznie odejmować prędkość. To tak jak z silnikiem odrzutowym i samolotem, silnik o określonej mocy będzie rozpędzał samolot do jakiegoś czasu i jakiejś prędkosci ale w pewnym momencie przestanie. "Zrównoważy" się siła ciągu z masą i prędkością. I musisz albo zwiększyć moc silnika albo zmienić bryłę aerodynamiczną płatowca albo zmienić jego masę.

 

Dłuższa lufa przy tym samym cylindrze da więcej fps (w pewnych granicach).

 

Co znaczy "tyen sam cylinder" i "dłuższa lufa w pewnych granicach"?

 

Przy każdym cylindrze wydłużająć lufę dojdziesz do momentu w którym zauważysz spadek mocy.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Ale długość lufy i szybkość wylotową są zależnością dla celności na pewnych odległości bo replika trzystu-efpeesowa z 65 cm lufy nie posieje na 70 metrów, więc zakładamy "zerową" celność. Dajemy lufę 10 cm i 300 fps - kulka leci na te na 70m spokojniutko. Chodzi to o niwelowanie efektu magnusa przez tarcie kulki o ścianki lufy - redukcja rotacji wstecznej kuli.

 

Jak pisałem prawie dwa lata temu - nie ma sensu pakować dłuższej lufy bez ingerencji w układ sprężający powietrze, lub zwiększanie twardości sprężyny. Efekty będą albo słabe, albo żadne.

Link to post
Share on other sites

Gogin co masz na myśli pisząc, że kulka wystrzelona z lufy 10 cm i 300 fps doleci na 70m?

Czy ja o czymś nie wiem? :???:

Według Ciebie granica opłacalności inwestowania w dłuższą lufę precyzyjną aby osiągnąć lepsze skupienie jest tak jak napisał Piotrek, czyli ok 500fpsów?

 

A i bym zapomniał, dzięki za platynową łopatę. : p

Edited by tomash21
Link to post
Share on other sites

A ja powiem inaczej...

 

To wszystko zależy :F.

 

Widziałem repliki (sam miałem jedną) z 300mm lufą, 350-400 fpsami i bdb celnością oraz zasięgiem.

Porównywałem też podobne repliki z różną długością lufy bądź w ogóle różne repliki.

I powiem wam, że to wszystko zależy.

Osobiście nie lubię długich replik i sam jestem zwolennikiem 300mm porządnej precki, ale z drugiej strony rozumiem osoby, które chcą mieć świetne skupienie nawet na ostatnich metrach. Strzelając na 55 metrów różnica MOŻE być widoczna głównie w końcowej fazie lotu.

Oczywiście wiele zależy od FPSów, a to z powodu prostej fizyki. Wektory są trzy: 1 do przodu, 1 w kierunku ziemii i 1 w kierunku wiatru. Tylko od wypadkowej ich długości i kątów zależy jak zachowa się kulka.

 

Pozdrawiam

Mortis

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

315 fps, 141 mm, lufa chiński stok, guma chiński stok, kulki 0.28g - maksymalny skuteczny zasięg ZMIERZONY 50 m (na singlu trafienia w cel typu A4 mniej/więcej 6-8/10).

Zasięg całkowity może ze 3 m dalej.

 

Replika - oczywiście chińskie MP5K PDW - czyli Galaxy, żeby było śmieszniej, pomimo kolimatora i większego powera - P90 GFC ma dużo większy rozrzut, trafienia na tym dystansie są możliwe, ale nie ma takiego pokrycia na singlu.

 

Dziękuję :).

 

P.S. Może wywalić ten temat? ;-).

Wszystko jest w innych.

Link to post
Share on other sites

Gogin co masz na myśli pisząc, że kulka wystrzelona z lufy 10 cm i 300 fps doleci na 70m?

 

Ładujesz kulasy 0.20g do jednej i drugiej repliki, wierz mi lub nie, ale w krótkiej lufie efekt Magnusa nie jest prawie w ogóle niwelowany, zaś na prawie 4-krotnie dłuższej - oj tak. Nie wierzysz to wymacaj sobie mp5k od kogoś z markową gumką i postrzelaj na odległość - nie celność. Zdziwisz się.

Link to post
Share on other sites

Skoro temat jeszcze żyje to się podepnę.

Jak to będzie wyglądać: precka Promyka 363mm do Borka Systemy do M16?

Czy lepiej będzie na takiej samej lufie ale Borku Systemy do M4?

Pilnie potrzebuję pomocy.

 

(Przerabiam M16 na M4)

 

Pozdrawiam.

 

Proszę o odpowiedzi najlepiej w tym temacie: http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=95652&hl=

 

Dziękuję

Edited by Marnus
Link to post
Share on other sites

Gogin sam mam mp5, która ma lufę 23cm i z gumką silikonową guardera i faktycznie zasięg jest większy (celność już nie) niż w m16 stock ICS'a czy CA ale nie pomyślałbym, że na lufie

14cm mogę osiągnąć aż 70m. To mnie zaskoczyłeś :-P

Link to post
Share on other sites

I co z tego, że 70m czy nawet 100m. Jak na maksymalnej odległości rzadko która replika w REALNYCH warunkach na polu ma jakąkolwiek celność.

Należałoby przyłożyć więcej uwagi do rozróżniania zasięgu całkowitego i zasięgu celnego kuli.

Link to post
Share on other sites

Dobrze wiem, że na dystansie 70m ta kulka ma bardzo małe szanse trafić w cel. Ale i tak mnie dziwi, że może ona osiągnąć taki zasięg lecąc cały czas poziomo, bo chyba nie miałeś na myśli sytuacji gdy HU jest ustawiony tak, że kulka leci lobem...

Link to post
Share on other sites

Wlasnie chodzi o to ze leci bardzo podkrecona.

Im dluzsza lufa tym efekt podkrecenia jest niwelowany o tarcie o scianki.

Wiec przy lufach 50-70 cm nie da rady ustawic hopa bardzo mocnego - bo wtedy juz tak wystaje ze blokuje kulke i drastycznie zmniejsza fpsy.

Za to w lufie krotkiej - wystarczy ustawic nieduzo hopa a bedzie podkrecalo wysoko w kosmos i nie straci predkosci poczatkowej.

Oczywiscie o jakiejs sensownej celnosci mozemy zapomniec...

(sam tak robilem - przeciwnik na dalekim dystansie - wiecej hopa i celujesz po kulkach patrzac przez optyke. Potrzebujesz precyzji - zmniejszasz hopa. Ale to trzeba miec mozliwosc szybkiej i dokladnej regulacji).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...