Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Formatowanie baterii


Recommended Posts

Nie chce mi się formatować (formować) nowej baterii ( akurat tu ni-mh) prądem 10h bo to trwa miliard lat no i trzeba parę cykli zrobić. Czy jak poformuje większym prądem np. 0,5 A dla 1500 mAh, to straszni odbije się to na jej żywocie?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

1/ Kupiłem aku 9,6 V 1500 mAh i jej nie sformatowałem. Jaka jest szansa że może się jej coś stać??

 

2/ Do naładowania tego aku użyłem ładowarki 9,6 V 250 mA. Czy ta ładowarka spełnia wymogi tego aku?? Jak nie to jaką ładowarkę powinienem zakupić??

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Mam akumulator NiMH 8,4 1100, i chcę go sformatować. Niestety trochę się pogubiłem a nie chcę zrobić czegoś źle. Otóż mam zamiar ładować/rozładować prądem 0,3A ale nie wiem jak wybrać napięcie końcowe oznaczone jako V. Byłbym wdzięczny jakby ktoś napisał odpowiedź i dodał jakieś cenne wskazówki jeśli to konieczne. A jeszcze chciałbym wiedzieć, jaki jest minimalny czas nieużywania baterii by móc ją sformatować? Po jakim czasie od zakupu można ją sformatować? Czy raczej powinno się od razu po zakupie?

Link to post
Share on other sites

Czy akumulatory NiMh leżąc w szafie wyładowują się lub tracą jakoś "formatowanie" ? Naładowałem wieczorem batkę (doładowałem) mikroprocesorową ładowarką. W Szklarach dziś było jakieś 6-8 stopni. Wystrzeliłem może

pół magazynka (i słychać było, że ledwo ciągnie) po czym akumulator zdechł. W domu rozładowałem drania i naładowałem ponownie i wygląda na to, że pracuje poprawnie. Czy przed każdym użyciem należy to NiMh formatować ? :zastanawia:

Link to post
Share on other sites

Przeczytałem 3 strony tematu jednak dalej tego nie ogarniam więc mam kilka pytań na które są tu odpowiedzi ale jak już powiedziałem, nie ogarniam tego :zastanawia:

 

1. O co chodzi (w skrócie) z formatowaniem baterii

2. Kupując nową baterię Action Sports Games 9,6V 3000mAh NiMH Panasonic co na początku powinienem zrobić (kupuje ładowarkę Imax B6 więc odpowiedzi pod nią :happy:) ???

3. Nie rozumiem w jakim sensie można rozładować pakiet do 0,8V jeżeli miał 1,2V i czy to nie rozwala aku ?

4. O co chodzi z tą pamięcią mAh i na jakim zasadzie to działa ?

5. Czyli taka bateria 9,6V, która jest na maksa naładowana i jest nowa to bez tego procesu rozładuj/ładuj x3-4 może się zchrzanić do np. 6V i tak pozostanie już na zawsze ?

6. O co chodzi z tym prądem np. 0,6A ???

7. Ogólnie, nie ogarniam więc proszę o skrócony opis tego wszystkiego :icon_confused:

 

Z góry dzięki tym, którym będzie się chciało robić streszczenie tekstu dla zupełnie nie kumatego :biggrin:

Edited by Wolf800
Link to post
Share on other sites

Czy akumulatory NiMh leżąc w szafie wyładowują się lub tracą jakoś "formatowanie" ? Naładowałem wieczorem batkę (doładowałem) mikroprocesorową ładowarką. W Szklarach dziś było jakieś 6-8 stopni. Wystrzeliłem może

pół magazynka (i słychać było, że ledwo ciągnie) po czym akumulator zdechł. W domu rozładowałem drania i naładowałem ponownie i wygląda na to, że pracuje poprawnie. Czy przed każdym użyciem należy to NiMh formatować ? :zastanawia:

 

A masz wiedzę ile mAh weszło w pakiet przy ładowaniu/doładowaniu jaka pojemność ogniw?.Pakiety Ni.. podczas leżakowania się wyładowuje a szybkość uzależniona jest od zużycia ogniw.Pakietu NiMh nie trzeba co jakiś czas formować wskazane jest aby po 3-4 ładowaniach rozładować go do dolnej granicy napięcia na cele i naładować natomiast NiCd przed każdym ładowaniem trzeba rozładować.

 

Jak używałem NiMh to ładowałem je dzień przed strzelaniem a z rana jeszcze doładowywałem do 1,5V na ogniowo. Możliwe ze życie twojego pakietu dobiega końca , któraś z cel już może padać a co za tym idzie spada wydajność całego pakietu ,jeżeli go rozładowałeś i naładowałeś porawiles nieco wydajność ogniw.Pozostaje również opcja ze pakiet strzelił Ci focha jednorazowego bo ja się też z tym spotkałem przy NiMh. Naładuj go i kontroluj przez parę dni napięcie czy szybko spadnie poniżej 1,2V na cele .

Link to post
Share on other sites

Jak używałem NiMh to ładowałem je dzień przed strzelaniem a z rana jeszcze doładowywałem do 1,5V na ogniowo. Możliwe ze życie twojego pakietu dobiega końca , któraś z cel już może padać a co za tym idzie spada wydajność całego pakietu ,jeżeli go rozładowałeś i naładowałeś porawiles nieco wydajność ogniw.Pozostaje również opcja ze pakiet strzelił Ci focha jednorazowego bo ja się też z tym spotkałem przy NiMh. Naładuj go i kontroluj przez parę dni napięcie czy szybko spadnie poniżej 1,2V na cele .

 

Problem polega na tym, że to nowy pakiet. Był sformatowany i to była jego pierwsza strzelanka. Inna sprawa, że leżał jakiś miesiąc nie używany i tylko "doładowałem" go w nocy przed imprezą :zastanawia: Pakiet raczej z tych solidniejszych - dokładnie to ten: http://asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=451

A ładowałem go taką ładowarką (może nie jakiś top, ale w końcu mikroprocesorowa): http://asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=149

Niestety nie mam wiedzy ile mAh weszło do pakietu po ładowaniu :blink:

Edited by Kargan
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Czy formując akumulator imaxem b-6 (co akurat nie ma dużego znaczenia w tym pytaniu :wink: ) mogę nastawiając na cykl 3x rozładowanie/ładowanie zostawić aku podłączone do ładowarki dopóki się te 3 razy nie zrobi (podejrzewam że będzie się to parę dni formowało), czy lepiej żebym np. w jeden dzień jeden cykl?

 

I pytanie dodatkowe: słyszałem już wiele różnych opcji, i prosiłbym o oficjalne potwierdzenie :icon_biggrin:

Czy akumulator (dodam, że nimh) powinienem co strzelankę rozładowywać i naładować, czy może doładowywać i co mniej więcej za piątym razem rozładować i naładować?

 

Zdaję sobie sprawę że na forum było to wiele razy, ale przez te parę lat nazbierało się różnych wypowiedzi.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Witam. Ostanio kupiłem baterię 9,6V 1500 mAh - Mini Podwójna - Firefox. Sformatowałem (rozładowałem i naładowałem 3 razy) ją ładowarką batimexu na ustawieniach 500mA/8 cells. Padła jakoś pod koniec strzelanki, a wystrzeliłem może 3-4 hi capy. Teraz zakupiłem ładowarkę Imax b6.

I teraz pytanie. Jak reanimować baterię? Jak ustawić dobre parametry? Proszę podać nazwy po angielsku jeśli można.

Link to post
Share on other sites

Pozwoliłem sobie przeczytać wszystkie pytania i odpowiedzi w tym temacie, jednak (jako, ze jestem jeszcze zielony - zwłaszcza w temacie baterii) mam parę pytań.

 

Zakupiłem parę dni temu taki oto zestaw:

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=22_233_248&products_id=4062&name=Bateria_AEG_-_8,4V_1500_mAh_-_Stick_-_Firefox

http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=22_233_196&products_id=1429&name=Ladowarka_Mikroprocesorowa_Automatyczna_-_BCH001

 

Z forum dowiedziałem się, ze baterie Ni-Cd trzeba formatować 3 lub 4 razy. A baterie Ni-MH (bo zdania są różne)?

Tak czy siak właśnie formatuję swa baterie. Wczoraj naładowałem ją trybem szybkiego ładowania (1000 mA) - zajęło to jakieś 3 godziny, po czym oddałem parę strzałów i efekt był piorunujący (przeskok używanej wcześniej Ni-MH 8,4V 1100 mAh :) ). Zabrałem się potem do rozładowania. Po ok. 5 godzinach i braku jakiejkolwiek zmiany sygnalizacji (z żółtego koloru diody) w ładowarce, sprawdziłem baterię w replice, i nie ma siły na oddanie nawet pojedynczego strzału. Znak, że rozładowana. Niestety nie mam jak sprawdzić napięcia w baterii. Co robić?

1. Naładować ją i zostawić?

2. Naładować i rozładować (w instrukcji nie ma nic odnośnie "czasu rozładowywania" - ładowarka niby po rozładowaniu ładuje ponownie [tzn. muszę poszperać bądź zapytać w sklepie])?

3. Powtórzyć cykl 3 razy i zostawić naładowaną? Pytania/temat rzeka, nie? :)

 

Ładowanie jak wyczytałem lepiej robić małym prądem, tzn, w mym przypadku w ładowarce 500 mA?

 

Ma poprzednia bateria (DBOYS Ni-MH 8,4V 1100 mAh) , dodana do repliki razem z jakąś ładowarką, działa. Z braku wiedzy nie formatowałem jej przed pierwszym użyciem. Ładuję ją po ok. 7-8 godzin. W lesie działa, ale ostatnio długo nie trzyma. Czyli... format :)

 

Podsumowując, przed każdym strzelaniem, dobrze jest rozładować i naładować. Tak?:)

 

Dziękuję i pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Najlepiej daj ją komuś kto ma prawdziwą ładowarkę a nie batimexa ;P Taka moja rada. Porządne ładowarki mają wyświetlacz z napięciem. Ustawiasz tam do jakiego napięcia chcesz rozładować i jak szybko i masz problem z głowy. Nie formatuj baterii na 1000mAh, bo to nie zdrowe dla niej.

Link to post
Share on other sites

Co do napięcia przy rozładowaniu. Mam baterię stockową z cm.028 (8,4 V 1200 mAh) i ładowarkę imax b6. W instrukcji piszę że napięcie rozładowania ustawić na 0,8-1,0 V na ogniwo, ustawiłem na 6,4 V, dobrze zrobiłem? Tak robić teraz cały czas czy może inne napięcie?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...