Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Miejsce i zadania snajpera w dzisjeszym ASG


Recommended Posts

Odgrzewam pewnie temat ale mam takie pytania, czy ktoś się orientuje jak to jest z tymi strzelcami wyborowymi, jakaś struktura organizacyjna, na ilu zwykłych żołnierzy np w armii USA przypada jeden SW? Czy używają ACOGów? Czy mają jakieś inne priorytety przy wybieraniu celów, czy walą do każdego po drugiej stronie lufy jak reszta członków drużyny? Czy strzelcem wyborowym może zostać szeregowy, czy musi mieć jakiś wyższy stopień jeśli tak to jaki? Czy SW występują w polskiej armii i jakie są kryteria przyjęcia do wykonywania tej funkcji? Wszystkie pytania oprócz, jak łatwo się domyślić, ostatniego interesują mnie na przykładzie armii USA (nie USMC)

Pozdrawiam, Piotrek

Link to post
Share on other sites
  • Replies 337
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

powiem tak;

strzelec wyborowy to kotleś który wyśmienicie strzela

strzelec wyborowy może być snajperem ale nie musi

snajper to kotleś, który strzela z ukrycia. snajperem może być każdy.

snaper nie musi być strzelcem wyborowym. (element tzw.wojny psychologicznej)

 

no i tu kwestia taka, ze najlepiej połączyć te dwie sprawy co jest robione oczywiście.

 

"termin "sniper" w słownikach j.angielskiego kojarzy się z bekasem (ang.snipe)- niewielkim, czujnym ptakiem trudnym do trafienia. polowanie na bekasy stało się ulubionym sportem brytyjskich oficerów w Indiach. Początkowo terminem tym określano świetnych, doświadczonych strzelców, którzy potrafili skrycie podejść ptaka i trafić go pierwszym strzałem."

Marek Czerwiński "pojedynki snajperskie", bellona 2008, s.10

Link to post
Share on other sites

W armii USA jak w każdej "normalnej" armii SW to "specjalizacja". Każdy kto ma predyspozycje może być SW. Zreguły na drużynę bywa jeden SW ale nie zawsze. Na pewno raczej nie ma ich więcej w drużynie. Idąc w górę logiczne jest że w większych "formacjach/jednostkach/oddziałach" będzie miejsce dla kilku czy kilkunastu SW.

 

Czy używają ACOGów... Jeżeli komus taka lunetka pasuje i się sprawdza dlaczego miałby jej nie używać? Ale stawiam, że w większości przypadków SW na swoich karabinach mają raczej większe lunety.

 

Czy "walą do wszystkiego co się rusza"... Moze zapoznaj się choć w podstawowym stopniu ze "sposobem zachowania" żołnierzy działajacych w oddziałach do których są przydzielani, o roli dowódców, o zadaniach i ich wykonywaniu itp. Tego typu pytania świadczą niestety o Tobie...

 

Tak SW w polskiej armii są, byli i będą...

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

co do zadań snajpera w asg nie jestem przekonany do tego iz ma kamyflaż siedzi w jednym miejscu i czeka na "wroga" . . Jak dla mnie sniper może przemierzać (zależnie od techniki gracza) teren jeżeli posiada bron boczna AEG albo gaziaka . . Jak dla minie taktyka która polega na tkwiąc w jednym miejscu nie ma sensu , oczywiście nie mówe o wyjściu ze snajperka na linie fronu ale przemieszczając sie po terenie pokonując średnie dystanse oczywiście będąc przez cały czas wyjątkowo czujny i spostrzegawczy można "zaliczyć" więcej wrogów . . ale tez zwiększamy ryzyko własnej "śmierci" . . Może dla niektórych to może być głupie ponieważ w ASg przyjęła się jednak technika czyli zlewamy sie z tkwimy ze sniperka za 1500 zł i oddajemy około 20-30 strzałów max na 6 godz strzelanki . .

Edited by Pituspl
Link to post
Share on other sites

co do zadań snajpera w asg nie jestem przekonany do tego iz ma kamyflaż siedzi w jednym miejscu i czeka na "wroga" . . Jak dla mnie sniper może przemierzać (zależnie od techniki gracza) teren jeżeli posiada bron boczna AEG albo gaziaka . . Jak dla minie taktyka która polega na tkwiąc w jednym miejscu nie ma sensu , oczywiście nie mówe o wyjściu ze snajperka na linie fronu ale przemieszczając sie po terenie pokonując średnie dystanse oczywiście będąc przez cały czas wyjątkowo czujny i spostrzegawczy można "zaliczyć" więcej wrogów . . ale tez zwiększamy ryzyko własnej "śmierci" . . Może dla niektórych to może być głupie ponieważ w ASg przyjęła się jednak technika czyli zlewamy sie z tkwimy ze sniperka za 1500 zł i oddajemy około 20-30 strzałów max na 6 godz strzelanki . .

Zauważ, że snajper nie ma "zaliczać" większą ilość wrogów, a eliminować cele wysokiej wartości (wolne tłumaczenie - high value targets). Grając w ASG, klimatycznie byłoby odwzorowywać rzeczywistość.

Za 1500 to taka marna snajperka... :( Przykro mi, ale takie są realia.

Link to post
Share on other sites

A jakie to są te "średnie dystanse" pokonywane "ostrożnie" i "czujnie" przez snajpera?

 

Aaa i te 20-30 strząłow na 6 godzin w wykonaniu snajpera to wg mni elimit na cały rok... no może na pół roku... Taki snajper który strzela tak często powinien chyba jednak kupić sobie jakieś M249/M60 zamiast snajperki...

Link to post
Share on other sites

A jakie to są te "średnie dystanse" pokonywane "ostrożnie" i "czujnie" przez snajpera?

 

Aaa i te 20-30 strząłow na 6 godzin w wykonaniu snajpera to wg mni elimit na cały rok... no może na pół roku... Taki snajper który strzela tak często powinien chyba jednak kupić sobie jakieś M249/M60 zamiast snajperki...

 

lol ?? dobrze przeczytałes mój post . . po twoim poście widze ze cos nie dokładnie i co to pierwszek repliki twojego postu od tego jest mózg możesz sie domyślić . .

Link to post
Share on other sites

A jak nazwiecie osobę, która cały czas chodzi w ghillie, z dopalonym sprzętem ze swoją drużyną? A w razie potrzeby odłącza się i wykonuje typowy zwiad, czy poluje sobie na biedne ofiary. Bo nie wiem czy mam sobie zmienić podpis ;)

 

A jak nazwiecie osobę w ghillie, która w pojedynkę z lightstickiem IR, bez broni czołga się do bazy obstawionej przez ponad 130 osób, otoczonej drutem kolczastym, okopanej z patrolami dookoła? A zapomniałem, do lighsticka IR dopiszcie ładowarkę do low-capów :D

 

To tak odnośnie dyskusji dot. różnic pomiędzy S i SW .

 

Cała ta dyskusja prowadzi do... nikąd. To moje zdanie oczywiście. Każdy ma swoją definicje i wg niej będzie się bawił i ta zabawa będzie mu sprawiała przyjemność.

Snajper czy jak mu tam, będzie mógł się wykazać tylko dzięki dobremu dowódcy, czy organizatorowi. Potrzebne są możliwości. Terenowe i czasowe. Ale o tym była już mowa. Poza tym jak już pisał Spajda. To ma być zabawa i musi to nas kręcić. Nic na siłę. Chociaż w sumie jest tego jeden plus. Na allegro pojawia się wiele snajperek z małym przebiegiem :D

 

Pozdrawiam wszystkich czujących klimat ;)

Link to post
Share on other sites

Świr chyba jednak powinieneś zmienic "podpis" ;)

 

Już wielokrotnie pisano o tym, że w drużynie działają razem ze "zwykłymi" strzelcami strzelcy wyborowi. Nawet jeżeli czasem sie "zerwą" gdzieś "zapolowac" to muszą "pytac" o zgodę dowódcy i utrzymywac kontakt ze swoim oddziałem.

 

Snajper jako wyszkolony specjalistycznie strzelec jest w trakcie szkolenia już "ustawiany" do działania autonomicznego w ramach najczęściej PAR snajperskich. Na tym polega funkcjonowanie snajpera na "polu walki", że sam sobie jest "panem" w ramach zadania przydzielonemu dokładnie JEMU a nie oddziałowi w ramach którego działa.

 

Oczywiście snajper może pełnic rolę SW i wspomagac różniaste oddziały w razie potrzeby. Ale nie jest "uwiązany" do nich w żaden sposób. Jak dowódca tkaiego oddziału mu "podpadnie" to w zasadzie w każdej chwili może zwinąc dupę w troki i sobie "iśc" o ile nie działają w takim przypadku kwestie różnicy w szarży.

 

Czy następne 10 lat trzeba będzie to w kółko wałkowac? Poczytajcie ludzie o szkoleniach snajperów, ich użyciu w czasach "obecnych" tak powiedzmy od Wietnamu do dziś. Taka wiedza nie boli a wiele ustawia w "świecie mitów".

Link to post
Share on other sites
Czy następne 10 lat trzeba będzie to w kółko wałkowac? Poczytajcie ludzie o szkoleniach snajperów, ich użyciu w czasach "obecnych" tak powiedzmy od Wietnamu do dziś. Taka wiedza nie boli a wiele ustawia w "świecie mitów".

Ale temat dotyczy snajperów w airsofcie. Zgadza się?

 

Jestem w drużynie od 5 lat i nie zamierzam się od niej odłączać tylko dlatego, że potrzebuję działać sam.

 

Dlatego uważam, że jeżeli ma się dobrego dowódcę, możemy się realizować w danym kierunku. Przykład? Idzimy razem z drużyną, nagle dostajemy ze Sztabu informację o celu do zliwkidowania, czy zadaniu do zrealizowania skierowanego do właśnie takiej osoby (Sztab wie, że druzyna ma w swoim składzie snajpera. dzięki temu, że na odprawie dowódca ich o tym powiadomił). W tym momecie dowódca daje mam zielone światło i robimy swoje..

 

To jest tylko i wyłącznie moje zdanie.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Guest Kret
To snajper ma dowódcę..?

I tylko dzięki niemu może się wykazać..?

 

Kazdy ma przelozonego.

I kazdy tylko dzieki niemu idzie w gore lub w dol ;)

 

Swir - pamietaj, ze wiele osob w tym dziale "wczuwa sie", ale jesli przychodzi do dzialan zespolowych, to nie uznaje czegos takiego jak "dowodca".

 

Dlatego mozna sie przekonywac bez konca, jaki jest "prawdziwy" S/SW. Na szczescie na zewnatrz (poza forum, w lesie) niczego to nie zmieni.

Link to post
Share on other sites
Dlatego uważam, że jeżeli ma się dobrego dowódcę, możemy się realizować w danym kierunku. Przykład? Idzimy razem z drużyną, nagle dostajemy ze Sztabu informację o celu do zliwkidowania, czy zadaniu do zrealizowania skierowanego do właśnie takiej osoby (Sztab wie, że druzyna ma w swoim składzie snajpera. dzięki temu, że na odprawie dowódca ich o tym powiadomił). W tym momecie dowódca daje mam zielone światło i robimy swoje..

 

To jest tylko i wyłącznie moje zdanie.

 

 

Dlatego właśńie w ersofcie jest miejsce np dla superzabujcuffzabijającychznienacka i temu podobnych ;)

 

Jeżeli szukamy "miejsca" w ersofcie dla snajpera w odniesieniu do realnych snajperów to niestety wypada działac jak najbliżej rzeczywistości. Tego typu działanie o którym piszesz jak najbardziej pasuje do wykonywania oddziałem na "pokladzie" którego jest SW a nie snajper ;) Nie kumam dlaczego takim problemem jest "nazwanie siebie "strzelcem wyborowym" a nie snajperem? To jakaś ujma dla honoru? Działasz od 5 lat w zespole, rozumiecie się, potraficie razem działac to nie rozumiem w czym problem żeby przestawic się "mentalnie" na bycie częścią zespołu a nie na siłę byc snajperem?

 

Ile jest w roku imprez w których jest okazja "by snajperem" zgodnie z założeniami tej "profesji"?

 

Snajper nie powinien działac z żadnym oddziałem bo taka jest jego rola. Może dac wsparcie w szczególnych sytuacjach drużynie/plutonowi/kompanii czy nawet dywizji (tak, pojedyńczy snajper lub para snajperska może "aż tyle" na co są dowody już od II Wojny.)

Link to post
Share on other sites

Ile jest w roku imprez w których jest okazja "by snajperem" zgodnie z założeniami tej "profesji"?

 

Na razie zrobiliśmy jedną typowo snajperską, ale sprzęt był inny w użyciu (Opto Elektroniczny Symulator Snajperski). Snajper miał za zadanie zlikwidować VIP-a wizytującego posterunki. Misja się nie powiodła, ale pierwszy krok ku "urealnieniu" został poczyniony - każda ze stron czuła niesamowitą presję. Takiego klimatu nie da się osiągnąć na grach na dystansach ok. 100m.

 

Oto którki filmik z systemu snajpera (symulatora):

Link to post
Share on other sites

A właśnie że będę się chwalił :-P

Bo system jest bardzo innowacyjny, jak żaden inny ze znanych mi symulatorów pozwala zbliżyć się do realiów strzelania na długie dystanse w warunkach polowych, jest bezpieczny i dostępny dla każdego.

Oczywiście nie jest to ASG, ale dla miłośników symulacji militarnych jest w sam raz!

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 4 months later...

mam pytanie czy przy 620 fpsach z karabinu snajperskiego m24 SOCOM mozna wyciagnac duze odleglosci? w ASG bawie sie od b.krotkiego czasu, zreszta nawet mi sie wydaje jak snipa ma 100+m zasiegu to , to nie jest tak wiele , chyba ze sie myle?, a co do snipowania, jest sie dobrym jak sie czuje klimat, trzeba poruszac sie w trudny ale bezpieczny sposob, kamuflaz to podstawa, a co moim zdaniem wydaje sie wazne chodzic bocznymi sciezkami tak aby wrog walil w oddzial , wtedy mozna go zdjac na spokojnie;)

Link to post
Share on other sites

mam pytanie czy przy 620 fpsach z karabinu snajperskiego m24 SOCOM mozna wyciagnac duze odleglosci?

Tak, można wyciągnąć bardzo duże odległości.

w ASG bawie sie od b.krotkiego czasu, zreszta nawet mi sie wydaje jak snipa ma 100+m zasiegu to , to nie jest tak wiele , chyba ze sie myle?

100+m zasięgu w ASG jest praktycznie niespotykane, chyba że mówisz o zasięgu całkowitym, ale i tak jest to dużo.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

mam pytanie czy przy 620 fpsach z karabinu snajperskiego m24 SOCOM mozna wyciagnac duze odleglosci?

 

Powinno się osiągac duże odległości... Tylko że czytałem że ludzie ze spec... składają je nogami... radzę przeczytac Ci temat o tej replice zanim będziesz chcaił na nią wydac kase bo na naprawe pójdzie drógie tyle....

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...