Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[OPIS] Ghillie Suit


Recommended Posts

  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za tydzień jadę na scenariusz typowo pod wyborowców, a że pogoda nie za bardzo sprzyja pracom ziemno-budowlanym, to sobie nowego viperka zrobiłem. Podstawą była siatka 3d, w jakimś pseudo zielonkawym kamuflażu, pewnie coś a'la woodland, wybrałem ją bo była wzmocniona siatką sznurkową i parakordem - wygrałem to to na MA2015.

 

Jak dla mnie sporą zaletą takiej siatki, jest fakt, że szkielet sznurkowy jest wytrzymały, a dzięki tej siatce 3d na wierzchu, nie trzeba faszerować tego jutą tak gęsto jak w przypadku samej siatki sznurkowej.

 

Po uszyciu kaptura i rękawów, połączyłem to to i zacząłem faszerować jutą barwioną na 4 kolory:

- zielony jasny

- zielony ciemny

- khaki

- brąz.

 

Celem było uzyskanie kamuflażu do lasów liściastych (buk, akacja, dąb), gdzie o dziwo, pomimo jesieni, ba zimy nawet, jest nadal sporo zielonego.

 

Fotka, cóż, fotkę mogę zrobić jak to leży na krześle, jak jest ładne i kolorowe... ale pasuje tym jeszcze pozamiatać podłogę w piwnicy, najlepiej w kotłowni pryz piecu, później wypaćkać jeszcze w śniegu i w błocie, a na końcu pleść kilka liści i traw na finalnym terenie, wtedy to będzie gotowe.

11 grudnia ubierzemy to z kumplem (zrobię drugi egzemplarz) do scenariusza, to zrobię foty (zapowiadają odwilż, no chyba że śniegiem sypnie, to wtedy to maskowanie nie będzie mieć sensu).

Link to post
Share on other sites

Mendi- fajna kolorystyka na lato, a próbowałeś się w tym czołgać, przeciskać przez jakieś krzaki? Nie haczy się? Sznurków na naturalny farsz nie dawałeś?

Jeden viper jest nowy, a drugiego używałem przez rok - jakieś 5-7 razy, a teraz go lekko zmodyfikowałem. Kolorystyka jest ok pod jesień na terenach na których strzelam, na lato musi być wincyj zielonego i bardziej soczyste odcienie. Fanem czołgania nigdy nie byłem, ale całkiem nieźle radzę sobie skradając w przykucu. Viper haczy jak każde inne ghille, ale się nie porwał.

Link to post
Share on other sites

na lato musi być wincyj zielonego i bardziej soczyste odcienie.

Jedna z podstawowych zasad maskowania:

-Łatwiej przyciemnić niż rozjaśnić :icon_smile:

 

Fanem czołgania nigdy nie byłem, ale całkiem nieźle radzę sobie skradając w przykucu.

W przykucu ? W takim?

a5bcd76bf152710e7754e736ee203222.jpg

 

 

:icon_razz:

 

Viper haczy jak każde inne ghille, ale się nie porwał.

Haczą te które są robione na siatce z dużymi oczkami lub na kratownicy z paracordu, lub z powodu zbyt długiej juty i źle umiejscowionej :icon_smile:

 

 

 

 

A co do Vaiperków to ja testuję i się bawię z "bieda vajperem" :)

15369283_1647977112166188_1275139881806049426_o.jpg?oh=cc1fee33ff1b22e02ac29a05856fc088&oe=58FCC522

 

"Bieda vajper" jest skutkiem ubocznym który wyszedł mi po zrobieniu szala maskującego z uchwytami do mocowania nad "posterunkiem obserwacyjnym" lub do maskowania się właśnie już w PO.

Edited by LYSSY88
Link to post
Share on other sites

W czym się twój bieda viper maskuje? W kupce siana?

To jest nówka sztuka, nie ubrudzony i bez roślinności naturalnej, z małą ilością juty.

A "bieda viper" to skutek uboczny a nie zamierzony cel :)

Ale wygląda to tak:

 

Odległość ok 2-3m.

15355579_1647975132166386_8194590729488455896_n.jpg?oh=f4a2e6e527a5be14d851d8c3788b80b3&oe=58EB0DA8

 

 

Odległość ok 4m.

15380611_1647975085499724_6981900780421710992_n.jpg?oh=e4e34e07737e0888676f304bc3eddef1&oe=58EF54F6

 

 

Tutaj szal nie maskuje jakoś zajebiaszczo, ale jest to odległość ok 2m!! Szal nie jest przyciemniony ani nie posiada żadnego farszu naturalnego.

15285078_1648053382158561_7831299359549830503_n.jpg?oh=0ee66dfde578374ade0872c752af217b&oe=58B7D9F5

 

Będę robił pełen opis za jakiś czas to wrzucę też więcej fot, np. sam się zdziwiłem jak ładnie wygląda na zielonym mchu :D

I trzeba pamiętać że łatwiej i szybciej przyciemnić niż rozjaśnić :)

 

Foty robione nowego nie ubrudzonego szala, nie pomalowanego farbami i bez roślinności naturalnej z bardzo małej odległości.

Dodatkowo foty robiłem taboretem :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Zakupiłem dzisiaj siatkę maskującą 3d w kamuflażu wz93 jako podstawę do uszycia ghilie.

 

Na razie albo sama bluza z kapturem (wciągana przez głowę) albo viper z kapturem - zobaczę jak to pójdzie.

 

Trzeba maszynę do szycia odkurzyć :icon_razz2:

 

Będę się wzorował na pomyśle kolegi Indywidualista :icon_smile:

 

Jak się uda to uszyć to dopieszczenie w postaci juty i postaram się wrzucić tutaj zdjęcia jak wyszło :icon_smile:

 

Dzisiaj przyszła mi siatka i od początku przycisnąłem "z kopyta". Po 3 godzinach pracy, mam wykrojoną bluzę (zakładaną przez głowę na razie bez kaptura) i zeszytą jedną stronę tj. bok, rękaw pod pachą i rękaw na górze :icon_biggrin:

 

Fotek na razie nie wstawiam, ale zastanawiam się czy nie walnąłem babola :icon_biggrin:

 

Mianowicie mam to z siatki 3d w kamuflażu wz93 i ona jest z jednej strony zielona, a z drugiej ma ten kamuflaż; szyję to od strony zielonej (po zeszyciu wywinę na drugą stronę, aby szwy poszły do środka i kamuflaż wyjdzie na zewnątrz).

Zastanawia mnie tylko taka kwestia, czy ta "połyskliwość" siatki nie będzie się rzucać w oczy i nie pogorszy efektu?

Nie wiem czy juta to uratuje (może to zaniknie) i czy nie lepiej było robić właśnie z siatki białej + malowanie sprayem i wychodzą barwy w macie, a nie w połysku :icon_neutral2:

No ale czas pokaże co z tego projektu wyjdzie.

Na razie się na to napaliłem i szyję jak wściekły - słów żony nie powtórzę, bo nie nadają się na cytat :hahaha:

 

Na dzień dzisiejszy mam uszyty "fartuch" z kapturem, który będzie pod brodą i na klatce piersiowej zapinany na klamerki z paskami parcianymi (z regulacją długości). Sprawdziłem i wchodzi mi to spokojnie nawet na podwójną bluzę + chestrig.

 

Mam jednak dylemat czym to uzupełniać i tak pojawia się kilka pytań:

 

1. czy istnieje jakaś alternatywa dla barwionej juty?

Alternatywy nie ma, a czy to można wpleść?

(np. włóczki, albo taśma jutowa już w kolorach - pewnie to drożej wyjdzie)

mam na myśli np.:

http://allegro.pl/st...6586531033.html

 

2. Czy warto nabyć coś takiego?

http://allegro.pl/wl...6512917382.html

 

3. Czy ktoś próbował wplatać włóczkę ozdobną tzw. moher ?

np. http://allegro.pl/wl...6690207536.html

 

4. Jakie kolory wybrać (zielony, ciemnozielony, brąz itd.)?

 

Proszę połączyć posty jeśli to możliwe. Dziękuję.

Edited by Mendi
Link to post
Share on other sites

Foton, ja również jestem na etapie tworzenia Ghillie. Powiem Ci, że to ciężka sprawa. Zwłaszcza te barwienie juty.

 

Ja barwiłem na różne kolory ale efekt jest kijowy. Strasznie sztucznie to wygląda, nie ma nic wspólnego z naturalnymi kolorami. Wiem, że farsz sztuczny ma być tylko w 30%, a naturalny w 70%. Ale nawet te 30% musi jakoś wyglądać. Mam porównanie do gotowych wyrobów polskich producentów (Sprinter lub Sniper Ghillie System), gdzie ten farsz sztuczny naprawdę wygląda zajebiście. Nie mam pojęcia jak oni mieszają te kolory, ale ja sam nie potrafię osiągnąć takiego efektu...

Link to post
Share on other sites

Dzięki. Poczytałem, pooglądałem w necie trochę i może namoczenie coś Ci poprawi w sensie kolor się zmieni po iluś strzelankach + napęcznieje i zmieni kształt.

Co do włóczki to popatrzę w pasmateriach i do tego taśma jutowa barwiona na allegro 2 zł/m. Też chcę barwienia uniknąć, bo zbytnio nie mam nawet kiedy i gdzie tego robić (niby są barwniki do barwienia w pralce, ale tego to już się boję :D)

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o alternatywę w postaci włóczki, to sam korzystałem kiedyś z tego rozwiązania przy robieniu swojego maskowania i jest to tanie, łatwe i przyjemne. Do tego jak masz dobrze zaopatrzoną pasmanterię w pobliżu, to wybór kolorów jest ogromny. Osobiście jestem zadowolony z efektu.

 

Podesłałbym parę przykładowych zdjęć, ale udało mi się znaleźć na dysku tylko trzy (rzadko mamy fotografa na strzelance, a jeszcze rzadziej ja w tym biegam).

4c3dc61b1e5e67948c79a70a5b7f9f84_1.jpg

 

69dad3bbcfc88680263d5cce46be8133_1.jpg

 

70a7a99c88521be80c66e42b200e48ac_1.jpg

 

Gdybyś chciał zdjęcie jak to wygląda w warunkach domowych, a nie leśnych, to pewnie też gdzieś mam, mogę poszukać. :icon_razz:

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o alternatywę w postaci włóczki, to sam korzystałem kiedyś z tego rozwiązania przy robieniu swojego maskowania i jest to tanie, łatwe i przyjemne. Do tego jak masz dobrze zaopatrzoną pasmanterię w pobliżu, to wybór kolorów jest ogromny. Osobiście jestem zadowolony z efektu.

 

Podesłałbym parę przykładowych zdjęć, ale udało mi się znaleźć na dysku tylko trzy (rzadko mamy fotografa na strzelance, a jeszcze rzadziej ja w tym biegam).

 

Gdybyś chciał zdjęcie jak to wygląda w warunkach domowych, a nie leśnych, to pewnie też gdzieś mam, mogę poszukać. :icon_razz:

 

Bardzo fajnie to wygląda - jeśli to możliwe to poszukaj i wstaw. Byłbym wdzięczny.

 

Teraz taki tego wybór, a nawet myślałem nad takimi sztucznymi tasiemkami imitującymi roślinki wodne (do maskowania przyponów w wędkarstwie). Pewnie coś z tego też tam wplotę :D

 

Jutro albo w środę uderzam na tournee po pasmanteriach, bo muszę zerknąć na paski jakie mam w domu i jakie klamerki do tego, żebym miał na wzór :D

Link to post
Share on other sites

Akurat mam na telefonie trzy fotki, na których jest ghillie hat (ten sam, co na zdjęciach wyżej).

 

Widok od przodu:

4ceb8d69dd4cec03118dc04f31d79db3_1.jpg

 

Widok od góry:

d01fa228dfb04e44cb1e95d5fc35f2b1_1.jpg

 

I jeszcze jedno, na replikę nie ma co patrzeć, bo wtedy był na niej tylko zalążek przyszłego maskowania.

402e677d918c99839c64b304f8c41c66_1.jpg

 

 

Szału nie ma, ale sprawuje się nieźle, a koszt całości (kapelusz + bluza, której fotek nie mogę znaleźć) wyniósł jak dobrze pamiętam niecałe 60zł. :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Fajnie. Bardzo dziękuję.

 

Ja wczoraj właśnie skończyłem szycie siatki w postaci płaszcza z kapturem (jak ubiorę to sięga to do kolan - muszę skrócić).

Szwy wzmocniłem w siatce zwykłymi zszywkami metalowymi (zwykły zszywacz biurowy i małe zszywki No 10). Dzięki temu nic na razie się nie rozerwało.

 

Z przodu szyję 2 paski parciane w oliwce z klamrami do zapięcia tego pod brodą i w pasie (jeszcze zobaczę czy nie dam sznurka do wiązania na piersi.

 

Do tej pory koszt:

40 zł za 3 m2 (150x200) siatki 3D wz93 (sporo zostało siatki, bo ze ścinków można całe swd owinąć i to też zrobię),

4 zł za klamry 2 szt,

4 zł za pasek (jeszcze mi zostanie sporo)

Nici i robocizna własne (czas pracy - do tej pory jakieś 5 godz szycia) :icon_biggrin:

 

Jeszcze nie mam włóczki , no i myślę czy kaptura nie przyszyć ostatecznie do czapki z daszkiem - wtedy czapka na głowę, a kaptur nie spada, nie skręca się itd. Od strony kołnierza mam do doszyte i zszyte zszywkami do peleryny :icon_biggrin:

 

Może wieczorem wrzucę jakieś fotki

Edited by Foton
Link to post
Share on other sites

@Foley

a nie myślałeś żeby się w ten dywan z fotek zawinąć? Całkiem ciekawy jest.

Pomysł z włóczką niegłupi, ale kolory typowo wiosenno letnie, bardzo jaskrawe.

Poza tym jest sens bawić się w ghille ze szturmówką? Ja nawet do wyborówki krzaka ubieram od święta, gdy wiem że będzie więcej leżenia niż chodzenia.

 

@Foton wrzuć fotki tej siatki 3d w wz.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...