Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Izraelska mutacja P90


Recommended Posts

P90 był testowany w Izraelu, m.in. przez Szin Bet (Szabak), gdzie zebrał doskonałe opinie, ale... Belgowie nie chcą go sprzedać do tego państwa. Stąd na zlecenie rządowe miejscowa firma Israel Military Industries (IMI) zamierza stworzyć... lokalną mutację P90, czyli podobny do belgijskiego pistolet maszynowy, zasilany oczywiście amunicją 5,7mm x 28. Co ciekawe, popularność w Izraelu zdobył sobie głównie przez umieszczenie magazynka na grzbiecie komory zamkowej. Projekotwaniem broni kieruje Ilan Szelo, twórca 5,56 mm ręcznego karabinka maszynowego Negev, podobnie jak Minimi czy polski wz.03S/D mającego możliwość zasilania zarówno z taśmy, jak i z magazynka.

 

(źródło Haaretz.com)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ciekawe co tak atrakcyjnego w tym, że magazynki się dłużej zmienia.

- w prawdzie większa pojemność to rekompensuje, ale p90 ma chyba jeszcze jakieś zalety?

A poza tym co z IMI Tavor Micro (np 9mm.) - już się w kraju ich własny projekt nie podoba? (bo oba PM-y pełnią chynba takie same funkcje : broń dla jednostek specjalnych, lub "broń ratunkoewa" dla załóg.)

Link to post
Share on other sites
Ciekawe co tak atrakcyjnego w tym, że magazynki się dłużej zmienia.
Może nowa amunicja i jej dosyć ciekawe parametry? Może większa celność (wyważenie)? Może stała kontrola nad liczbą naboi w magazynku? Może bardzo pojemny magazynek, którego wcale nie tak znowu wolno się zmienia, jak Ci się wydaje? A może wszystko razem? :wink:
- w prawdzie większa pojemność to rekompensuje, ale p90 ma chyba jeszcze jakieś zalety?
Patrz wyżej. A jeżeli nadal niespecjalnie wiesz, o czym piszesz, to zerknij sobie TUTAJ.
A poza tym co z IMI Tavor Micro (np 9mm.) - już się w kraju ich własny projekt nie podoba? (bo oba PM-y pełnią chynba takie same funkcje : broń dla jednostek specjalnych, lub "broń ratunkowa" dla załóg.)
Sam sobie odpowiedziałeś, ta wersja Tavora zasilana jest amunicją 9 mm x 19. I to powinno Ci wszystko tłumaczyć :wink:
Link to post
Share on other sites

Nie jestem specem od broni, więc jeżeli coś może coś źle powiem, ale o ile dobrze pamiętam to program PDW powstał, bo amunicja 9mm nie nadawała się zbytnio do tych celów.

Nie miałem okazji obmacywać P90, ale pisząc, że dłużej zmienia się w nim magazynki IMO nie masz racji. Dostępne w sieci filmy z P90 przeczą Twojej tezie.

 

edit: jak zwykle Remov był szybszy ;P

Link to post
Share on other sites
Nie miałem okazji obmacywać P90, ale pisząc, że dłużej zmienia się w nim magazynki IMO nie masz racji.
O ile sam FN P90 niemal od razu zaczyna "leżeć w rękach", o tyle do tej zmiany magazynków trzeba się przyzwyczaić. Pamiętam, że pierwszy raz miałem z tym pewien kłopot, ale mniej więcej po 10 razie robiło się to już szybciej. Faktem jest, że może nie tak szybko jak w innych pistoletach maszynowych z magazynkiem znajdującym się w gnieździe przed spustem albo w chwycie, ale ten czas nie jest aż na tyle długi, aby zaczynać rozpaczać i traktować to jako wadę broni (znacznie bardziej denerwujący jest brak zatrzasku zamka jest nieco denerwujący, ale niestety trudno byłoby to osiągnąć w tym magazynku, kwestia podajnika). Zwłaszcza, gdy porównamy pojemność magazynka w stosunku do innych pistoletów maszynowych.
Link to post
Share on other sites

Spieraliśmy się kiedyś z Removem o szybkość zmiany magazynka zależnie od umiejscowienia jego gniazda w broni klasy PM/PDW - braliśmy pod uwagę rozwiązania z magazynkiem w chwycie pistoletowym (Glauberyt, Uzi, Sa. 26 i MP7), w układzie klasycznym (MP5 i starsze jak MP40, K45) oraz własnie rozwiązania mniej klasyczne takie jak P90. Zdania były podzielone i wątpliwości ostatecznie nie rozstrzygneliśmy - choć na tym co mogłem to potestowałem i starałem się porównać (zwłaszcza "intuicyjnosc' czyli ruch ręki jaki wykonujemy zmieniając magazynek i jednoczesnie utrzymując bron w polozeniu umozliwiajacym jak najszybsze otwarcie ognia po jego wymianie - zwlaszcza w chwili gdy bron trzymamy jedna ręką opierając kolbę o ramię. P90 z paru względów jest może nieznacznie wolniejsze (zaznaczam ze testowalem glownie na asgowej kopii, prawdziwe P90 mialem 2 razy w reku w zyciu i nie strzelalem) - głownie przy wyjmowaniu pustego magazynka (umieszczanie nowego w gniezdzie jest szybsze), ale jest bardzo dobrze wywazone (prawdzie i asg) i pod pewnymi wzgledami latwiejsze w utrzymaniu "na celu" niz MP5. Biorąc pod uwagę że magazynki zmieniać musisz 2 razy rzadziej niz w MP5 (a latwo kontrolowac amunicje jak napisal R. powyzej)... można nie akceptowac P90 z roznych wzgledow ale większość z nich będzie wynikała z pobudek... estetycznych.

 

PS> no i REMOV mnie ubiegł... :)

Link to post
Share on other sites

Piasecznik: słusznie. magazynek w mp5 naprawdę przeszkadza (choć znam jednego takiego, co twierdzi że pomaga - bo jest na czym bron oprzeć), a broń ta ma budowę dość niezwartą. Najgorzej przeładować leżąc Famasa lub Steyra Auga (ciężka sprawa). Najłatwiej chyba rzeczywiście P90...

w p90 fajną opcją jest worek an łuski - przydatne na strzelnicach, ćwiczeniach i "cichych" operacjach.

MP5 zatrzasku zamka też bardzo długo nie miał, a był używany.

Co do zmian w P90 - bardzo trudno powstrzymać się przed opuszczeniem lufy w dół (a może to czasami zaleta???)

Sądzę, jednak - co do przeładowania, że magazynek w chwycie to najlepszy patent... (no chyba, że kto lubi mieć bębnowy w PM-ie...)

Dziwne że Tavora do kosza poślą, bo już za niego zapłacile, a poza tym mieliby zintegrowany system uzbrojenia - a to uprości szkolenie i zaopatrzenie (niektóre częsci zamienne).

Link to post
Share on other sites
Co do zmian w P90 - bardzo truA dlaczego mają niby posylać go do kosza? 5,56 mm karabinek Tavor został przyjęty do uzbrojenia armii izraelskiej i jest produkowany. Wersje zaś dziwaczne, m.in. strzelające nabojem 9 mm to zawsze była nisza, może ktoś to jednak kupi.
Link to post
Share on other sites
Co do zmian w P90 - bardzo tru

 

Mam papiery na dysortografię... 1) ja odniosłem takie wrażenie i mnie tak kusiło, był to odruch - bo magazynek wyciągałem do tyłu i przez chwilę ciasno mi się przy ramieniu zrobiło, więc opuszczałem lufę, aby mieć więcej miejsca - może wrażenie po dziesiątym przeładowaniu znika.

2) Tak, ciężej to zrobić, jeżeli ma cię już w drógiej ręce pełny i chce nim się zastąpić częściowo zużyty - podejrzewam, że nie tylko to miałeś na myśli, ale już nie pytam bo to i tak w praniu wyjdzie (a zatrzask u dołu chwytu w rękawiczkach tródno zwolnić, to też zauważyłem).

Link to post
Share on other sites
Mam papiery na dysortografię...
A dlaczego sądzisz, że kogokolwiek ma to obchodzić? To może wystarcza Ci, aby bez wysiłku przejść przez szkołę, ale tłumaczenie w normalnym życiu jest wyjątkowo głupawe. Jeżeli nie umiesz pisać poprawnie i zdajesz sobie z tego sprawę, to ćwicz (to JEST uleczalne) albo wklejaj przed wysłaniem list do Worda, aby poprawił Ci pisownię etc.
1) ja odniosłem takie wrażenie i mnie tak kusiło, był to odruch - bo magazynek wyciągałem do tyłu i przez chwilę ciasno mi się przy ramieniu zrobiło, więc opuszczałem lufę, aby mieć więcej miejsca
Spróbuj zamiast tego przekręcić broń o 45 stopni.
2) Tak, ciężej to zrobić, jeżeli ma cię już w druI uważasz, że w takiej sytuacji lepiej Ci tego dokonać, gdy masz magazynek w chwycie? A co robisz z pustym?
Link to post
Share on other sites

Hej,Izrael bedzie miał swojego P 90,i OK.Na terenie kraju kłopotów ze sprzedażą nie będzie,ale jak bedzie za granicą?

Aby produkcja się opłacała część tej broni trzeba wyeksportować,nie sądze aby Belgowie zapomnieli o swoich prawach patentowtch.

Czy produkcja P 90 w Izraelu to dobry pomysł?

Link to post
Share on other sites
Czy produkcja P 90 w Izraelu to dobry pomysł?
Może źle coś zrozumiałeś, ale to nie będzie izraelski P90, ale pistolet maszynowy stworzony na miejscu przypominający P90, być może nawet wykorzystujący te same magazynki. Tak samo jak Negev nie jest kopią Minimi, choć jest na nim wzorowany, tak samo ta broń (o ile powstanie) nie będzie kopią P90, a jego mutacją.
Link to post
Share on other sites

Wiem co to mutacja,i ostatnia słynna mutacja która mi przychodzi na myśl to SIGMA S&W.

GLOCK wygrał w sądzie nawet jakieś pieniądze od S&W.

Sposób podawania amunicji w P90 z magazynka też chyba jest opatentowany(obrót pocisku o 90 stopni w stosunku do lufy),pozostaje więc użycie magazynków podobnych jak w CALICO M 950,a to wpłynie na kształt broni.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Link to post
Share on other sites
Wiem co to mutacja,i ostatnia słynna mutacja która mi przychodzi na myśl to SIGMA S&W.
Porównaj sobie kiedyś FN Minimi do IMI Negev. Będziesz mniej więcej miał pogląd na sprawę, jak Izraelczycy mogą stworzyć mutację znanej konstrukcji i dostosować ją do swoich wymagań.
Sposób podawania amunicji w P90 z magazynka też chyba jest opatentowany(obrót pocisku o 90 stopni w stosunku do lufy)
Tego to nie wiem, ale nie sądzę aby to była jakaś przeszkoda. Poza tym - obrót naboi nie pocisków.
pozostaje więc użycie magazynków podobnych jak w CALICO M 950,a to wpłynie na kształt broni.
A skąd to Ci przyszło do głowy? Wybacz, ale Twoja logika myślenia jest mi zupełnie obca.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...