Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Policja zarekwirowała karabin


Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Zdanie mam pośrednie- no rzeczywiście coś na rzeczy musiało być, zazwyczaj niebiescy panowie aż tak sprawni nie są, a nawet jeśli- to i tak szedł z gnatem na wierzchu w mieście, czyli zonk. Ale z drugiej strony- jakby nie patrzeć policjant zawsze ma prawo nas zrewidować. Ja zawsze noszę swoją "elę" w pokrowcu, ale w razie ewentualnego doczepienia się i pytania "a cóż mamy w tej długiej torbie" jestem w takiej samej sytuacji- i w sumie z tej historii to chyba jest najgorsze, bo nie za bardzo uśmieha mi się areszt/podejrzenie o posiadanie broni/rekwiracja/co tam jeszcze. Czyli uważam, że koleś dał cielska nie używając pokrowca, a policja- nie znając się na broni

Bardziej chodziło mi o formę- pierwszy post na forum, nawet żadnego przedstawienia się, a już tak ostro i zdecydowanie ;-)

Link to post
Share on other sites

Może faktycznie niepotrzebnie od razu zacząłem z grubej rury ,ale irytują mnie komentarze pokroju "a dobrze mu tak" ponieważ facet nie latał po centrum miasta i nie celował do ludzi a chciał jedynie przenieść giwerę z samochodu do chałupy.Jakoś dzielni policmajstrzy nie zatrzymują dzieci z ichnymi "kulkowcami" o ekspertyzie u biegłego nie wspominając. :killer:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

:wink:

Ten artykuł jest jeszcze śmieszniejszy niż ostatni. No i kiepskich mają niestety redaktorów.

 

Może Darwin go zweryfikuje...

Czasami Darwin dopada dopiero za drugim razem ;)

 

I mój ulubiony fragment:

Przeszedł zaledwie kilka kroków - z samochodu do klatki. (...)

A wtedy ktoś zawiadomił policję, że po osiedlu paraduje chłopak z karabinem. Policjanci broń zarekwirowali, pana Łukasza zabrali do komisariatu.

Nie ma to jak "slow motion" :F

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Chciałbym poprosić Via albo kogoś innego o dobrej znajomości prawa do odniesienia się do pewnej tezy.. otóż o ile mi wiadomo kontrolę osobistą przeprowadzić można "w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę poddawaną kontroli czynu zabronionego pod groźbą kary, gdy kontrola ma na celu zabezpieczenie lub ujawnienie dowodów albo rzeczy mających związek z realizacją czynu zabronionego" - w momencie kiedy na polecenie policjanta otwieramy pokrowiec czy walizeczkę postąpić on może dokładnie tak samo i uznać że replika jest bronią palną jak gdybyśmy targali ją na plecach.

Link to post
Share on other sites

Nie jestem specjalistą w tych sprawach (procedury karnej), ale postaram się jakoś ustosunkowywać.

 

O ile się nie mylę, to musi być uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, a rzeczy mają stanowić dowód w sprawie (art. 217 KPK). Więc jeśli idziesz z repliką w pokrowcu, to raczej nie ma problemu, bo raczej nie ma przestępstwa (chyba że nielegalne posiadanie broni). Policja ogólnie może przeszukać osobę na podstawie postanowienia prokuratora lub sądu. Jeśli go nie ma, a przeszukanie trzeba zrobić od razu, to ma 7 dni na dostarczenie postanowienia JEŚLI delikwent się o nie upomni. Więc dość luźne podejście do naszej wolności. Na postanowienie można się zażalać. Jeśli postanowienia nie doręczą, to nic się nie dzieje - muszą tylko oddać to, co wzięli.

Podsumowując: wygląda na to, że mogą Ci zajrzeć do futerału i zabrać karabin, żeby sprawdzić, czy np. nie jest bronią w rozumieniu ustawy, tylko muszą donieść postanowienie. Jak nie doniosą, to mają niezwłocznie Ci oddać replikę.

 

Ale tak jak mówię, specjalistą nie jestem w tej materii, a do w pełni poprawnej wykładni trzeba niestety mieć dużo szersze spojrzenie na temat. Zatem to co napisałem jest raczej z dużą dozą przypuszczenia ;).

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Policja ogólnie może przeszukać osobę na podstawie postanowienia prokuratora lub sądu. Jeśli go nie ma, a przeszukanie trzeba zrobić od razu, to ma 7 dni na dostarczenie postanowienia JEŚLI delikwent się o nie upomni.

 

Wydaje mi się że chodzi tu o dwie różne czynności. Przeszukanie jest czynnością procesową, tzn może być zarządzona w już toczącym się postępowaniu (nie chodzi tu tylko o samą rozprawę sądową ale i o dochodzenie lub śledztwo).

 

Kontrola osobista (zwana potocznie rewizją) natomiast regulowana przez Ustawę o Policji i Rozporządzenie w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Można jej dokonać "w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez osobę poddawaną kontroli czynu zabronionego pod groźbą kary". Czyli nielegalne posiadanie broni, istotnych elementów broni lub amunicji może być jak najbardziej podstawą. Z tym że policjant powinien odpowidnio i zgodnie z procedurą przeprowadzić kontrolę. Nie może to być "te panie otwórz pan ten futerał". Trzeba pamiętać żę straż miejska w razie podejrzenia posiadania niebezpiecznego przedmiotu też może nas skontrolować.

 

A noszenie ukrytej repliki chroni nas od tego żeby ktoś nie wezwał policji "bo chodzi tu wariat z kałachem". Swoją drogą jak sama policja zobaczy karabin będzie bardziej skłonna nas skontrolować. A jaka jest policja każdy wie, więc jeśli się uprą to mogą nam replikę zabrać do kontroli. Dlatego bardziej wtedy liczy się umiejętność dobrego dogadania się z funkcjonariuszami.

Edited by oriasz
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...