Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polskie camo ?


Recommended Posts

Na logikę? Jest kilka powodów.

 

- Kamuflaż był za drogi do produkcji masowej i nie opłacało się zwykłego mięcha armatniego wyposażać w cokolwiek lepszego.

- Kamuflaż źle się kojarzył z dość oczywistych przyczyn. I jak to ładnie podać kronice filmowej, że nasi gieroje używają germańskiego szpeju?

- Kamuflaż miał być identyczny dla wszystkich Państw Układu Warszawskiego, żeby maksymalnie zintegrować się przeciwko Wrednym Imperialistom. Się znaczy, żeby nie komplikować sprawy prostym chłopakom z wioscy - 'do tych w takich samych ciuchach jak wy nie strzelać. A wszystko, co łazi ubrane inaczej niż wy i strzela ma być zabite'.

 

I co to w ogóle oznacza 'zbyt ofensywny charakter' w przypadku kamuflażu?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dokładnie- to są zdjęcia z koszar.

A w koszarach to w Polsce nawet w spodniach na kant chodzą, więc to nie stanowi.

Generalnie, tam jest wszystko uregulowane prawnie, w Najjaśniejszej natomiast, pomimo że coś jest przepisem uregulowane, to i tak przymyka się na to oko w warunkach bojowych, jak i też na poligonach- wystarczy wejść na stronę MON i galerię zdjęć z np. ćwiczeń Bagram, gdzie

pokazani są zarówno szeregowi, jak oficerowie w nieprzepisowym sprzęcie (na 2 zdjęciach szeregowy/podoficer w bandamie na głowie, parę razy mundur Miwo się przewija, różne kamizelki itp.). I dzięki Bogu, że u nas czasami ta anarchia.:)

Link to post
Share on other sites

Tu jest strona obrońców "prawidłowego umieszczania flagi"

http://www.fixourflag.org/backwards.html

- więc chyba nie wszystko jest tam tak strasznie uregulowane.

 

Nie wiedziałem, że amerykanie mają "namiotowe koszary".

To raczej nie jest z koszar -

http://img167.imageshack.us/img167/5489/42154899952or2ds.jpg

Edited by VITREUS
Link to post
Share on other sites
tam jest wszystko uregulowane prawnie
Taaaa... "W polu" jest dokładnie tak jak u nas... A właściwie to u nas tak jak u nich.

 

w nieprzepisowym sprzęcie (na 2 zdjęciach szeregowy/podoficer w bandamie na głowie, parę razy mundur Miwo się przewija, różne kamizelki itp.)
Nawet szpej Huberta sie trafia ;)

 

Zabawna stronka 8)
Link to post
Share on other sites

Zabawna stronka 8)

 

"Im nie jest wszystko jedno". Po prostu znają zasady heraldyki i weksylologi, a wg nich odwórcona flaga to nie to samo co usytuowana poprawnie.

 

Zabawne to są raczej takie sytuacje, takie jak ta, że naszemu godłu narodowemu dorobiono tzw. bordiurę. W heraldyce oznacza herb osoby pochodzącej z nieprawego łoża.

 

Amerykanie wracają do flag w "full color". Co do noszenia polskiej flagi "zgaszonej" to jest to o tyle bez sensu, że zielono czarna to jest flaga górnicza.

Link to post
Share on other sites
Po prostu znają zasady heraldyki i weksylologi, a wg nich odwórcona flaga to nie to samo co usytuowana poprawnie.
Co do tego to domyślam się, że zdania są podzielone i ja sam mam mieszane uczucia. Ale zabawna dlatego, że bardzo tendencyjnie dobrane fotki i to, że również za niedopuszczalne uznają "przygaszone" flagi.

 

 

Amerykanie wracają do flag w "full color". Co do noszenia polskiej flagi "zgaszonej" to jest to o tyle bez sensu, że zielono czarna to jest flaga górnicza.
Jak mam wybór między większą lub mniejszą widocznością na polu walki, czytaj - życie czy śmierć, to mam głęboko w poważaniu zasady heraldyki.
Link to post
Share on other sites

Jak mam wybór między większą lub mniejszą widocznością na polu walki, czytaj - życie czy śmierć, to mam głęboko w poważaniu zasady heraldyki.

 

Dokładnie. Dlatego wszelki siły specjalne używają zgaszonych flag, które najczęściej dodatkowo są iluminatorami IR bądź światła ;)

Link to post
Share on other sites

Ad. rzepów na mundurach jeszcze- widziałem, iż ostatnio na zdjęciach z misji pojawiły się rzepy w kształcie równego koła (jak ciężko takie zrobić samemu, każdy chyba wie, szczególnie że też ciężko taki rzep pod oznakę jednostki zrobić z jednego kawałka- nie dostałem dotąd tak szerokiego, i musiałem dwa równolegle przyszyć), uwierzyłem jednak w zdolności naszych wojaków (albo ich mam). Wszedłem jednak z ciekawości na stronę KAMA, i co się okazało? Na jednej z fotografii, wiszą sobie właśnie mundurki z tymi rzepami- więc postępy są:D (Jeszcze musi dotrzeć że nie wszystkie jednostki mają owalne znaki).

 

Vitreus, może błędnie użyłem słowa "koszary" jako ogólne znaczenie bazy wojskowej. A jednak namioty w bazach się zdarzają, a i też odpowiednie przepisy też. Heraldykę sobie może odpuśćmy, bo co Ona ma do pola walki.

Inna rzecz, to troszkę niepraktyczność naszej gaszonej flagi (amerykańską flagę nawet gdyby była czarno różowa poprawnie zidentyfikujemy, polska zielono czarna już nie jest tak oczywista), ale jakoś nie mogę znaleźć kraju, który miałby podobne ułożenie barw co Polska (Ukraina, Malezja, Monako- tylko że One mają ciemno-jasną, a nie jasno-ciemną flagę).

 

O zgrozo, muszę przyznać rację Foce, że życie ważniejsze, i wybiorę zielono czarną flagę na oznaczenie. Można zachować biało czerwoną, i skorzystać z patentu, który w jakimś filmie widziałem- przykrytą paskiem materiału na rzepie- ale po co? To już nie lepiej zlikwidować flagi, i ewentualnie książeczką wojskową machać w razie czego?:>

 

A wracają Amerykanie, bo jakoś nie widziałem? Gdzie?

 

http://www.redakcjawojskowa.pl/gazeta/inde...4&Itemid=29

Link to post
Share on other sites
Dlatego wszelki siły specjalne używają zgaszonych flag
Nie tylko, zwykli żołnierze też.

 

które najczęściej dodatkowo są iluminatorami IR bądź światła
Sam jesteś iluminator.

iluminator

1. «małe okno z grubego szkła w burcie lub nadbudówce statku»

2. «hermetyczne okno w kabinie statku kosmicznego»

3. «osoba ozdabiająca dawniej rękopisy, książki iluminacjami»

Link to post
Share on other sites

Nie tylko, zwykli żołnierze też.

 

O, rly? :-o

 

Sam jesteś iluminator.

No niestety po przeczytaniu tego co podałeś zasmucę cię lecz, nie.

 

iluminator

1. «małe okno z grubego szkła w burcie lub nadbudówce statku»

2. «hermetyczne okno w kabinie statku kosmicznego»

3. «osoba ozdabiająca dawniej rękopisy, książki iluminacjami»

 

Chodziło mi o to, że odbijają i wzmacniają czyli reflektorem? Nie pamiętam słowa. Whatever.

Link to post
Share on other sites

Dobrym przykładem flag gaszonych jest flaga Kanady. Takie same kolory jak flaga Polski, tylko inna aranżacja, a każdy wie co i jak.

 

Swoją drogą, na wielu fotkach (ale chyba starszych raczej) można zobaczyc, że WP na misjach używa raczej flagi z orłem białym w koronie i z napisem Poland. Ewentualnie tylko z krajem i nazwą misji, bądź jeszcze inne combo.

Link to post
Share on other sites

Zombie, tylko jest jeden mały istotny szczególik, w sumie może nie tak istotny dla Ciebie, ale jednak chyba nie do przeskoczenia.. Flaga Kanady taka jest, i nic nie trzeba było aranżować, to dlaczego mamy opracowywać nową flagę? Pewnie, fajnie jak na potrzeby misji opracowalibyśmy flagę na mundury, najlepiej na wzór proporczyków husarii ( biało czerwona z czerwono białym krzyżem), ale co to by zmieniło? jeszcze by pogorszyło.:)

 

Orłów na mundurach bojowych już dawno nie widziałem (stosowano je w czasach misji na Bałkanach- w "Demonach wojny" można to rozwiązanie podziwiać). Obecne są jeszcze na mundurach galowych.

Co do czarnych znaków z napisem "Poland" i jego arabską wersją- to jest specjalnie dla ludności miejscowej (nie strzelajcie do nas, bo my nie Amerykanie bombardujący wam domy, ale Polacy; Budowaliśmy wam autostrady, teraz szkoły; My dobrzy), flagi natomiast to przede wszystkim kopia rozwiązań zachodnich.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...