Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MULTICAM - kamuflaż uniwersalny


Recommended Posts

Nie. Nie mam i nie będę go miał. Jeżeli nie życzysz sobie, bym prezentował swoje zdanie a propos tego wzoru to proszę bardzo.

Ależ życzę sobie jak najbardziej, tyle tylko, że dobrze by chyba było, gdyby wyrażając swe zdanie opierac je na rzeczowej i sensownej argumentacji. Inaczej polemika jest jałowa i ma charakter szarpany.

Nie przeszkadza mi w żadnym razie, że MultiCam nie zdobył w twoich oczach uznania, ale irytuje mnie, gdy walisz argumentami całkowicie nieprawdziwymi.

To, że podważasz ideę uniwersalności kamuflażu to jak najbardziej zrozumiałe. To, że jedynie na podstawie zdjęć kategoryczne wyrokujesz, że MultiCam jest totalnie i całkowicie do bani, to jeszcze da się zrozumieć. Ale tego, że kamuflaż ten zdawał Ci się być jedynie komercyjnym produktem opracowanym od początku do końca dla zbicia na nim kasy i zupełnie niezależnie od potrzeb wojska, a dodatkowo wzgardziło nim US Army, to takiego stwierdzenia jako kompletnie niezgodnego z prawdą nie da się przyjąć.

 

W końcu twoje zdanie jest właściwe: mundurek jest super, maskuje świetnie, wszyscy biją pianę, a jak ktoś się nie zgadza, to trzeba mu dojebać (udowodnić niekonsekwencję).

Jakie "dojebać"?! Skoro w jakis tam sposób już się sprzeczamy, to chyba naturalnym jest, że będę wytykał ci błędy w argumentacji i tym samym podważał wszystko co z niej wynika i z czym się nie zgadzam.

Poza tym, nie uważam wcale, że jest jakims super-duper kamuflażem i maskuje świetnie, ot po prostu wydaje mi się, że na biorąc pod uwagę te dziwaczne założenie o tej uniwersalności to całkiem dobry efekt. Ty zaś tryskasz pewnością, że jest przeokropny i w ogóle syf, kił i mogiła.

 

Napisałem "dobrze/źle maskuje" gdyż nie chce mi się nikogo przekonywać, że maskuje słabo (to nawet niemożliwe). Ja uważam, że nie jest uniwersalny (jak próbuje się wmawiać), nie maskuje wcale lepiej niż inne wzory, nie jest żadną rewolucją.

KZS jest brzydki - maskuje świetnie. Nikt mu reklamy nie robi, bo nie wymyśliła go firma z USA. I tyle mam do powiedzenia w tym temacie.

Nie będę się wypowiadał bo nie dociera. Kup go i bądź trendy. Pozdrawiam

 

A gdzie ty widzisz tę kampanię reklamową MultiCam-a i ponoć przesadne bicie piany na jego temat? To, że twórca MultiCam-a zamiast wywalić go do śmieci zamierzył sobie ucznić go produktem ogólnodostepnym przez co mógłby normalnie na nim zarabiać? To, że istnieje strona firmowa Crye poświęcona temu produktowi? To, że jakis fascynat zgrabnie prezentuje sobie na swej prywatnej stronce rózne wdzianka w tym wzorze, bo mu sięprzypadł do gustu? To, że przeróżne ludziska zainteresowane klimatami militarnymi uznali go ciekawy temat do dyskusji na rozmaitych forach? To, że ci, którym się spodobał lubią sobie o nim gaworzyć, wyłąpują różne nowinki na jego temat i tworzą tym samym pewien szum wokól tego wzorku, który przypadkowym owocem może byc faktycznie jakąs swoista moda, tyle, że powstała samoistnie? To, że ludziska z Blackwater się tym zainteresowali (o czym nic nie ma na stronie Crye tak ponoć według ciebie zabiegającej o rozgłos wokól MultiCam-a)?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wg mnie multicam będzie się sprawdzał dość nijako, tudzież nawet słabo, te opinie opieram na zdjęciach jakie dane było mi zobaczyć i na zasadzie ''im brzydszy i paskudniejszy (a czasami wręcz idiotyczny) wzór tym lepiej się sprawdza'' - zasada nie jest wyssana z palca, gdyż na poparcie jej można wziąść wzory SS Eichenlaub-B gdzie paleta kolorow odbiega od brązow i zieleni w ... fiolety, czy też wymienione wcześniej KZS'y. A sam Multicam jest ładny... dlatego mam wątpliwości co do jego uniwersalności i skuteczności - trzeba poczekać na wzorową weryfikacje.

 

---[edit]

poprawilem sens wypowiedzi

 

prawie wszystkie wspolczesne kamu czerpia z kamo waffenSS nawet woodland

 

w multicamie tez widac wyrazne nawiazania dlatego mi sie podoba

 

a ladnosc to kwestia gustu :) mi kamuflaze ss zawsze sie bardzo podobaly (oprocz ostatniego Leibermuster 45 tego na podstawie ktorego powstal woodland i kamo szwajcarskie)

 

http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/leibermuster.htm

Link to post
Share on other sites

wracajac porownanie camo SS do produktu Crye

 

wykorzystanie elementow organicznych:

SS - tak (glownie liscie dobre do srodowiska porosnietego)

Crye - tak (patyki/odgalezienia pasujace do kazdego srodowiska)

 

laczecie w blizniacze ciagi kontrastowych plam jasnych i ciemnych:

SS - tak (ciemny na wiezchu)

Crye - tak (ciemny pod spodem dajacy efekt rzucanego cienia)

 

duza ilosc kolorow:

SS - tak (dodatkowo generowana przez overprinty - nachodzenie na siebie plam farby)

Crye - tak (blendy - przejscia tonalne)

 

stonowane tlo z narzuconym kontrastowym deseniem:

SS - tak (barwne stonowane zlozone z odrebnych plam tlo z czarnym kontrastowym overprintem)

Crye - tak (stonowane tlo z miekkimi przejsciami a takze wyraznymi granicami kolorow z narzuconym odcietym kontrastowym wzorkiem)

 

tworzenie wiekszych wyraznych plam z polaczonych mniejszych elementow:

SS - tak

Crye - tak

 

JAK DLA MNIE TO JEDNAK KROK NAPRZOD :!:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Dariusz, przecież o tym dokładnie mówiliśmy jak MM robił zdjęcia - Multi na tle suchej trawy, chaszczy i jasnych murów będzie wyglądał świetnie - w krzakach jak napis "tu jestem". Zgadnijmy jakie zdjęcia i na jakim tle będą robić ludzi promujący Multicam? :wink:

 

Universal camo my ass :)

 

PS. Zdjęcie nr3 jest wreszcie dobrym przykładem zdjęcia porównawczego efektywności kamuflażu. Odpowiedni dystans i rozdzielczość.

Link to post
Share on other sites

Jasne, że zdjęcia są tendencyjne. Trudno wymagać od producenta, by zamiast zalet pokazywał ewentualne niedoskonałości swego produktu.

Tyle, że nie znaczy to wcale, że owe foty są niewiarygodne. Pokazują po prostu szereg sytuacji, w których Multicam sprawdza się nieźle i bije przy tym na głowę woodlanda. Widać wyraźnie, że wzór maskujący nie projektowany pod kątem li tylko środowiska leśnego, w wielu miejscach sprawuje się znacznie lepiej niż wzory ciemniejsze, które szczyt swej efektywności osiągają właśnie wśród zacienionych krzaczorów i drzew.

Abstrachując od idei uniwersalności to MultiCam można spróbować postrzegać jako wzór na obszary pokryte roślinnością, czyli umiejscowić go tej samej kategorii co woodland, dpm, itp. z tą jednak różnicą, że jest on mniej nastawiony na pełne cieni tereny leśne, a mocniej na nieco bardziej otwarte przestrzenie. Przeca żołnierze ganiają nie tylko między drzewami.

 

Nawiasem mówiąc coś mocno ciemny im ten woodland na zdjęciach wyszedł (może był mokry... :wink: )

Link to post
Share on other sites

:lol:

Nieco makabrycznie ta twoja przeróbka wyglada, bo sylwetki przypominają wisielców dyndająych na drzewach.

 

Zaś jeśli chodzi o konkretny komentarz, to twoja modyfikacja jest grubymi nićmi szyta manipulacją i doskonale my wiemy, lep jakiej propagandy kryje się za tymi nićmi. :wink:

Przeniesienie fragementu fotografii przedstawiającego obiekt uchwycony w jakimś miejscu o konkretnych warunkach oświetlenia do innego miejsca pokazanego na tej samej fotografii, jednak o innych warunkach oświetlenia nijak nic wiarygodnego nie mówi. Zresztą takim podejściem można wykazać właściwie wszystko i dowieść każdej tezy, np. to, że kamuflaż zimowy i w nie-zimę jest super, bo pasuje idealnie na tle białej ściany domu, a przeca żołnierze chadzają też i wśród takich domów.

Link to post
Share on other sites

Arc'teryx ma jeden defekt...ceny :wink:

Ale sprzęt zdecydowanie z górej półki.

 

Wukasz... niezłe, niezłe. :wink:

 

Swoją drogą mam taką propozycję - z AdAmem kiedyś u mnie rozmawialiśmy i może spróbować wcielić to w życie... Otóż proponuję pobawić się trochę w Military Morona - i potestować różne kamuflaże w różnych warunkach. Włacznie z oporządzeniem dobranym itd... Potem założyć galerię i porównywać - kamuflowanie mundurów, oporządzenia i broni (nie mam na mysli ghillie bo to inna działka)

 

Oczywiście ustalilibyśmy pewne zasady naszych działań - np warunki robienia zdjęć (odległość, oświetlenie, tło itd), uczestnicy tego forum dysponują szerokim spektrum kamuflazu i rożnymi elementami ubioru - od goretexowego APECSa w Marpat, przez francuskie CEE F2 czy Flecktarn aż po rosjyjskie "Partizany" - chyba wszyscy mają dostęp do aparatów cyforwych... Więc czemu nie? Mógłby z tego być ciekawy i użyteczny eksperyment.

 

Co panowie na to?

Link to post
Share on other sites

Ok Józiu, jesteś idealnym "flecktarnowym ludkiem" jak śnieg stopnieje (zimówek nie ma sensu chyba poki co) - pójdziesz na pierwszy ogień. Zrobimy sesję.

 

AdAm - jakie masz propozycje co co odległości z jakiej powinny byc robione zdjęcia, tła itd? Chciałbym to jakoś usystematyzowac i spisać żeby inni też mogli na własną ręke robić podobne porównawcze zdjęcia - wtedy archiwum będzie miało sens.

 

Sugeruję 10 metrów jako dystans bezpośredni, 50 jako kontakt wzrokowy bliski i powiedzmy 100 metrów jako kontakt daleki (tło nie outline). Zdjęcia stojące/klęczące/leżące. Z bronią i bez. Jakieś uwagi?

Link to post
Share on other sites

Catch, a czemu nie pójść dalej i nie zrobić również zimowych kamuflarzy? Używa się różnych, niemieckich, sowieckich, amerykańskich, polskich, chasydzkich. Dodajmy do tego pustynne, miejskie, kiblowe, sraczowe i stworzy się baza danych o kamuflarzach, uzupełniana opisami kroju, materiału, cenami itp.

Link to post
Share on other sites

szkopy mam te i te partizan i nowy ruski zimowy ma tadek wiec ruskie i niemcy mozna z listy skreslic w wawie , komplet cce ma pewnie catch woodland sie znajdzie u kazdego a zimowy us pewnie u iziego sie znajdzie o ile bedzie mu sie chcialo przybyc :) to jest juz jakis poczatek

Link to post
Share on other sites

Catch, pomysł takiego zakrojonego na niespotykaną dotąd w nadwiślańskim kraju skalę przedsięwzięcia badawczego wielce interesującym i wartym zrealizowania mi się być wydaje. ;)

 

Co do określenia konkretnych warunków pstrykania to propozycje dotyczące odległości zaproponowane przez Catcha są chyba w sam raz. Ewentualne zmiany i dopracowanie innych spraw wyjdą pewnie przy pierwszych takich eksperymentach. By mieć dość dobry przegląd efektywności kamuflaży w szerokim zakresie typów środowiska warto by za tło fotek wybrać kilka reprezentatywnych dla różnych środowisk miejsc takich jak jak np. las (można wprowadzić podział na liściasty/mieszany, gdzie są krzaczory i iglasty charakteryzujący się raczej brakiem krzaczorów), jakieś krzaczory wolno stojące, łąka, jakieś mniej roślinne a bardziej piaskowe wertepy. Co do warunków oświetlenia to najlepiej chyba gdyby były takie jakie są w miarę najodpowiedniejsze do fotografowania tzn. przy słońcu nie zakrytym chmurzyskami, ale też nie walącym pełną swą lampą, po południu (ale nie tuz przed wieczorem), gdzie światło jest może bardziej stonowane i nie aż tak kontrastowe, więc widać będzie na fotce więcej szczegółów w cieniach i jasnościach. Wiadomo jednak, że z oświetleniem może być różnie i trudno o dokładne jego ujednolicenie.

 

Na razie wypada czekać aż białość spłynie do morza.

 

Jesli chodzi o mnie, to z tych wdzianek które są dość unikalne, to mogę służyć obiema wersjami polskiej "pustynnej pantery". Ciekawym jak sprawuje się w lesie ;)

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem było by najlepiej robic zdjęcia w jednym miejscu w regionie. Może i jest to problem ale wtedy mamy idealne porównanie bo oprócz warónków których i tak nie uzyskasz takich samych liczy sie także klas sprzetu cyfrowego który czasami przesadza z obróbka automatyczną zdjecia co czesto tyczy sie w szczególnosci barw :cry: (cholerne inteligentne cyfry :evil: )

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...