Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomysł na inny system dozowania gazu w snajperkach...


Recommended Posts

Wg. mnie wyniki nie są złe- zwłaszcza że ten mechanizm jest do AEG'a. Tego by jeszcze brakowało by w AEG'u kupując ten mechanizm można by mieć 800 FPS i full auto na poziomie 17-20kul/sek ...

 

Moim skromnym zdaniem- odwaliłeś OGROMNY KAWAŁ DOBREJ ROBOTY! I jestem pełen podziwu- większość z wizjonerów dała sobie spokój po kilku próbach lub zanim zobaczyli ile im to kasy wyniesie.

 

Może by taki mechanizm przewalić do SWD? Co prawda bez auto i ruchomego zamka, ale przynajmniej można by było spokojnie zrobić SWu :wub:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

500 czy 550L/min. Otwór nominalny to 5mm, a model: AirWork VY83ELMNC

 

-> Xyanek:

który mechanizm masz na myśli ? elektrozawór + lufa ? czy moją całą konwersję ?

Jeśli moją, to bez trybu auto polecałbym rozwiązanie... kurcze nie pamiętam nicku... ale ktoś tutaj na forum wrzucił sam elektrozawór do snajperki i wg mnie to idealne rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś będzie chciał elektrozawór zamontować do 4- lub 2-taktu, to mogę podpowiedzieć fajny sposób na szczelne połączenie ruchomej dyszy z nieruchomym zaworem.

 

@Xyanek: A jak działa Twój system na v.2 z dyszą poruszaną spustem?

Link to post
Share on other sites

500 czy 550L/min. Otwór nominalny to 5mm, a model: AirWork VY83ELMNC

 

-> Xyanek:

który mechanizm masz na myśli ? elektrozawór + lufa ? czy moją całą konwersję ?

Jeśli moją, to bez trybu auto polecałbym rozwiązanie... kurcze nie pamiętam nicku... ale ktoś tutaj na forum wrzucił sam elektrozawór do snajperki i wg mnie to idealne rozwiązanie.

SWD jest karabinem samopowtarzalnym, więc twój mechanizm- w sensie cała konwersja, była by idealna gdyby elektronikę auto- zastąpić elektroniką semi.

 

W 2-taktcie (moim SWD) do cylindra jest doprowadzone gaz poprzez głowicę z wywierconą dziurka na rurkę doprowadzającą powietrze. Tak jakbyś w tłoku wywiercił od przodu dziurę i tamtędy puszczał powietrze- tłok jest nieruchomy.

 

Jeżeli ktoś będzie chciał elektrozawór zamontować do 4- lub 2-taktu, to mogę podpowiedzieć fajny sposób na szczelne połączenie ruchomej dyszy z nieruchomym zaworem.

 

@Xyanek: A jak działa Twój system na v.2 z dyszą poruszaną spustem?

 

Spust jest przedłużony- sięga do listwy popychacza która jest ucięta do odpowiedniej długości, na końcu listwy jest mała plastikowa kostka dzięki której przedłużenie spustu popycha dyszę do przodu. Na samym końcu ruchu spustu czeka na niego mikrostyk -> płytka -> impuls do elektrozaworu i strzał ;)

 

Gdyby nie to że mój elektrozawór ma trochę za małą przepustowość, to wyniki były by o niebo lepsze. Pisałem wcześniej: 360fps na 0,20g, i 340 fps na 0,40g- nie jest to mistrzostwo, ale brzmi obiecująco ;)

 

Postaram się zrobić fotki moich mechanizmów jak tylko będę miał dostęp do aparatu- możliwe że w pon-wt pojawią się zdjęcia.

Link to post
Share on other sites

... gdyby elektronikę auto- zastąpić elektroniką semi.

To dokładnie ta sama elektronika - kwestia ustawienia jednej zworki.

 

 

 

Znalazłem post o którym wcześniej pisałem, rozwiązanie kolegi Sushi.50 wg mnie jest świetne - zapewnia maksymalne osiągi:

 

Są postępy w naszym projekcie. Replika złożona już w całość, wszystko pięknie zmieściło się w M40. Wymagało to jednak trochę cięcia i zabawy szlifierką, kamieniem i pilnikami, szczególnie w komorze zamkowej i samym cylindrze. Ze względu na ułożenie elektrozaworu ruch zamka to jedynie 2 cm, dużo odbiega od realnego, ale wg mnie w niczym to nie przeszkadza. Ruch jest krótki i lekki. Póki co brakuje tylko układu sterującego, bo go spaliłem przez przypadek.

 

Tak wygląda komora zamknowa z zaworem i spustem: (kiepska jakość, zdjęcie z komórki)

20110317.th.jpg

 

Więcej zdjęć później.

 

Wstępne strzelanie na ciśnieniu 6 Bar, kulka Blaster 0,3 zasięg około 100 m. Dokładne testy wkrótce jak nabiję butlę i dostaniemy się do jakiegoś chrono.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Przechronowałem M40 w Specshopie. I szczerze mówiąc, dziwne rzeczy się tam dzieją.

Ciśnienie 6 Bar, kulka 0,2g - 380 fps, 0,4 - 320 fps.

Ciśnienie 10 Bar, kulka 0,2g - 480 fps, 0,4 400 fps.

 

Wniosek? Za mało na 0,2 czy za dużo na 0,4?

 

Muszę jednak zrobić jeszcze parę przeróbek, bo nie wykorzystuję pełnej przepustowości zaworu, gdyż on sam ma 5 mm, a dysza i wężyki między zaworem a nią po 4 mm, więc myślę, że to jeszcze zwiększy prędkość. I myślę, że jeżeli dam dłuższą niż 455 mm lufę to prędkość też się zwiększy.

Link to post
Share on other sites

Ja dalej czekam na lufę >50cm, a koleś coś mi nie odpisuje :/

Z tego co widzę to wyniki mamy zbliżone. Ja miałem krótszą lufę (40cm).

 

Generalnie to chyba na to wychodzi, że "power" zwykłego tłoka po naciągnięciu przez mocną sprężynę momentalnie przekazuje energię kulce - to tłumaczy czemu nie ma drastycznej różnicy między krótką lufą a długą.

Natomiast przy zastosowaniu elektrozaworu zamiast tłoka/sprężyny powoduje, że potrzeba dłuższej drogi/dłuższego czasu aby przekazać moc kulce. Dlatego trzeba wstawiać długą lufę, lub cięższe kulki.

Czy mówię do rzeczy ? :zastanawia:

Edited by Kuba_T1000
Link to post
Share on other sites

Sushi u mnie miedzy 0,2g a 0,4g jest ponad 2J różnicy na korzyść 0,4g. Ale ja mam zwykły zbijak ;) Ale tłumaczę to tak że kulka ma większą bezwładność i zawór przez to się dłużej domyka. Przy elektrozaworze może być podobnie.

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites

Zawór jest sterowany elektronicznie, więc otwiera się zawsze na taki sam czas. A bezwładność kulki tu chyba nie ma nic do gadania, Twój zawór otwiera się przecież przez siłę sprężyny zbijaka i zamyka także siłą sprężyny, więc wątpię czy kulka mogła by opóźnić zamknięcie zaworu. Szukałbym powodu w czym innym, tylko nie wiem w czym :bialaflaga:

 

@Kuba_T1000: Przypomniał mi się taki fakt z zeszłego roku, jak z Viperem testowaliśmy jeszcze ten zawór akwarystyczny ACL. Ciśnienie i czas otwarcia constans, ale sprawdzaliśmy jak na prędkość kulki wpływa odległość między zaworem a dyszą. Przy dwóch połączeniach, krótkim około 2 cm i dłuższym coś koło 20 - 25 cm więcej fps było przy dłuższym, jednak nie pamiętam jaka była to różnica. Dodatkowo wzrost fps był im bliżej zaworu był dodatkowy zbiorniczek na zredukowany gaz. W gaziakach taką funkcję pełni magazynek.

20100421004l.th.jpg

I taki wniosek mi przychodzi do głowy: gaz podawany jest z zaworu nierównomiernie, jak na wykresie cos>0, więc przy krótkim połączeniu kulkę zaczyna wypychać już ta niewielka ilość gazu, która jeszcze nie ma odpowiedniej siły. Dlatego teraz przetestuję szersze połączenia między zaworem a dyszą, poszerzę dyszę, a po drodze gaz będzie musiał jeszcze wypełnić niewielki odcinek rurki o średnicy 8 mm. Ma to sens?

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites

Chyba to ma sens. Też uważam, że "kulkę wypycha już niewielka ilość gazu, nie mająca odpowiedniej siły".

 

Uważam, że ten "bufor" się nie sprawdzi. Wg mnie będzie jeszcze mniejsze ciśnienie które wypchnie kulkę.

Ja wypstrykałem się z CO2, więc nie mam jak sprawdzić :/ Ale jak możesz to sprawdź, trzeba próbować :D

 

BTW, jakiej grubości masz elektrozawór ? 22mm ?

Edited by Kuba_T1000
Link to post
Share on other sites

Ciśnienie się nie zmniejszy, bo zwiększę czas otwarcia zaworu :). Elektrozawór mam 22 mm, ale tak sobie przeglądam i znalazłem węższe, 18 mm, idealne do body w M4. Do warriora wstawię zawór o przepustowości 1000 l/min na gwintach 1/4, zobaczymy co on pokaże. I co najlepsze, kosztuje tyle samo co mój poprzedni zawór.

Link to post
Share on other sites

Sprawdzałem z połączeniem elektrozawór w plecaku i 0,5m przewodu do cylindra- brak różnicy.

 

Trochę to dziwne że mój elektrozawór ma znacznie mniejszą przepustowość od waszych, a wyniki nie różnią się jakoś nadzwyczajnie.

 

<444 post :D>

Edited by Xyanek
Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Panowie, czy któryś z Was ma jakieś szacunki/pomiary/obliczenia, ile (objętościowo) sprężonego powietrza przelatuje przez zawór podczas 1 strzału?

 

A teraz pomysł, który przyszedł mi do głowy, może ktoś ma czas i możliwości i go sprawdzi:

Ukształtować wnętrze dyszy na kształt dyszy La Vala (lub jakkolwiek to się pisze), tak, aby kosztem ciśnienia, uzyskać przepływ naddźwiękowy. Moim zdaniem tak znaczące różnice w energii kulek 0,2 i 0,4g spowodowane są niewystarczającym tempem zamiany energii ciśnienia na energię kinetyczną kulki. Przy wykorzystaniu dyszy La Vala od razu sporą część energii ciśnienia zamieniamy na energię kinetyczną powietrza. W ten sposób zarówno zwiększamy siłę działającą na kulkę, jak i tempo przepływu powietrza przez lufę (nie będzie sytuacji, gdy kulka osiągnie prędkość maksymalną przepływu powietrza i nie będzie już dalej przyspieszać.

 

Myślę, że komorę o kształcie dyszy La Vala można też umieścić (dla uproszczenia) przed tym, co nazywamy w ASG dyszą.

Link to post
Share on other sites

w dyszy tego typu może być problem ponieważ, w ASG jest za mało czasu, aby efekt się wytworzył. można spróbować, to nie jest dużo roboty.

 

Ale problem może być w momencie kiedy powietrze z prędkością o takiej wartości musi przepchnąć nie tylko kulkę, ale powietrze które nie jest w ruchu.

 

 

Dex mylisz się, właśnie kulkę napędza ciśnienie dynamiczne, nie statyczne.

Link to post
Share on other sites

Tak. Inaczej nie miałoby prawa być różnic energii (aż takich) przy strzelaniu różnymi kulkami z tego samego, najzwyklejszego gaziaka (pomijając elektrozawory itp). Może poprawnym będzie stwierdzenie, że: kulkę napędza zarówno ciśnienie dynamiczne jak i ciśnienie statyczne, ale wytworzone tuż za nią, a do wytworzenia tego ciśnienia tuż za nią potrzebny jest bardzo szybki przepływ powietrza. Jakoś tak.

 

Sebciu, powiem szczerze - nie mam zielonego pojęcia w jakim czasie ten efekt się wytwarza, ale faktycznie - to może być duża przeszkoda, nawet, jeżeli sama idea jest dobra. Można też szukać innych metod zwiększenia energii kinetycznej powietrza kosztem energii ciśnienia. Mi na razie przychodzi do głowy tylko pomysł umieszczenia w instalacji kilkucentymetrowego odcinka rurki metalowej, przez którą płynęłoby powietrze, a która byłaby ciągle podgrzewana. Zwiększyłoby to energię kinetyczną powietrza (co prawda nie kosztem energii ciśnienia) pozostawiając ten sam pęd (np. 2x rzadszy gaz poruszający się 2x szybciej będzie miał 2x większą energię kinetyczną). Zastrzegam, że ostatnie 2 zdania mogą być głupotami, bo nie potrafię sobie wyobrazić pełnego przebiegu zjawisk w czymś takim.

Link to post
Share on other sites

Aby osiągnąć dużą prędkość kulki, zawór musi mieć duży przepływ, przy stałym ciśnieniu warunkuje to powierzchnia przepływu(prawo bernoulliego). Z tego im większa powierzchnia przepływu w zaworze tym więcej powietrza, później z tej zależności zmniejszamy powierzchnię i dzięki temu zwiększa się ciśnienie i prędkość gazu.

 

Podgrzewanie jest zbędne, w lecie temperatury dochodzą do 40stC.

a na systemach HPa, powietrze ma inne właściwości jak CO2, nie potrzebuje tyle energii przy rozprężaniu co co2

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...