Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Cadpat vs Panterka


Recommended Posts

Cadpat jest jeszcze ciemniejszy od pantery leśnej, a właśnie zbyt ciemne kolory były zarzutem stawianym naszemu polskiemu kamuflażowi. Z drugiej strony cadpat ma nowy, modny i lansiarski kamuflaż cyfrowy.

 

Powiedziałbym że w skuteczności byłyby podobne - w panterze łatwiej dostać sprzęt, ten mundur w cadpacie mawygodniejszy krój.

 

Grubość zależy od materiału. Polski bawełniak jest gruszy od tego munduru a rip-stop jest cieńszy.

Link to post
Share on other sites

To już zależy od ilości elementów kontrastowych w danym wzorze i doboru kolorów. Różne kolory mają różne współczynniki odbicia prawda? Pustynna pantera jest relatywnie zbyt jasna by dobrze maskować w podczerwieni, podczas gdy kamuflaż litewski zbyt ciemny...

Link to post
Share on other sites
To już zależy od ilości elementów kontrastowych w danym wzorze i doboru kolorów. Różne kolory mają różne współczynniki odbicia prawda?

 

Tak owszem mają różne współczynniki odbicia ale kolor ma na to wpływ tylko w świetle widzialnym. Jak coś jest dla nas czarne to odbija mało światła (powiedzmy widmowy współczynnik odbicia 10%) w zakresie 420-700nm ale może odbijać 50%-60% w zakresie powyżej 720nm (IR) i masz efekt "świecenia". I tak w świetle widzialnym zobaczysz gościa w czarnym kombinezonie w trawie, a w nokto teoretycznie będzie trudniejszy do wykrycia. Podobnie będzie z resztą kolorów. W widzialnym będą fajne plamki, a w IR (nokto) będzie jedna jasna ("świeci") lub ciemna plama. Pierwszego efektu na mundurach (tych co miałem w rękach) nie zauważyłem. Drugi efekt był powszechny na co właśnie miał wpływ brak kontrastu między plamami w IR ( za małe różnice w odbiciu).

 

Na odbicie w IR głównie mają wpływ używane barwniki, faktura materiału (wykończenie mechaniczne), rodzaj materiału.

Link to post
Share on other sites

Chyba zdecyduję się na Cadpata ponieważ w miejscu w którym gram jest bardzo mało ,,brązu'' głównie zieleń a poza tym chciałem być oryginialny gdyż u nas same panterki i DPM'y . Obecnie mam panterkę Helikona ale jest już troche mała i mocno zryta od mocnego eksploatowania .

 

A jaką grubość ma Cadpat w porównaniu do DPM'a , pytam bo używałem ostatnio DPM'a w krzakach i chaszczach co było bolesne .

 

Wydaje mi się że wadą panterki jak i wielu innych mundurów jest zbyt ciemny zielony , w DPM'ie jest idealny (w kolorze trawy ) ;)

Link to post
Share on other sites

Świetnie - zgadzamy się że założeniem utrzymania kamuflażu w obu pasmach jest zachowanie mniej więcej takiego samego poziomu odbicia poszczególnych kolorów jaki mają dla światła widzialnego, co pozwala zachować własności kamuflujące danego wzoru.

 

To czy dany wzór "świeci" czy "zlewa się" w podczerwieni jest takim samym błędem - amerykański woodland który na różnych materiałach oglądałem w NV najczęściej miał skłonność do zlewania się plam zieleni, piaskowego i brązu w jeden jasny kolor, natomiast odcinania się z nadmiernym kontrastem czarnych "gałęzi". Mamy więc w tym przypadku do czynienia zarówno ze "zlewaniem się" jak i "świeceniem".

 

W tym zresztą cała sztuka - kamufaż "uniwersalny" powinien być uniwersalny nie w sensie "jednego kamuflażu na wszystkie tereny" tylko optymalnego do danych warunków działania i uniwersalnie maskującego przed różnymi metodami obserwacji widzialne/NV/termo.

Link to post
Share on other sites
Świetnie - zgadzamy się że założeniem utrzymania kamuflażu w obu pasmach jest zachowanie mniej więcej takiego samego poziomu odbicia poszczególnych kolorów jaki mają dla światła widzialnego, co pozwala zachować własności kamuflujące danego wzoru.

 

Prawie ;). Zamienił bym

takiego samego poziomu odbicia poszczególnych kolorów jaki mają dla światła widzialnego
na "takiego samego poziomu odbicia poszczególnych kolorów jaki mają elementy terenu, których barwy te kolory mają imitować. Czyli zielona odbija jak naturalna roślinność (liście, igły, trawa) mało w niebieskim, sporo w zielonym, mało w czerwonym i bardzo dużo w IR aż do 1000nm. Widać to zresztą w Polskiej normie obronnej :D (która moim zdaniem jest do bani)

 

Jeżeli zachował byś podobny poziom odbicia dla części widzialnej i NIR miał byś jakiś odcień szarości.

 

To czy dany wzór "świeci" czy "zlewa się" w podczerwieni jest takim samym błędem - amerykański woodland który na różnych materiałach oglądałem w NV najczęściej miał skłonność do zlewania się plam zieleni, piaskowego i brązu w jeden jasny kolor, natomiast odcinania się z nadmiernym kontrastem czarnych "gałęzi". Mamy więc w tym przypadku do czynienia zarówno ze "zlewaniem się" jak i "świeceniem".

 

Ten sam efekt zaobserwowałem na różnych woodlandach od Helikona po Proppera. Tu znika element mimetyczny i zwiększony jest wpływ efektu deformującego kamuflażu (tak mi się wydaje).

 

W tym zresztą cała sztuka - kamufaż "uniwersalny" powinien być uniwersalny nie w sensie "jednego kamuflażu na wszystkie tereny" tylko optymalnego do danych warunków działania i uniwersalnie maskującego przed różnymi metodami obserwacji widzialne/NV/termo.

 

Amen!

Edited by eMAGie
Link to post
Share on other sites

Prawie ;). Zamienił bym na "takiego samego poziomu odbicia poszczególnych kolorów jaki mają elementy terenu, których barwy te kolory mają imitować. Czyli zielona odbija jak naturalna roślinność (liście, igły, trawa) mało w niebieskim, sporo w zielonym, mało w czerwonym i bardzo dużo w IR aż do 1000nm. Widać to zresztą w Polskiej normie obronnej :D (która moim zdaniem jest do bani)

 

Tak, ale to zmusza nas do przyjęcia jakichś uśrednionych założeń co do poziomu reemisji. I tu pojawia się następny czynnik czyli sam wzór - wielkość plam, mikro/makrowzór, przejścia, kontrast...

 

 

Jeżeli zachował byś podobny poziom odbicia dla części widzialnej i NIR miał byś jakiś odcień szarości.

 

Owszem - co w jakiś sposób tłumaczy nam z pozoru absurdalny wybór UCP - tyle że tu "uniwersalność" noktowizyjna doprowadziła do paradoksu niskiej skuteczności kamuflażu w dziennym świetle. Inne kamuflaże oparte na tym samym pikselu - Cadpat, Marpat, AOR1/2 czy kamuflaże irackie są mniej efektywne.

 

Ten sam efekt zaobserwowałem na różnych woodlandach od Helikona po Proppera. Tu znika element mimetyczny i zwiększony jest wpływ efektu deformującego kamuflażu (tak mi się wydaje).

 

Na Helikona i komercyjnego Proppera bym się nie powoływał - ograniczmy się do rzeczy kontraktowych, czyli z założenia spełniających pewne wymagania co do NIR.

Nie zgodzę się że idzie tu o efekt deformujący - podnoszenie kontrastu w noktowizji to proszenie się o strzał. Noktowizja lubi rozproszenia drobnych elementów. Myślę że to raczej błąd wzoru tworzonego w epoce mniej doskonałych urządzeń NVG.

Link to post
Share on other sites

Mi ten cadpat wyglada na tania chinska podrobe jakies innej podroby.. Jezeli sie przyjzysz , to zobaczysz powtarzalnosc plam , ktora praktycznie (rozmieszczenie plam oraz wzor jest cholernie rozlegly, toeretycznie moze byc nieskonczony ) nie wystepuja w oryginale....

 

Kolejna sprawa to taka, ze ma inny kroj niz oryginal...

http://www.baltbat.ru/spb_teams/camos/CADPAT.jpg

 

220zl za cadpat'a... za marpata ktory jest lustrzana kopia cadpat'u zaplacisz wiecej..

Link to post
Share on other sites

Ostatnio na zlocie militarnym w Bornym spotkalem kolesia ktory opowiadal ze jego kumpel w Afganistanie wymienil komplet cadpata za komplet flecktarna!! pustynnego.

Podobno kanadyjczycy maja bardziej swobodne prawo i jak wpisza "zagubione w praniu" to nic powaznego sie nie stanie.

 

Nie wiem jak to traktowac,uznalem za żart:)

 

 

A co do cadpata to jak go pokazywal to mundur mial swietny kroj.duze kieszenie cargo, 2 nogawki(jedne do butow,a drugie naraz na zewnatrz) i jeszcze od razu flagi gaszone i zwykle ,jedna ukryta pod druga.mundur cieniutki,super.

 

 

a jako ze naleze do wyznawcow ciemnej pantery to i tak pantera rulez !!!!!!11111111

no,to tyle ode mnie

Link to post
Share on other sites

Ykhm...

Skopiowalem styl z "Lepsza pantera, nie znasz się!!!11111!1 ;D".

Po prostu uznalem to za post z przymruzeniem oka i tez postanowilem takiego napisac.

 

Moge sie z kims klocic czy lepszy jest cadpat czy pantera ale nie biegalem w cadpacie tylko go macalem wiec nie bede udawal specjalisty.

Ale wyrob Kamy ,a wlasciwie wyroby,mam obowiazek chwalic i opisywac przy kazdej okazji.

Link to post
Share on other sites

PS Czy puzle na "panterze" są jakoś naukowo uzasadnione? ;-)

Są koniecznym następstwem wielowiekowej tradycji oręża polskiego.

 

Tak w ogóle, podobno źródła kamuflażu cadpat sięgają hitlerowskich Niemiec, a nawet sam fuhrer maczał palce w jego powstaniu. Tym stwierdzeniem można dyskusję zakończyć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...