Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowy chorwacki karabinek automatyczny


Recommended Posts

15042005hs7qw.jpg

posstrojtxt2im.jpg

138633.jpg

 

Chorwacka firma HS Produkt (produkująca m.in. pistolet HS 2000, w nieznacznie zmodyfikowanej wersji dostępny na amerykańskim rynku pod nazwą XD, produkcji Springfield Armory oraz 9-mm pistolet maszynowy Agram 2000) ujawniła nowy 5,56-mm karabinek automatyczny w układzie bez kolby właściwej.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Rozumiem ze z Fusil Automatique Manufacture d'Armes de St. Etienne wam się ta broń kojarzy z uwagi na masywny chwyt transportowy? Bo poza tym i układem b-p i rodzajem amunicji to nic wspólnego z produktem koncernu GIAT ten karabinek nie ma. Chorwaci raczej przymierzali się do TAR-21 Tavor i ten kbk jest raczej owocem tego romansu. Spodziewam się że w grze RS również masz do czynienia z Tavorem.

 

Moze choć jeden z was sprawdzi cokolwiek zanim zacznie pisać?

Link to post
Share on other sites
Rozumiem ze z Fusil Automatique Manufacture d'Armes de St. Etienne wam się ta broń kojarzy z uwagi na masywny chwyt transportowy? Bo poza tym i układem b-p i rodzajem amunicji to nic wspólnego z produktem koncernu GIAT ten karabinek nie ma. Chorwaci raczej przymierzali się do TAR-21 Tavor i ten kbk jest raczej owocem tego romansu. Spodziewam się że w grze RS również masz do czynienia z Tavorem.

 

Moze choć jeden z was sprawdzi cokolwiek zanim zacznie pisać?

 

 

Dwa słowa, na pierwszy rzut oka - bo nie jestem specjalistą od broni - ten karabin skojarzył mi się z FAMASEM, jest do niego bardzo podobny, np. miejsce ładowania magazynka. A po drugie to naprawde dziękuję za dokładne wyjaśnienie co to jest i kto z kim spał aby to spłodzić. :D

Link to post
Share on other sites
Moze choć jeden z was sprawdzi cokolwiek zanim zacznie pisać?
Dobrze, już dobrze, przepraszam, zacznę sprawdzać, zanim coś napiszę, będę grzeczny :wink:
a potem sie dziwi ze go na forum i czacie jadą. Pozatym to o broni palnej podforum a nie o CSie (najbardziej przegiętej grze wszechczasów)
Czy to jest ta gra, gdzie każda broń przedstawiona jest w odbiciu lustrzanym, a okno wyrzutowe łusek - gdy trzyma się ją po lewej stronie ekranu - jest zawsze po prawej i odwrotnie? Kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem (w przypadku kbk AK czy kbk M4) długo nie mogłem przestać się śmiać :wink:
Link to post
Share on other sites
Czy to jest ta gra, (...)

 

Tak, to ta gra :wink: Zdajesz sobie oczywiście sprawę, że nie jest to symulator tylko strzelanka (a autor gry dla dodatkowego efektu postanowił, że wylatujące łuski będą widoczne dla gracza) która nie ma celów szczytnych (dydaktycznych) :wink:

Link to post
Share on other sites
Ciekaw jestem, jak wygląda umiejscowienie selektora i rozwiązanie ekstrakcji łusek.
Okno wyrzutowe po prawej stronie, przełącznik/bezpiecznik po lewej.
Ale czy do karabinka jest doczepiony bagnet, czy ja jestem kompletnie ślepy (możliwe)?
Tak, do karabinka jest doczepiony bagnet.
Link to post
Share on other sites
Czyli w armii chorwackiej służą sami praworęczni...
Skąd takie podejrzenie? W brytyjskiej, singapurskiej i innych również?
Już zapomnieli doświadczeń bojowych?
Przypomnij mi, jakie to doświadczenia bojowe mieli zapomnieć, bo niespecjalnie wiem o co Ci chodzi?
Link to post
Share on other sites

REMOVie, czyż Chorwaci nie walczyli z armią serbską i z Bośniakami (razem i przeciw nim) na początku lat 90? Nie odmówisz im chyba relatywnie świeżych doświadczeń bojowych.

 

Wydaje mi się, że jeżeli choć jeden z konstruktorów miał dostęp do internetu, to mógł sprawdzić opinie na temat zalet i wad układu bull-pup. Francuzi blisko 30 lat temu udowodnili, że zapewnienie możliwości stosowania broni przez prawo- i leworęcznych nie wymaga zastosowania radykalnych rozwiązań.

Link to post
Share on other sites
REMOVie, czyż Chorwaci nie walczyli z armią serbską i z Bośniakami (razem i przeciw nim) na początku lat 90?
Walczyli, Okruch, no i?
Nie odmówisz im chyba relatywnie świeżych doświadczeń bojowych.
Nie odmiawiam, tyle tylko, że mają się nijak do tworzenie nowego karabinka dostępnego dla praworęcznych? Skąd Ci to przyszło do głowy?
Wydaje mi się, że jeżeli choć jeden z konstruktorów miał dostęp do internetu, to mógł sprawdzić opinie na temat zalet i wad układu bull-pup. Francuzi blisko 30 lat temu udowodnili, że zapewnienie możliwości stosowania broni przez prawo- i leworęcznych nie wymaga zastosowania radykalnych rozwiązań.
Sugerujesz, że konstruktorzy z Singapuru (SAR-21), Korei (DAR-21), Afryki Południowej (CR-21), Iranu (KH-2002), Chin (typ 95/97, typ 88, pm typ 05, pm JS) nie mieli dostępu do Sieci? Bo widzisz wszystkie te konstrukcje dostosowane są do strzelców praworęcznych. Brytyjczycy od lat 80. używają rodziny broni dostosowanej do strzelców praworęcznych (co ciekawe, istniały lewostronne karabinki, ale nie zdecydowano się ich wprowadzać). Powiedz mi, jak to wytłumaczysz? Brakiem doświadczeń? :wink:
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...