Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Uderzenie pocisku o ścianę


Recommended Posts

Trzeba też dodać że największą efektywność osiąga się wtedy kiedy ładunek detonowany w odległości równej 1,5 długości wgłębienia stożka. Czyli np. wkładka ma głębokość 10cm, to najlepiej jest kiedy detonuje 15cm od przeszkody licząc od podstawy stożka. Pozwala to na osiągnięcie pełnej prędkości przez strumień a także jego optymalnego uformowania.

Po przebyciu 30-40cm strumień zaczyna się rozpraszać.

 

Zresztą oprócz ERA, i pancerzu kompozytowym, poczytajcie sobie o pancerzu grodziowym. Nie nie jest to jakaś stara technologia, min. Merkava posiada taki pancerz ;)

 

Dodając jeszcze info, dzisiejsze ciężkie ERA jak K-5 i Kaktus, powodują łamanie lub pękanie penetratora pod-kalibrowego

 

Edit: FRAGER czy tak ciezko sie domyslic ze chodzilo mi o strumien kumulacyjny ;)

BTW: EFP[explosively formed projectile] a SC[shaped charge] to jednak troszeczke dwie inne sprawy. W pierwszym stosuje się wkładki o większym kącie stożka[np kąt 75 stopni]

Edit2: Przy pomocy EFP zostawionego w skrzynce przy drodze, i fotokomórki, terroryści z RAF zabili Alfreda Herrhausena. Mimo że limuzyna przejeźdzała 2m od ładunku, uformowany penetrator zdołał bez problemu przebić się przez szybę pancerną.Tak więc EFP jest czymś troszeczkę innym , ma większy zasięg od SC.

Edited by Piotrburz
Link to post
Share on other sites
Edit: FRAGER czy tak ciezko sie domyslic ze chodzilo mi o strumien kumulacyjny ;)

BTW: EFP[explosively formed projectile] a SC[shaped charge] to jednak troszeczke dwie inne sprawy. W pierwszym stosuje się wkładki o większym kącie stożka[np kąt 75 stopni]

Edit2: Przy pomocy EFP zostawionego w skrzynce przy drodze, i fotokomórki, terroryści z RAF zabili Alfreda Herrhausena. Mimo że limuzyna przejeźdzała 2m od ładunku, uformowany penetrator zdołał bez problemu przebić się przez szybę pancerną.Tak więc EFP jest czymś troszeczkę innym , ma większy zasięg od SC.

 

Jeden i drugi ładunek działa na tej samej zasadzie, a dwie różne nazwy funkcjonują dla odróżnienia zastosowania. Shaped charge działa lepiej z małej odległości, EFP zachowuje efektywność na większej odległości. Wynika to z kształtu wkładki, nie z innej fizyki zjawiska. W jednym i drugim ładunku materiał wybuchowy formuje wkładkę podczas wybuchu, więc oba są wybuchowo formowane.

Edited by FRAGER
Link to post
Share on other sites

Dedukcja jest wprost niesamowita u co poniektórych.

Mówiłem o wytrzymałości stali, a ktoś powiedział że stal nie wytrzymuje 1000mpa. Także podałem informację że jednak wytrzymuje. Czy pisałem gdziekolwiek, że szyna ma związek z czołgiem. Nie, nie pisałem.

Dementowałem tylko info, że stal ma wytrzymałość mniejszą niż 1000mpa.

Link to post
Share on other sites

Nic nie zrozumiałem :)

 

Czyli metal (ołów?) staje się pod wpływem takiej energii plastyczny?

 

Tak. Podczas uderzenia w cel metal zaczyna płynąć, staje się plastyczne. Energia jest tak duża że przekroczona zostaje granica plastyczności materiału. Widać to na pierwszym linku w tym temacie. Oczywiście nie zawsze do tego dojdzie.

Bywają przypadki że taki pocisk potrafi wytwarza trwałe połączenie z celem (przegrodą). Podczas I WŚ zaobserwowano takie zjawisko, doprowadziło to do badań nad wybuchowym platerowaniem.

Link to post
Share on other sites
Stal ma wytrzymałość od 500-1000mpa na rozciąganie, a ciśnienie wywierane przez strumień jest o wiele większe. Temperatura nie ma tu nic do rzeczy, w tak krótkim czasie nie byłaby zdolna do przepalenia się przez tak gruby pancerz.
Mówiłem o wytrzymałości stali, a ktoś powiedział że stal nie wytrzymuje 1000mpa. Także podałem informację że jednak wytrzymuje.

To zastanów się czy piszesz o stali ogólnie, czy może o pancerzach, czy też może o szynach - bo jak na razie zgrabnie to wszystko pomieszałeś ze sobą.

Nie mówiąc już o tym, że temat odnosi się do pocisku a nie do celu (pancerza jako takiego).

 

Taki OT - w okrętownictwie stosuje się bimetal łączony wybuchowo (jest to kompozyt stali okrętowej i aluminium - stosowany przy połączeniu stalowego kadłuba z lekką, aluminiową nadbudówką).

Jest to wykonywane w formie płaskownika o szerokości chyba 100 mm i 30 mm grubości.

Drogie jest strasznie bo tylko jedna firma w Polsce to robi a i tak duża część idzie na odpady bo się aluminium nie chce ładnie platerować na stali.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...