Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luneta a kolimator


Recommended Posts

Witam.

Wielka szkoda, że nie mogę już pisać w dziale 'jestem zielony' bo niezbyt się znam na asg od strony technicznej i akcesoriów więc mam pytanko.

Czy warto mieć kolimator? W czym jest lepszy od lunety? Na jakiej zasadzie dokładnie działa?

Proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kolimatory to swego rodzaju "zamknięty laser".Patrząc przez koli widzisz punkt,kropkę.Z reguły nie posiadają przybliżenia,a jeśli tak to nie jest ono super duże,natomiast luneta jest dedykowana do "replik snajperskich lub ala snajperskich",ponieważ posiada większą krotność przybliżenia.

Link to post
Share on other sites

Miałem lunetę (3-9x) jak i kolimator (bez zooma) i muszę stwierdzić, że zdecydowanie lepiej jest celować przez lunetę niż przez koli (przynajmniej dla mnie). Mi kolimator trochę przeszkadzał bo nie mając przybliżenia widziałem tak jak bez niego tyle, że on sam trochę zasłania widok, więc nie mogłem się tak swobodnie rozglądać celując ;)

Poza tym lekko przyciemniał obraz więc nie było zbyt dobrze widać jak lecą kulki.

Nie wiem jak to jest z lepszymi produktami ale w moim Acogu Metaca mnie to denerwowało i szybko się go pozbyłem ;)

Edited by dobry_mudzyn_z_afryka
Link to post
Share on other sites

Kolimator służy do szybkiego chwycenia celu sylwetkowego. Luneta do precyzyjnego mierzenia w punkt. więc jak widać w niczym niejest lepszy od lunety bo jego zastosowanie jest zupełnie inne.

 

A działa (kolimator znaczy) na zasadzie rzutowania znaku celowniczego na półprzepuszczalnym lustrzanym ekranie, wywołując wrażenie że punkt celowania znajduje się na celu.

Link to post
Share on other sites

Witam.

Wielka szkoda, że nie mogę już pisać w dziale 'jestem zielony' bo niezbyt się znam na asg od strony technicznej i akcesoriów więc mam pytanko.

Czy warto mieć kolimator? W czym jest lepszy od lunety? Na jakiej zasadzie dokładnie działa?

Proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam.

 

 

Wszystko zależy od preferowanego przez Ciebie sposobu "polowania". Jeśli chcesz postrzelać do pudełek - fajniej sie strzela z lunetą.

 

Jeśli strzelasz sie z innymi i dużo biegasz a zamiast siedzieć w krzakach wolisz wbiec do budynku i wszystkich rozwalić bierz kolimator - daje Ci on szybszy czas reakcji niż w przypadku lunety ponieważ nie musisz "łapać ogniskowej" - odległości oka od soczewki w której w pełni widzisz obraz.

 

Jeśli natomiast wolisz dużo obserwować, kryć się w krzakach i trzymać "z dala" od innych to ciekawszym rozwiązaniem bedzie luneta - daje Ci możliwości obserwacji oraz precyzyjniejsze ( teoretycznie ) trafienie

Link to post
Share on other sites

Jak kupujesz koli to niestety nie kupisz porządnego za mniej niż 200zł raczej. Luneta z bazaru 3-9x40 która nadaje się już do użytku kosztuje tylko 80zł więc niestety...

 

tani kolimator niskiej jakości czyli taki poniżej 200zł (ale i powyżej trafiają się buble np G&P aimpointy) jedyne co robi to przeszkadza.

Link to post
Share on other sites

Sprawa jest bardzo prosta w ASG. Luneta jest do dokładniejszej obserwacji. Kolimator do strzelania dynamicznego. Jedno jest szybkie w celowaniu, a drugie nie. To dwa osobne urządzenia. Dlatego używam lunety połączonej z kolimatorem.

Link to post
Share on other sites

Ja już nie mam ani koli ani lunety :P

Mam 350 fps więc na taką odległość luneta jest zbędna, a kolimator może przeszkadzać bo ogranicza trochę pole widzenia i przyciemnia, dlatego w M4 preferuję mechaniczne przyrządy celownicze ;)

Przy 350 fps w CQB nie trzeba aż tak precyzyjnie celować żeby kolimator był rzeczą nie zbędną, można dynamicznie celować "po lufie" ale to raczej na bliższe odległości. Co innego w M15A4 Rifle od CA ;) Co prawda na razie kupuję części i wszystko składam do kupy lecz wszystko jest szczelniutkie, do niego przyda się lunetka lub chociaż kolimator ;)

 

Edit:

Tak naprawdę autor tematu powinien się zastanowić czy koli/luneta są mu tak bardzo potrzebne, można sobie radzić bez nich a dobry kolimator swoje kosztuje. Może lepiej tę kasę przeznaczyć na coś innego?

Edited by dobry_mudzyn_z_afryka
Link to post
Share on other sites

@Mudzyn - piszesz ciągle, że kolimator zasłania obraz. Mam nadzieję, że wiesz o tym, że przez kolimator celuje się obojgiem oczu? ;)

 

Jeśli chodzi o moje preferencje - najwygodniej używa mi się połączenia lunety 3-9x40 + otwartego kolimatora zamontowanego na niej.

Link to post
Share on other sites

wiem, że celuje się obojgiem oczu a a z lunety jednym :)

Chodzi mi o to, że jak celujesz przez koli to rozldądanie się za pomocą tylko gałek ocznych jest mniej wygodne bo w koli mamy ograniczone pole widzenia. Ten sam manewr bez koli jest dużo wygodniejszy, przynajmniej dla mnie. Może jestem dziwny albo poprostu mój kolimator to zwyczajne g*wno ;)

 

Pewnie nie zaciemnia, też miałem taka nadzieję jak kupowałem acoga za 250zl od speców, nie stety okazało sie inaczej :P

Link to post
Share on other sites
Tak naprawdę autor tematu powinien się zastanowić czy koli/luneta są mu tak bardzo potrzebne, można sobie radzić bez nich a dobry kolimator swoje kosztuje. Może lepiej tę kasę przeznaczyć na coś innego?

 

Tak jak już napisałem lunete cały czas mam przy swoim ak47.

Kupiłem ją jakiś czas temu na allegro za 30zł i spisuje się na medal. Świetna widoczność, mega powiększenie i jak już wspominałem nie wyobrażam sobie funkcjonowania na strzelankach bez tej lunety.

Temat ten założyłem w celu otrzymania informacji czy kolimator jest lepszy i czy warto rezygnowac z lunety i zamieniać ją na kolimator ale teraz już wiem, że nie.

Tak jak ktoś zasugerował w temacie, ja lubie na strzelankach trzymać się 'z dala' i z bezpiecznej pozycji zdejmować wrogów.

Link to post
Share on other sites

DMZA skoro masz 350 fps to nie lepiej było wziac jakis koli otwarty wraz z osłona montowana na risie zamiast ACOGA? szybsze celowanie i mniejsze to od acog który w realu jest lunetą kolimatorową... a Body christ na dalsze odległosci jako para strzelec wyborowy luneta jest dobra ale jabys wpadł do budynku to tylko utrudniałaby...

Edited by Widmo34
Link to post
Share on other sites

Raczej Mu chodziło o to, że jakość tej lunety jest taka, że ciężko ją nazwać lunetą. "Bawiłeś" się kiedyś prawdziwą lunetą? ;)

 

 

 

Panie mudzyn ale bijesz posty,starasz się :biggrin: .A i jeszcze jedno co do twojej wypowiedzi...repliki koli asg z reguły nie posiadają przybliżenia,a jeśli występuje to małe.

 

A co do tej lunety za 30zł to pewnie do wiatrówki jest :happy:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...