Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jak ładować akumulator?


Recommended Posts

Witam.

Powstaje masa tematów związanych z ładowarkami, nie dość że pytacie o coś co wystarczy poszukać na forum, to jeszcze chętni do dziabania postów, klepią co popadnie.

W związku z tym, postaram się wysilić i z pomocą google.pl napisać o tym jak i ile ładować akumulatory waszych replik.

 

Co to jest akumulator i dlaczego jest tak ważny?

Akumulator (aku.) jest źródłem energii elektrycznej w Twojej replice, począwszy od akumulatorów Ni-Cd Ni-Mh a skończywszy na Li-po Li-fe etc.

Sposób w jaki ładujesz aku. jest bardzo ważny! Nie pozwala na niemiłe rozczarowanie na strzelance kiedy to chcesz oddać strzał a replika odmawia.

 

Ale jak naładować aku.?

To bardzo proste! Część z was, nie bał bym się użyć stwierdzenia większość, posiada stockowe aku. jakie dostaliście kupując replikę. W niektórych przypadkach można trafić na dobrze wykonane ogniwa, w większości nie do końca.

Ni-Cd Ni-Mh

Weźmy przykład: Aku. 1500mAh 8,4V firmy "krzak" z chin: Dostaliśmy do tego ładowarkę i teraz pytanie: Ile mam czasu ładować akumulator?

Gdy aku. jest rozładowany do około 1V na ogniwo, możemy przystąpić do pełnego cyklu ładowania, spoglądamy na naszą ładowarkę i czytamy: OUTPUT 8,4V 250mAh i tą wartość dzielimy przez pojemność naszego aku . czyli: 1500/250 = 6 i wtedy nasze 6 odpowiada 6 godzinom ładowania ale pod warunkiem że spełnia normę 1V na ogniwo.

W przypadku niekompletnego rozładowania, aku. może się mocno nagrzać i uszkodzić, jeśli nie dysponujemy takimi informacjami iż na jedno ogniwo przypada 1V. musimy czuwać nad procesem ładowania, kiedy nasz aku. minimalnie się nagrzeje, podniesie się temperatura wyczuwalna dla dłoni, odłączamy aku. Jest to dość barbarzyński i nieprofesjonalny sposób ładowania ale na pewno uchroni nas przed zniszczeniem akumulatora.

Akumulatorów Ni-Cd Ni-Mh nie wolno rozładowywać domowymi sposobami jak: żaróweczki wiatraczki i inne cuda. Może to spowodować spadek pojemności na przestrzeni czasu. Aku. będzie działał ale jego żywotność spadnie diametralnie kiedy zacznie przekraczać 1V. na ogniwo.

Istnieją ładowarki mikroprocesorowe do naszych aku. w cenie od 100 do 250zł około, jest to dobra ładowarka ponieważ sama rozładuje akumulator do odpowiednich wartości i naładuje (czasami nieco grzejąc aku.) Z autopsji wynika że lepiej one ładują aku. Ni-Cd a niżeli Ni-Mh. Dla przykładu: 3 letni aku. G&P 3300mAh ładowany ładowarką mikroprocesorową, stracił 1900mAh, pojemność dało się przywrócić dzięki rozładowaniu i naładowaniu prądem 0,1mAh dla obu wartości przy 3 cyklach ( trwało to 2 dni ). Aku. Sanyo Cadnica 1800mAh 3 letni po sprawdzeniu: Wyszło równe 1745mAh. Jest lekka różnica.

Odnosząc się do efektu "pamięci" jest to mylne pojecie ponieważ aku. może ją stracić w skutek nieoprawnego użytkowania, może (przez wielkie M) odzyskać dzięki formowaniu.

Wracając do ładowarek mikroprocesorowych: Nie będą się one nadawać do aku. typu mini o pojemności 1100mAh, wartość ładowania to 0,5Ah która nie złuży akumulatorom poniżej 2000mAh.

Jeżeli zaś zapytasz czy warto kupić ładowarkę np. Asman to dopowiedz jest jasna! Będzie lepsza niż stockowa. Jeśli zaś nie chcesz się martwić kup ładowarkę mikroprocesorową bądź specjalną tzw. kombajn, jej ceny wahają się od 200-1000zł i nie zawsze są zasilacze w zestawie, trzeba dokupić osobno.

 

 

Szybkie ładowanie Ni-Mh

 

Minimalny czas ładowania akumulatorów NiMH wynosi około 1 godziny ( NiCd ok. 15 min.). Gdy ogniwo akumulatora NiMH jest bliskie naładowania, gwałtownie wzrasta jego temperatura. Występujące przy tym obniżenie napięcia, jest jednak znacznie mniejsze (w porównaniu z akumulatorami NiCd), co wymaga zastosowania dokładniejszej metody pomiaru przez układ kontrolny. Przy szybkim ładowaniu akumulatorów NiMH zalecane jest stosowanie co najmniej dwóch z trzech stosowanych systemów zabezpieczeń:

1) -delta V,

2) temperatura powierzchni t>45°C,

3) kontrola czasu ładowania.

Uwaga! Czas eksploatacji ogniw NiMH po przegrzaniu jest wyraźnie krótszy.

Niewątpliwie największą zaletą akumulatorów NiMH jest brak efektu pamięciowego.

 

Szybkie ładowanie Ni-Cd

 

Akumulatory niklowo-kadmowe mają bardzo korzystną właściwość, polegającą na możliwości przyjęcia dużego ładunku w krótkim czasie. Im krótszy jest czas ładowania, tym dokładniejsza musi być kontrola tego procesu. Napięcie ogniwa NiCd w czasie ładowania sukcesywnie wzrasta, aby w końcowym etapie nieznacznie zmaleć gdy ogniwo jest w pełni naładowane. W tym czasie temperatura ogniwa silnie wzrasta.

 

Troszkę wiedzy:

 

Akumulatory NiMH znane są od połowy lat 70. Prace nad ich rozwojem zintensyfikowano ostatnio, ze względu na wymogi ochrony środowiska szkodliwość działania kadmu pochodzącego z akumulatorów NiCd i możliwość ich zastąpienia przez akumulatory NiMH. W rzeczywistości akumulatory NiMH posiadają pewne zalety w stosunku do akumulatorów NiCd, ale również liczne wady. W wielu dzisiejszych urządzeniach będzie można zastąpić szkodliwe dla ś?rodowiska akumulatory NiCd, ale w wielu innych zastosowaniach będzie to niemożliwe (np. napędy elektryczne o dużym chwilowym poborze prądu większym od 5C).

NiMH jest akumulatorem charakteryzującym się jedną z najwyższych gęstości energii wśród akumulatorów znajdujących się w powszechnych zastosowaniach. Jest to jedna z największych zalet tego akumulatora. Zasada działania ogniwa oparta jest na magazynowaniu gazowego wodoru w stopie metalu. Płytka niklowa stanowi elektrodę dodatnią, a elektrodą ujemną jest specjalny stop metali ziem rzadkich, niklu, magnezu, manganu, aluminium i kobaltu. Skład procentowy jest pilnie strzeżoną tajemnicą producentów. Separator wykonany jest z poliamidu lub polietylenu. Elektrolit jest zasadowy, co przy ładowaniu i rozładowaniu uwalnia atomy wodoru umożliwiając ich przemieszczanie się pomiędzy elektrodami. Zdolność pochłaniania wodoru przez stop metali wpływa decydująco na pojemność akumulatora.

 

 

Akumulatory NiCd

 

Już ponad czterdzieści lat minęło od wyprodukowania pierwszego akumulatora niklowo-kadmowego. Dzisiaj są to jedne z najczęściej stosowanych akumulatorów, szczególnie w urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku. Sukces wielu urządzeń bezprzewodowych jest związany z szerokim zastosowaniem akumulatorów niklowo-kadmowych i dynamicznym rozwojem ich konstrukcji. Akumulatory te charakteryzują się dużą gęstością zgromadzonej energii (ilość energii w stosunku do objętości), możliwością poboru prądu o dużym natężeniu, długim czasem eksploatacji oraz dużą ilością cykli ładowania i rozładowania. Zwykle używane są akumulatory NiCd o pojemnościach od kilku mAh do około 10 Ah. W celu uzyskania jak najlepszych parametrów dla danego zastosowania, produkowane są różne typy akumulatorów zasadowych. Niektóre charakteryzuje duża pojemność, inne możliwość szybkiego ładowania, a jeszcze inne powinny pracować przy wysokich temperaturach otoczenia. Ogniwo zbudowane jest z elektrody ujemnej (kadm) i dodatniej (nikiel). Elektrolitem jest wodny roztwór wodorotlenku potasu. Aby elektrody nie ulegały zwarciu, są przedzielone porowatym separatorem, wykonanym najczęściej z tworzywa sztucznego. Ogniwa cylindryczne; w celu uzyskania możliwie dużej powierzchni elektrod (wysoka pojemność), nawijane są spiralnie z możliwie najcieńszym separatorem (niska wewnętrzna rezystancja, a więc duże natężenie prądu rozładowania). Procesy elektrochemiczne przebiegają w taki sposób, by powstające przy ładowaniu gazy (tlen powstający przy elektrolizie wody) były pochłaniane. Wszystkie ogniwa są wyposażone w zawór bezpieczeństwa, który zapobiega tworzeniu nadciśnienia przy silnym przeładowaniu.

 

 

Li-po

Czy Li-Poly naprawdę mają mniejszą wydajność prądową i są dużo droższe niż ogniwa Ni-Cd, czy Ni-MH?

 

 

Spróbujmy porównać np. klasyczne ogniwo modelarskie - RC 2400 z ogniwem Li-Poly E-Tec 1200.

 

Z ogniwa RC2400 można pobierać prąd 40-50A, a w ekstremalnych zastosowaniach (selekcjonowane ogniwa) krótkotrwale obciążać je nawet prądami ponad 100A.

 

3 ogniwa RC2400 połączone szeregowo mają napięcie nominalne 3,6V i jest to niezły punkt do porównania z ogniwem Li-Poly (a dokładniej paczką n ogniw połączonych równolegle w układzie 1SnP).

 

Masa 3 ogniw RC2400 to ok. 170 gram. To tyle, co 7 ogniw E-Tec 1200. W układzie 1S7P mają one pojemność aż 8400 mAh. Przy obciążeniu prądem 6C (nie wiesz co to znaczy nC? - zobacz tu) - zupełnie standardowym dla tych ogniw - mamy ponad 50A. Przy dopuszczalnym krótkotrwałym obciążeniu 10C - ponad 80A.

 

Czyli wydajność prądową przy tej samej masie mamy tylko nieznacznie niższą - i to naprawdę tylko w skrajnie ekstremalnych zastosowaniach. Ale za to mamy ponad 3-krotnie większą pojemność.

 

 

Weźmy zatem typowy pakiet 8 ogniw RC2400 o masie ok.460gram. Jego bliskim odpowiednikiem (zamiennikiem) pod względem napięcia i wydajności prądowej będzie pakiet 3S3P z ogniw E-Tec 1200. Zatem łącznie mamy 9 ogniw Li-Poly czyli ok. 230gram.

 

 

Li-Poly są nieodporne na zbyt głębokie rozładowanie. Graniczną wartością przy pomiarze pod obciążeniem jest ok. 2,5V na ogniwo. Jeśli stosujemy regulator bez możliwości programowania progu działania funkcji Cut-Off (odcięcia zasilania silnika) powinniśmy się ograniczyć do układów nS2P. Próg Cut-Off wynosi w takich regulatorach zwykle ok. 5,5V, więc jesteśmy "po bezpiecznej stronie". Jednak coraz więcej regulatorów pozwala na zaprogramowanie tej wartości i bezpieczne korzystanie z pakietów Li-Poly o wyższych napięciach. Napięcie nieobciążonego ogniwa nie może być niższe niż 3V.

 

Li-Poly są bardziej podatne na uszkodzenia mechanicznie - dotyczy to zarówno delikatnej obudowy ogniw, jak i cienkich wyprowadzeń. Gdyby nie to - pewnie należałoby je już na obecnym etapie rozwoju tej technologii polecać jako ogniwa dla osób rozpoczynających swoją przygodę z napędem elektrycznym.

 

Li-Poly nie można ładować ładowarkami modelarskimi starszych typów - przeznaczonymi wyłącznie do szybkiego ładowania ogniw Ni-Cd (i Ni-MH). Potrzebujemy zatem specjalnej ładowarki (prostą można zrobić z elementów za kilka zł, lub kupić za kilkadziesiąt). Wiele (większość?) nowoczesnych ładowarek modelarskich ma już programy do ładowania Li-Ion i Li-Poly.

Jeszcze kilka zalet

 

Bardzo powolne samorozładowanie. Rzędu ułamka promila pojemności na dzień. Ogniwa Ni-Cd i Ni-MH rozładowują się w tempie ok. procenta (lub więcej) pojemności na dzień.

 

Całkowity brak efektu "pamięci". Możemy spokojnie doładowywać ogniwo bez konieczności wcześniejszego jego głębokiego rozładowania - ba, jest ono wręcz (patrz wyżej) niewskazane.

 

Słowniczek:

 

XSYP - co to znaczy?

 

Ogniwa Li-Poly (w odróżnieniu od np. ogniw Ni-Cd czy Ni-MH) można (a często nawet należy) łączyć równolegle. Pozwala to na powiększenie pojemności i wydajności prądowej akumulatora. Oczywiście ogniwa te (lub zestawy kilku ogniw połączonych równolegle) łączymy również szeregowo w celu uzyskania wyższego napięcia całego pakietu. Zatem zamiast podawania liczby ogniw w pakiecie (tak jak robiliśmy to dla np. Ni-Cd pisząc 8x2400) musimy podać pełniejszą informację o układzie ogniw w pakiecie. Podajemy liczbę pojedynczych ogniw łączonych równolegle (P od ang. parallel) i ile takich zestawów zostało połaczone szeregowo (S od ang. in series). Zatem pakiet zbudowany z 4 ogniw 1200 mAh/3,7V w układzie 2S2P (szeregowo połączone dwa zespoły po dwa ogniwa połączone równolegle) ma napięcie nominalne 7,4V i pojemność 2400 mAh.

nC - co to znaczy?

 

Mówiąc o prądzie ładowania, lub rozładowywania często posługujemy się nie jego bezwzględną wartością, ale krotnością pojemności. Czyli dla ogniwa o pojemności 2400 mAh prąd 0,1C (typowy prąd powolnego ładowania ogniw Ni-Cd) to 240 mA, prąd 10C to 24A itd.

 

Patrząc na to z drugiej strony - prąd 0,1C możemy pobierać z ogniwa przez 10 godzin, 1C przez godzinę, 6C przez 10 minut, 10C przez 6 minut, itd. Oczywiście jest to duże uproszczenie, bo im większy prąd, tym rzeczywista pojemność ogniwa jest mniejsza, zatem czasy dla dużych prądów będą zauważalnie krótsze.

 

 

Ciekawe linki:

Ładowarki http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=...;hl=%B3adowarka

Ładowarka mikroprocesorowa http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=...;hl=%B3adowarka

Pakiety Li-po http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=...;hl=%B3adowarka

Formowanie aku. http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=...;hl=%B3adowanie

Rozładowarki własnej roboty http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=...;hl=%B3adowanie

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko bo już kompletnie zgłupiałem :roll:

 

" Wracając do ładowarek mikroprocesorowych: Nie będą się one nadawać do aku. typu mini o pojemności 1100mAh, wartość ładowania to 0,5Ah która nie złuży akumulatorom poniżej 2000mAh. "

 

Czyli jeżeli używam pakietów mini Ni-Mh o pojemności 1100, 1200 i 1500 to kupno ładowarki mikroprocesorowej będzie gorszym rozwiązaniem niż kupno zwykłej ładowarki (firmowej) + rozładowarki?

 

Pytanie poza konkursem odnośnie baterii Firefox 1500mAh: Kupiona - używana więc nie wiem jak traktował ją poprzedni właściciel. Ja rozładowuję ją przed każdym ładowaniem do 1V na ogniwo (rozładowarka domowej roboty z woltomierzem) a ładuję dokładnie tyle czasu ile wychodzi ze wzoru. Bateria grzeje się dość mocno w końcowej fazie ładowania a podczas rozładowania potrafi coś w niej "strzelić" (chodzi mi o dźwięk). Czy to oznaki rychłego końca tej baterii?

Link to post
Share on other sites

wniosek: kupujesz łądowarke mikroprocesorową i masz to za przeproszeniem w dupie i nie obchodzi cie ze dymasz sie ze swoja dziewczyną lub pijesz piwo z kolegami i nagle myśl że musisz odpiąć aku od łądowarki. ładowarka sama rozładuje potem nałąduje zakonczy proces łądowania i podtrzyma aku przy napięciu. regulujesz ilosc celi, prad łądowania i rozładowania łądowarka robi resztę za ciebie. śpisz spokojnie i ogniwa dłużej działaja. lepiej jest wydac kasę na dobra ładowarke niż kurw*ać na kazdej strzelance ze bateria nie działa, przerywa, ledwo ciągnie spręzynę w replice.biedny płaci dwa razy.

 

z resztą li- po li-fe maja wieksza wydajnośc pradową niż cadmy czy wodorki. baterie wodorkowe przy tuningach moga nie dac tyle pradu ile jest potrzebne nam do porzadnego zasilania naszej repliki.

Edited by seger
Link to post
Share on other sites
Wracając do ładowarek mikroprocesorowych: Nie będą się one nadawać do aku. typu mini o pojemności 1100mAh, wartość ładowania to 0,5Ah która nie złuży akumulatorom poniżej 2000mAh.

Wiadomo - im mniejszy prąd ładowania tym lepiej dla baterii, a baterie z małą pojemnością nie powinny być ładowane dużym prądem ładowania.

 

Ale z mojego doświadczenia - od 8 miesięcy ładuję swoje aku z MP5 Galaxy (jest to aku 8.4V 1100mAh) za pomocą ładowarki/rozładowarki mikroprocesorowej Kalashnikov (jest to odmiana Batimexa, która naładowała już dla mnie bezproblemowo akumulatory około 120-150 razy). Ładuję ten aku prądem 0.5A i mogę powiedzieć, że batka po kilkunastu cyklach jest nadal w świetnej formie i mogę na niej wystrzelić zwykle 2000-2300 kulek, co jest wynikiem wyższym niż średnie, o których czytałem.

Link to post
Share on other sites

@seger Też tak myślałem aż do dzisiaj kiedy przeczytałem posta, którego napisał Marcinek83.

Wypowiedź dotycząca ładowarek mikroprocesorowych + baterii o małej pojemności mnie zainteresowała więc zapytałem... A co do odpinania baterii to masz rację - wstawanie w środku nocy już mnie powoli męczy ;-)

 

@LogaN Właśnie taką odpowiedź chciałem dostać :mrgreen:

 

@Foka Literówkę wychwyciłem ale jako że to był cytat to zostawiłem tak jak było.

Link to post
Share on other sites

 

 

 

Akumulatory NiCd

 

Już ponad czterdzieści lat minęło od wyprodukowania pierwszego akumulatora niklowo-kadmowego. Dzisiaj są to jedne z najczęściej stosowanych akumulatorów, szczególnie w urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku.

 

 

Nie sądzę żeby taki szczegół miał popsuć to zestawienie cennych informacji, ale historia akumulatorów Ni-Cd jest znacznie dłuższa niż 40 lat.

 

 

Pozdrawiam! :)

 

/Andrzej

Link to post
Share on other sites

"The first NiCd battery was created by Waldemar Jungner of Sweden in 1899. [...] In 1906, Jungner established a factory in Sweden to produce flooded design NiCd batteries."

 

"In the European Union, the Restriction of Hazardous Substances Directive (RoHS) bans the use of cadmium in electrical and electronic equipment products since July 2006. The sale of nickel-cadmium batteries has now been banned within the European Union except for medical use; alarm systems; emergency lighting and portable power tools. This last category is to be reviewed after 4 years."

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...