Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Szyna na korpusie eMki a pojęcie MOA


Recommended Posts

Czy ktoś może przybliżyć pojęcie MOA, które rozumiem w odniesieniu do skupienia, kolimatorów, celowników holo i innej optyki, w odniesieniu do szyn na korpusach typu flat top lub szyn ciągłych, łączących upper z frontem.

 

przykład dla zobrazowania

 

Przepraszam z góry za nieprecyzyjną terminologię.

Link to post
Share on other sites

MoA to przede wszystkim miara kąta, mierzy się tym też skupienie, ale to nie wszystko.

 

http://www.usa-alltheway.com/index.php?pag...&items=none

 

W miarę przystępnie opisane (a przynajmniej ja bardziej przystepnego nei znalazłem).

W dużym skrócie, montaż który posiada moa, jest nieco nachylony, co pozwala szybko zmienić "zero", przesuwając tylko celownik, gdy strzelasz na inną odległość niż zazwyczaj.

Edited by mockingbird
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Fajna sprawa... tylko ciekawe czy nie łatwiej zastosować lunetę o większym kącie widzenia [ za kij nie pamiętam nazwy , więc użyłem niefachowego sformułowania ]? pytam z ciekawości...

Edited by mg34
Link to post
Share on other sites

W miarę przystępnie opisane (a przynajmniej ja bardziej przystepnego nei znalazłem).

MOA - Minute of Angle, czyli minuta kątowa.

Prościej, jeśli na lunecie masz przesunięcie krzyża 1/4 lub 1/8 MOA to wiesz o ile przesunąłeś POI (point of impact, czyli punkt celowania) na danej odległości.

Mała tabelka:

minuta kątowa to 1/60stopnia, koło ma 360 stopni.

na 100m mamy wzór 2x100x3.1416=628.32m to obwód 100m koła w podany metrach.

1 stopień to 1/360 tej wartości 628,32m/360=1,7453m czyli 174.53cm

1 minuta kątowa to 1/60 tej wartości 174.53/60=2.9cm

tak więc na 100m mamy 2.9cm

2.9 cm dzielimy na 100 i mamy wynik na metr: 2.9/100=0.029cm

10m = 0.29cm

20m = 0.58cm

25m = 0,72cm

30m = 0.87cm

40m = 1,16cm

50m = 1,45cm

itd.

 

Powyższa wartość 2,9cm na 100m jest przy przy 1 MOA, jak pisałem wyżej lunety mają 1/4 MOA lub 1/8 MOA, są nawet 1/16 i 1/32 MOA ale takich raczej nie zobaczycie na oczy :mrgreen:

 

W dużym skrócie, montaż który posiada moa, jest nieco nachylony, co pozwala szybko zmienić "zero", przesuwając tylko celownik, gdy strzelasz na inną odległość niż zazwyczaj.

IMHO - głupota, po to strzelcy wyborowi mają tabelki z odległościami i z pamięci wiedzą jaką poprawkę na lunecie wykręcić, żeby nie musieli odkręcać montażu i przesuwać po szynie, co ma 2 duże wady. Pierwsza, odległość od oka, druga, POI przesunie się nie tylko w pionie ale również w poziomie, taki urok szyn RIS, nie ma nic lepszego niż osiowy montaż na jaskółczym ogonie.

 

A montaże skośne o opadzie 20, 40 czy nawet 100 MOA mają zastosowanie, dzięki nim zwiększa się możliwość regulacji lunety na dalszym dystansie, szczególnie przydatne przy dużych, ciężkich i (to chyba wiadomo z fizyki) szybko opadających pociskach.

 

PS. Są lunety w których można ustawić POI na danej odległości a potem, po zmianie małym resetem wrócić do tych ustawień.

 

PS2. Jeszcze jedna ciekawostka:

Mil-Dot, pewnie się wielu zastanawiało czy tymi kółkami da się mierzyć odległość, otóż da.

1 miliradian (odległość między środkami punktów w siatce MILDOT) to 3.43 MOA czyli ok 10cm na 100m, 5cm na 50m, 1cm na 10m i 0.1 cm na 1m.

Oczywiście Mil-Dot musi trzymać odległości, a z produktami z CHRL jest różnie.

Jeszcze jedno, czerwona kropka w kolimatorach zazwyczaj ma 1 MOA.

Link to post
Share on other sites
Fajna sprawa... tylko ciekawe czy nie łatwiej zastosować lunetę o większym kącie widzenia [ za kij nie pamiętam nazwy , więc użyłem niefachowego sformułowania ]? pytam z ciekawości...
Nie zawsze. Oś linii celowniczej musi być jak najbliżej osi lufy. Zwiększając średnicę obiektywu odsuwasz te osie.

Im większa odległość na jaką strzelasz tym wyżej trzeba celować. Znam przypadki z Afganistanu kiedy pole widzenia lunety "kończyło się", a pocisk nadal nie dolatywał do celu.

Link to post
Share on other sites

Jezu, nie umiecie napisać, że szyna jest krzywa? o flat topa było pytanie a nie lunety.

Ja widzę coś innego

Czy ktoś może przybliżyć pojęcie MOA...

Co do upper receivera, ja tam nie słyszę żeby on mówił o tym że RIS ma skos / opad. Ale może źle słucham.

 

EDIT:

Zwiększając średnicę obiektywu odsuwasz te osie.

Im większa odległość na jaką strzelasz tym wyżej trzeba celować.

Jest jeszcze jeden problem, lunety z większym obiektywem tracą na głębi ostrości, prościej mówiąc, możesz Taliba na 2,5km nie zobaczyć :mrgreen:

Edited by GZ
Link to post
Share on other sites
Czy ktoś może przybliżyć pojęcie MOA[...] w odniesieniu do szyn na korpusach typu flat top lub szyn ciągłych.

Jeśli nie słyszysz to ci zacytuję. "We've got buil-in 23 MOA top rail on it." Drugie zdanie. Wnioskuję, że jeśli montaże są pochylone to o pochylenie szyny się rozchodzi.

Link to post
Share on other sites

Ale to nie jest swobodne spadanie. Pomijasz miliard kluczowych kwestii które pomijać to sobie można ale pod tablicą w liceum ("opory zaniechaj" haha). W skrócie? Cięższy pocisk leci zazwyczaj wolniej ergo dłużej działa na niego grawitacja między wystrzeleniem a uderzeniem w cel. Choćby dlatego opad jest większy w ciężkich pociskach. Ale nie chce mi się tłumaczyć fizyki z gimnazjum...

Link to post
Share on other sites

Tee, no... wektory :D. No ale one tu nic nie mają, przyspieszenie ziemskie jest takie samo dla pocisku o masie 5g jak i 50g. Wektor "F ze strzałką" będzie dłuższy ale wrktor "a" (małe "a") był by w próżni taki sam. Tylko to nadal niema wiele wspólnego z opadem pocisku bo kluczowe kwestie to prędkość pocisku oraz opory powietrza itp.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...