Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Używanie latarki w czasie szturmowania pomieszczeń


Recommended Posts

Witam,

 

wyjaśnijcie mi proszę (albo wskażcie źródło wiedzy) jak używać latarki w czasie szturmowania pomieszczeń.

 

Czy istnieją jakieś pisane/niepisane zasady używania źródeł światła. Zakładam, że w pomieszczeniach jest ograniczona ilość światła lub jego brak.

 

Pozdrawiam.

 

edycja.

 

Chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie. Wklejam link: http://specops.com.pl/forum/topics28/latar...ghlight=latarka

 

czy ktoś może coś jeszcze dodać?

Edited by esco
Link to post
Share on other sites

Dzięki Foka, doczytałem wątek Specops-a do końca i dziadek Kangur wszystko fajnie objaśnił.

 

Podoba mi się rozwiązanie Chris-a

Przerobiłem temat latarki na killhousie. To tylko teoria ale wydaje się być rozsądna. Wchodze z kolegą. Na dzieńdobry szybkie oświtlenie swoich sektorów zaraz po wejściu. Kontynuacja maszu do przodu i znowu błysk latarki w kierunki przypuszczalnego celu. Następuje strzał, latarka gaśnie a ja ide w bok, schodząc z lini teoretycznego strzału przeciwnika. Znowu błysk latarki i strzał w kierunku kolejnego celu. I tak aż do dojścia do celu.

 

Jeśli pomieszczenie nie jest wielką halą to na wejściu, pierwsze oświetlenie pokazuje nam jaka jest sytuacja. Może równać się z otwarciem ognia. Głównym założeniem jest oświetlanie celu tylko przy strzelaniu i szybka zmiana pozycji. Dwujka idzie krok za jedynką i w odległości 2-3 metrów tak aby jedna seria nie skosiła obu.

 

i chyba w ASG, gdzie brak NVG i innych bajerów jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Czy przez "sytuację" miałeś na myśli: sytuację z "zakładnikami" lub bez?

Link to post
Share on other sites
i chyba w ASG, gdzie brak NVG i innych bajerów jest najlepszym rozwiązaniem.
NVG nie brak tylko jest mało i trzeba o tym pamiętać - są!

 

Na zdrowy rozsądek, latarki używasz tylko tyle ile musisz.
Tak jak pisałem - zależy od szkoły. Niektórzy, w niektórych sytuacjach świecą non-stop.

 

czy nie zdradza pozycji policjantów zbyt wcześnie?
Nie bardziej niż użycie zwykłej latarki.
Link to post
Share on other sites

Gliniarze na hamerykańskich filmach nie bez powodu łażąc po ciemku często trzymają kozacko-taktycznie latarkę mocno po swojej prawej stronie / daleko od ciała.

Jak nie widać nic - to kulki miewają tendencje latania jak ćmy - w stronę źródła światła (więc czołówka nie preferowana ;))

 

Gdy jest już kontakt i wymiana ognia to klient nie będzie chętny np. wyjść z pomieszczenia na korytarz 'w strugę światła' wiedząc, że jest ona przedłużeniem lufy.

Edited by szczery
Link to post
Share on other sites

Co do tych "hamerykańskich gliniarzy na filmach" to nie zgodzę się z tezą, że to tylko na filmach.

W jednym z archiwalnych numerów MMS Komandos był opisany właśnie temat użycia latarki i pierwsze "szkoły" tego zagadnienia nauczały tego, aby latarkę trzymać wyżej i w bok od własnej sylwetki m.in. FBI i policja tak nauczały zgodnie z artykułem w Komandosie.

Później techiniki się zmieniały bo przestępcy nauczyli się strzelać w bok od źródła światła.

 

Z autopsji powiem też tylko tyle, że w całkowitych ciemnościach (nocne asg w starej cegielni) powoduje ściągnięcie na siebie "ognia" z każdej niemalże lufy.

Do tego zdradza fakt obecności w danym miejscu.

 

Jeżeli już to krótkie wiązki światła, a ciągła wiązka tylko w czasie wymiany ognia (w momencie zmiany pozycji gasisz).

 

Przy całkowitej ciemności zapalanie latarki ma to do siebie, że po wyłączeniu przez kilka sekund należy ponownie przywyknąć do ciemności.

Ale to są rzeczy oczywiste.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...