Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Jeżeli nie będziecie się przedstawiać jako żołnierzez z Sił Zbrojnych RP to Policja raczej nic nie może wam zrobić za stanie w mundurach. Nie wiem jak jest z wpuszczeniem na teren szkoły, ale to chyba reguluje dyrektor więc skoro on was upoważnił to raczej wszystko będzie git.

Repliki mogą co najwyżej zabrać do ekspertyzy, ale żeby tego uniknąć to w przypadku spotkania Policji odkładacie repliki na ziemie (można też wyjąć maga przed odłożeniem) i spokojnie tłumaczycie o co chodzi. Jak nie traficie na wkurzonego glinę to nie zabiorą.

 

ALE gorzej może być jeśli ktoś zadzwoni po Żandarmerie Wojskową. Wtedy (zakładając, że będziecie stali w mundurach używanych przez nasze wojsko) możecie beknąć z rozporządzenia Ministra ON z dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części. Sprawa mundurów w Panterze była niejednokrotnie poruszana na tym forum - jeśli chcesz wiedzieć co jest dozwolone, a co nie to poszukaj.

 

Edytuj: no i wiadomo - żadnego strzelania ani celowania do ludzi.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites
  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Akurat mundury mnie najmniej martwią, bo będą zróżnicowane, żeby za bardzo nie podpadać - ja będę prawdopodobnie we flecku, a kumpel w holenderskim DPM-ie. Bardziej martwią mnie same repliki, ponieważ ja mam dość realistycznie wyglądające G3 w drewnie, a kumpel stalowego kałacha cymy. O celowaniu do ludzi nie ma mowy, baterie będą wypięte, aczkolwiek raczej będę mieć jedną przy sobie by ew. pokazać "interweniującemu" jak to działa. Co do wpuszczenia na teren szkoły to tak jak mówie, tutaj mam zajebistą panią dyrektor i jak najbardziej się na to zgodzi i da pozwolenie.

Link to post
Share on other sites

A nie prościej przedzwonić na dyżurkę i powiedzieć co, jak i gdzie ?

Poproście dyrektora by zadzwonił na miejscowy komisariat z informacją, że w dniu takim i takim przy szkole będzie stać młodzież z mundurach z przedmiotami przypominającymi do złudzenia broń palną w ramach zbiórki na studniówkę (brzmi poważniej). Jak dostaną wezwanie to będą musieli przyjechać tak czy siak, ale przyjadą na spokojnie i bez stresu.

Link to post
Share on other sites

Witam. Pozwolę sobie podpiąć się pod temat z moim pytaniem.

Otóż sprawa wygląda tak, że w przyszły poniedziałek jest dzień maturzysty. Wiadomo, zbieramy pieniądze na studniówkę. Moja klasa wpadła na taki pomysł, by zastawić wjazd na parking szkolny dwoma samochodami i żeby dwie osoby przebrane za żołnierzy w pełnym umundurowaniu pilnowały tego wjazdu i zbierały "haracz" za wjazd na parking szkolny. Oczywiście wszystko przy pełnej zgodzie dyrektora i nauczycieli, bo wszyscy wiedzą że to zabawa.

 

Moje wątpliwości polegają na tym, czy gdyby w takim przypadku (jesteśmy na terenie szkoły, mamy pełną aprobatę dyrektora) przyjechała policja to czy mogliby coś nam zrobić. W sensie jakiś mandat czy nie daj boże skonfiskować repliki?

 

Za bardzo nie widzę sensu w takim działaniu, ale mniejsza o to. Jeśli dyrektor wam na to pozwala (ale musicie mieć pewność) to policja raczej nic wam nie zrobi. Najwyżej spyta się kogoś kompetentnego czy nie robicie niczego złego i tyle. Najlepiej będzie jak wyjmiecie z replik baterie, wtedy na pewno nic się nikomu przez przypadek nie stanie. Poza tym, dlaczego policja miałaby przyjechać akurat wtedy, kiedy będziecie tam stali?

Link to post
Share on other sites

Ponieważ jakiś obywatel może zareagować poprawnie i poinformować policję, że na terenie szkoły przebywają osoby uzbrojone w broń palną oraz ubrani w mundur.

 

Co do zgody wolałbym mieć jak każdą zresztą zgodę na piśmie. Policja nic nie zrobi ale jeśli ich nie poinformujecie to zapewne znajdą jakiś paragraf.

Link to post
Share on other sites

Ponieważ jakiś obywatel może zareagować poprawnie i poinformować policję, że na terenie szkoły przebywają osoby uzbrojone w broń palną oraz ubrani w mundur.

Cieszę się, że ktoś uważa tak jak ja - informowanie policji o takich zdarzeniach jest nie tylko poprawne, ale wręcz mile widziane, a z punktu widzenia bezpieczeństwa nawet konieczne - lepiej 100 fałszywych alarmów niż jedno zgłoszenie zbyt późno. Oczywiście gimbaza powie, że przecież to tylko replika i jakiś "społeczniak" przesadza.

Link to post
Share on other sites

E tam Elektryczny to dzieciak mający ledwo 13lat czego można po nim się spodziewać. Przecież prezentuje postawę min połowy asgejów to jest replika i każdy to oceni to z 100 metrów i nikt nie pomyli repliki z bronią palną bo przecież tak bardzo się różnią od siebie.

Link to post
Share on other sites

Za bardzo nie widzę sensu w takim działaniu, ale mniejsza o to. Jeśli dyrektor wam na to pozwala (ale musicie mieć pewność) to policja raczej nic wam nie zrobi. Najwyżej spyta się kogoś kompetentnego czy nie robicie niczego złego i tyle. Najlepiej będzie jak wyjmiecie z replik baterie, wtedy na pewno nic się nikomu przez przypadek nie stanie. Poza tym, dlaczego policja miałaby przyjechać akurat wtedy, kiedy będziecie tam stali?

 

Już tłumaczę. Nie wiem jak w innych szkołach, ale u nas w dniu maturzysty zawsze się zbiera jakieś dodatkowe pieniądze na studniówkę. Czy jest sens to do końca nie wiem, w każdym razie na pewno jest śmiesznie i przebierają się prawie wszyscy. Co do moich obaw to głównie chodzi mi o to, że teren mojej szkoły nie jest niczym ogrodzony. Wprawdzie żeby było śmieszniej to pieniądze będzie zbierał gośc przebrany za księdza albo krowę, a my będziemy robić tylko za obstawę.

Co do zgłoszenia tego na dyżurkę, to przepraszam za głupie pytanie, ale nigdy do nich nie dzwoniłem - mam zadzwonić na zwykły nr podany na stronie komendy i powiedziec ze bedziemy stali z replikami czy jak?

Link to post
Share on other sites

Poproś dyrektora (ew. innego nauczyciela) - on jest już pewną figurą, Ty, bez obrazy, jesteś nikim. Dyrektor od razu powie, że jest to za jego zgodą itd. Ty byś musiał tłumaczyć, że dyrekcja się zgodziła, a dyżurny wcale nie musiałby w to uwierzyć.

Tak, numer ze strony komendy (inny niż 997 czy 112 - to telefony stricte alarmowe) powinien być odpowiedni

Link to post
Share on other sites

@MarekMac również uważam, że takie zdarzenia należy zgłaszać, ale nie każda szkoła ma odsłonięty wjazd. Dla przykładu, dwie szkoły w moim mieście mają wjazdy zasłonięte przez drzewa, krzaki i budynki, zatem trzeba się kierować celowo do szkoły, aby w ogóle zobaczyć wjazd. Sam bym zadzwonił na policję jakbym zobaczył w miejscu publicznym osoby z bronią, które nie wyglądają na służby mundurowe. Tak się tylko spytałem a wy od razu macie pretensje o wszystko o co się tylko da.

Link to post
Share on other sites

Jeśli do mnie bijesz to nie, przed szkołą staliśmy z replikami mosinów, które były w szkole, a po szkole (w sensie budynku) dopiero chodziłem z normalną repliką. Żadnej lipy nie było, trochę się pośmialiśmy i mamy filmik, który być może pojawi się na stronie szkoły, nic więcej. Przy okazji zadzwoniłem na policję, żeby się zorientować jak taka sprawa powinna wyglądać i pozwolę sobie to tutaj opisać, w razie gdyby inni mieli podobny pomysł:

 

Należy takie coś zgłosić pisemnie na najbliższym posterunku, wraz z pisemną zgodą właściciela terenu, oraz podać swoje dane, pesel oraz nr kontaktowy. Stykło to załatwić dzień wcześniej, niestety za późno się za to zabraliśmy.

Edited by Piledriver
Link to post
Share on other sites

Mozliwe gdyby nie fakt, że zakopane to inne województwo :icon_smile:

 

Choć gdybym miał takie coś zrobić, to pewnie nie pytałbym się tutaj jak wygląda taka sprawa od strony prawnej. Ci, którzy takie numery robią raczej nie wchodzą tutaj...

Edited by Piledriver
Link to post
Share on other sites

Pytanie troszkę z innej beczki, ale myślę, że mogę się podpiąć bo również o policji. Przed świętami złożyłem zawiadomienie n.t. oszustwa internetowego (nasz komis) na kwotę 100 zł. Wszystko było pięknie, pan policjant zapewniał, że na 99% sprawa zostanie rozwiązana, mamy nr konta więc będzie prościej. Do dziś. Pare godzin temu dostałem pismo o odmowie wszczęcia dochodzenia. Warto się od tego odwoływać? Jeśli tak to jakich użyć argumentów? Szkoda mi sprawy bo naprawdę jest masa danych pozwalających namierzyć gościa.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...