Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Interesuje mnie jak nosicie (oraz ewentualnie co macie) we własnym IPM.

 

Są dwie opcje nad którymi się zastanawiam. Opcją bezpieczniejszą jest wsadzenie na przylład małej apteczki janysporta w cargo >> link <<, ale musze przyznać że kusi mnie wygoda apteczki zrywanej, konkretnie IKMZ praszki - >> link <<

 

Spotkałem się natomiast z opiniami że apteczka zrywana zdaje egzamin tylko dla piechoty zmechanizowanej ewentualnie do czarnej, bo nie wytrzymuje w polu. Kto stosował i czy to prawda? Jeżeli tak to na ile?

 

Naturalnie wyobrażam sobie że ta kieszeń zrywana może mieć dużo więcej zastosowań niż tylko jako IPM więc jeżeli ktoś trzymał w tym choćby cukierki to też chcę usłyszeć opinię na temat solidności.

 

Skład apteczki jest na prawdę podstawowy - materiały opatrunkowe, ustnik, rękawiczki, nożyczki, igły - bardziej zaawansowany sprzęt jest oczywiście w zasobniku medycznym, mówimy tutaj wszak o pakiecie indywidualnym.

Link to post
Share on other sites

Osobiście używam apteczki zrywalnej Cromu, i bardzo ją sobie chwale, jest solidnie wykonana, żadnych problemów z nią nie miałem i nie mam, czy to na kamizelce czy na beltkicie . Mieszcze w niej: 2 bandaże elastyczne, 3 opaski podtrzymujące: szerokości 10cm i 2 mniejsze, taśme tkaninową, chusteczki odkażające, żel antybakteryjny do rąk, wode utleniona w żelu, kilka opakowań kompresów jałowych 9x9, nożyczki, agrafki, plastry. Na rękawiczki jest oddzielna kieszeń, + jeszcze kilka drobiazgów w kieszeni bluzy. Ta apteczka z Praszki moim zdaniem jest nieco gorsza niż ta z Cromu, ale to tylko moja luźna opinia.

Link to post
Share on other sites

Jeśli wszystkie łatwo dostępne dla ciebie miejsce na kamizelce masz już zajęte, wtedy bardzo przydatna jest apteczka zrywana. Osobiście używam apteczki zrywanej z Currahee. Nie używam jej często (na szczęście ;-) ), a przód plate carriera mam załadowany ładownicami i różnymi, częściej używanymi w polu kieszeniami niż apteczka. Powiesiłem ją z tyłu, lekko z prawej strony. W razie potrzeby wypinam ręką klamre i zrywam apteczke. Akurat to jestem w stanie zrobić. Gdybym miał tam powieszoną stałą apteczkę to nie byłbym w stanie sam z niej korzystać.

 

Nosze apteczke, bo lepiej mieć i nie potrzebować niż nie mieć i potrzebować ;-) Zawartość to kilka bandaży, chusta, koc termiczny, różne plastry, opatrunki, nożyczki.

Link to post
Share on other sites

Stosuję dwie apteczki. Zrywanego MiWo w którym mam podręczne środki opatrunkowe i koc pomoc z rękawiczkami noszę na wewnątrz plecaka. W plecaku mam cargo Janysta a w nim dodatkowe opatrunki i zestaw leków tabletkowych oraz rurki mejo.

w razie dalszych wypadów zabieram jeszcze podreczne ampularium z zestawem leków pierwszej pomocy.

Link to post
Share on other sites

Jak ma łapać jak jest przypięte? Masz normalnego IFAKa, tyle że przytrzymywanego z zewnątrz taśmą z klamrą lub czymś takim. Odpinasz taśmę łapiesz za ucho i odrywasz kieszeń od rzepowej bazy, rozkładasz sobie w zasięgu ręki, podajesz koledze, cokolwiek. Nie musisz grzebać w kieszeni - jeśli używasz apteczki rannego też masz łatwiej. Jeśli kieszeń zrywana jest poprawnie zrobiona to nie powinno być z tym problemu.

 

Jak przypinasz z powrotem to raczej w mniejszym pośpiechu i albo możesz to zrobić samemu, albo zdejmiesz opo, albo poprosisz kolegę.

Link to post
Share on other sites

Mam Janysa. Rozwijany panel sam w sobie spoko, ale dostęp do zawartości do d... (jeden zamek na całą długość tego rozwijanego panelu). No i musi być pod ręką, żeby z niej skorzystać, więc zabiera miejsce, które możnaby wykorzystać na coś innego. Właśnie dlatego chce się przerzucić na zrywaną i dać ją gdzieś do tyłu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...