Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ankieta - akumulatory do ASG


Recommended Posts

Witam,

jako, że mnóstwo użytkowników pyta o to jaki akumulator będzie pasował do jego repliki. I często muszą trochę poszukać, zanim znajdą taki, który nie tylko zadowoli ich pod względem wymiarów, ale będzie miał także odpowiednie napięcie i pojemność.

 

Postanowiłem dlatego, że wyjdę im naprzeciw i zamówię u producenta takie akumulatory LiPo, NiMH, NiCd, które idealnie pasowałyby do replik ASG. Nie chcę tych dostępnych na rynku marek, które często nie pasują (nie mieszczą się) albo nie mają zadowalających parametrów. Chcę, żeby każdy pasjonat ASG, mógł szybko i bez problemu znaleźć odpowiednie dla siebie zasilanie.

 

I tu moja prośba do was - chciałbym, żebyście pisali w postach, jakich pakietów poszukujecie. Chcę się dowiedzieć jakie są te najbardziej uniwersalne lub najczęściej poszukiwane wymiary akumulatorów. Oraz jakie napięcie i pojemności są najchętniej wybierane. Dzięki temu będę mógł stworzyć idealne akumulatory do ASG :icon_smile:

 

Piszcie np. "aku LiPo 130mmx20x15mm, 1000mAh, 7.4V, 20C - model repliki".

Im więcej wpisów, tym szybciej ustalę jakie pakiety są najbardziej pożądane :icon_razz:

 

Piotrek

Link to post
Share on other sites

Hmmm, no LiFePO4 są bardziej zaawansowane, ale też mają inne napięcie na celę - 3,3V czyli 2-celowy pakiet to 6,6V gdzie 2-celowy LiPo będzie miał 7,4. Tak, że 6,6 tu będzie chyba troszkę za niskim napięciem do ASG, prawda? Szczerze powiedziawszy nie zastanawiałem się nad LiFe, chyba nie jest to zbyt popularne (czyt. tanie) rozwiązanie?

Link to post
Share on other sites

Właśnie wymiary są tutaj kluczowe, bo gdybym wiedział, że np. w kolbie jest miejsce o wymiarach 124x20x12mm to wtedy chciałbym zrobić pakiet o wymiarze np 120x19x11, czyli ciut luźniejszy, tak aby w miarę ciasno upakować pakiet a co za tym idzie zrobić akumulator jak największy jaki się zmieści. Wtedy można by upakować większą pojemność w takim akumulatorze i wydłużyć czas pracy naszej repliki. czekam na sugestie :)

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się LiFePo4 są bardzo ciekawą opcją - 3 ogniwa dają 9,9 v oraz dużą wydajność prądową - idealnie pod replikę ze sprężyną m130-140. Największą wadą jest wielkość pakietu: np taki Zippy 2100 mAh 9,9 V ma rozmiary: 137 mm x 45 mm x 17 mm, co dyskwalifikuje je w użyciu z replikami z małym miejscem dla baterii.

Link to post
Share on other sites
Guest dante44

Ogólnie to ja zasilanie widzę z punktu widzenia samochodów elektrycznych. Co do LiPo to ślepa uliczka ze względu na niestabilność, nowe rozwiązania LiFe zapewniają większą gęstość mocy jak również szybsze ładowanie i zwiększenie żywotności. Wraz z rozpowszechnianiem technologii ceny będą znacząco maleć.

Link to post
Share on other sites

To fakt z LiFe, ale przez to, że LiPo są tanie i nie mają efektu pamięci, oraz to że można je formować w dowolne kształty - w tym momencie przemawia za LiPO.

 

A czy są jakieś standardy wymiarów baterii w ASG (analogicznie do AAA, AA, R6 itd) ? Tzn. czy są "sticki" o standardowych wymiarach, które pasują do większości modeli replik?

Link to post
Share on other sites

7,4V 2,2Ah, którego osobiście używam jest bardzo podobnych rozmiarów co Nimh MINI 8,4V. Nie musiałem go obierać z owijki ani warstw usztywniających. Pakiet 9,6V jest jedynie nieco dłuższy. To są zwykłe ogniwa nimh 2/3 1,1Ah zapewne. Zawsze więc sugeruje się pakietem 2,2Ah jako swoistym odnośnikiem gdy trzeba dobrać coś odpowiedniego.

Więc jeśli twoja replika mieści nimha MINI a duża większość musi, tym samym więc pomieści ww. lipo. 11V pakiety są o 3-4mm grubsze z racji posiadania trzeciego ogniwa, więc w skrócie takie pakiety (o rozsądnych pojemnościach a nie prypcie po 1,2Ah) szybciej wciśniesz do repliki, która z dewizy miała mieścić pakiety nimh LARGE.

Właściwie to nie polecam 11V do replik bez przygotowania sprzętowego i wiedzowego użytkownika.

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedz. A mógłbyś mi powiedzieć, które z aku LiPo są częściej używane - 7.4V czy 11.1V?

 

7.4 bardziej w stockowych a 11.1 bardziej w tuningowych, prawda? Tylko czy użytkownicy używają stocków czy każdy coś majstruje przy swojej replice? icon_biggrin.gif

Edited by piotrekASG
Link to post
Share on other sites

Skoro pytasz o takie rzeczy jak tuning replik to chyba za krótko działasz w tym sporcie.

 

Zakładając, że tuning to minimalna zmiana poprawiająca parametry repliki to tuningowane repliki to jakieś 95% rynku ale to tylko gumki co dla baterii nie robi różnicy.

 

A co do samego woltażu to 11.1V pewnie towarzyszy sprężynom M130 i mocniejszym. Możesz popisać po sklepach w kwestii sprzedaży.

Link to post
Share on other sites

Chyba się nie zrozumieliśmy :) Ja nie szukam pakietów do replik. Ja takie pakiety chcę wyprodukować. Mam w swojej ofercie różne akumulatory, ale ludzie często pytają o pakiety do ASG. Poszukują specyficznych wymiarów i parametrów, bo często nie mogą osiągnąć kompromisu pomiędzy typem aku i jego wymiarami a parametrami aku (napięcie, pojemność, prąd rozład.). Dlatego pytam tutaj, bo chcę znaleźć złoty środek :) Np. czy akumulator LiPo o parametrach:

 

7.4V 1500mAh 15C, 110mmx20mmx20mm (lub o większej pojemności)

 

można nazwać "standardowym/zunifikowanym"? Tzn. czy będzie się mieścił do większości replik (np. popularnych M4 czy AK47)?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mój stick 11.1V 1200mAh 20C ma wymiary 160mmx14mmx14mm jeśli miałby 110x20x20 nie zmieściłby się na pewno pod dekiel AK. Najbardziej brakuje chyba zwiększonej pojemności w stickach, albo jakichś 7.4V z wysokim C i dużą pojemnością, moje 11.1V nawet z tym 20C jest za szybkie jak na M130 (silnik neodymowy cymowski jakby kogoś interesowało). Na długość nie ma problemu, ponieważ bateria chowa się i tak do komory gazowej, także zapas jakichś 4cm jest ;)

Link to post
Share on other sites

Oki. Jeśli chodzi o tego uniwersalnego sticka który by wchodził od MP5K po AK74 to wymiary: LiPO 11.1V, maks C, 168x12x18mm (to niby na styk wchodzi do MP5K Cymy), teraz tylko może na długość coś koło 20cm, nie wiem, tak by się do MP5K zmieściło, niestety nie posiadam więc długości nie podam. Coś koło 1300mAH.

Link to post
Share on other sites

Ok, przydatne informacje .Czyli do AK 200mm długości to max? I 18mm na 12mm (16mmx16mm nie wdzodzi w grę?).

 

Postanowiłem, że osoba/osoby które pomogą mi najbardziej w wyborze wymiarów pakietów i ustalenia jakie są najczęściej poszukiwane, zasłuży na nagrodę. Jeśli szybko uwinęlibyśmy się z tematem i miałbym dane (głównie wymiary) np. 10 najpopularniejszych pakietów, które bedą pasować do większości replik używanych w naszym pięknym kraju; to sądze, że na święta taka osoba dostanie pod choinkę, wybrany przez sieibe pakiet, który tutaj zaprojektujemy icon_smile.gif. Dodatkowo bedzie to test czy wszystko dobrze ustaliliśmy i dobraliśmy. Nic nie obiecuję na szybko, bo jednak proces technologiczny trochę potrwa, ale myślę, że po wszystkim znajdzie się jakieś zadośćuczynienie za wiedzę i czas poświęcony przez użytkowników forum.

Edited by piotrekASG
Link to post
Share on other sites

Do AKS-74U chyba nawet 345mm x 20mm się zmieści. Niestety nie wiem, nie posiadam aktualnie repliki bym mógł zmierzyć. Z tą długością tego uniwersalnego sticka trzeba mieć też na uwadze, by się zmieścił do prowadnicy kolby (sorry jeśli nazwy przekręcam) M4, a długość maksymalna musiałaby by taka, by się zmieścił do MP5K czyli nie więcej niż 20cm (nie wiem jak jest dokładnie). Do AK 200mm to nie maks, ale jeśli bateria ma wchodzić głębiej niż tylko pod dekiel musi mieć wymiary sticka, a kwadrat 18x18 już nie wchodzi.

Edited by Ryzbor
Link to post
Share on other sites

Chyba najłatwiej będzie Ci na jakiejś niewielkiej weekendowej strzelance, w czasie odprawy, zwyczajnie poprosić o chwilę ciszy i zapytać uczestników jakich baterii lipo im potrzeba. Każdy asg-maniak lubi być wyjątkowy więc z pewnością znajdziesz pełen przekrój replik zachodnich, wschodnich, południowych i północnych, możesz nawet pomierzyć ile każda gałąź replik ma miejsca na baterie. Przy czym równie dobrym pomysłem jest wybranie się do sklepu asg i poproszenie o baterie nimh, mini oraz large i pomierzenie tychże.

 

Jeśli tylko jesteś w stanie składać nietypowe pakiety (rozdzielane i o nietypowej kubaturze) oraz robić to za równowartość tego co produkuje redox czy turnigy to znajdziesz nabywców. Niestety z reguły takie kombinacje jak 1+1+1 czy 1+2 są o 20-30% droższe z samego faktu, że trzeba było grzebać przy płytce sterownika i dokonywać odpowiednich zmian w samej konstrukcji pakietu. Do tego doliczyć trzeba marże bo sklep asg zarobić chce.

Załóżmy pakiet 1.6Ah 1+2 11V 15C/20C, w sklepie asg koszt pewnie przekracza stówkę. Raczej mizerny jak za taką cenę, plusem jest to, że upchniemy go do swojej repliki.

Za tyle samo możemy dostać modelarski pakiet turnigy nano o pojemności powyżej 3Ah i 30C/50C 11V, wadą jest to, że jest to już sporawych rozmiarów batonik. Jeśli to komuś nie przeszkadza to go sobie przytwierdzi do repliki w jakimś innym miejscu a nie w chwycie/kolbie i będzie się cieszył świetnym pakietem.

Więc jeśli na serio chcesz coś na tym zarobić to musisz robić pakiety przemyślane, nietypowe, tanio oraz solidnie.

Edited by Fedajkin
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...