Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polskie camo ?


Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Masz na myśli flagę?

 

Rzecz jasna. Jak zapewne wszyscy z was wiedzą, jest paskudnie zdradliwa. Osobiście wielokrotnie widziałem wyłącznie flagi spacerujące sobie dziarsko za drzewami i krzakami, kilka razy przeżyłem zasadzkę, bo ktoś z naszych dostrzegł biel i czerwień odpowiednio wcześnie.

 

A co masz do flag? Inne nacje tez je noszą. Conajwyżej można wstawic flagi o zmniejszonej widoczności

 

Owszem. Noszą. Z tym, że nasza jest wyjątkowo duża i wyjątkowo pstrokata. No i nie nosi się jej w wersji gaszonej. W każdym razie oficjalnie.

 

A jeśli chodzi o mundury francuskie z IWŚ, to była to ślepa uliczka ewolucji barw maskujących, chociażby dlatego, że nikt inny podobnego motywu nie zastosował. Przyjęły się za to rozwiązania używane w Armii Wielkopolskiej, Legionach i innych takich. Mianowicie umundurowanie szare, co tym razem naprawdę pozwoliło zminimalizować straty.

 

W końcu co to za krótkowzroczne założenie, twierdzące, że wojsko porusza się jedynie podczas mglistego poranka?;]

Link to post
Share on other sites

Jankesi to te flagi za to nosza takie malutkie i zgaszoniutkie

 

bdu-blood%20tape%204.jpg

 

Rzecz jasna ze na dłuższą metę horizont bleu byl pomyslem nietrafionym ale użylem go jako dobrego przykładu ilustrujacego pewien przełom myślowy w dowództwie.

 

A co do reszty co piszesz to miałeś na myśli umundurowanie niemieckie i austrowęgierskie w kolorach feldgrau i steingrau he? Bo takich używały wymienione przez Ciebie formacje.

 

Powiem tylko że one i tak nie były optymalne. W Polsce w okresie międzywojennym w czasie ujednolicania umundurowania testowano mundury niemieckie, fińskie, szwedzkie, brytyjskie i japońskie i te ostatnie okazały się najlepsze, stąd też wprowadzono do użytku mundury w kolorze zbliżonym do japońskich.

Link to post
Share on other sites
Rzecz jasna ze na dłuższą metę horizont bleu byl pomyslem nietrafionym ale użylem go jako dobrego przykładu ilustrujacego pewien przełom myślowy w dowództwie.

 

To ja dziękuję za takie przełomy.;] A pojęcia nie mam, czego oni tam dokładnie używali. Wiem jedynie, że było szare i jak na owe czasy sprawowało się wcale nieźle.

 

No... Biorąc pod uwagę spostrzeżenie Królika i fakt, że wspomniana fotka ma przynajmniej 3 lata, to luuuz. Przy czym już od czasów Wietnamu Amerykanie nie przyszywają do mundurów niczego kolorowego.

 

Aczkolwiek, jeśli już przy kamuflażu jesteśmy, to przyznam, że nieco brzydzi mnie sposób, w jaki Kama obeszła prawa autorskie do MC i JEŚLI chciano by wyposażyć w Suez całą armię, to obawiam się, że bez pewnego międzynarodowego smrodku się nie obejdzie.

Link to post
Share on other sites

Może kiedyś nastąpi taki dzień, że wymyślimy coś sami i będzie to dobre :) Chociaż z drugiej strony szkoda nie korzystać z czegoś co jest sprawdzone i dobre :) A SUEZ jako kamuflaż dla WP to dla mnie byłby bezsens. Ja bym poszedł w ślady takich Włochów którzy stworzyli sobie kilka ładnych i sprawdzających się kamuflaży.

Link to post
Share on other sites

Moim osobistym faworytem jest tutaj DPM. Używam go naprzemiennie z marpatem i stwierdzam, że nawet pomimo braku oryginalności i pewnej wiekowości spisuje się bardzo dobrze. Lepiej już wykupić licencję na takie coś, niż inwestować kupę kasy w 'badania', które zakończą się wynalezieniem czegoś na modłę UCP, bo skoro Amerykanie tego używają, to musi dodawać to +10 we wszystkich statystykach postaci.;p

Link to post
Share on other sites

Zawsze może pójść przekręt i dziwnym trafem przetarg wygra cudo w stylu UCP :-F Kasa może wszystko 8-) No chyba, że w WP coraz mniej jest betonów i dziadków w stylu PZPN, a coraz więcej młodych ludzi lecz z wielkim bagażem doświadczenia i taki czarny scenariusz nie będzie miał miejsca.

Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o krój to nie musimy daleko szukać ponieważ mamy MIWO i nawet przeciwnicy tej firmy muszą przyznać, że co jak co ale krój mundurów jest udany. Pozostaje tylko kwestia kamuflażu, a z tym jak będzie i jacy ludzie będą za niego odpowiadać nie mam pojęcia. Może Catch coś wie ;)

Link to post
Share on other sites

Może Catch coś wie ;)

Może i wie, a raczej wie na pewno.

Prace nad wzorem kamuflażu trwają - na razie poza wojskiem, bo póki co wojsko jest zachwycone panterą. Nie jest to kamuflaż pikselowy. Mają powstać docelowo trzy wzory (pustynny, leśny, zimowy).

Trwa też modernizacja munduru wz.2008, zgodnie z uwagami, wyrażonymi na konferencji w ośrodku badawczo-wdrożeniowym w Łodzi, która odbyła się 29 września.

Niezależnie od tego CYWILE zaprojektowali dwa zestawy umundurowania dla Marynarki Wojennej, które - być może - uda się przeforsować. Szkice munduru ukazały się w Nowej Technice Wojskowej nr 10/2008.

Link to post
Share on other sites

Jak Królik wspomniał trwa modernizacja (po wprowadzeniu uwag osób z konferencji bluzy w WP mają przypominać krój ACU, mają być wprowadzone "koszulki bojowe"- to z ważniejszych), poza tym w polu jest wszystko dopuszczalne- dlatego i na misjach bojowych (Czad, Irak, Afganistan- czyli tam gdzie przełożeni wiedzą że żołnierz walczy o życie, a nie walczy z nudą), i na poligonach (szczególnie widać to w galerii CSWL w Poznaniu- nota bene to szkółka i tego nie pilnują, więc beton chyba kruszeje) żołnierze używają mundurów MIWO i Helikonu, więc są stójki, rzepy, szerokie spodnie zakładane na obuwie, kieszenie zarówno ukośne jak i cargo. To samo dotyczy gaszonych flag, nieregulaminowych okryć głowy (patrolówek, bandam, arafatek), kamizelek (wystarczy zdjęcia przejrzeć), więc nie odkrywajcie Ameryki.

 

DPM też ma wady, zresztą jak każdy kamuflaż.

Link to post
Share on other sites

Smutne jest to, że jest to, jak na razie, wkład własny żołnierzy zawodowych do MON, a nie na odwrót. Zdecydowanie niektórzy dowódcy szczebla pośredniego rozumieją siermiężność sortów kontraktowych.

 

Ale jak zapewnia Królik i Catch ma to się zmienić strukturalnie.

Link to post
Share on other sites
Niezależnie od tego CYWILE zaprojektowali dwa zestawy umundurowania dla Marynarki Wojennej, które - być może - uda się przeforsować. Szkice munduru ukazały się w Nowej Technice Wojskowej nr 10/2008.

 

Podobno Catch22 jest zamieszany w tworzenie tego munduru i kamuflażu. Mundur ma byc bodajze w kolorze granatowym na okręty i w nowym kamuflazu o nazwie "szkwał". Kurteczkę w kolorze granatowym chętnie bym nabył jako kojarząca sie niemilitarnie.

A widział ktoś jak ma ten szkwało-kamulfazy wyglądać?

Link to post
Share on other sites

A widział ktoś jak ma ten szkwało-kamulfazy wyglądać?

 

 

O ile mi wiadomo jest w fazie opracowywania. Są opracowane projekty wzoru ale bez ostatecznej decyzji. Catch i Królik są na bieżąco.

 

oooo właśnie, Królik się odezwał :)

Edited by Switek69
Link to post
Share on other sites

Jako, że nie uzyskałem informacji (przypuszczam, że dla tego że projekty do chwili oficjalnego ujawnienia mają charakte poufny - ze względów handlowych) - zażartowałem. A tu co niektórzy odrazu poczuli się urażeni. Może panowie trochę luzu, bo wrzodów na żełądku dostaniecie.

I życze Wam szczęścia, bo mam nadzieję że wreszcie fachowcy biorą się za robotę. I z niecierpliwością czekam na pierwsze publiczne foty/rysunki.

 

A co do polskiej wersji kamuflażu wermachtu, to podobno została one wycofana ze względu na zbyt ofensywny charakter (i zastąpiona deszczykiem). Informacja jest o tyle ciekawe, że LWP była armia typowo ofensywną. Może ktoś zna mniej oficjalny, a bardziej sensowny powód takiej decyzji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...