Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Różnica pomiędzy li po 15C i 20C


Recommended Posts

Witam

Chciałem się spytać czy jest konkretna różnica pomiędzy prądem rozładowania 15C i 20C. Czy będzie różnica na reakcji tego spustu, że jak nacisnę to reakcja będzie jakby mi mechanizm w myślach czytał, czy to jest różnica taka, że szkoda gadać.

Dla ciekawskich baterie lipo: 15C i 20C

Link to post
Share on other sites

No guzik prawda, wcale się to tak nie przekłada.

 

1300mAh/15C może bezpiecznie dać prąd 18.5A, 1300/20 - 26A. Nie wiem dokładnie co znaczy "bezpiecznie", ale podejrzewam*, że jest to prąd, przy którym napięcie na ogniwie spada z nominalnych 3.7V do wartości nie niższej niż 3.0V, czyli +/- dolnej granicy rozładowania.

Czyli dla w/w pakietu 15C przy pobieranych 15A napięcie z 3.7V spadnie do ok 3.13V, a dla pakietu 20C do 3.3V. Stockowe repliki pobierają właśnie ok 15A**, można też przyjąć, że przy danym prądzie napięcie przekłada się bezpośrednio na ROF. Zatem wzrost będzie trochę ponad 5%.

Jednakże nawet stockowa replika bardzo szybko zamęczy taki (1300mAh/15C) pakiet ze względu na pobieranie prądu przy granicy wytrzymałości - 20C nie dość, że da lepszy rof i reakcję na spust (zwłaszcza to drugie - w momencie wciśnięcia spustu płynący prąd jest sporo większy), to jeszcze wytrzyma dużo więcej cykli.

 

*podejrzewam - nie znam metodologii określania wydajności prądowej ogniw, ta wydaje się logiczna i dająca rozsądne wyniki (opór wewnętrzny dla pakietu 1300mAh/15C rzędu 37mOhm), ale głowy dać nie mogę.

**15A - przybliżenie ładną wartością. Nie mam sprzętu ani arsenału, by zmierzyć tę wartość, ale z dostępnych mi informacji wynika, że stockowe repliki ciągną właśnie w zakresie 10-20A.

 

Jak ktoś znalazł jakiś błąd w tym, co napisałem, to proszę mnie poprawić - człowiek uczy się całe życie. Jeśli komuś szczęścia przysporzą wzorki i dokładne obliczenia - mogę przedstawić. Bon apetit! :wink:

Link to post
Share on other sites

Szkoda, bo na choćby hobbykingu różnica 15C a 20C jest rzędu $0.30, a dostępne są też 30 i więcej za niewiele większą cenę ;) Zresztą u nas też są, choćby: http://allegro.pl/akumulator-lipo-turnigy-nanotech1300mah-7-4v-i2833271352.html

Ale jeśli chodzi o wybór między tymi dwoma z pierwszego posta, to osobiście 15C bym chyba nie ryzykował.

Link to post
Share on other sites

1300mAh/15C może bezpiecznie dać prąd 18.5A

 

Raczej 19,5A.

Co do prądu to układ weźmie tyle samo czy jest 15C czy 20C, prąd zależy wyłącznie od napięcia i oporu układu. Wyjątkiem jest sytuacja gdy układ potrzebuje większego prądu niż źródło moży dać. Spadek napięcia przy obciążeniu zależy od wykresów obciążalności bateri, można o takkie poprosić producenta.

Link to post
Share on other sites

Raczej 19,5A.

Racja, musiałem źle przepisać ;)

Co do prądu to układ weźmie tyle samo czy jest 15C czy 20C, prąd zależy wyłącznie od napięcia i oporu układu. Wyjątkiem jest sytuacja gdy układ potrzebuje większego prądu niż źródło moży dać. Spadek napięcia przy obciążeniu zależy od wykresów obciążalności bateri, można o takkie poprosić producenta.

Spadek napięcia na ogniwie zależy od oporu wewnętrznego. Od niego zależy też teoretyczna wydajność prądowa pakietu - i na tym oparłem moje wcześniejsze wyliczenia (jak wspomniałem, dla 1300mAh/15C wyszło mi ok 37mOhm, co jest wartością wcale prawdopodobną).

Prąd oczywiście, że zależy od napięcia i oporu, ale to jest zależność, którą można odwrócić ;) Ale nawet, jeśli zmienia się zarówno napięcie jak i prąd, ważna jest wydzielana na silniku moc, czyli I*U. Więc nieważne, czy przyjmiemy za const napięcie czy prąd, czy też przyjmiemy, że oba się będą zmieniać, przyrost mocy wydzielanej będzie taki sam (na przykładzie tamtych pakietów: ok 5%).

 

I znowuż, jak ktoś lepiej się znający ode mnie zauważy jakiś błąd, proszę o wytknięcie :wink:

Link to post
Share on other sites

Czyli można ogólnie przyjąć, że większe natężenie to większy rof.

W związku z tym mam pytanie, czy 20C to będzie za dużo dla sprężyny M100?

 

Tak ale przyjmując ten sam typ ogniw i ich podobną jakość (przy tych lipo mozna przyjąć że nie będzie różnicy ale osobiście radziłbym 20C ze wzgledu na możliwośc użycia w mocniejszych replikach)

 

20C nigdy nie jest za dużo, to jest maksymalna wydajność prądowa.

Edited by l_isek
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...