Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaki nóż/scyzoryk.


Recommended Posts

To co pisałem posługując się skrótami nie było dedykowane do szarych ludzi a do tych co mają pojęcie o czym piszę.. A szary człowiek o śladowej wręcz inteligencji może użyć wyszukiwarki Google i sobie poszukać o czym mówię o ile to go zainteresuje.

Link to post
Share on other sites

Genialni są ludzie, którzy wpadają z pomocą w takie tematy wraz ze skrótami, o których przeciętny pytacz nie ma bladego pojęcia (Arend, dexterkrak).

Winszuję inteligencji...

W Twoim przypadku należy zatem współczuć braku inteligencji. Przeciętny pytacz, nie mający bladego pojęcia o nożach, wpisując w Google "vicek alpineer" (tak jak podał Dexter) otrzyma poprawny wynik wyszukiwania już w pierwszych dwóch linkach. Jeśli wchodzisz na to forum z przekonaniem, że cała tutaj wiedza objawiona jest jako dogmat i nie podlega przez to żadnej weryfikacji to zapewniam Cię, że się nieraz przejedziesz. Przeciętny człowiek poza zadaniem pytania na forum zadaje sobie również trud własnoręcznego poszukania informacji na interesujący temat więc wystarczy mieć odrobinę chęci i nie być leniem patentowanym a kombinacja wiedzy z forum i zdobytej własnymi środkami wyczerpie temat.

Link to post
Share on other sites

Dla osób, które nie mają pojęcia o nożach polecam stronkę KNIVES.pl.

 

W sprawie konkretnego modelu noża nie wypowiem się, bo "każda pliszka swój ogonek chwali".

Jestem sceptykiem jeśli chodzi o przydatność scyzoryka na biwaku, przeważnie zbyt małe i cienkie ostrze, mizerny, wręcz symboliczny system blokady ostrza, narzędzia dodatkowe to niemal atrapy, nadają się do codziennego, cywilnego użytku.

Noże składane tzw "taktyczne", już bardziej przydatne, ale tutaj też skłaniałbym się do noża z ostrzem o grubości co najmniej 3 mm, długości 80 mm i blokadą back-lock (prosta w konstrukcji, bardzo skuteczna, mało podatna na zanieczyszczenia).

Najbardziej przydatne i skuteczne na biwaku są noże z ostrzem stałym, ale nie polecam noszenia ich przy pasku w miejscach publicznych (budzą sensację), bardzo "lansiarskie".

Najbardziej uniwersalne są multioole, ale w mojej opinii jeśli coś jest "do wszystkiego", to jest "do niczego".

Jeśli chodzi o stal, to moim zdaniem optymalna AUS-8 i 440C i ich odmiany, a najniższa dopuszczalna (satysfakcjonująca) to AUS-6 i 440A.

Zainteresowanych głębszym zaznajomieniem się z tematem noży, odsyłam do książki Sergiusza Mitina "Noże" (Dom Wydawniczy Bellona).

 

Zaznaczam, że moje opinie opieram na kilkuletnim doświadczeniu, posiadam (nie piszę, że którykolwiek z nich polecam) i używam:

- Taschenmesser noszę go na co dzień w kieszeni do rozcinania kopert i otwierania piwa i wina;

- Knife e302, lansiarski, leży w szufladzie, mało przydatny;

- CRKT Cascade, ma doskonałą, bezpieczną rękojeść jeździ w samochodzie jako nóż quasiratowniczy;

- nóż BW, tyle że oryginalny demobil z Bundeswehry (ten z linku podałem tylko poglądowo, bo to mizerna podróba Mil-Tec), robi lans przy oporządzeniu S95, genialna rękojeść, nóż "pancerny", nie do zdarcia;

- Wz.9, leży w szufladzie, ładny, zgrabny, mało przydatny;

- multitool + dodatkowe końcówki, jeździ w samochodzie na wszelki wypadek.

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

To co, może zostawimy temacik na "polansienie się" ostrzami? :P

 

U mnie - SRK, Victorinox One Hand, Victorinox Centurion, 6H4, Leatherman Wave, Leatherman Blast, oprócz tego jakiś chińczyk i zardzewiały bagnet do Mausera.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam wszystkich, widzę że mozna podsuwać linki, w odpowiedziach (normalne forum wkoncu heh) to w temacie scyzoryków i noży to można polecic smiało scyzoryki.net

 

Prosta nazwa, w dodatku można na facebooku ich dorwać https://www.facebook.com/Scyzoryki.net

 

Spora oferta, szybko wysyłaja, dodatkowo jak sie czegos nie wie do końca to mozna maila wyslac i w miare sensownie odpowiedza, takze tam mozna rownie dobrze zasiagac opini ;) pzdr.

Link to post
Share on other sites

No cóż, przynajmniej raz coś wygram :teethh: !

Kozę w stodole, jeśli nie ucieknie... :icon_razz:

 

Osobiście 8 rok katuję scyzoryk tego typu http://archiwum.alle...2464388140.html

czyli największa seria scyzoryków Viktora, przy czym mój ma gładkie ostrze - te ząbki są fajne, ale jak chłopaki pisali, cięzko się ostrzy i nie są tak wszechstronne jak gładkie ostrze.

Scyzoryk jest moim podstawowym narzędziem, mam go przy sobie niemal zawsze, nie jest oszczędzany, przydawał się do cięcia kabli, wkręcania/odkręcania śrub, pracy przy dłubaniu w drewnie, plastiku i alu, naprawie replik, skrobaniu alufelg z farby :icon_biggrin: i wielu wielu innych czynnościach. Pozostałe akcesoria poza ostrzem - czyli śrubokręty (2 płaskie i gwiazdka), otwieracze, piłka, szpikulec są często używane i sprawdzają się bardzo dobrze, nie są tylko ozdobą. Pęsetka i wykałaczka również sa bardzo przydatne - nie ma chyba nic bardziej wkurzającego niż drzazga czy kawałek czegoś między zębami, na 2 dniowym scenariuszu :icon_razz:

 

Ostrze go osełką tej samej firmy 1-2 razy w miechu, zależnie od użytkowania, a raz do roku funduję mu ostrzenie laserowe. Brak jest uszczerbku elementów, jedynie na plastikowych okładzinach są rysy. Blokada ostrza i płaskiego śrubokręta to jest to. W modelach typowo dla myśliwych, blokada jest w suwaku - wygodniejsza, ale zamiast śrubokrętów są ostrza do patroszenia

http://scyzoryki.net...a-sportowe.html

ostatnio kuzynowi sprezentowałem model prostszy http://scyzoryki.net...swiss-army.html

bo wcześniejszych bazarowych wynalazkach typu noże Rambo i dziadowskie foldery, chłopak do dziś nie może się nim nacieszyć.

 

Faktycznie jest ciut za mały by nim wygodnie przygotowywać papu czy ciąć drzewo na ognisko, choć nadal jest to możliwe ( piłka daje radę, swego czasu przepiłowałem kumplowi nogi drabiny w ramach dżołku). Na biwak lepiej nadaje się coś większego i cięższego - glock lub kabar, maczeta albo kto co lubi.

Link to post
Share on other sites
(...) nie ma chyba nic bardziej wkurzającego niż drzazga (...) między zębami, na 2 dniowym scenariuszu :icon_razz:(...)

Przyznaj się, czy drewno na ognisko tniesz scyzorykiem, czy gryziesz :icon_question: :hahaha:

Na szczęście ja już nie mam zębów...

 

Przepraszam za offtop...

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...