Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Miejsce i zadania snajpera w dzisjeszym ASG


Recommended Posts

Dobra panowie przeryłam ten temat. I mam kilka zastrzeżeń odnośnie snajperstwa...

 

Padło tutaj hasło że zadaniem snajpera jest zdjąć cel tak by nie było wiadomo skąd strzela i kto. Ja osobiście noszę szelki wraz z doczepioną apteczką, polski mundur, który posiada jakąś tam grubość no i jak jest zimno to bluza pod tym. I przyznam się szczerze że nie zawsze czuję jak dostanę. Byłam świadkiem gdzie zastawialiśmy piętro barykadując się paletami i czym popadnie. Ja obstawiałam jedno z okien by przeciwnik nie mógł tak łatwo dostać się do budynku a mój chłopak krył moje tyły. W końcu dostali się na piętro i dostał w ramię i kompletnie tego nie czuł a konkretnie dostał w kamizelkę taktyczną. Z wywiadu wśród znajomych padały stwierdzenia że snajper w airsofcie nie istnieje. Zasięg repliki czasem nie sięga delikwenta a jak sięga to często gęsto tego najzwyczajniej w świecie tego nie czuć. Bądź kulka zbacza z trajektorii lotu np z odległości 50 m co też jest częste albo sam dźwięk repliki zdradza tak pięć razy drzwi Twoje położenie. A zachowanie w momencie jak ktoś dostał i krzyk na cały regulator pt. "Dostałeś! Nie żyjesz!" jest chyba trochę nie na miejscu wcielając się w snajpera bo w tym momencie zdradza się swoją pozycję od której zależy "życie".

 

Tak samo ale to już tylko indywidualne zdanie i nie chcę nikogo obrazić. Mam kilku znajomych którzy mają karabiny snajperskie. Strzelałam osobiście z drgunova i uważam że to pieniądze wyrzucone w błoto(mam na myśli repliki kosztujące ponad 1000zł bo i takie są). Sama jestem szczęśliwym posiadaczem Aug'a stayer który jest podrasowny trochę i wyniki są takie same. Jeśli chodzi o zasięg i moc. (z tego co pamiętam ok 520fps posiadają dragunovy) Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Edited by Pierestrojka
Link to post
Share on other sites
  • Replies 337
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

echm, to poprawi cię osoba która wiedzę o snajperach ma tylko z forum

 

1. 50m i skręca to nie snajper tak za bardzo

2. "zasięg nie sięga" są strzały o potwierdzonej celności na np. 80m, ty to możesz tam dosiać najwyżej.

3. jak snajper to się broń wycisza

4. nie poczułeś to drugi dostaniesz w głowę, jest tu temat nie daleko o etyce, nawet pisałeś w nim (przeczytałeś cały tak jak ten?)

5. Jak na szturmówce masz koło 500 fps to ja bym się z tobą nie strzelał.

6. snajperka ma 600-700- ktoś ma w opisie że ma 750. (i wolę jego niż ciebie z 500 bo już widziałem serie z 5m z 450)

7. Nie ma snajperki w stocku więc nieważne ile ma na starcie.

8. "Ponad 1000zł i takie są" echm, chyba zaczynasz, mój karabinek 1200 używany, snajperka na którą zbieram 1500zł bez up-ów, ja się wyrobię w 2500 to cud będzie.

 

Po ostatniej strzelance 7/3 mając 6 - słownie sześć strzałową broń o zasięgu celnym może 15m, wszystkie strzały z zasadzki z 5m do ludzki z automatami. (w tym jeden zabity słowem dostałeś z 2-2,5m). I co najmniej 3 razy widziałem po 2-3 ludzi stojących sobie spokojnie na widoku bo byli 5m wyżej niż inni i 40-45 metrów od wroga więc czuli się bezpiecznie. Zgadnij co by było gdybym miał karabin snajperski?

 

 

 

to tyle, widzę że jesteś na forum już od miesiąca, skoro tylko 3 posty to pewnie głównie czytasz full wątków żeby zebrać info i dokształcić się, chwali się, robiłem tak przez pierwszy rok czy coś zanim zacząłem się wypowiadać.

Link to post
Share on other sites

Mam snajperkę którą zdarzało mi się trafiać i z 80 metrów. Zazwyczaj rozpoczynam ostrzał z 45 metrów. I tak wychodzę na swoje.

Moi kumple twierdzą, że a) nie można zlokalizować mojej snajperki po głosie, b) z tych 45 metrów czuć dobrze strzały, c) dla mnie 45 metrów to pewny, cichy strzał. Dla posiadaczy szturmówek to granica zasięgu (tych do 450 fps :) ) i zdradzenie pozycji.

 

Prawdę powiedziawszy robiłem już i za snajpera i za strzelca wyborowego i jak dla mnie "nie ma w ASG snajperstwa" to jeden z licznych mitów tej gry.

Link to post
Share on other sites

Jeśli to jest Twoje zdanie, to ok. Ale snajper to nie tylko broń (w naszym przypadku- replika). To kamuflaż, odgórne cele, nie strzelanie do każdego. Zgodzę się, że snajpera nie ma na zwykłych niedzielnych strzelankach. Ale na milsimach, albo rozgrywkach scenariuszowych to już inna sprawa. Tam dostaniesz cele od dowódcy, musisz zbierac informacje i ewentualnie do kogoś strzelic. Jeśli to nie jest snajperstwo, to ja w takim razie nie mam pojęcia czym ono jest dla Ciebie.

 

 

Pozdrawiam,

Krzak

Link to post
Share on other sites

Przeczytałam temat o snajperach bo byłam ciekawa czy coś takiego w ogóle istnieje z tego względu że spotkałam się jak już wcześniej wspomniałam że "snajperstwo nie istnieje" Więc chciałam przedstawić swój punkt widzenia by czegoś się dowiedzieć.

 

Landsil przeczytałam ten temat bo byłam po prostu ciekawa snajperstwa mam doświadczenie może nie tak wielkie jak niektórzy z Was i nie czerpię wiedzę głównie z forum tylko od znajomych którzy mają dużo większe doświadczenie w ASG i z własnych obserwacji. Więc nie musisz się obrusza:) Pozdrawiam...

Tak samo nie jestem "On" tylko "Ona"

 

Dziękuję za informację. Teraz już wiem że snajperstwo to nie mit:) Pozdrawiam:)

Link to post
Share on other sites

ależ ja się nie obruszam :) początek sugerował tylko że na forum jest więcej wypowiadających się graczy z doświadczeniem.

 

w sumie starałem się machnąć raczej przekonywujący post zanim wypowie się ktoś z wredniejszych albo w złym nastroju :P

btw. faktycznie przydał bym się znacznik płci przy profilu.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Przebrnąłem przez cały wątek i muszę przyznać, że po mimo wielu słusznych uwag nie mogę się za bardzo zgodzić co do zdania, że na "niedzielnych" strzelankach snajper nie ma racji bytu. Sam gram jako snajper. W mojej ekipie, nie jest nas akurat zbyt wielu bo najczęściej 5-11 osób, na około 7 godzin ciągłej rozgrywki. Za to teren jest już dość obszerny; w większości to dość gęsty las, choć zdarzają się miejsca bez jakich kolwiek krzaków, wąwozy, miejsca ciemne i bardzo dobrze oświetlone.

Same scenariusze rozgrywek nie należą do specjalnie twórczych - jako, że gramy na dwie drużyny, jedna broni druga atakuje. Jednak po każdej takiej akcji zmieniamy obszar rozgrywki i przede wszystkim nie ma ograniczenia czasu na daną rundę. Czasem zdarza, się, że do pierwszej wymiany ognia dochodzi po 1,5 godziny, a potem zapada długa cisza.

 

Czasami w rozgrywkach snajper zostaje użyty jako przynęta - ot tak wystawiony snajper udaje, że nie widzi zbliżającego się wroga, a gdy przeciwnik ma możliwość oddania czystego strzału znajduje się w ogniu krzyżowym...

 

Pewnie wyda Wam się to śmieszne, ale nie mogę pochwalić się żadną repliką snajperki i paradoksalnie mam najmniejszą moc z drużyny. Nadrabiam za to kamuflażem w postaci oryginalnego ghillie Wojska Polskiego. Nie twierdzę tutaj jako by łatwo było się w tym poruszać, ale po spędzeniu w nim kilku dziesięciu godzin można dokonać naprawdę niezłe akcje. Chociaż by akcja z ostatniej strzelanki: podeszłem dwóch szturmowców na odległość około 5 metrów i w odpowiedniej chwili "wyszedłem" likwidując obu dwoma krótkimi seriami.

 

Osobiście podczas grania jako snajper najbardziej liczy się dla mnie klimat wynikający z odmiennej taktyki i stylu rozgrywki niż pozostali. Samo poruszanie się bezszelestne w lesie i wyczekiwanie na pozycji też daje nie małą frajdę. Albo możliwość przeczekania niekorzystnej wymiany ognia i skrytego zmienienia pozycji, jak i samo sianie terroru wśród przeciwnej drużyny i obserwacja jak po oddaniu celnego strzału przeciwnik z strachu zaczyna strzelać po wszystkich krzakach na około :icon_twisted:

 

PS. Przy okazji pozdrawiam Wszystkich, jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum.

Link to post
Share on other sites

No jak masz ,,karabin snajperski/wyborowy'' walący seriami to nie jest to karabin odpowiedni dla snajpera.Snajper w swoim fachu służy za infiltracje,rozpoznanie oraz możliwością likwidowania pojedynczym strzałem z dużej odległości gdzie typowy karabin szturmowy typu m4 po prostu nie da rady np dowódce a nie byle szeregowca.No ale jak się wkręcasz w ten fach i Tobie się to podoba to super. W końcu snajperzy to pewnego rodzaju ,,elita''.

Link to post
Share on other sites

A to co piszez jest cokolwiek ciekawe w świetle realnych doświadczeń airsoftowego pola walki. Odłóż książki oraz filmy i zejdź na ziemię. Karabinów wyborowych mogących prowadzić celny ogień pojedynczy na odległości 100+ m jest w środowisku bardzo niewiele (stosunkowo do jego wielkości). A obecnie to jest właśnie ta odległosć, o jakiej trzeba mówić. Ponieważ fpsy kbk szturmowych (od lat) idą raczej w górę, a nie w dół (lokalne odrębności pomijam). Więc dywagacje o "likwidowaniu pojedynczym strzałem z dużej odległości", włóż między bajki. A rozpoznanie wygodniej robi sie np. z wymienionym M4 i lornetką, niż z kbw. Generalnie mniej teoretyzowania, a więcej kontaktu z rzeczywistością...

Link to post
Share on other sites

Na powyższej odległości w sylwetkę człowieka trafi także mój karabin "niewyborowy". Jeśli nie pierwszą kulką, to pierwszą serią. Podobnie jak 3/4 karabinów w mojej drużynie i wymierna ich ilość w środowiskach w których się obracamy. Nie można więc mówic o istnieniu przewagi zasięgu, o jakiej piszesz - na co przede wszystkim zwracałem Twoją uwagę.

 

Uprzedzając - nie neguję, że w niektórych środowiskach wskazana przez Ciebie odległość może stanowić wystarczający naddatek zasięgu. Jakkolwiek wskazywałem także, że tendencja zmian V wyl. używanych powszechnie replik kbk szturmowych (itp.), jest niezmiennie wzrostowa.

 

Nadto - na marginesie -o ile strzał oddawany jest w dynamice walki, to nawet istniejąca przewaga kilkunastu metrów jest niewystarczająca. Albowiem może być w krótkim czasie zniwelowana - szczególnie jeśli strzelec strzela z broni powtarzalnej i nie jest w stanie skutecznie obezwładnić przeciwnika ogniem.

 

Tyle.

Link to post
Share on other sites

A takie cnoty snajpera jak perfekcyjne maskowanie? Co nam po zasięgu jak nie widać ani słuchać skąd padł strzał?

Zrobił się offtop przez m4 walące serią i mające zasięg snajperskiej repliki.... To u Was 4-takty dawno przeszły do lamusa jak to się mówi? :biggrin: Otóż asg to symulacja pola walki,odwzorowanie w większym bądź mniejszym stopniu,ale m4 szturmowy o zasięgu m110,m24 to już lekkie przegięcie,to moja opinia.

Pozdrawiam.

Edited by Scaiter
Link to post
Share on other sites

Dokładnie.

 

To u Was 4-takty dawno przeszły do lamusa jak to się mówi?

Ależ w żadnym wypadku. W końcu jest w Krakowie takie jedno dopalone AW338, które realnie może pełnić rolę kbw. :icon_wink:

 

A takie cnoty snajpera jak perfekcyjne maskowanie? Co nam po zasięgu jak nie widać ani słuchać skąd padł strzał?

To tylko w Erze; wyjątki potwierdzające regułę. I na pewno nie na typowej "postrzelance".

 

Otóż asg to symulacja pola walki,odwzorowanie w większym bądź mniejszym stopniu,ale m4 szturmowy o zasięgu m110,m24 to już lekkie przegięcie,to moja opinia.

Milsim z użyciem replik, to symulacja - a i to w ograniczonym zakresie. AS to zabawa. Co nie przeszkadza w podkręceniu swojej "snajpy", by miała zasięg większy niż karabinki.

 

Ende.

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Nie zapomnijcie też o tym, że snajperstwo to też między innymi klimat, mi sprawia radość, czołganie się i powolne skradanie na dobrą pozycję do strzału, tak aby nie być zauważonym. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w tej roli więc nie ściągam innych graczy na dystansie 80m pierwszym strzałem, strzelam na takich dystansach, gdzie kończą się zasięgi standardowych AEGów, więc jakby nie patrzeć jeśli zostanę zauważony to w zasadzie nie mam szans z AEGiem. Mimo to, że jak narazie moje statystyki są tragiczne (o wiele częściej sam obrywam niż mam okazję kogoś trafić) to snajperstwo mnie fascynuje i chcę stawać się lepszym strzelcem a przecież za tyle kasy co włożyłem w snajperkę mógłbym kupić odwalone M4 i latać z lornetką, tylko wtedy nie ma już tego klimatu i zachowywania się jak snajper ;)

 

Od kiedy przerzuciłem się z M249 na VSR zdecydowanie mniej strzelam, więcej się skradam, chowam i czekam, daję też drużynie informacje o położeniu "wroga" i jego ruchach co ułatwia nam obronę jakiegoś obiektu. Moim zdaniem to są właśnie zadania snajpera w ASG i nie ważne, że ktoś zdejmuje innych z M4 na tych dystansach co ja z czterotakta, dla mnie liczy się klimat i świadomość tego, że jest się snajperem ;)

 

PS. Obecnie jestem na etapie czytania o robieniu ghillie, dobry kamuflaż na pewno znacznie podniesie moją skuteczność w boju.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że temat jest "wiecznie żywy" :)

 

1. Jeśli w jakimś środowisku obowiązują limity 666 fps :) to nie ma co dyskutować o "różnicy zasięgu"

W środowisku w którym się strzelam, większość ludzi ma 2 rodzaje karabinów:

Karabinki maszynowe do 450 fps serią (do 50 metrów) i snajperzy do 600 fps na singlu (jak dobrze zrobiona praktycznie do 70 metrów). Zasady większości mazowieckich strzelanek. Różnica jakichś 20 metrów daje jednak przewagę.

Jest też zazwyczaj różnica w kasie od 500 stów za cymę do 5 tyś za wszystkie lunety, lufy, zębatki potrzebne do snajperki. Więc tych osób które mają snajperki jest mało.

2. Nawet jak taki posiadacz AEG'a na granicy zasięgu ma szansę w końcu trafić przeciwnika z tych 55 czy 60 metrach to słychać go w połowie lasu. Za chwilę ma wroga na głowie a najczęściej na flance. Ja jak strzelam ze swojej srki na semi auto to kumple nie wiedzą skąd. Znaczy znają ogólny kierunek ale nie potrafią dokładnie określić. Więc 2, 4 strzały i wycofuję się na wstecznym. Zapomnijmy o 1 magicznym strzale. Kilka strzałów na semi auto. Jedna / dwie osoby zdjęte i szybkie wycofanie się.

3. Bycie snajperem jest dla tych ze skrzywionym charakterem :D. Większość ludzi, wszystko jedno z jakim karabinem lubi szybkie energiczne akcje zespołowe. Leżenie na "4 literach" w jednym miejscu i "kampienie" ich szybko nudzi. Snajperstwo jest dla tych którzy lubią czołgać się 200 metrów do wroga. Dla tych którym sprawia radochę samotne, ciche łażenie po terenie wroga. Jak ktoś tak nie ma, to nie zrozumie. Będzie twierdził, że snajperstwa w ASG nie ma i jest nieprzydatne.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

50m na 450fps i 70m na 600fps? Albo (pierwszy chyba raz w życiu) widzę zaniżone zasięgi, albo warto zainwestować w dobre lufy, ustabilizowanie fps i dobre kulki.

W zasadzie chciałbym odpowiedzieć na kilka sposoby :D

1. Od jakiegoś czasu chodzę po fachowcach od "ustabilizowania fps", "dobrych luf". Jak możesz pomóc bym miał skuteczny, celny zasięg powyżej tych 70 metrów to bardzo chętnie skorzystam z pomocy.

2. Inne spojrzenie na temat. Ja wiem, że maksymalny zasięg broni jest większy. Ale ja mam na myśli "zasięg skuteczny". Czyli taki gdzie w 80% trafiam w cel. Bez przejmowania się jakimiś drobnymi gałązkami po drodze.

Jeśli otwieram ogień i nie trafiam to przede wszystkim zdradzam swoją obecność. "Palę" zasadzkę. Wróg się chowa a za chwilę wchodzi mi na flankę.

3. Z punktu widzenia tego tematu, Jeśli skuteczny zasięg "bardzo dobrze zrobionej snajperki" jest jeszcze większy, na przykład 85 metrów. W takim razie potwierdzasz tym, skuteczność działania snajperów. Z 85 metrów na prawdę można skutecznie się schować, oddać strzał i wycofać na bezpieczne pozycje, nim wróg "ogarnie się", określi dokładny kierunek ataku i wyśle kontratak. Z 85 metrów to nawet dobrze wytłumionej snajperki nie za dobrze słychać.

Link to post
Share on other sites

1. Sam korzystam z pomocy serwisantów w takich celach, daleko mi do takiej wiedzy niestety ; )

2. Ja rozumiem zasięg skuteczny jako dystans, na którym 80-100% kulek trafi w cel, ale na otwartym terenie, bez wiatru. A żeby nie przejmować się drobnymi gałązkami? Przy ok. 560fps nadal najmniejsza gałązka psuje mi strzał, więc nie wiem, jak to osiągnąć.

3. Uważam, podobnie jak Ty, że w ASG "snajper" może być jak najbardziej skuteczny ; )

 

Pozdrawiam,

Lao

Link to post
Share on other sites

Przy strzelaniu na odległości typu 85m wystarczy źdźbło trawy, żeby nie trafić w cel. Niestety. Ale jeśli chodzi o dystans na jakim większość kulek wchodzi w cel na otwartym terenie, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze około stopni Celsjusza to 700fps wystarczy do prowadzenia ognia na 90m, zmierzone. Istnieją znane mi trafienia na powyżej 100m i to wcale nie z nie wiadomo jak podkręcanych replik, ot, zwyczajne poniżej 700fps. Kwestia dobrego poskładania, dobrych kulek no i przede wszystkim dobrego sprzętu. Czyli- kasy.

Link to post
Share on other sites

700fps wystarczy do prowadzenia ognia na 90m, zmierzone.

Właśnie 700fps. A ja mogę maksymalnie 600 :D. A i tak nie na wszystkie imprezy mogę jeździć bo są takie z ograniczeniami do 550FPS.

Te 70 metrów skutecznego na 80% trafiania w zasadzie mi starcza :). Pozwala strzelać i pozostawać niewidocznym.

 

W ogóle dużo pisze się o fps, o rofie itp. A bardzo dużo zależy od zmysłu taktycznego, od doświadczenia.

Ludzie naprawdę dobrzy potrafią likwidować przeciwnika z "silent kill". Czasem wręcz go nadepniesz nim zobaczysz. :D

I właśnie takie osoby nadają się do bycia "snajperem" bo uzbrojeni w semiauto celną broń strzelającą choć 10 metrów dalej niż reszta mogą "mocno namieszać" nawet liczniejszemu przeciwnikowi. Dasz ta samą broń komuś kto się zwyczajnie nie nadaje, a będzie marudził, że "snajperka się nie nadaje".

Link to post
Share on other sites
A bardzo dużo zależy od zmysłu taktycznego, od doświadczenia.

 

Niestety, w przypadku airsoftowego snajpera (a o tych tu mowa) najważniejsza jest KASA. Do siedzenia w krzokach i nie podnoszenia łba nie trzeba czort wi jakiego talentu czy doświadczenia. Natomiast do trafiania kogoś na 70-80-90m TRZEBA sprzetu za ładnych parę zł. Nie oszukujmy się, to nie dział dla zielonych.

Link to post
Share on other sites

Niestety, w przypadku airsoftowego snajpera (a o tych tu mowa) najważniejsza jest KASA.

Nie da się ukryć, że wydanie sporej ilości kasy jest warunkiem koniecznym. Ale moim zdaniem niewystarczającym. Trzeba umieć przewidzieć, którędy będzie szedł przeciwnik, jakie miejsca wybierze jako dające mu osłonę. Trzeba wybrać pozycje nie tylko pozwalającą dobrze się ukryć ale też wycofać się.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...