Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pobyt w Terenie Zalesionym


Recommended Posts

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ów okop można przecież przykryć czymś na wypadek deszczu. No i to zależy jak kto chce spać, jak ktoś chce wygodnie to wykopie okop długości swojego ciała, a jak mu sie nie chce to będzie się cisnął. Jakim cudem robale do niego wpadają? W okopie nie spałem, ale mam koło domu i nie zauważyłem tam wzmożonej działalności robactwa ;-) . A w okopie chłodno i cień jak na powierzchni upał, a jak zimno to się można przed wiatrem schować etc.

Link to post
Share on other sites

Czytam sobie tak ten wątek i zastanawiam się jakie wy toboły ze sobą zabieracie, skoro (tak tu czytam) do pobytu w lesie niezbędne są słój smalcu, witaminy B, G, L i U, a obyć się nie może bez hamaków kieszonkowych. Proponuję, żeby autorzy najciekawszych pomysłów zważyli swoje torby ;)

Na te kilka dni (2-3) nie jest cieższy jak 25 kilo i większość wagi to woda.

Link to post
Share on other sites

Na te kilka dni (2-3) nie jest cieższy jak 25 kilo i większość wagi to woda.

Dokladnie. Warto rowniez wspomniec, ze zazwyczaj nie jest tego na tyle duzo by nie pomiescic sie w skromnym Alice M'ce, tudziez innym ~50 litrowym plecaczku.

 

Odpowiednio mniej miejca zajmuja kulki, nie to co na jebankach :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

http://www.arpol.net.pl/index.php/pl/article/36

 

To dla większej grupy na wyprawy. Można spokojnie podzielić po plecakach takiego teamu milsimowego/wyprawowego.

Pewnie i jedna osoba mogłaby to tachać ale ile by to konsumowała jak i tachała ze sobą.

 

 

A co do zabrania dodtakowych rzeczy ze sobą to pamietac wypadałoby o swetrze + podpinka + rękawiczki + ciepłe skarpety + koszulka + bielizna na zmiane. Moze zajmie troche wiecej miejsca ale przy rozplanowaniu tego z głową może się zmieścić w jakiejś kieszeni plecaka lub posłużyć za wypelniacz kalimaty (można zawsze też przytroczyć to do plecaka po owinięciu w dodatkową bluzę mundurową). Warto o tym pamiętac by jak nocą mocno sie ochłodzi nie szczekać zębami.

Link to post
Share on other sites

Hmm może ja dzikus jestem ale żeby brać bieliznę na zmianę na 2-3 dniowy wypad do lasu a zwłaszcza na cos w stylu milsima to chyba trochę przesada :D Wolę w miejsce tych gaci zabrać jedna więcej parę skarpet zwłaszcza jak mam dużo chodzić i ma być mokro.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Jedna majty za zmianę z pewnością się przydają na 2-3 dni, w razie nieoczekiwanych problemów. ;)

Aczkolwiek Thor ma rację, z osobistych doświadczeń wynoszę, że zapasowe skarpety bardzo się przydają.

Edited by shadow333
Link to post
Share on other sites

Co do skarpet zgadzam sie zwłaszcza kiedy jest jakieś prawdopodobieństwo brodzenia w wodzie a temperatury są dość niskie. Tak długo jak jesteśmy mokrzy tak do okolic kolan czy połowy ud w zasdzie tylko zmiana skarpet w czasie odpoczynku daje nam szansę na "przeżycie" i zachowanie morale. Nawet jeżeli ruszajac dalej mamy spowrotem wsadzić mokre i zimne skarpety to i tak w czasie marszu spokojnie się rozgrzeją. Oczywiscie nie ma to zastosowania w temperaturach około zera i niższych ;) Inna ewentualność to suche skarpety w worek foliowy i w mokrego buta. Ale nie na długo :D

Link to post
Share on other sites

Shadow chodzi przede wszystim o kwestie "oddychania" stopy. Jak zawiniesz w worek to po jakimś czasie masz przepoconą nogę, skarpetę i wszystko trzyma się przy stopie, czyli szybka droga do odparzeń i odcisków. Jak pisze Khaoz gore to najlepsze wyjście w takiej sytuacji bo oddaje ze srodka to co powinno a nie wpuszcza wilgoci z zewnątrz.

 

Metoda "na worek" tak naprawde sprawadza się jak jest ciepło i buty mają konstrukcje umożliwiającą szybkie schnięcie, ale z drugiej strony tez przyspiesza skutki uboczne. No i jak trzeba iść lulu to tez jest ok bo wtedy noga nie pracuje i nie poci się zbyt szybko.

Link to post
Share on other sites

Jezu. Po to one zostały wymyślone i od czasów I wś są wykorzystywane w ten sposób. Aktualny wzór poncha jest od czasów Wietnamu. Tak, "ktoś" próbował.

Weź poncho, sznorek i idź do lasu popróbuj. Albo pogooglaj bo mase patentów na taki namiot jest w sieci.

Link to post
Share on other sites

Witam ;)

 

Napiszę co nie co na ten temat gdyż... mieszkam w lesie :lol: tak tak to nie zart mieszkam w leśniczówce gdzie poza mną i moją rodziną nie ma nikogo a do najbliżej wiochy mam 2km. Więc pewnie już ktoś o tym wspomniał ale co do kleszczów i komarów to jest strasznie ciężko bo większość srodków(różnego rodzaju offy i inne) po prostu przestają działać po pierwszym weekendzie lata kiedy to pojawiają się natretne owady. Uodparniają się na nie. Polecam zakryć się jak najbardziej a miejsca narażone na ukaszenia(ręce nogi przy nogawkach, szyja, twarz) posmarować spirytusem(oczywiście bez przesady :wink: ). A jeśli już złapiemy kleszcza to również dobrze jest gdy przed wyciągnięciem go posmarujemy miejsce ukąszenia spirytusem. Co do spania: dobrym sposobem aby nie zmarznąć od ziemi jest zrobienie sobie posłania z gałęzi sosny(a na nie trawę która zmniejsza kłucie igieł), a najlepiej modrzewia gdyż te igły nie kłują. co do jedzenia to już zalezy od możliwości(najlepsze są racje żywnościowe zakoszone z woja przez jakiegoś znajomego :-P)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

A propos "namiotów", z dwóch polskich peleryn (nie wiem jak one się zwą, takie czarne z aluminiowym stelażem) można złożyć takie śmieszne tipi. W sumie miejsca tam mało ale na głowę nie pada.

W kwestii stóp, to takie trzymanie w worze to może doprowadzić do grzybicy i innych syfów (skóra szybko się odparza, robi się biała i podatna na pęknięcia). Polecam do stosowania zasypkę ALTA (zapobiega poceniu i co za tym idzie nieprzyjemnemu zapachowi).

Edited by Karczownik ZW
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...