Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stylizacja FJR


Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Żałuję, iż wątek ten ukazał się moim oczom dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale.

 

Przede wszystkim - gratuluję wyboru Dziećka, FJ-ci to temat wdzięczny i ciekawy + mało nas w ASH.

Co do poruszanych tematów (biorąc założenie, że chcesz iść w poprawną stylizację, co do rekonstrukcji dąży):

 

1. Umundurowanie:

Absolutna podstawa to kombinezon spadochronowy i spodnie spadochronowe. Odstępstwem jest tu jedynie front Włoski i Afryka, gdzie spodnie spadochroniarskie zastępowano piaskowymi spodniami sił lądowych (kombi nadal obowiązywał). Z szaroniebieskich spodni przeznaczonych dla innych jednostek Luftwaffe spadochroniarze korzystali naprawdę bardzo rzadko i przypadki takie stanowiły raczej promil, gdyż do końca wojny wydawano im spodnie spadochronowe (poza tym nie widzę większego sensu w kupowaniu repliki takich szaro-niebieskich spodni, gdyż za te same pieniądze można mieć replikę s. spadochronowych). Na głowę, jeśli nie chcesz narazie wydawać na hełm, weź szaroniebieską furażerkę lub czapkę wz. 43 w tymże kolorze, czapki z materiałów kamuflujących były tylko i wyłącznie frontowymi samoróbkami.

 

2. Oznaczenia:

Oczywiście rób jak uważasz za słuszne, ale na Twoim miejscu ograniczyłbym się do orła na kombinezon + obszycia czapki/furażerki. Odznaka spadochroniarska noszona była na bluzie polowej pod kombinezonem, także i tak nie byłoby jej widać. Przyzwoite kopie naszywek swoje kosztują, nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na np. kombinezon. A tak nawiasem - po co chcesz przerabiać orła by w łapach miał krzyż wojskowy?

 

3. Broń główna:

Podstawową bronią FJ, podobnie jak całej armii niemieckiej, od początku do końca był K98k. Jednakowoż, po operacji Merkur (Kreta), na każdego Jager'a, oprócz jego standartowego Mausera, był przydzielany MP40 - decyzję o tym, jak duża część oddziału(ów) nasycona będzie pm-ami, podejmowano na szczeblach dowodzenia. Z StG i FJ-ami jest zawsze pewien problem, a mianowicie taki, iż do ich rąk trafił dopiero w Ardenach i do końca wojny niewielu Jager'ów miało szansę z niego korzystać. Co do wymienionych przez Ciebie replik - MP40 Marushina nie jest raczej już nigdzie dostępne (no chyba że masz jakieś dojścia - daj znać :icon_biggrin: ). MP40 AGM to dobra replika, o ile masz trochę czasu, umiejętności i wiedzy historycznej co by zrobić z niej dobrze strzelającą i 100% historycznie poprawną replikę. MP40 od SRC jest już mniej więcej takie zaraz po wyjęciu z pudełka, dodatkowo ma blowback, jedynie trzeba się trochę nagimnastykować z dobraniem baterii. Jeśli nie spieszy Ci się - poczekaj na K98k od Zeta-Lab - wieść niesie, że niedługo ma się pojawić, a cena jest urzekająca: 208 $

 

4. Broń boczna:

Regulaminowo każden jeden spadochroniarz posiadać miał pistolet, co wynikało z niemieckiej takytki desantu (cała broń długa zrzucana w zasobnikach, a żołenierz po wylądowaniu czymś bronić się musiał). W praktyce broń boczną wydawano wszystkim przy operacjach, gdzie żołnierze rzeczywiście skakali na spadochronach - w pozostałych przypadkach (gdy desant odbywał się za pośrednictwem szybowców lub FJ-ci po prostu waliczyli jako piechota) pistolety mieli głównie dowódcy, kaemiści i funkcyjni. Oczywiście jest jedno ale - podobnie jak ich koledzy z sił lądowych, Jagerzy często zaopatrywali się w pistolety na własną rękę.

 

Mam nadzieję że choć troszkę pomogłem.

Pozdrawiam i owocnych postępów w stylizacji!

Link to post
Share on other sites

Sturm, masz jakieś informacje odnośnie tego Mausera Zeta-Laba? Bo w sieci bida z nędzą na ten temat. Jeśli by to przyzwoicie strzelało, to byłaby bomba ;)

 

Odnośnie przerabiania naszywek, to kierowałem się tym, że np. na Ardenach organizator zezwalał stronie niemieckiej na pełne reko za wyjątkiem swastyk.

Link to post
Share on other sites

Sturm, masz jakieś informacje odnośnie tego Mausera Zeta-Laba? Bo w sieci bida z nędzą na ten temat. Jeśli by to przyzwoicie strzelało, to byłaby bomba ;)

 

Odnośnie przerabiania naszywek, to kierowałem się tym, że np. na Ardenach organizator zezwalał stronie niemieckiej na pełne reko za wyjątkiem swastyk.

Łoł, co do Ardenów to mnie zaskoczyłeś - a miałem się wybrać ze znajomymi w następnym roku, szkoda.

 

Co do Mausa od Zeta-Lab - sprzedawany będzie pod marką Accuracy Fire i będzie dostępny przede wszystkim tu:

 

http://www.airsoftpanda.com/product_info.php/products_id/2815

 

Jest to kopia Tanaki z zespołem lufy i hop-up od VSR-ki, z oryg. oznaczeniami w komplecie, jeśli wedle sklepu na 0.25 g i gazie low-pressure osiąga 400 fps, to strach pomyśleć ile da na standartowym green gasie i 0.20g kulkach.

 

Kilka fotek:

 

http://www.ww2airsoft.org.uk/zeta-labs-gas-kar98k/

Link to post
Share on other sites

co do arden i naszywek z swastykami tak, ale nie trzeba je odpruwac, dosyć ze przykleisz kolko tam gdzie figurują, i nikt się nie przyczepi... sam orzeł nie promuje raczej, no nie?

 

 

Swastyka sama w sobie nic nie promuje, polecam poczytać odpowiednią ustawę. Tego typu ograniczenia to jakieś banialuki.. Szczególnie, że ustrój komunistyczny jest traktowany w ustawie jednoznacznie z nazizmem , a sierp i młot czy czerwona gwiazda nikomu nie przeszkadza .

Edited by Nanteris
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie odnośnie pasa. Myślałem o tym, żeby kupić niemiecki pas i wymienić w nim klamrę. Tutaj pojawia się problem, ponieważ podobno pas BW ma inną szerokość i nie podejdzie do niego klamra Luftwaffe. Czy rozglądać się za pasem WH, czy też może być pas RW, bo tak na zdrowy rozum, to chyba po przekształceniu niemieckich sił zbrojnych nie wymieniali każdemu pasów na inny?

Link to post
Share on other sites

Dzięki :wink:

Czyli rozumiem, że taka klamra podejdzie do tego pasa?

 

Jeśli chodzi o hełm, to koleś o nicku www_nestof_pl na Allegro (chyba jakiś sklep, ale jego strona jeszcze nie działa) ma do sprzedania hełmy M38 Sturma. Jeden z nich jest, że tak się wyrażę, standardowy, drugi pokryty kamuflażem, który wygląda jak rdza. Na razie nie zamierzam sobie sprawiać hełmu, ale dobrze byłoby wiedzieć na przyszłość ;) Odpowiedniejszy będzie hełm bez malowania, bez malowania z pokrowcem, czy pomalowany?

 

Standardowy: http://allegro.pl/helm-spadochronowy-m38-wierna-replika-i2226771206.html

Z malowaniem: http://allegro.pl/helm-spadochronowy-m38-kamuflaz-wierna-replika-i2226771205.html

 

No i ten hełm jest w feldgrau. Z kolei na rekonstrukcja.pl jest hełm w kolorze apfelgrun. Który będzie odpowiedniejszy? :zastanawia:

 

http://www.rekonstrukcja.pl/product_info.php?cPath=22_33&products_id=159

Link to post
Share on other sites

Z wymienionych hełmów najbliższy oryginałowi, jeśli chodzi o kształt dzwonu, jest "jabłuszkowy" z Rekonstrukcji (pl). A co do koloru - tu też wszystko rozbija się o okres na jaki chcesz się stylizować. Apfelgrun występował na 38-kach do desantu na Kretę i włącznie, później hełmy były standartowo malowane w Blaugrau, a żołnierze na froncie nakładali sobie na nie różne kolory kamuflujące własnym sumptem. Co by nie przemalowywać hełmu możesz dokupić sobie pokrowiec maskujący (np. w Splittertarnie B - pokrywa największy przedział czasowy wojny).

Link to post
Share on other sites

Ja mam pewne spaczenie, że mam tendencje polecania rzeczy z najwyższej półki , więc cenowo się tu nie wpasuję :hahaha: .

 

Potwierdzam :D

 

Sprzedawca o którym mowa jest solidny, można np bez problemu wymienić rozmiar itp.

Co do zakupów na allegro, warto jednak zawsze zapytać co i jak bo pełno tam bubli i przekłamań, czapek w dot44, "oryginalnych" chińskich kopii i innych bzdur. Bardzo łatwo utopić gotówkę w czymś co bardziej pod fantastykę podchodzi ;).

Link to post
Share on other sites

 

Tak trochę offtopując, to chyba idealną repliką byłoby jakieś G41 - najlepiej konwersja z M14 ;)

 

Do sylwetki, biorąc pod uwagę przez jaki okres wojny ostry odpowiednik był użwany, przez jakie rodzaje wojsk i w jakim "zagęszczeniu", to Maus' 98k (odpowiednio - całą, wszystkie, największym z możliwych). A też schodząc od tematu to w sumie nawet ciekawa sprawa, bo G41 nigdy w łapkach FJ-tów nie widziałem, ciekawe ilu (jeśli wogóle) miało okazję dzierżyć to-to w dłoniach.

Edited by SturmFJ
Link to post
Share on other sites

Lol to się miodny temat wysypał no ale tak jest jak się nie ma netu (:

 

Odnośnie FJ to Sturm ci to ładnie i klarownie wypisał dodam tylko że Hełm M38 dostaniesz już od 200zł na all jak trafisz.

 

Piszesz że Stylizacja ale uważaj bo owy temat cię może bardzo wciągnąć tak więc najlepiej się zastanowić przed podjęciem decyzji odnośnie zakupów :wink:

 

Odnośnie butów odradzam pierwszego wzoru STURMA, nie dość że prawie 600zł to total kupa no chyba że tylko ja na takie trafiłem:

http://www.youtube.com/watch?v=I9uVQra1-OA&list=UUIndxESM4Ox3o9PAEGFs0cg&index=40&feature=plcp

drugiego wzoru są oki ale jeżeli to ma być tylko stylizacja to w zupełności wystarczą dms.

Trzymam kciuki i mam nadzieję poznać za niedługo efekty :)

pozdro Ahmed

 

ps.Worek na kości ze Sturma tylko i wyłącznie do stylizacji, czasami można trafić za 150zł

 

Do sylwetki, biorąc pod uwagę przez jaki okres wojny ostry odpowiednik był użwany, przez jakie rodzaje wojsk i w jakim "zagęszczeniu", to Maus' 98k (odpowiednio - całą, wszystkie, największym z możliwych). A też schodząc od tematu to w sumie nawet ciekawa sprawa, bo G41 nigdy w łapkach FJ-tów nie widziałem, ciekawe ilu (jeśli wogóle) miało okazję dzierżyć to-to w dłoniach.

 

No jak już było pisane wcześniej K98 full War :), więcej od G1 to chyba przewineło im się ppsh jk i innych cudów typu 1919A4 czy steny nie wspominając że gdzieś swego czasu widziałem fotkę z Brenem :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

No jak już było pisane wcześniej K98 full War :), więcej od G1 to chyba przewineło im się ppsh jk i innych cudów typu 1919A4 czy steny nie wspominając że gdzieś swego czasu widziałem fotkę z Brenem :icon_biggrin:

 

A jest Breniaczek, jest - nawet kilka różnych fotek. Ciekawie też mieli za to FJ-ci z 500-nego SS - ostatnie miesiące wojny a u nich MkB42

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...