Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 731
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Problemy z włącznikami to w zasadzie standart, słaba jakość gwintów obiektywu i okulara.

Dość duża i ciężka obudowa.

W testowanym egzemplarzu doświetlacz dawał wyraźną czerwoną poświatę.

Tuba rosyjska/białoruska gen2/2+ o raczej kiepskiej renomie. Elektronika tuby lubi niespodziewanie paść.

Ale znam takie co jakiś już czas działają na przekór wszystkim :-)

Wszystko zależy od ceny....

Link to post
Share on other sites

Planuję zakup noktowizora 1gen i w związku z tym chciałem zapytać czy są tu użytkownicy poniższych urządzeń i mogą się podzielić opiniami, ew jakąś recką...

Ewentulalnie może ktoś może polecić jakieś inne gogle do 3kPLN?

  1. Dipol D2MV PRO
  2. Pulsar Edge GS 1x20

Link to post
Share on other sites

@dino1984

W mojej skromnej opinii:

1: nie ma takiej noktowizji gen1/1+ która by była warta 3kpln

2: d2mv ma niezłe opinie, choć zastrzeżenie z pkt.1 wciąż obowiązuje :-)

3: Za 3,5kpln można już poszukać gen2/2+, oczywiście monokular

4: Termo i nokto to nie są urządzenia zamienne.

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

Chciałem napisać że led850nm na 90% będzie w nocy dawała czerwoną poświatę jak tylna lampka rowerowa, ale rzeczywiście to drugorzędne - nikt na to nie zwróci uwagi, przez ten wyświetlacz .

Dodatkowo od tego wyświetlacza będziesz tak oślepiony, że poza wyświetlaczem nie zauważysz nic.

Jeśli koniecznie chcesz iść w tą stronę, to poszukaj wizjerków z kamer vhs. Niektóre były takie sprytne że do wyświetlacza szedł wyłącznie: sygnał, +5V i masa. Po odkręceniu od kamerki masz gotowy wizjer. Nie wszystkie da się tak wykorzystać, ale jak poszukasz to pewnie znajdziesz info która się nada. Kamery vhs na znanym portalu chodzą w okolicy 50-100 pln, więc zabawa warta grzechu, tym bardziej że nakładka na lunetę wychodzi dość kompaktowa.

Link to post
Share on other sites

@wojtekk8

Zrobiłem i testowałem wiele doświetlaczy na dostępnych (chińskiech) led 850nm - każda dawała naprawdę silną czerwono-malinową poświatę, widoczną porównywalnie ze zwykłą czerwoną diodą małej mocy (taką jak w tylnej lampce rowerowej). Są diody mocy 850nm bez takiej poświaty (ponoć to kwestia podłoża (powinno być GaAs a nie GaAlAs) ale wtedy kiedy robiłem testy były w zasadzie niedostępne. Dlatego testowałem led 940nm, które czerwonej poświaty w zasadzie nie dają, ale gen2 widzi je wyraźnie słabiej. Z matrycami CMOS nie eksperymentowałem.

Link to post
Share on other sites

Mam bodajże właśnie 850 nm do swojego PNW-57A - poświata jest, ale nie porównałbym jej za nic do lampki rowerowej.

Do tego poświata jest widoczna jeżeli patrzysz na wprost.

I z tego co zaobserwowałem to im słabsza bateria tym większa poświata, ale zasadniczo temu przyjrzałem się raz.

Link to post
Share on other sites

Bawiłem się wczoraj Pulsarem Challenger GS 1x20 (gen 1+).

Ciemny las, księżyca brak.

Generalnie bez wbudowanego oświetlacza IR nic nie widać. Po jego włączeniu widać, ale na małą odległość (dosłownie kilka metrów).

Pytanie do bardziej doświadczonych - czy oświetlacz laserowy (np. L915) pozwoliłby na daleką obserwację (nie mówię o lesie jako takim, bo tu wiadowo, że pierwsze drzewo i dalej nic nie widać, ale np. droga, przedpole, etc.)? Czy w takich warunkach gen. 2+ pozwoliłaby zobaczyć dużo więcej?

Link to post
Share on other sites

Osobiście we wspomnianym Pulsarze używałem jako oświetlacza latarki Solarforce L2 z modułem IR (jedna dioda, bodajże 1W) tej samej firmy. Oczywiście malinowa poświata była widoczna (jeśli ktoś patrzył akurat w moim kierunku, np. w trakcie wymiany ognia), jednak w terenie otwartym efektywny zasięg widzenia tego noktowizora wzrastał nawet do okolic 80 metrów, co przy odpowiednim wykorzystaniu sprzętu dawało niezłe rezultaty.

 

Bez oświetlacza, niezależnie czy w świetle księżyca czy bez niego, ten noktowizor widzi niemalże tyle, co nieuzbrojone oko. Porównując z 2+ kolegi z ekipy (sprzęt od W2O, ale z drugiej ręki), przy szczątkowym świetle różnica jet bardzo duża na korzyść 2+.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam . Po 3 latach znow mam pytanko . Mianowicie mam Pulsara Callengera GS gen 1+ ,ale bardzo mizernie przez niego widac :icon_neutral: . Zdecydowalem nabyc cos lepszego i przegladajac oferty wpadl mi w oko taki ATN NVG7 -WPTI Gen 2+ czarno bialy za 1400e . Co o nim sadzicie ? Muj budget to okolo 1500e .

Sory, ale nie mam Polskich znakow na klawiaturze i nie wiem jak je zrobic :icon_confused:

http://www.optical-systems.it/it/Ottica-sportiva/Visori-Notturni/ATN-NVG7-WPTI-Visore-notturno-bi-oculare.html

Edited by darekk
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...