Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam waćpanów.

 

Ostatnimi czasy naszła mnie myśl, o zakupie nowej repliki, ponieważ moja wysłużona plastikowa cm028 przestała mi odpowiadać. Jednakże z powodu mojego sentymentu do rodziny AK chciałbym aby kolejna moja replika też do niej należała. Po dość długich poszukiwaniach pozostało jedynie 2 kandydatów:

-RK-10s

-CM048m

 

Wiadomo, boyi ma po swojej stronie stalowe wykonanie oraz o 100zł niższą cenę, a także składaną kolbę, która mi się bardzo podoba, jednak cyma przekonuje mnie możliwością założenia atrapy suwadła oraz szyną do montażu optyki, jednakże jest droższa, oraz nie jest w pełni stalowa.

 

Chciałbym się więc zwrócić do Was o poradę w wyborze, ponieważ gdy sam się nad tym zastanawiam to zalety i wady po obu stronach dla mnie się równoważą i nie mogę podjąć ostatecznej decyzji.

 

Pomożecie?

Edited by MrOwned
Link to post
Share on other sites

Gearboxy praktycznie te same, jedynie w boycu masz odrobinę słabszy silnik. Do boyca dokręcisz szynę albo wymienisz sobie korpus na ten z rk06 i też będziesz mógł wrzucić pełne suwadło (jak wcześniej kable w kolbę włożysz). Bierz boyca a nie będziesz potem żałował jak Ci w cymie pójdzie np. obsada kolby czy podstawa muszki (są ze znalu).

 

Cyma to nieco lepszy gb (silnik) ale ze stali jest tylko korpus, wycior i pokrywa zamka a z kolei w rk ze stali jest wszystko prócz lufy zewn. i skrzydełek kolby (mi się nadal nie rozwaliły a repliki nie oszczędzam).

 

Uprzedzam - tak, miałem jedno i drugie w łapach. Nie sugeruj się możliwością instalacji suwadła bo można się na tym przejechać.

 

Ewentualnie zostaje Ci jeszcze kupno rk06 (ak74) z tym że ma te same elementy ze znalu co cyma, ale znal boyi > znal cymy.

 

To jest tylko i wyłącznie moja opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać :)

Link to post
Share on other sites

Piszesz, że do Boyi da się dokręcić szynę - kolba po złożeniu nie będzie zahaczać?

Jeśli mówisz, że na suwadle można się przejechać to chyba sobie odpuszczę, dodatkowe 60 zł w kieszeni :D

 

Repliki AK-74 odpadają, bo do nich nie dokupię części od ostrego, co mam w planach co do repliki :)

Dzięki za poradę, poczekam jeszcze na może kilka opinii zanim podejmę ostateczną decyzję.

Link to post
Share on other sites

Kolba będzie lekko zahaczać ale to nie jest problem - lekko ją przeszlifować w miejscu szyny i będzie git majonez :D Kolba nie straci na sztywności (w ogóle w niczym nie straci) a Ty zyskasz. Tak uprzedzę - przykręcić szynę czyli będziesz musiał nawiercić otwory w korpusie, nagwintować je i przykręcić szynę - poziom trudności dla Kowalskiego po gimnazjum :D

Link to post
Share on other sites

@up

Taka szyna całkowicie odpada z 2 powodów:

1.Paskud :D

2.Ostatnimi czasy dość sporo grywam w Metro:Last Light, gdzie pojawia się takie rozwiązanie - http://img3.wikia.nocookie.net/__cb20110810141954/metro2033/images/8/8e/AK-74_Last_Light.jpg

I właśnie coś takiego miałem na celu, tylko w AKMS a nie ak74 :D

 

Ostatecznie chyba się zdecyduję na RK-10s i założenie tej szyny, jedynie nie wiem jak mam nagwintować te otwory.

Link to post
Share on other sites

Silnik mogę zawsze wyjąć z mojej cm028, to akurat nie problem :)

 

Jedynie zastanawiam się, odnośnie szyny, bo jak kolega wyżej pisał szyna po przeszlifowaniu kolby nie będzie haczyć. A co z szyną, na którą założę coś w tym stylu - http://cdn2.fast-serve.net/cdn/angie51/AK-SVD-Dragunov-Scope-Mount_800_1XSN3.jpg

Nie jestem pewien, czy wtedy da się go złożyć, w końcu nie zamierzam zakładać szyny tylko dla punktów lansu :)

Link to post
Share on other sites

To co pokazałeś to właśnie jaskółka. Nie będzie ona przeszkadzać bo jaskółkę montuje się z lewej strony korpusu, a kolbę składa się (w zależności od modelu) pod spód lub w prawo. W obu przypadkach nie będzie to kolidowało z jaskółką. Jaskółka to "system" wymyślony i dedykowany do rosyjskich broni takich jak AK czy SWD - Rosjanie nie są tacy głupi jak niektórzy uważają i nie zrobiliby montażu, który blokowałby składanie kolby.

Link to post
Share on other sites

Generalnie to zgadzam się tu z przedmówcami, ale parę rzeczy warto sobie wyjaśnić.

 

a także składaną kolbę, która mi się bardzo podoba

Czy miałeś wcześniej okazję przymierzyć się do kolby typu AKS/AKMS? Jeżeli nie, to koniecznie sprawdź czy taka konstrukcja Ci odpowiada. Nie jest to szczyt wygody, ma luzy w pionie. Nie bez powodu Rosjanie zrezygnowali z takiej konstrukcji w swoich karabinkach, a ostatni raz wystąpiła właśnie w AKMS, czyli pod koniec lat 50.

Nie wiem jak jest w obecnych RK-10S, ale w moim (rok 2010) zatrzask kolby nie był stalowy, tylko z jakiegoś lekkiego stopu. A była to wersja "S". Tak tylko ostrzegam.

 

Gearboxy praktycznie te same, jedynie w boycu masz odrobinę słabszy silnik.

"Odrobinę" to nie jest trafne określenie. Silnik cymy na standarowych zębatkach, przy zasilaniu lipo 11,V z prądem rozruchowym 60A naciąga z fajnym rofem M160, a także M175. Natomiast silnik cymy przy takim zasilaniu daje radę M130, M140 to absolutny maks; przy M150 naciąga tylko parę centymetrów tzn. nie strzeli ani razu. Silnik cymy można porównywać z magnumem, a nie ze zwykłym stockiem.

Co by nie pisać o cymie, to jednak ich silnik jest bardzo dużą zaletą.

Między cymą a boyi jest jeszcze jedna, drobna różnica. Cyma korzysta z dysz o standardowej dla AK długości czyli 19,7mm. Natomiast Boyi stosuje dysze 20,7mm i różnica wynika z nieco innych wymiarów komory hop-up w Boyi(nie jest do końca zgodna z powszechnym standardem).

 

Silnik mogę zawsze wyjąć z mojej cm028, to akurat nie problem :icon_smile:

Niestety, silnik w cm.028 to nie jest ten sam silnik, co w cm.048 i pochodnych.

 

Nie wspomniano tutaj o jednej, istotnej rzeczy. Obsada kolby stałej w produkcie cymy jest wykonana ze ZnAl-u bardzo podłej jakości. Nie polecam zakupu jakiegokolwiek AK z tym elementem wykonanym z stopów metali lekkich. Miałem AKM cymy (CM.036) i połamała się obsada kolby. Później miałem cymowski RPK-74N (cm.050?) i obsada również się poddała. Albo mam pecha albo za dużo wymagam od tych zabawek. Sam nie wiem.

 

Tak czy inaczej z dwóch, które rozważasz, polecam Ci AKMS, czyli RK-10S. A jeszcze lepszym wyborem będzie RK-08S (AK-104, AK-105).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...