Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropo ceny, mam surplusa z wojska envis703e, to jest nokto będące w zestawie survivalowym pod siedzeniem wyrzucanym lotnictwa US. Tuba mil-spec, nowa i dokładnie ta sama co w PVS14 z auto-gate.

 

Popularne źródło lampek na wymianę do PVS14.

 

8,5k polskich pesos

Link to post
Share on other sites

W envisach nie było tub z autogatingiem ani w milspecu, wszystkie były cywilne lub takie co nie przeszły milspeca (kropki/braki w parametrach). Były montowane ITT F9800 SelA lub Litton M890-004 obie thin film bez autogatingu. Niemniej envisy mają generalnie dobre tuby i świetną optykę.

Link to post
Share on other sites

W ramach mojego pytania sprzed paru stron, odnośnie zabezpieczenia soczewki kamery termowizyjnej.

 

Na US Ebayu akurat nie znalazłem odpowiedniej, a więc postawiłem na tą z linku, który wcześniej podałem:

https://www.amazon.c...1/dp/B00M40O25I

 

Soczewka sprawia wrażenie metalicznej (do tej pory nie wiem czy jest to german, czy też szkło domieszkowane germanem, trudno - nie znam się), w każdym bądź razie jest nieprzezroczysta o lustrzanej fakturze.

 

Zgodnie z przypuszczeniami, zupełnie przeciwnie niż widziana w obrazie termograficznym :icon_smile:. Jestem dopiero po bardzo wstępnych testach, ale wygląda na to, że przyłożona blisko obiektywu jest praktycznie niewidoczna w termowizji - nie zauważyłem, aby na odległości kilku metrów w jakikolwiek negatywny sposób wpływała na jakość obrazu. Na większej odległości dopiero przyjdzie czas na testy, kiedy ją na stałę zamontuję.

 

A propos kwestii montażu. Średnica 1'' powinna ułatwiać nieco sprawę, gdyż osłona obiektywu PS24 ma w jednym miejscu identyczną średnicę. Ale nie chcę zapeszać, dam znać jak się z tym uporam.

 

Jeśli chodzi o wytrzymałość mechaniczną... Cóż, na razie przypadkowo upuściłem soczewkę na panele drewniane. Nie zrobiło to na niej wrażenia, choć serce mnie zakuło. Cóż, mam nadzieję, że więcej się nie wyślizgnie.

 

Generalnie rzecz biorąc - dzięki W2O za rozwianie wątpliwości co do właściwości tej soczewki. Póki co wygląda na to, że jest to dokładnie to, czego szukałem.

 

https://drive.google...iew?usp=sharing

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Miałem jakiś czas temu napisać jak wyszło zabezpieczenie soczewki w moim PS24, ale wypadło mi to z głowy.

 

Wersja skrócona: nie zniekształca obrazu, ale może łatwiej zdradzić pozycję strzelca.

 

Wersja długa:

 

Szkiełko zostało wpasowane i zablokowane kawałkiem elastycznej gumy. Nie ma możliwości, aby się samo wysunęło. Swoją rolę spełnia: powinno zabezpieczyć soczewkę przed przynajmniej pojedynczym trafieniem. Jeśli chodzi o jakość obrazu - została w pełni zachowana. Nie ma żadnych zniekształceń, bez względu na odległość obserwacji. Minusem jest natomiast to, że lustrzana faktura osłony mocno odbija światło, więc jeśli ktoś zaświeci w stronę termo (bez względu czy to IRką w noktowizji czy światłem białym), to zdecydowanie dostrzeże strzelca. Coś za coś, trzeba się bardziej starać :icon_wink:.

 

Miałem to póki co w terenie na jednej imprezie. Sprawdziło się.

 

https://drive.google...iew?usp=sharing

https://drive.google...iew?usp=sharing

 

 

Natomiast zacząłem się zastanawiać nad kwestią taniego przystosowania urządzenia do celowania, jeśli to w ogóle możliwe. Do tej pory radziłem sobie bez punktu ani siatki celowniczej. Muszka z repliki jest widoczna w obrazie i pozwala tym samym wziąć pewien punkt odniesienia przy strzelaniu. Rozwiązanie się sprawdza, jednak nie jest zbyt precyzyjne - nie ma problemu z trafieniem całej sylwetki człowieka na odległości 20-30 metrów, jednak kiedy ktoś zaczyna się chować za osłonami na dystansie tych 30-40 metrów, to trafienie takiej osoby zaczyna być rzeczywiście trudne.

 

Długo szukałem w necie i najbardziej skutecznym (choć niepozbawionym wad) rozwiązaniem, wydaje się transmitowanie obrazu na kamerkę DVR z możliwością podglądu obrazu w czasie rzeczywistym i oprogrowamowaniem dodającym siatkę celowniczą:

 

Co ciekawe, spotkałem się też z opinią, że zamontowanie lunety celowniczej, która patrzyłaby w wizjer termowizora, również jest możliwe. Oczywiście zdaję sobie sprawę z istnienia nakładek termowizyjnych, jednak wydawało mi się to w przypadku serii Scout PS niemożliwe, gdyż wewnątrz znajduje się ekran, a nie układ soczewkowy i ogniskowa lunety celowniczej na to nie pozwoli? Ale wygląda na to, że coś jednak źle rozumiem, tylko nie wiem w którym miejscu robię błąd.

 

Z ciekawości zestawiłem Deltę Classic 3-9x z kamerą i... byłem trochę zaskoczony, gdyż obraz rzeczywiście był widoczny (wybaczcie jakość obrazu, słońce świeciło przez plecy):

https://drive.google...iew?usp=sharing

(w obrazie widać zimny taboret stojący na tle ciepłego kaloryfera - wszystko oddalone o około 5-6 metrów)

 

Uzyskany obraz, mimo że wystarczająco ostry, był jednak odpowiednio powiększony i zawężony. Zacząłem się zastanawiać jak zachowałaby się luneta celownicza o mniejszym przybliżeniu. Miałem okazję przymierzyć chińską:

http://www.taiwangun...&campaign-id=19

 

Tym razem natomiast kompletnie nie uzyskałem obrazu, ani na mniejszym ani na większym przybliżeniu. W tej lunecie soczewka wyjściowa jest jednak skryta w tubusie lunety na kilka centymetrów - nie wiem czy to nie mogło zrobić różnicy?

 

Czy ktoś może mnie trochę douczyć w tej kwestii? Najpierw myślałem, że coś jest niemożliwe, a kiedy okazało się możliwe, to w innym przypadku nie zadziałało i już całkiem zgłupiałem. Gdzie robię błąd?

 

A może ktoś ma jakiś swój sposób na precyzyjne celowanie z tego typu urządzeń? Niestety, znaczące zwiększenie budżetu i kupno kamerki przystosowanej do roli celownika jest dla mnie niemożliwe.

Link to post
Share on other sites

@Logan

Trochę to trwało, ale w końcu jestem.

Dzięki za opis zabezpieczenia obiektywu.

Co do mocowania termo za lunetą - to nie byłem pewien czy takie testy przyszły mi do głowy, bo głęboko byłem przekonany że nie ma to sensu :-).

Tak więc wczoraj z dużym sceptycyzmem zamontowałem termo za lunetą (ITT 2,5-10x56) i ... nie ma obrazu.

Kolejne testy robiłem z lunetą Pilad 8x56 - z takim samym efektem i pożyczonym naprędce Zeiss'em - również bez efektu.

Ponieważ sądziłem że jakiś wpływ mogą mieć na przykład powłoki soczewek to kolejne testy zrobiłem na kawałkach szkła jakie miałem akurat pod ręką -i znów bez efektu. :-(

Jedyne wyjaśnienie jakie przychodzi mi do głowy, to że optyka w tej Delta Classic jest zrobiona z jakiegoś wyjątkowego materiału, innego niż stosowanego w pozostałych, testowych lunetach :-).

Co do montowania termo przed lunetą - raczej wymaga to przebudowy okulara termo, większość lunet będzie miała problem z uzyskaniem ostrego obrazu - ale da się znaleźć (miałem jakąś polską lunetke, którą sprawdzałem z PS2000 i dawała radę)

Ze swojej strony proponowałbym wydrukować na dobrej jakościowo folii, cienką siatkę celowniczą i nanieść bezpośrednio na wyświetlacz. Samo termo najlepiej zamontować na montażu regulowanym (np od elcan'a).

 

Bardzo przydały by się Twoje kolejne testy tej lunety. Zrób poproszę porównanie jakości obrazu "zwykłego" i przez Deltę, tak aby oba były maksymalnie ostre.

 

Ze swojej strony pogadam z kumplem z Delty, może ma jakąś Classik'ę na półce i też uda się takie testy porobić.

W2o

 

Edit:

Wg kumpla z Delty, w Classic'u soczewki obiektywu i okularu są wykonane z jakiegoś rodzaju plastiku. We wszystkich lunetach które testowałem soczewki były szklane - może tu właśnie jest odpowiedź?

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Tak jak Trzmiel zwrócił uwagę. Właśnie z tym "przed", "za", itp., to dużo niejasności może być, dlatego użyłem stwierdzenia "zamontowanie lunety celowniczej, która patrzyłaby w wizjer termowizora" i dodałem zdjęcie dla rozwiania wątpliwości ;).

 

Oczywiście, w momencie kiedy to obiektyw kamery termowizyjnej patrzy w okular lunety, to widzę jedynie zimną ścianę.

 

Co do montowania termo przed lunetą - raczej wymaga to przebudowy okulara termo, większość lunet będzie miała problem z uzyskaniem ostrego obrazu - ale da się znaleźć (miałem jakąś polską lunetke, którą sprawdzałem z PS2000 i dawała radę)

To wygląda mi na jedyne sensowne wyjaśnienie tej kwestii - jednak dziwiłem się dlaczego albo uzyskałem w lunecie dość wyraźny obraz, albo w przypadku tej drugiej - nie uzyskałem go w ogóle (zamiast uzyskać np. szarą, niewyraźną poświatę). Spróbuję przez weekend dłużej przyjrzeć się temu i porównać z większą ilością lunet.

 

Odnośnie folii na wyświetlaczu - brzmi dobrze, ale raczej odpuszczę sobie to rozwiązanie, gdyż przy moim braku zdolności manualnych ;) jest zbyt inwazyjne, a wymagałoby delikatnej rozbiórki okularu (wyświetlacz jest ukryty głębiej).

 

Dobra, więcej info odnośnie "lunet-patrzących-w-wizjer-kamery" wkrótce :).

Link to post
Share on other sites

Przecież termowizja "nie widzi" przez szkło - więc założenie termowizora za luneta mija się z celem. Jeśli w jakieś lunecie miałeś obraz to prawdopodobnie ta luneta miała plastikowe soczewki.

Jedyny sensowny sposób montażu termowizora to "przed" lunetą.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Stoję przed wyborem noktowizora. Na ten moment zastanawiam się pomiędzy dipolami D126 oraz D128, może ktoś wie czy jest między nimi jakaś istotna różnica, lub jest w stanie polecić coś innego w podobnej cenie. Jedyny warunek to możliwość kupienia na raty. Dzięki za każda pomoc. Poniżej linki do tych dwóch modeli na allegro:

 

http://allegro.pl/noktowizor-nakladka-dipol-d126-45-50-lm-mk123-i5974933612.html

http://allegro.pl/monokular-nasadka-noktowizyjna-dipol-d128-waw-i6397780251.html

Link to post
Share on other sites

Nie znalazłem nigdzie tej informacji, więc dla pewności, czy D128 ma jakieś zabezpieczenie przed silnym źródłem światła (wyłącza się/ściemnia obraz?). Domyślam się, że to też pewnie zależy od przetwornika. Widziałem, że po sieci krążą 3:

45-50 lp/mm http://kolba.pl/nakladka-nasadka-monokular-noktowizor-dipol-d128-45-50-l-mm-p4868.html

55-60 lp/mm http://kolba.pl/nakladka-nasadka-monokular-noktowizor-dipol-d128-55-60-l-mm-p3561.html

57-62 lp/mm http://kolba.pl/nakladka-nasadka-monokular-noktowizor-dipol-d128-57-62-l-mm-p4869.html

 

I tu też pytanie, czy jeżeli miałbym już brac tego D128, to czy warto dopłacać do którejś z droższych wersji, niż ta 45-50 lp/mm?

Link to post
Share on other sites

@BOA_Daniel

Podstawą jest dowiedzieć się jakie przetworniki (producent i najlepiej symbol) są zamontowane w danym urządzeniu.

Przetworniki na licencji Photonis'a (np. xd4, xx1440, itp) by były najlepszym rozwiązaniem, pozostałe bym omijał.

Rozdzielczość nie jest kluczowym, a przynajmniej jedynym, parametrem który trzeba ocenić przed zakupem.

Realną ochronę przed silnym światłem zapewnia w zasadzie tylko AutoGating, a i to nie zawsze :-)

Co do obudowy:

Dość ciężkie i toporne. W tych które kiedyś miałem w rękach, problemem były kiepskiej jakości gwinty okularów i obiektywów. Samej optyki jakoś szczególnie nie oceniałem, raczej typowa jakość.

 

Inna sprawa że z Twoim budżetem spokojnie możesz celować w dobre gen3+ (od Envisa M703E za około 7kpln do pvs14 TF AG za około 12kpln)

- choć rozumiem kwestię rat itp...

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Nokto.info ma D128 na XD4 z AutoGatingiem.

 

Jeśli będziesz kupował w sklepie to raczej będą to ruskie przetworniki CommGrade a żaden sprzedawca nie będzie znał dokładnego symbolu samego przetwornika.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

@dino1984

Dlaczego tak sądzisz?

W opisie z ostatniego linku kolba.pl jest wyraźnie podane że to XD-4. Bardzo bym się zdziwił gdyby zignorowali maila od potencjalnego kupującego.

@BOA_Daniel - gdybyś miał problemy z uzyskaniem odpowiedzi, wyślij PW, to postaram się pomóc.

Link to post
Share on other sites

Nokto.info widziałem, ale jedyna opcja kupna, jaką tam widzę, to gotówka za pobraniem.

Maila do sklepu wysłałem, zobaczę co odpiszą.

Jeżeli chodzi o Envisa i PVSa, to pytanie gdzie szukać. Amazon ma trochę PVSów i podobnym sprzętów. Czy są może jeszcze inne źródła. Bo jeżeli miałbym zapłacić 8 tys za gen 2+, a za 10 tys dostać gen 3, no to jest do przemyślenia.

Link to post
Share on other sites

@W2o faktycznie, nie zauważyłem. Sam niedawno kupowałem nokto i sprawdzałem gdzie się dało. Moja obserwacja jest właśnie taka, że w sklepach nie wiedzą nic na temat samego przetwornika poza tym co mają napisane.

Kolejna opcja dla kolegi to może być polowanie na okazję na portalach - ostatecznie na tak kupiłem swojego D128 z gen 3 za dobrą cenę.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Zawsze zostaje ACT: https://www.actinbla...ion-monoculars/

Jak pogadasz dostaniesz nawet spec sheeta, do tego europejska gwarancja, no i chłopaki są na światowym poziomie jeśli chodzi o temat NV nie to co w naszych sklepach.

D128 i gen 3 oznacza ruską tubę która koło prawdziwej gen 3 nie leżała :icon_wink:

 

A co do Envisa i PVS w Polsce tylko z drugiej ręki :)

Link to post
Share on other sites

Skoro się pofatygowałeś o fotkę to ci rozszyfruję jej dane :icon_smile:

Model: 243182-001

Format: MX10160

Export limited version (Sweden)

Gen 3 non gated

FOM: <1000

Photocathode sensitivity 1350

 

Szału nie ma. Parametry odpowiadające mniej więcej Omni III.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...