Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Formatowanie baterii


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
  • 10 months later...
  • 5 months later...

Witam ! Mam ładowarkę Redox Alpha V.3 i kolega podrzucił mi baterię żebym mu ją sformatował ( DBOYS 1200 mAh 9.6), rozładowywałem i ładowałem ją prądem 0.1 A i na tą chwilę ładowarka pokazuje że naładowała baterię aż do stanu 1340 mAh ! Czy to jest w ogóle możliwe ? Może być to wina ładowarki która błędnie pokazuje pojemność ? W sumie błędnie już mi pokazuje napięcia, gdyż np w tym momencie pokazuje 11.9 V, a na bateriach 8.4 pokazuje nawet do 10.50 jakoś, a podczas rozładowywania nawet 5.0, a baterie dalej działają.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Hej,

 

Właśnie przyszła mi do domu paczka z baterią REDOX 7,4 3300 mAh 20C.

 

Chciałbym się poradzić czy wymaga ona formatowania, czy wystarczy ładowanie oraz jak to dokładnie zrobić.

 

Ładowarka: GPX Greenbox

  1. Kwestia podłączenia- czy podłączam oby dwa gniazda czy tylko gniazdo balansera i przez nie odbywa się cały proces rozładowywania i ładowania?
     
  2. Czy coś muszę ustawiać dodatkowo oprócz wyboru programu LiPo? Rozumiem, że prąd rozładowywania i ładowania powininen wynosić 1C czyli 1,6 A, tak?
     
  3. Formowanie ustawiłbym na 4 cykle. Rozpoczynając od Charge->Discharge, C->D, C->D, C->D, a następnie ustawiłbym ręcznie ładowanie. Czy jest to właściwy proces?

 

Pytam ponieważ przy formowaniu NiMh 9,6 1600 mAh w kolejnych cyklach wyszły mi jakieś dziwne rzeczy, najpierw rozładowało baterię i naładowało do okolic 500 mAh, potem przy kolejnym było coś w okolicach 300 mAh, a ostatni 200 z hakiem. Czy to jest coś normalnego czy jednak powinno przebić to 1600 mAh?

Coś mi się wydaje, że z tej NiMh nic już nie będzie dlatego wolałbym uniknąć tego przy LiPo

 

Z góry dzięki za pomoc

Edited by nigger
Link to post
Share on other sites

Lipo się nie formuje.

Łączysz baterię obydwoma wtykami. Pamiętaj, że ten od balansera wierzch na po tej stronie gdzie są dwie wypukłe beleczki (da się podpiąć do góry nogami, więc informuje. Chociaż ładowarka pewnie ogarnie błąd).

Ustaw konkretnie LIPO BALANCE. Wtedy masz gwarancję najdokładniejszej kontroli ładowarki nad baterią. Na dłuższą metę się to opłaca, bo zwykły program LIPO CHARGE potrafi po iluś tam razach porozjeżdżać napięcia na celach.

Rozładowywać możesz takim C jakim masz napisany na etykiecie baterii - 20C czyli wysokim, obstawiam, że i tak za wysokim dla ładowarki. Przeciętny iMax ma możliwości do max 5A, czyli co by nie ustawić, i tak będzie ok. Jednak nie ma to sensu, gdyż jak pisałem lipo nie ma efektu pamięci, ani nie wymaga formowania.

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Edited by Emcet
Link to post
Share on other sites

1. Oba oba, chociaż niektóre pakiety dało się też naładować samym kablem od balansera.

 

2. Większość typowych pakietów ma ograniczenie ładowania do max 5C (są też wyjątki ale raczej z wyższej półki). Przy czym raczej nie ma potrzeby by przekraczać 1C czyli jednej pełnej pojemności pakietu. 1C w twoim przypadku to 3300mAh. Zalecam ładować jak najmniejszym prądem bo nawet 1100mAh (1/3C) naładuje pakiet od zera do 100% w trzy godziny. Ładujesz na programie Lipo balance. Czy to długo dla airsoftowca? Zdecydowanie nie. Jedynie osoby zajmujące się modelarstwem RC mogą chcieć ładować takie pakiety prądem 5C bo to znacząco skraca czas oczekiwania. Wtedy pakiet ten naładujemy nawet w 12 minut.

 

3. Nie ma potrzeby nic formować przy LIPO, podłącz, ustaw lipo balance, naładuj i po sprawie. Jak się rozładuje pakiet przy strzelaniu, podłącz znowu, doładuje pakiet i tyle, można dalej korzystać albo odłożyć. Składować je można też w pełni naładowane, nie ma to najmniejszego znaczenia jeśli chodzi o żywotność.

Zawsze doładowywałem pakiety swoje (a mam trzy), bez rozładowywania ich uprzednio, wszystkie działają doskonale. Wszystkie to turnigy nanotech (11V 2,2Ah i 7,4V 2,2Ah oraz 7,4V 0,6Ah) mają kilka lat. Brak wyraźnych oznak jakiegokolwiek osłabnięcia pakietów - są w pełni sprawne.

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...