Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Moim zdanie warto zbudować samemu. Przetwornik masz gen. 1+, więc trzymałbym się zakresu 680-780nm.

Pisk możesz zredukować jak zmienisz zasilacz :icon_smile: ale wiążę się to ze zrobieniem takiego właściwie od podstaw. Patent na zwiększenie ostrości to przesłona z dziurą, podobna do przesłony dziennej ale z większym otworem. działa jak przysłona w aparacie, zwiększając głębię ostrości:

https://tnvc.com/sho...focusing-cover/

Link to post
Share on other sites
  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Witaltas

1a) to zleży czy masz czas czy pieniądze :-) wg mnie zrobienie takiego doświetlacza to nie jest jakaś skomplikowana historia.

1b) W pnw57E nie spotkałem innych niż W8 (oznaczenie z pamięci)

2) tak - możesz kupić inną przetwornicę WN. Da się znaleźć w internetach, napięcie wyjściowe nie powinno być wyraźnie wyższe niż obecne (nie pamiętam dokładnie ile, ale coś chodzi mi po głowie 15-18kV) pogadaj z nokto.info - kiedyś miał dedykowane przetwornice pod ten model, tylko cena była zaporowa.

3) Przetwornica jest przystosowana do pracy 12V lub 24V. (jest tam gdzieś taki sprytny przełącznik). 11v z lipo spokojnie może być, choć nie sądzę być zauważył zmianę jakości obrazu

4) do pnw-57A były w zestawach dodatkowe soczewki nakładane na obiektywy, aby mieć ostrość tuż za obiektywem. Pomysłą Trzmiela wydaje się być całkiem ok, tylko że to naprawdę mocno pogorszy jakość obrazu.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję Panowie za zainteresowanie:

 

@W2o

 

Tak sobie myślę, że z czasem odrobinę ciężko ale z drugiej strony:

Dipol L-2 D125 to jakieś 1000zł (100mW, 810nm)

Gotowy moduł 220mW 830nm to 190zł

dioda laserowa IR 300mW 808nm to zaledwie 15zł (?)

 

Chyba pokuszę się na odrobinę DIY :) Powiedzcie mi proszę, jakiej mocy mam diodę wybrać, żeby była względnie bezpieczna - nie chciałbym przecinać ludzi w pół :) i czy mam ściśle trzymać się tego zakresu 680-780nm? Rozumiem, że wszystko co wyżej już 'be'?

 

Napisałem też do nokto.info - jak otrzymam odpowiedź to dam znać. Czytałem też, że taki przetwornik można zbudowac w miarę prosto. Będę pytał jeszcze na elektrodzie w razie czego.

Link to post
Share on other sites

Ok. Czy mam się sztywno trzymać zakresu fali o której wspomniałeś?

 

Dostałem też odpowiedź od nokto

 

- nowa przetwornica - 1000zł - troszkę byłby to przerost formy nad treścią niestety

 

- w kwestii ostrości

"Radzę ustawić ostrość trochę bliżej niż nieskończoność (metrów na 800) i poluzować gwint obiektywu (wykręcając z obudowy). Wykręcony obiektyw będzie dawać makro."

 

Ktoś przełoży na polski? :) Jak mam ustawić ostrość bliżej niż nieskończoność? Zgaduję że jakoś pomanipulować soczewkami? Czy to jest wykonalne dla 'amatora karabinów'? :)

Link to post
Share on other sites

@witaltas

-tu masz przetwornicę:

http://www.ebay.com/itm/Night-Vision-Gen-1-High-Voltage-Power-Supply-/201894065375?hash=item2f01d2f4df:g:fawAAOSww3tY4aaS

nie mam pewności co do wartości WN, ale raczej zadziała. Gdyby było za niskie, to mozna kombinować.

- na obwodzie korpusu masz trzy śróbki (często pod farbą). Jak je poluzujesz, to będziesz mógł delikatnie wykręcić obiektyw (cały).

Link to post
Share on other sites

Można zrobić też przetwornicę na bazie lampki "kuli plazmowej", mam walający się przetwornik Gen1 WEI-3 z 1971r. i chcę go odpalić dla zabawy i edukacji. Na forum Elektrody ktoś w ten sposób zrobił zasilanie do PNW-57, przeklejam sposób:

 

Przetwornicą wysokiego napięcia jest układ z kuli plazmowej pod USB, czyli podajemy 5VDC na wejście. Wyjście układu podajemy na powielacz.

70_1211048689_9b80261.png

Kondensatory 1808 27pF 5% 3KV SL [KCSP027.00/1M]

Diody 0.2A 5000V DO-15 R5000

 

Na wyjściu powielacza jest ok. 20 000 V!

 

Tak to wygląda:

https://photos.googl...mk5dkdaYUhkaVBR

 

edit:

W2o - tyś tutaj noktowizyjny Sensei. Powiedz mi czy potrzebuję jakieś dodatkowe soczewki do tego przetwornika, żeby coś/cokolwiek widzieć. Jakby się dało to zrobiłbym przystawkę do GoPro dla trickowych przerywników video, nie musi być widać na dalej jak kilkanaście metrów, może być z doświetlaczem :icon_smile: Mam walający się obiektyw Helios od Zenita, da się coś wyrzeźbić czy potrzebuję jakiś specjalnych soczewek? :)

 

$_1.JPG

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Na wejściu dałbym obiektyw f około 22mm. Od strony ekranu w zasadzie nie musisz nic dawać, ale obraz będzie odwrócony.

Obiektywów nie mam, okulary walają się ze cztery - jak będziesz potrzebował to daj znać i Ci podeślę.

Link to post
Share on other sites

Obraz odwrócić mogę w ustawieniach kamery, więc okular mi chyba średnio potrzebny :icon_wink:

Pytanie techniczne: z bańki wychodzą trzy druty, środkowy to HV, zewnętrzne to GND. O ile z zewnątrz się jestem w stanie do nich przylutować to wewnątrz rurki pozostaną nieizolowane. Zalać rurkę klejem na gorąco czy to głupi pomysł?

Tube-WEJ-3-WEI-3-for-Night-Vision-NOS-_1.jpg

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Można zrobić też przetwornicę na bazie lampki "kuli plazmowej", mam walający się przetwornik Gen1 WEI-3 z 1971r. i chcę go odpalić dla zabawy i edukacji. Na forum Elektrody ktoś w ten sposób zrobił zasilanie do PNW-57, przeklejam sposób:

 

Przetwornicą wysokiego napięcia jest układ z kuli plazmowej pod USB, czyli podajemy 5VDC na wejście. Wyjście układu podajemy na powielacz.

70_1211048689_9b80261.png

Kondensatory 1808 27pF 5% 3KV SL [KCSP027.00/1M]

Diody 0.2A 5000V DO-15 R5000

 

Na wyjściu powielacza jest ok. 20 000 V!

 

Tak to wygląda:

https://photos.googl...mk5dkdaYUhkaVBR

 

 

 

Będę wdzięczny za linka :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

@tomazo: też potrzebowałem skullcrushera do żurawia INVG (standardowa blacha jak przy rhino, ale interfejs dovetail do nokto) - wykonałem własnoręcznie ze standardowego skullcrushera do PVSa - wyciąłem montaż w systemie bagnetowym i dorobiłem kształtki z tworzywa (kydexu), do których mocowana jest blacha w systemie 3-hole, np VAS. A w to można już wczepić dowolny żuraw w tym bardzo popularnym standardzie. Po bokach udało mi się także umieścić szyny - kopie ARC Ops Core'a. W weekend wrzucę zdjęcia.

Link to post
Share on other sites
Osobiście jestem fanem nightcap'a od Crye + rhino do pvs15/18.

Skullcrusher'y pod pvs7a/c by podeszły, ale to rzadki itemek i stosunkowo drogi jak na tak niski komfort noszenia.

No właśnie - nie chcę za dużo inwestować bo to raczej będzie bardzo sporadycznie używane.

Link to post
Share on other sites

Czołem. Poszukuję skullcrushera do montażu jak w PVS 18. Jak ktoś coś to proszę o kontakt :icon_smile: Nie znalazłem nigdzie w necie a może gdzieś się tam u was po szafkach wala :icon_biggrin:

Niemal nowy oryginał od Littona może być :icon_smile:? Jak tak to zapraszam na PW

link

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Znamy.

 

Znamy też ceny :

pvs14 AG (na tubie 10160 IMHO) 6120 E !!!

klon AVS-9 - prawie 25tys E !!!

 

Nie będę się pastwił i powiem tylko że w PL jest wyraźnie taniej:

- pvs14 na mx11769 TF AG z 2016 miewałem za 50% tej ceny

- AVS-9 będę miał na dniach za około 17% ceny ACT

Link to post
Share on other sites

Dlaczego porównujesz ceny nowych urządzeń z cenami z rynku wtórnego nieznanego pochodzenia w nieznanym stanie i bez żadnej gwarancji? To chyba trochę bez sensu? W ogóle mowa o nowych urządzeniach jest bez sensu, bo wiadomo, że nikt 30kPLN nie wywali na zabawkę do lasu... Ciekawsze jest to, że jest gen.3 ITAR-free i za jakiś czas te sprzęty zaczną trafiać na rynek wtórny i nie będzie trzeba się pie******ć z namawianiem ludzi z eBay'a na wysyłkę tuby;P

Edited by dino1984
Link to post
Share on other sites

Z ACT chcieliśmy pracować 2 lata temu kiedy zaczynali. Generalnie bez szans na ich sprzęt w PL. A tuby gen 3 bez ITARU to nic nowego. Można nowe kupić od Photonisa, Hardera, Katoda od lat. Problem jest taki,że nowe tuby w EU zaczynają się od 2,200EUR i mówimy o gen 2 XD-4. Nowa tuba gen 3 za oceanem to przeważnie 1/2 tej ceny i w dodatku lepsze parametry. Dlatego, to że ACT sprzedaje swój sprzęt niczego nie zmieni, noktowizja w europie nadal jest wyceniona za wysoko, bo rynek jest mały.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...