Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomysł na inny system dozowania gazu w snajperkach...


Recommended Posts

a do wytworzenia tego ciśnienia tuż za nią potrzebny jest bardzo szybki przepływ powietrza

 

No tak ale dysza La Vaya zwiększy wyłącznie predkość przemieszczania się gazu, bez zwiększania przepływu gazu. Znaczy prędkość w m/s powietrza wzrośnie, ciśnienie spadnie, przepływ w dm^3/s pozostanie z grubsza bez zmian i efektu brak.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jak może zwiększyć się prędkość powietrza, a nie zmienić się przepływ w dm^3? Jeżeli ciśnienie spada, a ilość (masowo) gazu się nie zmienia, znaczy to, że łącznie jest go większa objętość, czyli porusza się on szybciej (zakładamy stałą temperaturę). Ponieważ ciśnienie się zmniejszyło, to wykonało ono pracę rozpędzając powietrze i kulkę. Jeżeli ciśnienie szybciej się rozprężyło, to wykonało w czasie poruszania się kulki przez lufę większą pracę, czyli rozpędziło kulkę do większej prędkości. Tak ja to widzę, niestety nie wiem, jaki efekt można osiągnąć w rzeczywistości.

Link to post
Share on other sites

Mylisz się. Dysza La Vaya przyspiesza gaz ponieważ go rozpręża. Przepływ w ilości (już lepiej nie stosujmy dm^3 ponieważ objętość może się zmieniać ale ilość czyli masa-nie musi) pozostaje bez zmian. Więc przepływ powietrza czyli g/s pozostaje bez zmian, ciśnienie spada i dlatego gaz zapyla szybciej (liniowo szybciej, nie ilościowo). Ta praca o której mówisz poszła w prędkość gazu kosztem ciśnienia.

 

Stosowało się toto w modelarstwie rakietowym przy robieniu silników to jeszcze conieco pamiętam :D.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Tak, dokładnie mi o to chodziło. Że objętościowo jest szybciej, masowo oczywiście tak samo ; ). W całym pomyśle chodzi o to, że moim zdaniem niskie wyniki prędkości wylotowych (zarówno dla lekkich kulek, jak i ogólnie) biąrą się ze zbyt wolnego rozprężania powietrza w lufie, co powoduje, że nie przekazuje ono całej energii ciśnienia kulce. Dysza de Lavala pozwoliłaby zamienić sporą część energii ciśnienia w energię kinetyczną powietrza, która byłaby przekazywana kulce. A tak swoją drogą - myślę, że przepływy naddźwiękowe bez problemu można uzyskać przy stosowanych tutaj ciśnieniach. Oczywiście nie oznacza to naddźwiękowej prędkości kulki ; D

 

Pozdrawiam,

Laokoon

Link to post
Share on other sites

a co z dźwiękiem. Jeśli wiąże się to z niezłym trzaskiem a taki pojawia się jak coś przekracza prędkość dźwięku to w przypadku snajperek jest to nie pożądane. Do szturmówki jednak chętnie bym coś takiego założył ;) szczególnie GBB

Link to post
Share on other sites

Hehe, to by było dobre; snajper strzela- gazówki wyjątkowo ciche, nagle brak kulki, strzał pusty i... DUP! Cały poligon słyszy że snajperowi skończył się magazynek :biggrin:

 

Tak swoją drogą, gdyby kulka poruszała się z prędkością naddźwiękową, będzie miała conajmniej 1200 FPS :wink:

Edited by Xyanek
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Zapraszam to zapoznania się z moim pomysłem na wykorzystanie elektrozaworu w Airsofcie. Projekt realizowałem od wiosny 2010. Mechanizm wykorzystuje części z paintballa takie jak reduktor i butla, oraz pneumatyki przemysłowej - elektrozawory i siłownik. Elektronika mojego autorstwa. Projekt jest jeszcze w fazie dopieszczania, ostatnich poprawek i regulacji. Zapraszam na witrynę, na której wszystko opisuję: EPKW Wisent. Komentarze i uwagi mile widziane.

 

Pozdrawiam

g0rek

Link to post
Share on other sites

ity.

 

Odnosnie wczesniejszej strony..

 

2 fakty na poczatek:

- ciaglosc strugi plynu(tutaj gazu) - w dowolnym przekroju iloczyn predkosci gazu i przekroju przez ktory przeplywa jest staly. Zatem stosujac dowolna zwezke mozna przeliczyc jaka musi byc predkosc V1 przed zwezka przy danym polu przekroju A1 , by w przekroju A2 uzyskac predkosc V2

 

A1*V1=A2*V2 gdzie A=pi*(d^2)/4 d-srednica

 

pl.wikipedia.org/wiki/Równanie_ciągłości_strugi

 

- rownanie bernuliego - mowi o zaleznosciach miedzy energia cisnienia dyamicznego, potencjalnego i statycznego. Dzieki temu rownaniu mozemy obliczyc predkosc gazu, znajac cisnienie. I znowu mozna w tych samych przekrojach je zastosowac, 1 i 2.

 

[1,2*(V1^2)/2]+p1=p2+[1,2*(V2^2)/2]

 

Za p1 mozna przyjac nawet cisnienei w butli z gazem, gdzie V1=0.

 

Jako 2gi przekroj mozna przyjac na razie koniec lufy, tam cisnienie bedzie rowne barometrycnzemu ok 101kPa.

 

Trzeba jeszcze uwzglednic zmniejszenie sie cisnienia wraz ze wzrostem objetosci. Tutaj analogicznie dla 1 i 2giego przekroju trzeba skorzystac z rownania clapeyrona p1*v1=p2*v2 (zakladajac, ze temperatura sie nie zmienia, czyli strzelajac np z HP) v to predkosc w m/s, p cisnienie w Pa.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Bernoulliego

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnanie_Clapeyrona_%28stan_gazu_doskona%C5%82ego%29

Link to post
Share on other sites

Zapraszam to zapoznania się z moim pomysłem na wykorzystanie elektrozaworu w Airsofcie. Projekt realizowałem od wiosny 2010. Mechanizm wykorzystuje części z paintballa takie jak reduktor i butla, oraz pneumatyki przemysłowej - elektrozawory i siłownik. Elektronika mojego autorstwa. Projekt jest jeszcze w fazie dopieszczania, ostatnich poprawek i regulacji. Zapraszam na witrynę, na której wszystko opisuję: EPKW Wisent. Komentarze i uwagi mile widziane.

 

Pozdrawiam

g0rek

 

Blow-back duuuuuużo za wolny i słabo kopie :wink: Ale ogólnie koncepcja dobra. Mógłbyś podesłać linq do elektrozaworu jakiego użyłeś? Mój poszedł się walić przez za duże ciśnienie podane z reduktora który się uszkodził...

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...