Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polskie camo ?


Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

btw lepszego kamuflażu od wz.93 o takim małym raporcie nie widziałem ;]

 

Switek69, a o jakie 4 typy się rozchodzi? Jak rozumiem dwa podstawowe (leśny, pustynny), nie wystarczają. Czy chodzi Ci jeszcze o kamuflaż zimowy oraz kamuflaż "uniwersalny" czy kamuflaż miejski, a te chyba wszystkie "mamy".

Link to post
Share on other sites

Zle moze i nie są ale niemieckie kamuflaże sledze od ich zarania i napewno pantera nie jest lepsza od tego "polskiego flecktarna"

 

 

Uważam, generalnie, że kamuflaże typu flecktarn czy cyfrowe są lepsze od kamuflaży klasycznych.

 

Mimo wszystko uważam, że kamuflaż wz. 93 bardzo dobrze się sprawdza w naszych warunkach.

Link to post
Share on other sites
Mimo wszystko uważam, że kamuflaż wz. 93 bardzo dobrze się sprawdza w naszych warunkach.

A moim zdaniem co najwyżej dostatecznie, ale jakie znaczenie ma NASZE zdanie? Raczej niewielkie.

 

Szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę, że prawdopodobnie ani ty, ani ja nie jesteśmy autorytetami w tematyce kamuflażu.

Link to post
Share on other sites

Switek69, wzór puzzla znanego jako "Pantera" jest kiepski - nie powstał w wyniku szeroko zakrojonych prac badawczych więc i dobór kszałtów czy kolorów jest dość przypadkowy. Kontrast pomiędzy poszczególnymi kolorami jest za mały przez co już na krótkim dystansie tworzy się szarobura plama nie zacierająca sylwetki człowieka. To raz. Dwa to kiepski raport a przez co duża powtarzalność wzoru. Trzy, różnice między seriami produkcyjnymi na przestrzeni lat są ogromne - obecnie używa się chyba najciemniejszej wersji jaką się dało zrobić...

 

Cztery wzory?! Potrzebne są leśny, pustynny i najwyżej zimowy, choć równie dobrze wystarczą ciuchy białe albo w stylu Bundsewehry. Wprowadzanie pośredniego wzoru półpustynnego nie ma uzasadnienia ekonomicznego. RPA to kraj położony w tej strefie klimatycznej i dlatego wykorzystują ten wzór, z resztą tylko ten.

 

To juz wiemy czemu nie wszedl na wyposazenie wp. Był zbyt porzadny...

Bo nigdy WP go nie proponowano - mili go używać policjanci szkolący Irakijczyków, do czego nigdy nie doszło więc i wzór trafił do lamusa.

 

 

Uważam, generalnie, że kamuflaże typu flecktarn czy cyfrowe są lepsze od kamuflaży klasycznych.

 

DOBRZE PRZYGOTOWANE wzory fraktalowe i wzory cyfrowe są lepsze niź klasyczne "plamy".

Link to post
Share on other sites

"DOBRZE PRZYGOTOWANE" znaczy coś w stylu mikro i makro wzorów, co? :)

 

Kiedyś na studiach bawiliśmy się trochę grafiką, złudzeniami optycznymi i kamuflażami. Próbowaliśmy nawet zrobić flektarnowe plamy w kolorach naszego wz. 93 i odwrotnie "puzzle" w kolorach niemieckiego fektarnu. Jakoś ani jedno ani drugie nie zachwycało. Wniosek wzór jest taksamo wazny jak użyte kolory i ich ilość. Jedyne co, ze im więcej kolorów tym droższa zabawa z tkaninami i ich barwieniem.

 

Trzy barwy (tyle ma nasz wz. 93) w tej chwili to powoli przemijający standard, a tuż za horyzontem już są wzory nawet 8 kolorowe i więcej. Flektarn (niemiecki), fiński fraktal M05 są 4 kolorowe. Ten wskazany kilka postów wyżej "polski flektarn" też jest 4 kolorowy. Docelowo podobno 8 kolorów jest całkowicie wystarczających i ważne ma być odpowiednie ich skontrastowanie w ramach jednocześnie widzianej partii materiału.

 

Tu przykład eksperymentów z naszym wz. 93 w wersji mocno sfraktalyzowanej i o ile pamiętam 8 kolorowej.

panteralesnapix2copy2hu9.th.gif

 

Natomiast na samych mundurach się sprawa nie kończy. Ważna jest też możliwość odwzorowania takiego wzoru kamuflażu na pozostałych elementach wyposażenia i tu zaczynają się schody, bo co powierzchnia to inny materiał, chropowatość, odbicie światła itd. Im bardziej skomplikowany wzór tym bardziej pracochłonny w odwzorowaniu np. na broni (niby technologie a la kalkomanie mają być rozwiązaniem - zobaczymy :) ).

Link to post
Share on other sites

Lup, jak rany...

 

wz.93 ma 4 kolory - zielony jasny, zielony ciemny, brązowy, czarny.

 

M/05 ma... 4 kolory - też dwie zielenie, czerń i brąz (w wersji zimowej ale nie śnieżnej jasną zieleń zastępuje jasnoszary)

 

Flecktarn ma kolorów 5, duński m/84 - zaledwie 3

 

Multicam ma 6 kolorów + przejścia płynne (daje efekt kolorów pośrednich)

 

Suez - 5 kolorów i przejścia

Link to post
Share on other sites

Prawda, popitoliłem z pamięci te ilości kolorów (i sam nie wiem jak to zrobiłem, siedzę i się sobie dziwię), czyli miało być, że nasz i fiński maja 4 a flektarn 5... a z trzema chodziło mi o stare wzory. lol człowiek przynajmniej sam z siebie ma czasami ubaw...

 

Co do Multi i Sueza i przejść to są właśnie przykład większej ilości kolorów.

 

 

Ale sens wypowiedzi pozostaje aktualny :D

 

 

Jaeger, który? Vegettato czy jak on tam się zwał?

Edited by lup
Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie... W trakcie rozgrywek w terenie zalesionym o wiele szybciej udaje mi się zidentyfikować przeciwnika ubranego we flecktarn BW niż w panterę wz. 93.

 

Wprowadzanie pośredniego wzoru półpustynnego nie ma uzasadnienia ekonomicznego. RPA to kraj położony w tej strefie klimatycznej i dlatego wykorzystują ten wzór, z resztą tylko ten.

 

Zgadzam się, że ekonomicznego uzasadnienia to nie ma, jak nasza misja w Czadzie, gdzie akurat takie półpustynne wzory są, po prostu, niezbędne. Tu idzie jednak o politykę (bezpieczeństwo) nie ekonomię. I tak sobie myślę, że nasz camogrom (Suez) byłby najlepszym rozwiązaniem dla PKW Czad.

Link to post
Share on other sites

Catch, dokładnie! Nigdy nie twierdziłem, że pantera wz. 93 jest uniwersalnym wzorem sprawdzającym się wg Hyper Stealth w tzw "negative area". Problemem naszego wzoru jest zbyt wysoki kontrast w otoczeniu trawiastym (jasnozielonym lub ciemno piaskowym) lub i liściastym (mam na myśli wyschłe liście tworzące brunatno-szarą podstawę/tło).

 

Jak dla mnie w tych sytuacjach Flecktarn BW/DPM/marpat/Mongcam sprawowałby się o niebo lepiej...

Edited by Switek69
Link to post
Share on other sites

Zbyt wysoki kontrast? Chyba żartujesz...

 

Podstawowe problemy wz.93 to:

 

- całkowity brak planowania przy tworzeniu wzoru

- całkowity brak mikro i makrowzoru - jest to poprostu płaski puzzle

- mały raport wzoru i co za tym idzie wielokrotna powtarzalność na stosunkowo małej przestrzeni takiej jak plecy kurtki czy nogawka spodni.

- kiepski dobór kolorów (pół biedy że są jeszcze zielone a nie jak w moro czy pumie)

- brak kolorów kontrastowych, co w połączeniu z powyższymi owocuje brakiem rozbicia sylwetki.

 

Pół biedy gdyby w produkcji udawało się zachować kontrast kolorystyczny - jak np. w średniej serii kurtek goretexowych, wtedy te puzzle jeszcze jakoś działały. Teraz w większości przypadków jest jeszcze gorzej bo kontrast jest zmiejszony.

Link to post
Share on other sites

Problem z wz.93 jest taki, że stosunkowo szybko traci kolory i wtedy otrzymujemy taką plamę jaką na zdjęciach Komancha. W wersji niewypłowiałej w naszych lasach sprawdza się o niebo lepiej niż marpat czy inne amerykańskie wynalazki. Konkurencją jest flek i dpm które również nie wtapiają się aż tak dobrze w las. Trochę inaczej sprawa ma się na otwartej przestrzeni (np łące) ale tam większość wzorów by poległa. Używam wz.93 już od jakiegoś czasu i kilka razy mi się zdarzyło że przeciwnik praktycznie na mnie wszedł. Akurat kamuflaż mamy stosunkowo dobry, a z całego munduru napewno jest jego najlepszym elementem.

Link to post
Share on other sites

Zbyt wysoki kontrast? Chyba żartujesz...

 

 

Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Miałem na myśli nie kontrast wzoru kamuflażu ale kontrast jaki jest pomiędzy sylwetką osoby ubranej we wz 93 a jasnozielonym/piaskowym/brunatnym tłem - vide zdjęcia Komancha. Co jest skutkiem zbyt małego kontrastu pomiędzy elementami samego wzoru.

Link to post
Share on other sites

ta pantera ma rok . JEST stara i wyświniona . Ale wbrew pozorom polski mundur jest jednym z najlepszych camo na Polskę. WIem z doświadczenia. Chu* z teorią makro i srakrowzorami .Polska pantera działa i to dobrze . A pixel to tylko dla lansu =D ale też nie narzekam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...