Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wymiana kolby akm (cm048m)


Recommended Posts

Witam , jak przerobic kolbę drewnianą ,od ostrego akm-a , tak aby pasowała do akm cm048m ? I oczywiście jak "zrobic" miejsce na akumulator w kolbie

( 9,6v 1200mAh - typ Ni-Mh) ? Prosiłbym również - jak to możliwe - załączenie zdjęc .

 

pozdrawiam

Edited by Perski102
Link to post
Share on other sites

Robiłem taką kolbę 2 razy.

Pierwsze co musisz zrobić:

Jeśli chcesz zachować ten prostokąt co jest połączony z ogonem w cymie(ja tak robiłem) to musisz uciąć prawie cały wpust oryginalnej kolby.

Jeśli chcesz wyciąć ten prostokąt to musisz kombinować żeby kolba się solidnie trzymała-mało to prawdopodobne po wykonaniu cymy, w dodatku z uciętym stabilizatorem kolby.

 

Musisz wyciąć w kolbie miejsce aby wszedł ten prostokąt najciaśniej jak się da-unikniesz luzów.

Jest z tym trochę zabawy żeby to zrobić estetycznie i ciasno.

Jak już ci się uda to zrobić musisz wywiercić w otworze który robiłeś pod ten prostokąt dziurę na przejście kabli do kolby. Podobnie jest to zrobione w kolbie cymowskiej.

 

Zanim zaczniesz wiercić musisz zdjąć stopkę kolby, nie jest to wcale takie proste jak w replikach. Często te śruby od stopek były przykręcane tylko raz-przy montażu. Dlatego lepiej wkręcić kolbę w imadło, przygotować odpowiednio szeroki grot by nie zerwać gwintu w śrubie.Bruzda jest dość płytka więc łatwo o zerwanie.

Jak już odkręcisz stopkę kolby wywierć dziurę na przeciągnięcie kabli.

Jak już to zrobisz musisz teraz zrobić miejsce na baterie. Najpierw łączysz 2 dziury na przybornik a potem powiększasz tak jak potrzebujesz. Uważaj bo podczas robienia miejsca na baterie może dojść do pęknięcia kolby. Najlepiej wybierać zdrowe kolby, żadnych zleżałych odpadów.

Niestety nie mam zdjęć, miałem na wcześniejszym systemie ale gdzieś wyparowały.

Starałem się napisać dość dokładnie co trzeba zrobić, jeśli nie pomogłem to trudno.

Link to post
Share on other sites

Robiłem taką kolbę 2 razy.

Pierwsze co musisz zrobić:

Jeśli chcesz zachować ten prostokąt co jest połączony z ogonem w cymie(ja tak robiłem) to musisz uciąć prawie cały wpust oryginalnej kolby.

Jeśli chcesz wyciąć ten prostokąt to musisz kombinować żeby kolba się solidnie trzymała-mało to prawdopodobne po wykonaniu cymy, w dodatku z uciętym stabilizatorem kolby.

 

Musisz wyciąć w kolbie miejsce aby wszedł ten prostokąt najciaśniej jak się da-unikniesz luzów.

Jest z tym trochę zabawy żeby to zrobić estetycznie i ciasno.

Jak już ci się uda to zrobić musisz wywiercić w otworze który robiłeś pod ten prostokąt dziurę na przejście kabli do kolby. Podobnie jest to zrobione w kolbie cymowskiej.

 

Zanim zaczniesz wiercić musisz zdjąć stopkę kolby, nie jest to wcale takie proste jak w replikach. Często te śruby od stopek były przykręcane tylko raz-przy montażu. Dlatego lepiej wkręcić kolbę w imadło, przygotować odpowiednio szeroki grot by nie zerwać gwintu w śrubie.Bruzda jest dość płytka więc łatwo o zerwanie.

Jak już odkręcisz stopkę kolby wywierć dziurę na przeciągnięcie kabli.

Jak już to zrobisz musisz teraz zrobić miejsce na baterie. Najpierw łączysz 2 dziury na przybornik a potem powiększasz tak jak potrzebujesz. Uważaj bo podczas robienia miejsca na baterie może dojść do pęknięcia kolby. Najlepiej wybierać zdrowe kolby, żadnych zleżałych odpadów.

Niestety nie mam zdjęć, miałem na wcześniejszym systemie ale gdzieś wyparowały.

Starałem się napisać dość dokładnie co trzeba zrobić, jeśli nie pomogłem to trudno.

 

Takiej odpowiedzi właśnie oczekiwałem :wink: . No cóż - pozostaje wiercenie . Chyba że ktoś z was przerabia te kolby tak , aby pasowały do akm/ak74 - jeżeli tak to piszcie na PW .

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Po długiej 2-godzinnej zabawie , udało mi się dopasowac kolbę od ostrego żeby pasowała do cm048m .... plątaninę kabli dałem pod dekiel .

 

Kupiłem od razu nakładkę z rurą gazową od ostrego , i tu mam pytanie - czy akumulator stockowy Boyi stick 9,6v 1200mAh , będzie "wchodził" w rurę gazową ?

Edited by Perski102
Link to post
Share on other sites

Tak jak mówi jakim, nie ma opcji żeby bez przerabiania oryginalnej rury gazowej włożyć tam sticka, ale wystarczy 30min zabawy pilnikiem do metalu(dobrym) i można 1-2 ogniwa zmieścić- więcej nie robiłem, bo nie potrzebowałem.

Mógłbyś zainwestować w lipo, oszczędzisz sobie dłubania w rurze gazowej która miękką stalą nie jest.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio kupiłem nakładkę na rurę gazową - jest ze sklejki , ale czarna jak węgiel . Czy jest jakiś sposób , aby tą nakładkę "rozjaśnic" ? (nakładka jest olejowana)

 

Pytam dlatego , bo mógłbym ją zamontowac na stockową rurę gazową , która z koleji pomieści akumulator .

Edited by Perski102
Link to post
Share on other sites

Ostatnio kupiłem nakładkę na rurę gazową - jest ze sklejki , ale czarna jak węgiel . Czy jest jakiś sposób , aby tą nakładkę "rozjaśnic" ? (nakładka jest olejowana)

 

Pytam dlatego , bo mógłbym ją zamontowac na stockową rurę gazową , która z koleji pomieści akumulator .

Bawiłem się kiedyś z takimi "drewnami". Jest taki preparat oparty na kwasie szczawiowym do rozjaśniania, jednak nie robi on cudów. Fakt, że trochę rozjaśnił, ale z nocy dnia nie zrobi. Oczywiście trzeba najpierw odpowiednio przygotować drewno.

Co do montażu na stockową rurę gazową, to bez przeróbek nakładki się nie obejdzie.

Link to post
Share on other sites

Da się to zrobić.

Łatwiej będzie pociemnić kolbę niż rozjaśnić nakładkę i łoże.

Co do pociemniania ci nie pomogę, nie robiłem tego nigdy. Ktoś wspominał mi o kąpielach w przepracowanym oleju silnikowym, ale nie wiem czy to prawda czy mit. Raczej działałem w drugą stronę rozjaśniając drewno, a później nakładając na nie żywicę.

ak83.th.jpg

ak84.th.jpg

Edited by 0wn
Link to post
Share on other sites

Prawda. Olej przepracowany musi być mineralny, od benzyny jest łagodniejszy a diesel mocniej "czerni". Dobrze jest go podgrzać - bez przesady,uwaga na samozapłon.

 

Trudno jest zgrać idealnie używane klamoty z nowymi, nowy zestaw wystarczy namoczyć w oleju. Nie rozumiem dlaczego malujecie lakierami oryginały.

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem dlaczego malujecie lakierami oryginały.

Używam szelaku, nie stosuje żadnych lakierów akrylowych itp.

 

Co do wyboru miedzy rozjaśnianiem a pociemnieniem to wybrałbym pociemnienie kolby. Wtedy tak jak mówi Maza94 replika będzie miała charakter.

Edited by 0wn
Link to post
Share on other sites

Zamontowałem "jasną nakładkę" z rurą gazową od ostrego - wygląda lepiej niż stockowa ruła z "ciemną" nakładką . Najważniejsze jest to że akumulator stick boyi zmieścił się ( nie trzeba modyfikowac rurkę żeby akumulator tam sie zmieścił ) .

 

Ciemne łoże rozjaśniłem acetonem i gąbką do naczyń - teraz są o wiele jaśniejsze .

 

mały offT : czy celownik holograficzny będzie pasował do AKM , w sensie "wizualnie" ? Czy lepiej kupic NSP-2 ?

Edited by Perski102
Link to post
Share on other sites
  • 4 years later...

Ostatnio kupiłem nakładkę na rurę gazową - jest ze sklejki , ale czarna jak węgiel . Czy jest jakiś sposób , aby tą nakładkę "rozjaśnic" ? (nakładka jest olejowana)

 

Pytam dlatego , bo mógłbym ją zamontowac na stockową rurę gazową , która z koleji pomieści akumulator .

 

Najbardziej skuteczna metoda oczyszczania drewnianych elementów ak i pochodnych.

 

Kąpiel drewnianych elementów (12h) w acetonie a następnie na koniec szorowanie szczoteczką.

Po tej operacji należy na godzine zanurzyć w roztworze odgrzybiającym do drewna.

Wysuszyć, następnie można zaolejować, no i pomalować lakierem poliuretanowym. Oczywiście aby uzyskać efekt odpowiedniego koloru najlepiej użyć lakieru koloryzującego. Drewna wykonywane do ak były bardzo dobrze zaimpregnowane przez producenta więc nie szkodzą im inwazyjne środki rozpuszczalników i wody. Tak by zrobił i tak się robi w każdym warsztacie rusznikarskim

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...