Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Porównanie UZI MP5 UMP i Glauberyt (SMG`s)


Recommended Posts

A widzisz brachu. Wyjaśnij jeszcze kilka innych kwestii i będzie ok. I jak Ci się wydaje ? Będziesz traktowany poważnie pisząc że Twoim celem jest stworzenie nowego projektu broni dla armii/policji.

Skoro w Twojej szkole najmłodszy PM to Ręczny Automat Komandosów to zapewne nei siedzisz ani w Tarnowie, ani na WAT ani nawet na innej polibudzie.

I pytanie hordy ludzi którzy ślinią się na widok broni a zwykle nie mieli w garści nawet poczciwego "esa" jest lekko niepoważne.

Nie to forum brachu.

To mnie śmieszy.

Obecnie opracowanie broni to dość skomplikowane i bardzo drogie przedsięwzięcie nie tylko koncepcyjnie. Na skonstruowanie broni w oparciu o istniejące modele może sobie pozwolić byle cieć. Na skonstruowanie dobrej, składnej i niezawodnej broni może sobie pozwolić tylko kilkanaście firm na świecie. Większość uznaje że większym sensem jest zakupienie gotowego projektu bądź produktu, ewentualnie zakup zmodyfikowanego już istniejącego i sprawdzonego.

Przykłady na to mozna mnożyć.

 

BTW. Pojęcie przestarzałości broni często bywa względne. Przykładowo Uzi czy Stirling uznaje się za "przestarzałe moralnie", lecz nie technologicznie. Stirlinga ( czy zabytku w stylu amerykańskiej "Smarownicy" ) używa się do tej pory. Uzi - wznowiono produkcję...

 

 

Temat czysto akademicki. W dodatku przedstawiony pod rozważania gronu, które w 90 % nie ma pojęcia o broni.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

Ploty są stąd, że RAK ma konstrukcję zaczerpniętą z pistoletów ( to rzecz jasna skrót myślowy ) i w czasie strzelania calutki zespół zamka śmiga jak oszalały przed twarzą strzelca. Najfajniejsze jest to, że cała maszynka przy strzelaniu gibie sie mniej niż np UZI SMG,

a cały pistolecik jest wielce składny i stosunkowo prosty. I nie przyuważyłem żeby ktoś przeładował go dopychając osłabiaczem podrzutu do twardej przeszkody.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

Ale taka jest specyfika Raka, że zamek lata.To tak jakby winić Glocka za brak zewnętrznej dźwigni bezpiecznika... W pewnym komisariacie w Krakowie, dyżurny jednostki został postrzelony gdy jeden z policjantów zdawał broń (lata '90, pierwsze Glocki) i "przypadkiem" Glock wypalił dyżurnemu w głowę. Policjant był przyzwyczajony do pistoletów z bezpiecznikiem, tylko to dowodzi jedynie braku umiejętności (tragicznego w skutkach) i dostosowania się do broni. RAKa trzeba po prostu ogarnąć i można z przyjemnością strzelać. Nie twierdze, że jest to broń, którą powinny posługiwać się służby mundurowe dzisiaj, ale śmieszą mnie legendy o strasznie strasznym wybijaczu zębów, ucinaczu palców i nie wiadomo co jeszcze. Ta broń miała swój czas (który przeminął) i Polska niestety nie wykorzystała potencjału jaki można było rozwinąć, kontynuując produkcje PM63.

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę że jego specyfka jest inna. Tak po prostu działają pistolety z nieosłoniętym zamkiem. I tyle.

Poza tym, to chyba jedyny nasz wyrób tej klasy, podrabiany w innych częściach świata - nie pamiętam jak się nazywał, ale na przełomie lat 70 i 80-ych produkowano go w chinach ( rzecz jasna w chiński sposób, po prostu kopiując ). Nie mnie oceniać czy był to wyrób wysokiej klasy czy niskiej. Wiem natomiast że wizualnie jest piękny ( PM tworzony obróbką skrawaniem a nie tłoczeniem jak np "mój" przydziałowy UZI ). Strzela - tak sobie, ale współczynnik frajdy jest stosunkowo wysoki.

Celność - u nas się do niedawna strzelało z PM na 50 i więcej metrów, a to dystans dla karabinka , więc o wysokiej celności nie można mówić.

pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem dlaczego używacie określenia SMG skoro w polskiej terminologii taki skrót nie istnieje. Jest to angielskie określenie naszego pistoletu maszynowego (PM).

 

Zbyt wielkiej rewolucji tutaj się nie wymyśli zwłaszcza, że chce się pozostać przy zasilaniu nabojem 9 mm PARA.

Co nowego w ergonomii takowej konstrukcji bez większych udziwnień nie ma co mówić - koła od nowa nie wymyślisz.

 

Na pewno taka konstrukcja musiałaby strzelać z zamka zamkniętego.

 

Druga sprawa jest taka, że wojsko nie kupi PM'a - od tego niejako się odchodzi właśnie ze względu na stosowaną amunicję.

Założenie jest takie, że załogi pojazdów, sanitariusze itd., którzy uczestniczą bezpośrednio w walce wyposażani są w subkarabinki/skrócone karabinki zasilane tą samą amunicją/magazynkami co reszta żołnierzy, aby mieć podobną/tą samą siłę ognia oraz nie było problemów natury logistycznej z zaopatrzeniem w amunicję (m.in. jeden drugiemu podaje magazynek).

 

Obecnie wojsko "niby" ma zakupić MSBS'a i może jego wersje bezkolbową więc w PM nie pójdzie.

 

Wszystkie Glauberyty jakie są zostaną przeznaczone dla jednostek tyłowych lub może oficerów, którym za ciężko targać karabinek.

Tak czy inaczej sporo wody w Wiśle jeszcze upłynie.

 

Odnośnie RAK'a czy innej konstrukcji, w której zamek z dużą częstotliwością porusza się w stronę twarzy strzelca nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Do tego przyrządy celownicze na ruchomym zespole zamka też nie są świetnym rozwiązaniem.

 

Radzę zapoznać się z historią wielu jednostek AT wojska czy policji na świecie na przełomie lat 70 - 90 XX wieku i dlaczego wymieniali takie konstrukcje jak UZI, Ingram M10 na MP5.

 

Kolejna sprawa to taka konstrukcja przeznaczona dla wojska powinna mieć manipulatory takie same jak broń podstawowa, aby zmniejszyć czas szkolenia, uczynić ją przyjazną użytkownikowi, intuicyjną itd. Tutaj można spojrzeć chociażby na konstrukcje amerykańskie (USA), gdzie wiele kontrukcji posiada chwyt, manipulatory itd. takie same jak w M4/M16 - nie ma znaczenia czy to karabinek, karabin wyborowy, strzelba gładkolufowa, granatnik etc. - jest to stosowane na rynku cywilnym, z którego produkty oferowane są agencjom rządowym.

Link to post
Share on other sites

O, czekałam na plotusie o wybijaniu zębów i proszę- pojawiły się :icon_biggrin:

Ploty są stąd, że RAK ma konstrukcję zaczerpniętą z pistoletów ( to rzecz jasna skrót myślowy ) i w czasie strzelania calutki zespół zamka śmiga jak oszalały przed twarzą strzelca. (...)

Denesz, z "Koleżanką" szkoda dyskutować... Jest "Guru" w każdej dziedzinie, a przynajmniej takie ma o Sobie mniemanie... :icon_confused:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Bo wszyscy słyszeli od znajomego/wójka/taty ale nikt nie widział :icon_biggrin:. A już zwłaszcza- osoby które z niego miały okazje popykać.

Ewidentne "nabijanie" postów, bo niczego merytorycznego ta wypowiedź nie wnosi... :icon_confused:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites
(...)Pował, pilnuj swojego interesu ;].

Naucz się czytać i pisać, nie jestem "Pował", tylko Powała a mój interes niech Cię nie interesuje, na pewno nie powierzyłbym Ci go... :maniak_jezyk:

 

Ps

Przepraszam za offtop, ale zostałem imiennie wywołany... :icon_confused:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz stworzyć lepszą broń, zacznij od zaprojektowania odpowiedniego pocisku.

9x19 para jest już pociskiem przestarzałym. Obecnie powstało kilka nowych typów amunicji.

5.7x28 4.6x30 i 6x35mm. Obecnie najlepszą amunicje stanowi 5.7x28 i 6x35mm.

Zrób lepszy pocisk, to może uda ci się w konsekwencji zrobić lepszą broń.

Edited by relativy
Link to post
Share on other sites

NIe zapomnij dosypać do tej długiej łuski vesuvitu, żeby cały proch wypalił się zanim pocisk opuści lufę - inaczej podpalisz asfalt na ulicy :)

Ludzie! Nie to forum, nie ten poziom! Faktycznie, zabierz się za kanstruowanie joysticków, żeby nadgarstek nie bolał przy Winter Olympic Games na Atari.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...