Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stovepipe / Stovepiping - jak przetłumaczyć?


Recommended Posts

Jak przetłumaczyć angielski termin: stovepipe?

Niestety nie znalazłem polskiego tłumaczenia.

 

Chodzi oczywiście o sytuację kiedy łuska blokuje się w wyrzutniku, a nie o konstrukcję pieca ;-)

 

Spotkałem się z kilkoma wersjami zapisu tego terminu, ale chyba ta jest poprawna (w koncu użyta na stronie Beretty).

Edited by Churchill_MD
Link to post
Share on other sites

Całe szczęście. Gdyby ktoś napisał "fajka/komin" to za diabła bym się nie zorientował o co chodzi.

 

Na szczęście chyba "stove pipe" też nie jest technicznym określeniem.

 

Tak przy okazji znalazłem taki oto słownik techniczny dotyczący broni.

 

Fajka fajką, ale jaki jest antonim (po polsku i angielsku)? O ile istnieje, bo w definicji z powyższej strony wynika, że fajka to tylko kiedy łuska ustawi się pionowo i dno łuski jest na dole. A wg definicji, którą prezentuje Remov, położenie łuski jest bez znaczenia. Ja nie dałem rady znaleźć :-/

Link to post
Share on other sites

Fakt. Znów brak precyzji :-/

 

Czy jest możliwa sytuacja, że łuska zacina się w wyrzutniku dnem do góry? Jeśli tak, to jaki jest termin polski i angielski?

 

Czy fajka, to również opis sytuacji kiedy łuska zacina się w wyrzutniku w pozycji (mniej więcej) rówoległej do lufy?

 

Czytałem, że przyczyną opisywanego zacięcia jest zbyt słaby uchwyt pistoletu w dłoni. Czy to prawda?

Link to post
Share on other sites

"Fajka" to potoczny termin i nie ma znaczenia czy dno łuski przytrzaśniętej pionowo przez wracający zamek jest na górze czy na dole - co więcej łuska może być przytrzaśnięta na długości (normalnie lub odwrotnie) i też będzie to ten sam rodzaj zacięcia, choć mniej przypominający rzeczoną fajkę czy kominek. Możliwych powodów jest kilka - słaby ładunek prochowy naboju (częste przy .22LR), zbyt słaby chwyt na broni (absorbujemy sami część energii niezbędnej do pełnej kompresji sprężyny powrotnej i poprawnego zadziałania mechaniki broni) - przyczynją "fajki" może być też uszkodzenie pazura/wyrzutnika.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...