Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaki nóż/scyzoryk.


Recommended Posts

Witam,

Przyznam się od razu, że dokładnie nie szukałem, który scyzoryk wybrać, gdyż jestem na wakacjach i usiąść przy laptopie nie mam za bardzo czasu, więc się liczę, że mogę otrzymać niepoprawną odpowiedź, jednak bym był wdzięczny, gdyby ktoś się wypowiedział, kto miał chociażby trochę z tym do czynienia.

Poszukuję w miarę przenośnego nożyka, lub scyzoryka, którego łatwo by można było wsadzić do kieszeni.

Taki multitool, żeby mieć pod ręką coś, czym można przeciąć linkę, zaostrzyć badyla itp.

Było by wspaniale, żeby to było wytrzymałe i w miarę to zgrabnie wyglądało (nie za wielkie i broń Boże żaden "nóż rambo").

Na zakup mam do przeznaczenia 150zł.

Link to post
Share on other sites

Jak zaczniesz temat zgłębiać to wsiąkniesz bo co człek to opinia, taki kształt, taka stal, taka firma a takie okładziny, a nie, bo te lepsze! Więc zamiast marnować czas- weź Victora :P. Multit będzie duży i przyciężki na EDC a do tego- zbędny.

 

Ja mam Alpineera od Vicka ale opcje są różne, pamiętaj, że jak to ma być EDC to płaski mile widziany.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Bierzcie te z powiększonym nożem, z możliwością otwierania jedną ręką.

 

Bardzo przydatna rzecz, między innymi właśnie z powodu jej braku w moim Huntsmanie Camo używam teraz toola (LM Wingman), a scyzor leży i się nudzi :tongue:

Link to post
Share on other sites

Huntsman mi się spodobał, ale ma jakieś braki, znalazłem też nomad i one hand.

Rozumiem, że wszystkie od victronixa można brać?

Kurcze, 111 stron na allegro jeszcze do przejrzenia.

Czy taki zwykły składany nożyk będzie bardziej wytrzymały od scyzoryka?

Jak sądzicie, czy na EDC (już wiem co to znaczy :D) bardziej się nada scyzoryk, czy coś innego?

Niestety sam na razie nie jestem wstanie wywnioskować, dopiero temat "studiuje".

Wybaczcie ten spam, za dużo informacji naraz.

Edited by Alexanderexis
Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że wszystkie od victronixa można brać?

Kurcze, 111 stron na allegro jeszcze do przejrzenia.

 

To nie na Allegro, tylko na stronie polskiego dystrybutora przeglądaj :) lepiej usystematyzowane i oferty się nie powtarzają.

Jak już będziesz wiedział, czego chcesz, to wtedy ewentualnie szukaj na Pazzegro czy ktoś ma lepszą cenę.

 

Tak, Victorinoxy można spokojnie brać. Oni nie robią tandety.

No i budzi pozytywne, niemilitarne skojarzenia (mimo nazwy "szwajcarski nóż oficerski"): dla cywila jest to "szwajcarski scyzoryk" albo "scyzoryk MacGyvera", a nie "mordercze narzędzie". Co w sytuacji EDC nie jest bez znaczenia - wpływa na to, jak jesteś postrzegany: "Pan Praktyczny Zawsze Przygotowany" czy "Niebezpieczny Psychopata"...

Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/scyzoryk-victorinox-one-hand-0-8463-mw3-wysylka-0-i2464388140.html

Ten można brać?

Lepsze ostrze ząbkowane czy gładkie?

Wybaczcie ten chaos, ale chciałbym teraz już zamówić, bo potem nie wiem kiedy będę mógł.

@Może tak, chcę scyzoryk one handed z największą ilością narzędzi.

Takiego szukać pod jaką nazwą? One handed?

Edited by Alexanderexis
Link to post
Share on other sites

I bardzo dobry wybór ;) Osobiście taki posiadam, i nie zamieniłbym na nic innego. Nie jest przepakowany narzędziami, wszystko to co najważniejsze ma, cholernie ostry i długo ostrość trzyma, wprawdzie ząbki wymagają odpowiedniego sprzętu do ostrzenia, ale zawsze można oddać go do naostrzenia komuś kto to taki posiada, albo wydać w przyszłości trochę pieniędzy na jakiś zestawik do ostrzenia.

Link to post
Share on other sites

Owszem Vicki są fajne. Nawet bardzo fajne, ale po dłuższym użytkowaniu vicka twierdzę że w pole to one się mało nadają. Zestaw narzędzi jest w polu niepotrzebny, a ostrze scyzora jest zbyt krótkie żeby się sprawdzić jako narzędzie kuchenne czy obozowe.

Dlatego jako nóż polowy zdecydowanie polecę http://allegro.pl/enlan-bee-el02b-noz-turystyczny-sanrenmu-i2466540900.html .

Link to post
Share on other sites

znacznie taniej do dostania u tego użytkownika na knives.pl http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,107653.0/highlight,enlan+bee.html no i z budżetem 150zł to można znacznie lepsze folderki dostać.

 

Co do vicka, mi się idealnie sprawdzał na wypadach, ostrze ponad 6cm blokowane LL świetnie nadaje się do oskrobania kijka, dłubania w drewnie czy krojenia pomidorów lub smarowania, rewelacyjna piłka, świetnie tnie gałęzie, ostre szydło i otwieracz do puszek wiele razy się przydawały. Fakt modele z mniejszym ostrzem raczej do cięcia paczek, ale te duże świetnie się sprawują na wypadach.

Link to post
Share on other sites

Ok, zapamiętam na przyszłość, w które marki celować, chociaż myślę, że ten scyzoryk powinien mi jeszcze trochę posłużyć.

Arend, nóż fajny, ale groźnie wygląda i jak Errhile napisał, może wzbudzać negatywne emocje u innych.

Scyzoryk już oficjalnie zamówiłem, więc myślę, że to na tyle.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i wesołych wakacji! :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Są ludzie w których negatywne emocje wzbudził mały Spyderco Bug (2cm ostrza). Ja Ci proponuję nóż w teren , a nie do tramwaju czy biura.

 

Mikunda, wiem że się taniej trafi jak poszukać. Linki z aledrogo wrzucam tylko jako przykład ( no najszybciej tam coś odszukać a i w googlach wyrzucają się na pierwszych pozycjach)

 

Inna sprawą jest to że jak mi się na palcach zamknął nóż z LL to już nie polecę żadnego scyzoryka z linersem. Dla mnie jako blokada istnieje tylko axis (no chyba że inną pewniejszą wymyślą)

Link to post
Share on other sites

Dodaj jeszcze, czy był to liner z Victora, czy z czegoś innego.

 

Zaś co do wyboru scyzoryka zasady są trzy:

-po pierwsze Victorinox,

-po drugie ten dłuższy,

-po trzecie z śrubokrętem, a nie z korkociągiem. Jako były kelner wiem, że wino śrubokrętem otworzysz, a śruby korkociągiem nie wkręcisz :)

Link to post
Share on other sites
Z m16-21 CRKT. Więc nie taka znów lipa. I co ciekawsze zabezpieczona.

Też tak miałem, CRKT lubi sobie złapać paprochy z kieszeni w blokadę. Do tego jeszcze ta "blokada blokady" więcej psuje, niż pomaga. Mogli dać po prostu mocniejszą sprężynę i po problemie. A szkoda, bo wyważenie ostrza w nożu składanym ma najlepsze.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...